Отговори
# 15
  • Мнения: 3 205
Въпрос, породен от незнание  Wink Бебетата и децата не се и не трябва да се отказват от нощното хранене. Било то до годинка, две, пет или дори седем...  Simple Smile

 Tired това твърдение ме изуми - според мен до първия месец трябва да са се отказали (ако са на АМ) а до третия ако са на кърма.

Защо? Възможно е да имат нужда от мляко поради много причини. Също е възможно - и се случва при много деца - след като са се отказали от нощно хранене, към 7-8 месеца да си го върнат пак за няколко месеца. Това е съвсем нормално, ненормалното е да виждаш, че детето има нужда от мляко, след това спи по-добре и като цяло е по-щастливо и въпреки това да му отказваш.

Аз имам две деца, и двете се хранеха нощем по веднъж към 3-4 часа, но причините и при двамата бяха различни. Единият се беше отказал и почна пак да го търси на 8 месеца първо заради успокоението (на седем - осем месеца някъде децата почват да осъзнават, че са физически разделени от майка си и съответно све страхуват, че мама може да изчезне и да не се появи) и вотор, защото беше много подвижно дете и въпреки, че през деня ядеше доста, просто не му стигаше. Продължи с нощносто, доакто стана на година и след това не е търсил повече. НИкога не съм му давала вода или сокове нощем (ето това е вреден навик според мен), само мляко. Второто ми дете пък просто не се хранеше добре през деня и фактически разчитахме именно на храненето нощем, за да съм сигурна, че няма да се обезводни (той не пиеше вода) и няма да умре от глад. Когато почна да се храни добре през деня - като въведох достатъчно твърди храни, спря да яде и нощно време - сам. Това пак стана на година и малко.

Бебетата, които са се отказали сами от нощно хранене, просто нямат нужда от него. В това няма нищо лошо  Peace

# 16
  • Мнения: 496
Бебетата, които са се отказали сами от нощно хранене, просто нямат нужда от него. В това няма нищо лошо  Peace
  Peace

Баткото си хапваше и в 0 ч., в 3, в 6... Принцесата още на 10-я ден се отказа от кърменето в полунощ и вече 5-ти мес. след вечерята в 21 се буди по някое време между 3-4-5 и тогава й давам. Наддава на ръст и тегло колкото или малко повече от него до момента.

# 17
  • Мнения: 233
Бебетата, които са се отказали сами от нощно хранене, просто нямат нужда от него. В това няма нищо лошо  Peace
И аз съм съгласна с това! Може би не съм разбрала Блонди точно какво е имала предвид!  Laughing

# 18
  • Мнения: 2 960
Ами няма защо да  отказваш=принуждаваш   малкото човече да  не пие АМ.Щом пие ,значи така му харесва.
Нека само се откаже,без натиск!!
Моят син например на 2 м. сам се отказа от АМ-то през ноща,а малко по късно престана да се буди и за това в 6 часа сутринта.

# 19
  • Мнения: 209
Дъщеря ми само през първия месец се събуждаше, за мляко и после сама се отказа, според мен трябва да се откаже (въпреки че мнението ми противоречи на повечето ), така мисля аз.

# 20
  • Мнения: 3 993
Според една книга ("Първата година на бебето" от Глейд Къртис и Джудит Шулър), на деца, които още се будят през нощта след първите 4-5 месеца, трябва да се дава възможност да заспиват сами. Ако родителите продължават да вземат бебето от леглото и да го хранят или успокояват, те го насърчават да продължи да се буди. То очаква да се погрижат за него посред нощ.
И аз споделям тези разсъждения и смятам, че на тази възраст (9 месеца) детето не трябва да се храни през нощта. И аз те съветвам за тази цел да се опиташ да изместиш вечерното хранене малко по-късно. Също така, ако детето огладнява през нощта (което не е сигурно), има значение какво яде на вечеря и колко го засища. Мисля,че родителите са тези, които са отговорни за създаването на добри навици и отучването от лоши. Ако оставим на децата да решават за навиците, те може да не се откажат от памперса или биберона и до първи клас.  Simple Smile

# 21
  • Мнения: 43
Ние до преди известно време имахме подобен проблем. Той пиеше много вода и аз започнах нощем да му давам вместо мляко и той се отучи. Понякога давам и чай от лайка но без захар, за да не свиква със сладкото. Мислех че като се отучим от нощните хранения ще спре да се буди но за съжаление буденето на спря.  Желая ти успех! Hug

# 22
  • Мнения: 3 993
Ние до преди известно време имахме подобен проблем. Той пиеше много вода и аз започнах нощем да му давам вместо мляко и той се отучи. Понякога давам и чай от лайка но без захар, за да не свиква със сладкото. Мислех че като се отучим от нощните хранения ще спре да се буди но за съжаление буденето не спря.  Желая ти успех! Hug
Това, което казваш, е доказателство, че детето ти не се буди от глад. Оставяй го малко сам преди да отидеш при него и увеличавай леко това време всеки път, за да се научи да заспива сам. И моята дъщеря се буди понякога през нощта, взима си бибата и заспива пак. Ако това не стане до няколко минути и ако се разплаче, отивам при нея да я успокоявам. И така.

# 23
  • Мнения: 148
И ние сме вече големи,последно ядем към 21.30,но към 3 часа като по часовник се буди и плаче.Пробвах да я залъжа с биба или с чайче,не върши работа,след десетина минути пак плаче.Единствено като я накърмя млъква и заспива.Правилно или не не зная,но върши работа.

# 24
  • Мнения: 1 336
Според мен има значение дали бебето наистина е гладно или търси само успокоение в сученето. Ако е по-скоро второто, по-добре да се дава биба или вода, защото като пие мляко пък почва пръцкане, въртене, акане или нещо друго което пречи на детето да спи, пък и на майката.

# 25
  • Мнения: 718
Хм...ако се откаже бебето само - ок, случаи такива много, но ако си иска яденето (независимо АМ или кърма) какво се прави, разнасяне по цели нощи или нещо друго. Въпросът ми е към майките, които целенасочено отказват децата от нощното хранене.

# 26
  • Мнения: 46 529
Ти си решаваш.

Аз детето си не съм лишавала от нощно хранене на тази възраст, никога не бих го направила, изцяло се водя по нея - щом се буди, значи има нужда.

# 27
  • Мнения: 770
Според мен най-добре е ако наистина е гладно да го храниш, но 3 пъти през ноща ми се струват много!Към 12 е нормално да се буди-на нас тогава ни е последното хранене!Пробвала ли си в следващите часове първо да му предложиш вода или биба?
Крисито никога не се е будила нощем, първият месец я взимах по веднъж на нощ- и пак не винаги засукваше!Аз съм за режим, може да са бебета, но режима им създава сигурност, изграждат си навици, макар и възрастта им да крехка!Не казвам, ние да си налагаме наш си режим, просто се съобразяваме с детето и се опитваме да му изградим режим, според неговите нужди!

# 28
  • Мнения: 462
Според една книга ("Първата година на бебето" от Глейд Къртис и Джудит Шулър), на деца, които още се будят през нощта след първите 4-5 месеца, трябва да се дава възможност да заспиват сами. Ако родителите продължават да вземат бебето от леглото и да го хранят или успокояват, те го насърчават да продължи да се буди. То очаква да се погрижат за него посред нощ.
И аз споделям тези разсъждения и смятам, че на тази възраст (9 месеца) детето не трябва да се храни през нощта. И аз те съветвам за тази цел да се опиташ да изместиш вечерното хранене малко по-късно. Също така, ако детето огладнява през нощта (което не е сигурно), има значение какво яде на вечеря и колко го засища. Мисля,че родителите са тези, които са отговорни за създаването на добри навици и отучването от лоши. Ако оставим на децата да решават за навиците, те може да не се откажат от памперса или биберона и до първи клас.  Simple Smile

Напълно споделям мнението ти, Little wingels. Точно тая книга не сме чели, макар че отрано се бяхме заредили с каква ли не литература - от Д-р Спок, до "В хармония с природата" на Василена Доткова. По тази причина (може би) бях доста объркана и в първия месец хранех бебка когато пожелаеше, в резултат на което приличах на някакъв "дух" - бродех денонощно по пижама из апартамента. Стигаше се до там да я храня през два часа, независимо дали е ден или нощ. Имах чувството, че няма да издържа повече, в резултат на което таткото пое инициативата в собствените си ръце и за една седмица (ако не и по-малко) буквално "обучи" бебка да се храни като по часовник! Първата му стъпка беше "пренасочи" времето за игра - станахме по-активни в периода 6-9 часа. Така малката се изморяваше доста стабилно и след къпането, последвано от хранене в 9 - 9.30 заспиваше много дълбоко. За следващото ядене - в полунощ, таткото ставаше и я хранеше още докато спи, без да я буди. Така на втория ден тя вече пропускаше храненето в 3 и ставаше в 6. Допълнително помогна и фактът, че си купихме овлажнител за въздух. То аз започнах да спя по-спокойно и дълбоко, какво остава за бебето ... В момента, в който тя решаваше да яде два часа след предното хранене (вместо препоръчителните, според таткото, три), се започваше едно игране, лигавене и яка занимавка, докато не дойде времето за папкане. Дори сме имали случаи, в които е заспивала (което значи, че не реве, защото е гладна). Обаче също така е факт, че ритъмът на хранене се отрегулира окончателно, когато мина на АМ! Или може би аз си въобразявам ... незнам ... Както и да е, да чукна на дърво, от три седмици насам, малката ми заспива в 11-11.30 и сутрин се буди в 7.30 - 8.30 ( в зависимост от това кога е хапвала за последно)...

Дано съм била полезна Simple Smile Знам, че ще "изям" много критики за написаното, но все пак има и друга гледна точка и това, което описах наистина върши страхотна работа при нас.  Crazy

# 29
  • Мнения: 236
Според една книга ("Първата година на бебето" от Глейд Къртис и Джудит Шулър), на деца, които още се будят през нощта след първите 4-5 месеца, трябва да се дава възможност да заспиват сами. Ако родителите продължават да вземат бебето от леглото и да го хранят или успокояват, те го насърчават да продължи да се буди. То очаква да се погрижат за него посред нощ.
И аз споделям тези разсъждения и смятам, че на тази възраст (9 месеца) детето не трябва да се храни през нощта. И аз те съветвам за тази цел да се опиташ да изместиш вечерното хранене малко по-късно. Също така, ако детето огладнява през нощта (което не е сигурно), има значение какво яде на вечеря и колко го засища. Мисля,че родителите са тези, които са отговорни за създаването на добри навици и отучването от лоши. Ако оставим на децата да решават за навиците, те може да не се откажат от памперса или биберона и до първи клас.  Simple Smile

Напълно споделям мнението ти, Little wingels. Точно тая книга не сме чели, макар че отрано се бяхме заредили с каква ли не литература - от Д-р Спок, до "В хармония с природата" на Василена Доткова. По тази причина (може би) бях доста объркана и в първия месец хранех бебка когато пожелаеше, в резултат на което приличах на някакъв "дух" - бродех денонощно по пижама из апартамента. Стигаше се до там да я храня през два часа, независимо дали е ден или нощ. Имах чувството, че няма да издържа повече, в резултат на което таткото пое инициативата в собствените си ръце и за една седмица (ако не и по-малко) буквално "обучи" бебка да се храни като по часовник! Първата му стъпка беше "пренасочи" времето за игра - станахме по-активни в периода 6-9 часа. Така малката се изморяваше доста стабилно и след къпането, последвано от хранене в 9 - 9.30 заспиваше много дълбоко. За следващото ядене - в полунощ, таткото ставаше и я хранеше още докато спи, без да я буди. Така на втория ден тя вече пропускаше храненето в 3 и ставаше в 6. Допълнително помогна и фактът, че си купихме овлажнител за въздух. То аз започнах да спя по-спокойно и дълбоко, какво остава за бебето ... В момента, в който тя решаваше да яде два часа след предното хранене (вместо препоръчителните, според таткото, три), се започваше едно игране, лигавене и яка занимавка, докато не дойде времето за папкане. Дори сме имали случаи, в които е заспивала (което значи, че не реве, защото е гладна). Обаче също така е факт, че ритъмът на хранене се отрегулира окончателно, когато мина на АМ! Или може би аз си въобразявам ... незнам ... Както и да е, да чукна на дърво, от три седмици насам, малката ми заспива в 11-11.30 и сутрин се буди в 7.30 - 8.30 ( в зависимост от това кога е хапвала за последно)...

Дано съм била полезна Simple Smile Знам, че ще "изям" много критики за написаното, но все пак има и друга гледна точка и това, което описах наистина върши страхотна работа при нас.  Crazy


И аз мисля като теб, че все пак трябва да се провежда някакъв възпитателен режим. По същия начин бяхме и ние в началото, когато я хранех на поискване, като нито тя спеше спокойно, нито ние. Вярно е, че не трябва да се отказва храненето, ако бебето видимо има нужда от него, но всяка майка има своите наблюдения върху детето, моите водят до извода, че детето ми се събужда по-скоро по навик, а не толкова от глад. В повечето случаи и давам да яде, но изпитвам някакво вътрешно негодувание от самата себе си, че не си налагам да я успокоя със залъгалка например, защото върши същата работа и при това така изкарва до сутринта без да яде.

Общи условия

Активация на акаунт