Разни тревоги

  • 6 725
  • 90
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 49
В случая не ти остава друго освен да храниш детето когато то поиска, без ограничения на броя и продължителността на кърмене. За доброто здраве на бебето не се съди единствено по наддаването. Следят се общо състояние, тургур на кожата, жизненост. Нахранетото и сито бебе е щастливо и спокойно. Така, че не се вторачвай много в мерките и теглилките.
Още нещо, предполагам, че детето е порастнало и на ръст, не само на кг., това също е важно, за да се прецени дали детето се развива и наддава добре.

# 61
  • София
  • Мнения: 2 508
Пораснал е с 4 см. Simple Smile Но и фонтанелата е пораснала, не знам дали това има някаква връзка...

# 62
  • Мнения: 49
Виж, за фонтанелата и аз не знам. Какво е мнението на педиатъра?
Общо взето след като преценяш, че детето се храни добре и поема достатъчно кърма, все пак пишка и ака по 7, 8 пъти, не мисля, че има за какво да се притесняваш.

# 63
  • На бял кон в Pierrefonds
  • Мнения: 1 451
Според мен щом си пълни памперсите детето не се притеснявай. Най-важното е да даваш гърдата винаги, когато даде признаци, че е гладен, даже и без да се е разплакал от глад - рита с крачета, хапе си ръчичките и т.н. Аз от два месеца храня през 2 часа. Имам и 2-3 нощни хранения. За миг не съм се замисляла да ограничавам дъщеря ми.

Не разбрах след като разреди храненията ли наддаде по-малко? А колко наддаде първия месец? Даваш ли вода?

# 64
  • София
  • Мнения: 2 508
Да, точно след като разредих храненията и намалих кърменето на 10 мин. даже видимо отслабна. Първия месец наддаде с 1.200 кг. и педиатърката каза, че преяжда и е прехранен. #Cussing out И аз й се вързах! #2gunfire Ще я сменям, то се е видяло. Не давам вода.

# 65
  • Мнения: 49
За да е успешно и безпроблемно кърменето не трябва да се налагат ограничения нито в броя на храненията, нито в продължителността им. Нощтните хранения също са важни - помагат за стимулиране на лактацията. Най-добрият вариант си остава да се следва бебето и неговите нужди и желаня - когато, както и колкота поиска да яде. За някои кърмачета 10 мин. са напълно достатъчни да се нахранят, на други, като моят син например, им трябват 30-40мин. сукане и от двете гърди. Не трябва да се налагат насилствени ограничения. В противен случай последиците може да са и по-сериозни- не само недохранване, но и дехидратиране и пр. неприятности.

Така, че кърми спокойно, на поискване, по колкото пъти и по колкото време иска бебето.

# 66
  • На бял кон в Pierrefonds
  • Мнения: 1 451
Ееееех че хубаво си е наддавало детето първия месец. Направо грехота да се подлага на ограничение кърмаче.

Педиатърката ти сигурно е от старата школа. Не й се сърди. То в България няма едно мнение по въпроса. Просто ти си храни както виждаш, че е добре за твоето дете. Предполагам, че ще видиш подобрение още при следващото теглене.

Успех.

# 67
  • София
  • Мнения: 2 508
Здравейте, момичета! Да ви се похваля, нещата вървят чудесно, Йоан е наддал с 1 кг. този месец.

Да ви питам: ако бебето заспива на гърдата, това значи ли, че му стига кърмата? (При положение, че Йоан не е сънливо бебе, буди се лесно за сукане и т.н.)

# 68
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Браво на вас Laughing
Много весел въпрос задаваш Mr. Green Хайде да го задам по друг начин - ако бебето не заспива на гърдата, но наддава по килограм на месец, това значи ли, че кърмата му стига Mr. Green

# 69
  • София
  • Мнения: 2 508
Ами, нека да обясня... Понеже понякога се разстройвам много и решавам, че заради това ми е намаляла кърмата, се чудя... Малко бабини деветини са това, но...

# 70
  • Мнения: 1 174
Разбира се, че му стига кърмата  Joy Щом е наддал с 1 кг. Още по - хубаво, че заспива на гърдата, лесно ще го приспиваш  Hug  Кърмата може да намалее или дори да спре от много силен стрес, от някакъв преживян шок, но дори и тогава става в редки случаи, също при хормонални промени се влияе производството на кърма, но в твоя случай просто не ми се вярва с това наддаване на детето да ти е намаляла кърмата. При мен например кърмата определено намалява вечер, но това никога не ме е тревожило, просто кърмя по - начесто. Докато има бебе, което суче, кърмата не може да спре ей така.

# 71
  • София
  • Мнения: 2 508
Мили мами, захранването наближава (на 6 месеца смятам да започна) и ме интересуват някои въпроси. Ако нямате нерви, не ми отговаряйте, знам, че има линкове, ама и мен ме мързи... Embarassed Laughing

Смятам да започна с тиква. Може ли някой да ми каже как точно се процедира? Преди някое хранене сутринта първия път се дават колко лъжички? После една седмица със същото ли продължаваш? И увеличаваш лъжичките с по 1 на ден? Само на едно хранене ли? В кой момент заместваш и другите хранения?
Също ми харесва идеята да му давам каша вечер, белким ме остави малко да поспяяяяяяяяяяяя... newsm45 Как ви се струва тази идея? Кога мога да започна? И пак ли само 1-2-3 лъжички първоначално?

Аааа, и аз кърмя, след лъжичките му давам да суче, така ли? В някакъв момент включва ли се АМ?

# 72
  • На бял кон в Pierrefonds
  • Мнения: 1 451
Аз започнах с каша. Първи ден към 10-12 часа според това кога съм я кърмила изчаквам 30-60 минути - една лъжичка, втори ден - две.....Така 5 дена. Из форума прапоръчват 20-на дни каша и после друга храна, но детето порасва много и няма време за чакане, според мен.

После започнах тиква - пак 1,2,3 лъжички и след това каша - колкото иска. След това сладък картоф, морков (внимание!!! може яко да запече), ябълка, тиквичка.

За мен не е задължително да се спазва толкова стриктно - първо всички зеленчуци, после плодове. Не виждам проблам да се редуват, стига да не се въвеждат такива, които не са подходящи за възрастта. Всичко в захранването е препоръчително, но не задължително. Целта е да се избегнат алергии и да не се натоварва излишно нежното бебешко стомахче.

Като мине така известно време и видиш как вървят нещата може кашата да я изместиш вечер към 6 ч., а на обед да даваш нова храна + вече въведена. Моята дъщеря не спи повече от кашата - имаме 2 нощни кърмения.

Във форума прочетох, че през първия месец на захранването се въвежда едно хранене за деня, през втория - две, третия - три. Тук, по Канадските стандарти, дават направо сутрин и вечер каша, след една седмица - на обед зеленчуково пюре и така скачат направо на три хранения. Аз лично не виждам как ще тъпча детето още от първия месец при положение, че тя и сега ми отказва да суче след ядене по 5-6 часа, а ако я храня по 3 пъти на ден трябва направо да спирам кърменето. Така че - информирай се добре и смело напред! Не че имаш избор де  Mr. Green

Последна редакция: пт, 29 май 2009, 20:17 от abutikon

# 73
  • Мнения: 1 174
Ще ти кажа и аз как започнах. Започнах с картоф, после морков, после тиква и т.н. Понеже правилото е до годинката да не се замества хранене, трябва да уцелиш време между 2 хранения и то примерно 30-40 минути след като е ял, за да е достатъчно гладен да опитва нови неща, но не и прекалено гладен, че да се сърди като не даваш гърда, ами някаква си лъжичка  Mr. Green Друг е въпроса как да нацелиш часа между храненията при кърмено на поискване бебе  newsm78 /то и капките за колики трябваше да ги давам половин час преди хранене, ама аз де да го знам кога ще огладнее, че да го смятам този половин час  ooooh!/. Освен това нова храна се дава сутрин, за да може да следиш за реакции до края на деня.
При нас "режима" долу горе е следния: сутрин сукане в 6,спи, после в 9, все си спи, към 10 се събужда, играем малко, памперси, миене и т.н. после суче в 11- 11,30ч. В 12 - 12,30ч. му е обдения сън докъм 1,30 - 2 следобяд. Затова аз избрах да вместя храненето с пюре около 11,30 - 12,30ч. - между последното сукане преди обедния сън и преди да заспи. Дават се 1-2- чаени лъчижки, но аз давах кафени. После ако иска детето даваш да суче  Peace Аз не съм кърмила, защото той след като яде пюрето, му се доспива и директно го слагам да спи за обяд /той заспива наобед без кърмене/. Може пюретата / кашата да ги правиш с кърма ако решиш, но ако нямаш запаси или не цедиш, много няма смисъл. АМ не се включва. Смисълът на захранването до годинката е да опитва детето нови храни, не да се нахрани, освен това твърдата храна е допълнение към кърменето, не трябва да го замества  Peace Ако забележиш, че след като яде твърда храна, детето измества часа за сукане, разрежда хранене, значи даваш прекалено много, или прекалено близо до времето за кърмене. Детето трябва да има време да огладнее отново и да суче, иначе рискуваш да замести кърмене, а това е хубаво да стане след годинката. Като дадеш 1-2 лъжички с новата храна, на следващия ден даваш 4-5, на по - следващия - колкото иска, но следи да не е много /аз давам около 50 мл., но си е до дете/. Ти си си избрала поредността на продуктите, имай предвид, че някои и запичат, други разхлабват, но не е задължително - например моя не се разхлаби от круша, изобщо не му се отрази  Wink  Знаеш - 4-5 дни вкарваш нова храна, след това може към нея да добавяш нещо ново, не е задължително всяко нещо да го вкарваш отделно. Първия  месец веднъж на ден твърда храна, втория месец - два пъти дневно, пак избираш междинен час /при мен е около 4 следобед - пак след сукане около 3 и преди сън около 4,30/. Успех  Grinning
А, и още нещо - първото пюре дето му го дадох, то не беше плюене, мръщене, плезене и стискане на уста  ooooh!  Абе кошмар - хич не хареса картоф, обаче морков  Party, сам си отваряше устата, и досега картоф пробутвам само с нещо друго  Joy Мисълта ми е, че детето си има предпочитания, не се шашкай ако нещата не вървят както си си го представяла  hahaha

# 74
  • София
  • Мнения: 2 508
Лелеее, момичета, страхотни сте!

rosy_bosy, беше много изчерпателно и полезно! Твойто дете поне има режим на спане, мойто и това няма! ooooh! Така е със смахната, неорганизирана майка като мене... ooooh!

Общи условия

Активация на акаунт