Запек

  • 35 885
  • 47
  •   1
Отговори
Здравейте. Предварително искам да се извиня, ако темата се повтаря.
Имам следния проблем: досаден запек.
Първоначално се появяваше няколко дни преди менструация. Ходих на лекар и ми препоръча Дуфалак + Активия. И наистина действаше. Но без тях проблемът си оставаше.
Всичко се оправяше в мига, в който меструацията се появеше и през останалите дни на месеца нящата бяха нормални.
Последния месец за мое очудване проблем не се появи и бях много щастлива. За жалост избързах, защото когато ми дойде започна всичко... и то по-лошо, нещата изобщо не се оправиха и за разлика от предишните пъти не влезнах в ритъм, така да се каже. Пробвах вече какво ли не - овесени ядки с прясно мляко за закуска, активия, супи, чайове, киви... без резултат. Нещата се оправят само ако пия Дуфалака, а спра ли го пак идва проблемът.
И накрая реших да попитам за някой съвет, ако някой може да помогне някак ще съм много благодарна.
Благодаря предварително Simple Smile

# 1
  • Мнения: 2 082
а пиеш ли течности?има таблетки LAXAL,но трябва да се установи причината за запека-щом не е постоянен...зехтин на гладно също помага,но трябва и да контролираш храненето -без сладко ,тестяно и т.н

# 2
  • Мнения: 1 484
Спри  хляба  и  сладкото  аз  така  се  оправих.На  мен  много  ми  помогна.

# 3
  • Мнения: 1 820
а пиеш ли течности?има таблетки LAXAL,но трябва да се установи причината за запека-щом не е постоянен...зехтин на гладно също помага,но трябва и да контролираш храненето -без сладко ,тестяно и т.н
плюс сладко от рози или само прясно мяко.И много,много течности....

# 4
Течности пия и то много, сутрин задължително пия много прясно мляко, а през деня сокове и много водя.. хляб не ям изобщо, нито тестени неша, сладко си позволявам малко, от време на време шоколад.. вече гледам да се ограничавам в кисели млека, супи, овесени ядки и такива неща... но ефект - никакъв.
Четох за едно лекарсто - Импортал, някой има ли идея дали има ефект?

# 5
  • Мнения: 2 082
това прясно мляко го спри и пробвай да го замениш с топла вода с мед.соковете с вода.и движиш ли се достатъчно?импортала се пие към две седмици,но дали няма да е пак временен ефекта...?

# 6
  • Мнения: 700
Вечер преди лягане 1-2 ябълки.

Иначе има билкови таблетки Лакс-С, това е билката сена, направена на таблетки. Струва 70-80 ст. за блистер.

Идеално средство е и лененото семе. Две чаени лъжички трябва да се смелят /не знам как/ и се приемат с кисело мляко или просто с вода вечер. Хубавото е, че действа много добре, резултатът е гарантиран, без дискомфорт и присвиване в стомаха. Лененото семе се препоръчва изобщо като доста полезно за целия организъм.

# 7
  • Мнения: 1 311
На мен ми помагат следните неща: 1. Сутрин по една лъжица мед в топла вода; 2. Една супена лъжица пшеничен зародиш също в топла вода, сутрин и вечер го приемах. 3. Една лъжица смляно ленено семе накиснато във вода от вечерта. Избери си нещо от тия рецепти и пробвай. Аз с години бях на разхлабителни и благодарение на тия рецепти се оправих, но се иска търпение разбира се, няма да стане за 2-3 дни.

# 8
  • София
  • Мнения: 2 100
всеки ден по едно киви нагладно. Прави чудеса.

# 9
  • София
  • Мнения: 3 754
Ябълки сутрин на гладно и до обяд си готова.

# 10
Благодаря ви много на всички. С меда няма да стане, алергична съм, а с киви съм пробвала... но наистина ще пробвам с ябълките или лененото семе, дано има ефект.
В една книга, която изрових в къщи, открих доста интересна рецепта - листа от орех, варят се и се пие топло, сутрин на гладно..
Вчеера пих и следобядя имаше ефект. Ще видим за днес. Надявам се в комбинация с другите неща да е ефикасно.
А Импортала мисля да не го взимам за сега, надявам се да не стигам до лекартсва.

# 11
  • Мнения: 1 495
Момичета , ябълките и бананите не действат ли запичащо понеже видях някой да казва да яде повече ябълки , а мисля , че те не са за този й проблем. Аз се оправих с Активия , киви и всяка вечер по една чаша прясно мляко. Изисква се търпение наистина , резултат има само , че по - бавно.

# 12
  • Мнения: 1 820
Бананите са запичащи,но ябълките не.На някой им действат разхлабващо,на други като на моята дъщеря никак.
За прясното мляко -дава се сутрин на гладно,за да има ефект,не вечер  Peace

# 13
  • Tам през Атлантическия океан
  • Мнения: 7 120
Ленено семе  Peace

# 14
Елементарно лечение. Накиснете овесени ядки 3-4 лъжици от вечерта в купичка с прясно мляко. На сутринта добавете малко мед, разбъркайте и изяжте с наслада. Продължавайте всекидневно да ви стане навик като вид сутришна закуска. Ефектът е страхотен!!!

# 15
  • Мнения: 498
Пробвай с Лактулоза-МИП Фарма.Има невероятен ефект.Пиеш всеки ден ,има вкус на сироп от вишна,много приятно.Свекърва ми имаше запек от години.Изпробвала е всичко.Започна с Лактулозата.Пи три месеца всеки ден.И днес вече няма никакви проблеми.Аз също пия от време на време,когато имам нужда.Няма никаква болка,къркорене,теужест,газове,както при повечето лекарства.Същото пък го ползвах и против колики за малката от раждането.Има и такова действие.Предназначен е и за диабетици.

# 16
  • Мнения: 367
При мен помага един принцип: всеки ден до към обяд - само плодове и чай. Това е закуската. Действат ми като метла и ако не на първия ден на втория съм се преборила със запека.

# 17
Ами първо : пробвала съм от всичко - ябълки, банани, кивита, прясно мляко, овесени ядки.... всичко!!!! Без ефект беше...
За сега карам на магическият (поне за мен) чай от листа на орехи... вече няколко дни има ефект...  Laughing
Но благодаря на всички, наистина научих няколко нови варианта, които ще има за резервни.

# 18
  • София
  • Мнения: 1 202
Овесени трици/не ядки/. Смесваш 2-3 лъжици с кисело мляко. Трябва да престоят 1-2 часа/може и повече/.
Аз вечер хапвам една такава купучка и сутрин нямам проблеми. Преди купувах "Активия", но вече нямам нужда.
Друго нещо, което прочиства страхотно е червеното цвекло. Най-добре сурово, настъргано на салата с морков и повечко лимон, защото е сладко. Не ми се прави обаче всеки ден, пък и не е по вкуса на всеки.

# 19
  • Мнения: 646
И аз имам, по-скоро имах този проблем, сега ми остана само страха. Миналото лято почнах да ползвам ленено семе, но после спрях (след почивката не продължих) и добре, че ме подсетихте за да почна скоро пак.
Иначе всяка сутрин ям по 1 киви преди кафето. Вечер ям няколко сушени сливи. От тази седмица почнах да закусвам по половин кофичка кисело мляко с 2 с.л. овесени трици. Не знам от какво е, но за сега се справям

# 20
  • Мнения: 284
Да добавя - трябва повече движение и гимнастика. Разтърквай и точките на ходилото, които са за дебелото черво. Не мога да ти ги обясня кои са - потърси инфо и картинки в нета. Тях ползвах (от една книга на Кибеа - "Точкова гимнастика" или нещо подобно беше заглавието), когато дъщеря ми като бебе се запече и нищо не помагаше.

# 21
  • София
  • Мнения: 254
Вече се обърках с тези ябълки. Винаги съм си мислела, че нямат определено действие, или имат слабо разхлабващо. Наскоро ми обърнаха внимание, че действат запичащо, защото дъщеря ми имаше проблем с трудно акане, а аз действително й давах ябълки често. След това прочетох и в една книга за хранене на бебета до 1 година, че ябълките се препоръчват при разстройство. Сега тук пак чета, че са лек за запек...  newsm78

# 22
  • Мнения: 646
Абсолютно си права, AYKA И аз за ябълките съм чела на доста места, че запичат, а други автори пък ги препоръчват за разхлабване. Аз по принцип много обичам ябъли, но понякога (когато 1-2 дена не съм посещавала WC) си налагам да не ям, после се ограничавам известно време с 1 ябълка на ден
 newsm78 трудно ми е да разгадая за какво помагат ябълките и явно верния отговор е "зависи от организма, на всеки му действат различно" (майтап, скоро в едно предаване една лекарка отговаряше така  Laughing)

# 23
  • Мнения: 1 484
Моя  син  винаги  се  запича  от  ябълки  и  като  бебе  и  сега.Аз  знам  че  по принцип  запичат  ,не  разхлабват.

# 24
  • Мнения: 646
Сега се сетих за още един продукт, за който съм чела противоречиви препоръки: КИСЕЛОТО МЛЯКО.  Много лекари и диетолози го препоръчват за "редовен стомах", но има и такива, които казват, че ефекта е обратен. Аз преди ядях много кисело мляко (1-2 кофички всеки ден), спрях го когато почнах да ям сливи, киви и ленено семе. Не знам кое от всичките ми е помогнало, но тогава успях да спра хапчетата, които пих повече от 1 год. От известно време ям по 1/2 кофичка кис. мляко на ден, но продължавам да ям киви и сливи.
Вашите впечатления какви са? Разхлабва ли киселото мляко или запича?

# 25
  • вкъщи
  • Мнения: 704
избягвай запичащи продукти   мини на разхлабващи не ти ли казаха за някаква диета

# 26
  • Мнения: 25 621
Доколкото знам, ябълките, бананите, киселото мляко действат благоприятно и възстановяващо функциите на отделителната система. Т.е., могат да действат и против запек, и против разстройство, според това кое не е наред в момента. Вместо кисело мляко може да се използва някой от препаратите, съдържащи ЛБ - ефектът е същият, а може и по-добър.

# 27
  • Мнения: 646
избягвай запичащи продукти   мини на разхлабващи не ти ли казаха за някаква диета
Не ми казаха диета. А и кой да ми каже?  Embarassed  Grinning извинявай, но не те разбрах напълно
Како Сийке, за ябълките и за киселото мляко многократно съм чела (и чувала) противоречиви отзиви, но за бананите  newsm78 до сега никъде не съм срещала, че могат да бъдат консумирани против запек. Всички казват, че запичат. Хммм  newsm78

# 28
  • Мнения: 1 495
Да, бананите запичат, поне на мен така действат така , че аз избягвам и рядко ям. Иначе ябълки ям почти всеки ден и никога от тях не съм имала проблеми. По принцип почти всяка сутрин ям или малко Активия или киви , но тъй като организма привиква с абсолютно всичко е хубаво малко да се правят паузи . В момента от няколко дена не съм яла нито Активия нито киви  и пак си ходя, за да може ако случайно възникне проблем да прибегна до тези средства и да ми подействат.

# 29
  • Мнения: 25 621
Явно в нашето семейство сме с по-особена перисталтика - добре узрели банани ни действат доста разхлабващо.  Laughing
Още навремето в книгите за отглеждане на бебета пишеше, че банани могат да се използват и срещу запек, поне печените. Не мога да дам точен цитат, защото отдавна съм ги подарила тези книжки, но в резултата съм сигурна.  Wink

# 30
  • Мнения: 1 495
Е , да виж ако е презрял банан определено ще подейства разхлабващо , то кой плод , който е презрял не действа така Grinning.

# 31
  • Мнения: 1 820
за печени може,и така да действат.Както и печените ябълки  Peace

# 32
  • Мнения: 646
Почвам да пека плодовете, стига съм ги яла сурови !
Това за печените плодове не го знаех, мерси че го споделихте!   bouquet

# 33
  • Мнения: 25 621

Това за печените плодове не го знаех, мерси че го споделихте!   bouquet

Ами не знам, едно време като захранвахме бебетата, ни караха бананите да ги печем или попарваме във вряла вода (с корите, след това се белят).  Thinking
Вкусно е.  Wink Laughing

# 34
  • Мнения: 646
Даа, и на мен ми хареса! Току що изядох 1 печен банан (малко повече от час след вечеря).
А знаете ли кога е по-добре да се ядат печените ябълки / банани: вечер или сутрин?
Мерси   bouquet и извинявайте за подробните въпроси!

# 35
  • Мнения: 25 621
Ами сутрин на гладно би трябвало да действа най-добре.  Thinking

# 36
Zdr, az li4no kato qm su6eni smokini i napravo me otrqzva ili kesteni pe4eni mnogo pomagat,tui kato imat mnogo fibri.Slivi na gladno i te mnogo dobre mi deistvat Mr. Green Naughty
LI MOJE DA SI KUPITE FIBRI KATO DOBAVKA KUM Hranata i te imat dobur efekt ili trici...no smokinite i kestenite prosto rejat!!! Laughing Laughing Laughing

# 37
  • в страната на абсурдите
  • Мнения: 1 236
понеже аз страдам от запек,"откраднах" от дюканките следното:всяка сутрин закусвам с три супени лъжици овесени трици /не ядки/разбъркани в една кофичка кисело мляко.оставям ги 20 мин.да набъбнат от млякото и бон апетит!станала съм като часовник! а иначе едно киви на ден върши чудеса!

# 38
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
помага гореща вода с една лъжица мед или кафе на гладно.ако имаш проблеми със стомаха,по-добре вода,не-кафе.
наскоро четох,че лаксативите със сена,ако се употребяват дълго,са канцерогенни...колко е вярно не знам.гледайте да ги редувате,ако вземате някакви лекарства-да не само със сена.
Лактулоза М също помага.или Херболакс на Хималая.

# 39
  • Мнения: 646
Да питам тези, които пият топла вода сутрин: колко време след това мога да пия кафе?
Аз почнах от около 2 седмици да пия вода и 10-тина мин след нея си пия кафето. Дали не трябва да мине повече време?  newsm78

# 40
  • София
  • Мнения: 2 521
А на мен пък тези овесени трици изобщо не ми действат по предназначевие .....
Обаче открих формулата с пектин на хапчета.... този на прах не го пробвах,
понеже прочетох мнения, че било доста гадно....

# 41
  • Мнения: 8
Преди време след сутрешното кафе си ходех без проблеми, но наскоро и кафето започна да не ми помага. Майка ми ми препоръча един чай, води се май китайски чай за отслабване, аз го пия вечер към 5 и сутринта към 7, ходя до тоалетната.  Peace

# 42
  • Мнения: 646
води се май китайски чай за отслабване
Внимавай с този чай, към него се привиква  Peace

# 43
  • Tам през Атлантическия океан
  • Мнения: 7 120
Пробвай само натур.продукти , дългото приемане на лекарства за разхлабване увреждат бъбреците.


Намери твоя начин за регулиране на стомаха  Peace При всеки е индивидуално 

# 44
  • вкъщи
  • Мнения: 704
и едно сирпче има за разслабване но действа по бавно

# 45
  • Мнения: 305
Да кажа и аз как си оправих стомаха. Може да се е коментирало вече в темата, не съм я изчела цялата. Ако е така, извинявайте.
Аз бях много запечена - хапчета, сиропчета, зелен чай по 2 пакетчета слагах и пак с голям зор ставаше работата. Но като забременях ми забраниха тези неща и положението стана страшно. Пробвах с единственото позволено за бременни Дуфалак и щях да пометна и от тогава мъжа ми ми стискаше всяка сутрин чаша портокалов сок и го пиех на гладно. Резултата не дойде веднага, може би отне десетина дни и така правех преза цялата бременост. Детето ми е вече на почти 5 години и аз не знам какво е разхлабително. Стомаха ми за тези 9 месеца се научи да работи нормално и до този момент е без грешка. Пробвайте с повече търпение и ще има резултат. Успех ви желая защото знам колко е ужасно да се чувстваш като гюле   Hug

# 46
  • Мнения: 2 030
А ползвали ли сте шоколадчета "КОМФОРТ"?  Има в аптеките и  в големите супермаркети.

# 47
  • София
  • Мнения: 2 521
А ползвали ли сте шоколадчета "КОМФОРТ"?  Има в аптеките и  в големите супермаркети.
Да. Те съдържат сена. Действат супер, но към сената се привиква и не е добре постоянно да се ползват.
При неотложна необходимост може разбира се.

Общи условия

Активация на акаунт