Мъжът ли е длъжен да издържа семейството ?

  • 29 155
  • 260
  •   1
Отговори
# 225
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Отдавна не бях отваряла тази тема, защото наистина мислих, че ще я изчерпаме със съгласие по въпроса, че никой не е длъжен в семейните отношения.

Думата "издръжка" пък изобщо не принадлежи на семейния живот, това е термин, който свързвам с развод, раздяла, попечителство.

Мъжът ми работи, на първо място, защото обича работата си и тя му дава нещо, което не може намери на друго място. Това, че му плащат така, че да можем да си позволим да живеем добре и без да работя, е един приятен факт, от който и двамата се наслаждаваме. Той е решил, че няма нищо против да споделя с мен тази наслада, както и насладата от други екстри в живота, в момента, в който е решил да сподели живота си с мен, това са две неразривно свързани решения.


Ако, не дай си Боже, някога се разделим и това се случи след дълъг период от време, през който аз не съм работила, знам две неща - първо, че той ще ме обезщети, защото докато не съм работила, съм го подсигурявала всячески (заради което е с мен) - емоционално, духовно, и материално (така че той да може да работи). И второ - след като като имигрант, без да зная език, без дипломата ми и предишния ми стаж да са имали някаква тежест в тази страна, съм оцеляла финансово и съм успяла да постигна себе си професионално, вярвам, че съм развила умения да се справя и след дълго отсъствие от работната среда.


В момента има статистика за 5000 уволнени софтуерни специалисти. Работили са години наред по над 200 часа месечно. И са без работа, умуват в какво да ги преквалифицират - от животновъдство до сладкарски курсове. Е, и как точно им помага дългия стаж в тази ситуация?!

# 226
  • usa
  • Мнения: 2 113
миз, съсипала ли го е или не е в зависимост от гледната точка.

именно, зависи от гледната точка. само че ми се струва, че в случая с живота на майка ти определяща е нейната гледна точка. както и в случая с живота на всеки. всеки живее така, че той/тя да се чуства удовлетворен. за това не разбирам за какво спорите вече петнадесет страници. на никифин и харесва мъжът и да се грижи за нея и тя да е зависима от него, намерила си е мъж, на който му харесва същото. на вяра и харесва да е независима и да не разчита на съпруга и да я изхранва, съответно се е събрала с човек, който уважава това и желание и си живеят чудесно. не разбирам защо всички трябва да са на едно и също мнение по въпроса. и това ли всъщност е основният въпрос в едно семейство? аз не си спомням като се засъбирахме с моя съпруг да сме седнали и да сме обсъдили кой кого ще издържа, кой за кого ще се грижи и как ще се разпределят задълженията в къщи. събрали сме се, защото сме се обичали и защото сме искали да сме заедно. а кое и как се е решавало или просто случвало в движение. всеки уважава желанията и решенията на другия и на всеки му се е налагало понякога да прави компромиси, за да съществува семейството. и си мисля, че във всички семейства е така. иначе не мога да си представя как може да го има семейството.

cybercat , в татковци има същата тема, в която има и анкета. там може да видиш резултати. и повече от 50 страници разсъждения...

# 227
  • T"A
  • Мнения: 2 515
и това ли всъщност е основният въпрос в едно семейство? аз не си спомням като се засъбирахме с моя съпруг да сме седнали и да сме обсъдили кой кого ще издържа, кой за кого ще се грижи и как ще се разпределят задълженията в къщи. събрали сме се, защото сме се обичали и защото сме искали да сме заедно. а кое и как се е решавало или просто случвало в движение. всеки уважава желанията и решенията на другия и на всеки му се е налагало понякога да прави компромиси, за да съществува семейството. и си мисля, че във всички семейства е така. иначе не мога да си представя как може да го има семейството.

Именно!


(не се сдържах, извинявам се...)

# 228
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Естествено, че стават зависими един от друг партньорите в семейството, а след дълги години и още повече... аз имам против, че това, което ме задържа в семейството е зависимостта. Нямам предвид финансова. Предпочитам да вярвам, че всеки е тук заради свободния си избор.

# 229
  • Мнения: 4 399
миз, само за протокола да спомена, Че изобщо не държа на независимостта си и не това е приЧината да работя.  Wink За мен това са неща на които не отдавам особено знаЧение и реагирам според ситуацията и нуждите, но определено нямам потребност да съм зависима. Wink
И не, не е нужно да сме на едно мнение, тоЧно това се опитвам да обясня.

и това ли всъщност е основният въпрос в едно семейство?


Не знам дали е основен, но знам Че в страшно много слуЧаи тоЧно това е преобърнало семейната каруца, та не изглежда да е съвсем маловажен въпрос.

# 230
  • Мнения: 2 757
Естествено, че стават зависими един от друг партньорите в семейството, а след дълги години и още повече... аз имам против, че това, което ме задържа в семейството е зависимостта. Нямам предвид финансова. Предпочитам да вярвам, че всеки е тук заради свободния си избор.


Да де, свободен избор да си зависим точно от този човек, това да ти харесва и да не съжаляваш за избора си  Sunglasses И аз за това говоря, а не да седиш с някой насила, да ти е гадно, но просто да нямаш къде другаде да отидеш. Или само аз виждам разликата между двете  Embarassed

миз, струва ми се, че авторката е свръх еманципирана и се дразни от мненията на по женствените

# 231
  • usa
  • Мнения: 2 113
миз, само за протокола да спомена, Че изобщо не държа на независимостта си и не това е приЧината да работя.  Wink За мен това са неща на които не отдавам особено знаЧение и реагирам според ситуацията и нуждите, но определено нямам потребност да съм зависима. Wink
И не, не е нужно да сме на едно мнение, тоЧно това се опитвам да обясня.

и това ли всъщност е основният въпрос в едно семейство?


Не знам дали е основен, но знам Че в страшно много слуЧаи тоЧно това е преобърнало семейната каруца, та не изглежда да е съвсем маловажен въпрос.

аз явно съм пропуснала  Thinking. не се сещам за семейства, които са се разпаднали, само защото не са се разбрали кой по колко да изкарва и кой трябва да е отговорен за сметките. едно семейство ако поне по този въпрос не може да се напасне, има много по-големи проблеми.  Peace

и аз за протокола да уточня, че нямах точно теб предвид, просто избрах две имена от последните писали Simple Smile.

# 232
  • Мнения: 593
миз, благодаря ти, че обобщи нещата.
Спора беше безмислен - всеки си гледа като кон с капаци и не иска да приеме, че има и друга позиция.
А хората са различни. Всеки е с различен характер, всеки е изживял различни неща по пътя си, за да достигне до решението, което е най-добро за него самия. Важното е човек да се чувства добре и да бъде в мир със себе си.
Много щастие! На всички!  Peace

# 233
  • Мнения: 467
Издържа който може в нашето семейство.
Най-напред бяхме и двамата на социални помощи. После аз работих, а той не печелеше. Сега пък аз не работя, а той печели много малко и пак социалните помощи ни крепят. Относно парите нямаме конфликти, живеем живота който сме си избрали.
Сега се връщам да чета назад, явно спор се е водил...

# 234
  • Мнения: 871
струва ми се, че авторката е свръх еманципирана и се дразни от мненията на по женствените

хох, каква е противоположната думичка на "женствена" - никога не съм и предполагала, че това е еманципирана  Joy Joy Joy

# 235
  • Мнения: 2 757
струва ми се, че авторката е свръх еманципирана и се дразни от мненията на по женствените

хох, каква е противоположната думичка на "женствена" - никога не съм и предполагала, че това е еманципирана  Joy Joy Joy

Айде не се хващай за думата. Еманципация по принцип не ми изглежда точна дума за обозначаване на това, което искаме да кажем. Щото колкото жените имат нужда от еманципация толкова и мъжете. Мъжете дори повече, щото жените могат да работят и да изкарват пари, ама мъжете не могат да си родят дете. Така че горките мъже са по зависими от нас отколкото ние от тях, ама интересно защо не го осъзнават, а си седят зависими и си им е добре. А ние сме тръгнали да доказваме на сульо че можем и сами. На мен лично ми стига, че си мога сама и си го знам. Не ми е нужно и на дела да го доказвам, за кво да си усложнявам живота за да му е добре на мъжкия пол  Joy  Sunglasses

# 236
  • Мнения: 934
Отдавна не бях отваряла тази тема, защото наистина мислих, че ще я изчерпаме със съгласие по въпроса, че никой не е длъжен в семейните отношения.
Ааааа, моят е длъжен, за ваш'те не знам! Mr. Green
И допълнителна работа ще си търси, че маникюристката ми пак качи цените!

# 237
  • Мнения: 467

И допълнителна работа ще си търси, че маникюристката ми пак качи цените!
Joy

# 238
  • Мнения: 868
Ох, оставете маникюристките; те са евтини.    Но какво ще стане с много жени тука когато след 10 години, за да останат женствени и привлекателни, все ще трябва тук-там козметична процедура  newsm78   ОК, за жените, чиито мъже няма да могат да си позволят такива луксове  има 2 опции: 1. Мъжете им отсега си търсят 3та и 4та работа. 2. Жените отсега си търсят други мъже.

Всички останали си държат мъжете с цената на всяка зависимост  Rolling Eyes

# 239
  • Мнения: 871
Ох, оставете маникюристките; те са евтини.    Но какво ще стане с много жени тука когато след 10 години, за да останат женствени и привлекателни, все ще трябва тук-там козметична процедура  newsm78   ОК, за жените, чиито мъже няма да могат да си позволят такива луксове  има 2 опции: 1. Мъжете им отсега си търсят 3та и 4та работа. 2. Жените отсега си търсят други мъже.

Всички останали си държат мъжете с цената на всяка зависимост  Rolling Eyes

 Joy те ще останат душевно привлекателни, а труженичките - скапани от действителността и еманципацията  bowuu
Да му мислят тези чиито мъже ще тръгнат да си търсят по-женствени и по-млади  Crazy

Интересно ми е тези които разчитат изцяло на мъжете си, дали са осигурени от тях и за пенсия  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт