Децата на града!

  • 6 292
  • 97
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 106
според мен не е съвсем актуално. истински гладни гаврошовци, визиращи се от смирненски, не са пред витрините, просещи. а може би, метафорично, всеки един от нас е гаврош и въздиша по нещо, което не е по силите и възможностите му.
а човекът пред супермаркета е реагирал вероятно правилно. днешните гаврошовци нямат нищо общо с гаврошовците, описани от смирненски. смирненски не е познавал лепилото като упойващо средство, не е дори предполагал, че деца може да пушат цигари, пият кафе, а какво остава за алкохол. тези от неговото време наистина са бленували за хляб и шоколад.

# 76
  • Мнения: 15 619
 
според мен не е съвсем актуално. истински гладни гаврошовци, визиращи се от смирненски, не са пред витрините, просещи. а може би, метафорично, всеки един от нас е гаврош и въздиша по нещо, което не е по силите и възможностите му.
а човекът пред супермаркета е реагирал вероятно правилно. днешните гаврошовци нямат нищо общо с гаврошовците, описани от смирненски. смирненски не е познавал лепилото като упойващо средство, не е дори предполагал, че деца може да пушат цигари, пият кафе, а какво остава за алкохол. тези от неговото време наистина са бленували за хляб и шоколад.
Това прави ли ги по-малко деца и по-малко гладни?
Лъскавите витрини и стоките в тях не ме привличат до такава степен, че да се почувствам Гаврош.
Днешните Гаврошовци, ходят на училище без стотинки за закуска в джоба, със стари, втора, трета ръка дрехи. Никога нямат модна сред връстниците си дрешка.
Нямат нови обувки.
Много често им се налага, ако не да се издържат сами, то поне да помагат за прехраната на семейството си и да нямат време за игри.
Те бленуват за компютър и крадешком поглеждат към чипса, който си е купило детето от съседния чин.
Зимата за тях не е сняг по двора за пързаляне, а студ в стаята и под завивките.
.... и колко още други блянове, за които ние не се и замисляме.
...

# 77
  • bulgaria
  • Мнения: 310
Аз в момента си мисля само за едно нещо...като сме заговорили в този идеалистичен тон.
В колко хубаво място щеше да се превърне този разблуден град, ако се отнасяхме към хората като нас с поне половината от добрината, която изпитваме към въпросните Гаврошовци...
Ами старците, които нямат пари за сирене, не са ли и те гаврошовци? Ще ги видим ли да просят? Оня ден в една аптека толкова ужасно се отнесоха към един стар господин, че не криво да ти стане, ами да заревеш със глас, щото и нас това ни чака...явно.

Именно, точно това ни чака.

Вижте момичета, моля ви, не мислете, че децата като имат родители всичко е наред. Моя позната от детството, сега работи по програма от социални помощи към заетост. Социален асистент е и взима 250 лева, а има 2 момчета, извънбрачни, връстници на сина ми. Станахме по близки, когато бяхме заедно в детско отделение с децата, толкова гладни мъници не съм виждала, ядяха с такъв апетит блудкавата болнична храна, чак ушите им плющяха. Сега често ни навестява малкия й син, детето си е направо недохранено. На 9 години е, а тежи 18 килограма, яде буквално всичко, което му попадне. Давам им всички дрешки и обувки на сина ми, за да им остават повече пари за храна. Миналата година ги засякох отиват на училище в най-големия сняг с еспадрили....направо ми призля и оттогава им давам всичко умаляло на детето ми. 250 лева са нищо....едно нищо....а ток. вода....не ми се мисли. В най-големите студове се изтапанчих на входната им врата и им дадох зимни якета и гащеризон. От радост двамата правеха салта във въздуха. Сина ми, който все още не знае, какво е няма ги гледаше с широко отворени очи от изумление, когато си тръгвахме, той ми каза на ухото-мамо те май те обичат - малко ми стана неудобно, но сърцето ми се стопли.
Това ме разплака ooooh!... А можете ли да си представите, че колега на мъжа ми, който взима към 1000лв заплата, не беше ял нищо почти една седмица(забавиха мн.заплатите, а плаща наем,кредити, сметки) и не му останали пари за храна. Мъжа ми като се усетил, че колегата гладува му даде рамо ама....сори за отклонението

# 78
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 267
Дотук всичко добре, а каква е ползата от написаното?
Случило се, споделено, отговорено, разнищено.
По-нататък? newsm78

# 79
  • Мнения: 15 619
Какви предложения имаш?

# 80
  • Мнения: 804
... А можете ли да си представите, че колега на мъжа ми, който взима към 1000лв заплата, не беше ял нищо почти една седмица(забавиха мн.заплатите, а плаща наем,кредити, сметки) и не му останали пари за храна. Мъжа ми като се усетил, че колегата гладува му даде рамо ама....сори за отклонението
Ох това пък мен ме разплака  Joy Joy Joy

# 81
  • sofia
  • Мнения: 176
Актуално е. И не само то...
http://www.slovo.bg/old/smirnenski/story.htm

# 82
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 267
Какви предложения имаш?

Нямам оформени. Разбира се че не искам такива гледки
нито с деца, нито с възрастни.
Не се заяждам, криво ми е. При нас една много възрастна
женица стои в такива студове на улицата. Подавам й
храна, но това си е направо нищо.

# 83
  • Мнения: 15 619
За съжаление не можем да спасим целия свят.
Но можем да помогнем понякога, или поне да си въобразим, че го правим...  newsm78

# 84
  • София
  • Мнения: 4 423
Мишел, хубава е темата, истинска, злободневна, боде очите защото е факт стихотворението на Смирненски.
Аз обаче чета, чета ( от няколко години в този форум) и някак... все по - редки са постовете написани с мисъл и трезвен поглед...
Страшното е, когато сития на гладния не вярва, страшно е,  когато като камилски птици сме заровили главите си в пясъка и си мислим, че щом нашите деца са сити и другите са длъжни да бъдат сити.
Дано има повече състрадателни и благородни хора на тази земя, когато и те изчезнат света ще стане...

# 85
  • Мнения: 4 138
въй, каква свежа тема.
обаче защо не се пита за децата на село. или те по презумпция са по-сити.
опс, забравих. по селата децата са на изчезване..............

буболина, изпълваш ме с носталгия  bouquet цитати от умни книги, пионерски връзки, вятър в косите...........

а ако говорим за децата по света глобално, то нашите поне могат да ровят в кофите за боклук, които са пълни с изхвърлена храна. в доста други държави подобни луксове няма. и те наистина и буквално умират от глад  http://auswandererblog.blueblog.ch/files/images/2008/6/mob996_1212483654.jpg

мишел, не си го слагай на сърце. следващият път ще е някое друго дете и ще го нахраниш. може и същото да е.

# 86
  • Мнения: 1 517
Има една приказка, че българинът имал блестящи идеи, но все от после му идвали.  Бас хващам, че половината от писалите по темата постове от сорта "ама как не се сети ти да го нахрани" нямаше да се сетят и те. или щяха да се сетят. Ама после, след като детето е заминало.
На авторката определено и е криво, че не е направила нищо. Но пък не е виновна за това. Нито длъжна. Господинът с пълната количка също не е бил длъжен да "храни" въпросното дете. Не за това го критикува авторката. Но начинът, по който се е отнесъл е позорен.

И малко не по темата: това помагане на очуканите от живота е малко нож с две остриета. Има мнооого такива, които свикват с това положение и от един момент натаък се оставят на течението и започват да си мислят, че понеже са онеправдани, останалите са им длъжни...ай сиктир бе (това е от горчив, личен опит)

# 87
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 267

Ужасяваща гледка наистина.
Имам свои виждания за това,
но ако ги напиша ще стане страшно.
А и не съм подготвена с достатъчно
факти, за да започна.

# 88
  • Мнения: 15 619
Никакви идеи нямам, по тази причина и блестящи не са....
Съгласна съм, че "помощта" може да бъде нож с две остриета....
За гладните деца....
...Снощи гледах по новините някакъв репортаж за детенце живеещо с баща си....та социалните две години водили случая и главната им задача била детето да ходи на градина.... ooooh! ooooh! ooooh! ooooh! ooooh! ooooh! ooooh! ooooh!. Гледа ли го някой?   

# 89
  • Мнения: 804
Гледах и останах много изненадана. Бащата има 3-етажна къща, а живее с детето в обора. Не съм сигурна дали на такива хора трябва да им оставят децата с тях. Не се наемам да съдя. За мен този човек е скот някакъв. Горкото детенце.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт