Помощ - кражба! Съвети как да си опазим рецептите......

  • 65 639
  • 794
  •   1
Отговори
# 780
  • Мнения: 741
По темата много неща мога да споделя, но виждам, че доста е изписано, а промяна няма...
Конкретно в твоя случай Venetta, никак не съм изненадана. Следя от известно време кулинарните теми тук и ми направиха впечатление доста неща. Едно от тях е, че много чужди идеи се представят като свои. Забелязах, че го правят дори и потребители, които точно в тази тема преди време са се възмущавали от такива кражби.
Не искам да коментирам... Излишно е.
Мога само да кажа, че въпреки всичко, измамите трябва да бъдат разобличавани!

# 781
  • Мнения: 1 265
МАЛЕЕЕЕЙ, ВИЕ СТЕ БИЛИ "ГОЛЕМА РАБОТА"!   newsm51 newsm51 newsm51

От доста години (вече 11) - членувам в доста разноезични/чуждестранни форуми. Уверявам Ви, че такова чудо като тука - никъде не съм срещала! Shocked

Днес попаднах на тази тема ииии меко казано се чудя на акъла и желанието Ви за препирни, кавги и доста нелицеприятни изрази.
Имаше едно време едно детско предаване "по-по-най" - кой от кой по-велик и умен.
Навярно съм доооста тъпа и неука  newsm78 #Crazy (ще кажат някои) - но не мога да разбера защо се карате и спорите? НО не бих искала и да ми обяснявате.

Коя рецепта на кого била?!?! Що за дивотия??? Че в едната рецепта захарта била 1чл; а в другата 2чл и хоп.....станала претендент за авторско право Joy #2gunfire

** - може сега и с мен да се заядете, но смятам че има толкова други важни неща в готвенето: вкус, чистота на продукти, или с кого ще споделиш трапезата - усмихнатите лица до теб.

# 782
  • Berlin
  • Мнения: 11 262
Темата не е само за това, а за директна кражба и на снимки също, освен рецепти.

# 783
  • Мнения: 2 024
sem22 радвай се, че не живееш тук!
Всичко останало отдавна няма никакво значение!

# 784
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Pyar hamesha, промяна няма и да има, още повече, че щом някой спомене за кражба, веднага се намират няколко адвоката на плагиатстващите, които буквално се нахвърлят и създават впечатлението, че едва ли не този, който е споменал за кражбата, е престъпникът. Както знаем, истината боли и то много. Simple Smile Аз лично не обиждам и никъде не съм употребила лоша или обидна дума, но тези с големите претенции, решиха, че тук в темата пишем, цитирам, "дивотии". Както и да е, обидата си остава за тях, щом не са в състояние да се държат като зрели хора, а се държат като бабичките от пейките пред блоковете. 
Ще се опитам да обясня. Тук sem22 да не се чувства заговорена, на нея не и´ дължа никакви обяснения!!!
Lакто болшинството от вас знаят, тази рецепта, както и още около 4-5 мои рецепти, станаха много известно още когато ги пуснах за първи път. Много съм работила над тях, много съм обяснявала, постоянно съм допълвала, докато рецептата с всички обяснения придобие този вид. Тук не става дума само за това, колко брашно, мляко, масло и т.н., става дума за начинът на приготвяте и изобщо за целият процес. Дала съм линк към едната и другата рецепта, има и снимки, може да се видят приликите и разликите.
Но като вече споменах, подобни деяния не ме ядосват, напротив, развеселяват ме, създават ми настроение и ми доставят удоволствие. Пак ще го кажа, колкото е по-способена/по-способен кулинарката/кулинарът, която/който си е позволила/позволил да плагиатства от мен, толкова по-голямо е моето удоволствие, толкова по-ценна е рецептата ми.
Между другото, когато ме развеселят винаги изразявам мислите си в стихчета и винаги са весели.
На когото му е интересно, ето тук имам една стара публикация, пак по отношение на едно друго плагиатство от друга наистина доста добра кулинарка, може да прочетете ако искате, разбира се.

https://www.facebook.com/VenetaMcNeall/media_set?set=a.582816348 … 683569&type=3

А тези стихчета са от вчера- Wink Какво пък, нека да е весело, имам повод. Simple Smile

Ах тези Интернет плагиати
безсрамни са пирати,
копират и крадат
не могат да се спрат.

Надяват се тайно
да станат известни
със снимки и рецепти чужди и чудесни.
Какво да кажа, мога само да се забавлявам,
и на рекламата да се наслаждавам.

Разбира се, че само най-доброто се краде,
но крадецът дори и д-то да си изяде,
и колкото и да се пъчи
истинско признание за краденото няма да получи.
Макар главата в пясък да заравят
не ще помогне да забравят,
че от кражбата горчи,
а понякога дори боли.

P.S. В Австрия, когато се случи работниците от една фирма да започнат да крадат от нея, ръководството на фирмата не се разправя с тях, а променя реда и правилата и така кражбите се прекратяват. Аз постъпих по същият начин, не показвам какво ново съм направила, не пиша и не давам рецепти. Който се сети по снимката как се прави нещо, добре, иначе мен не ме интересува. Все пак за 26 години, научих много полезни неща от австрийците.

# 785
  • Мнения: 5 713
Аз постъпих по същият начин, не показвам какво ново съм направила, не пиша и не давам рецепти. Който се сети по снимката как се прави нещо, добре, иначе мен не ме интересува.
Да, аз процедирам по същия начин. По едно време (не тук) качвах само снимки без обяснения. Но и този период мина.
Като не знам как да се продавам, защо пък трябва да се подарявам.
И без това доста хора в определени среди се облагодетелстваха от моите безплатни съвети и отделено време.

# 786
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Аз постъпих по същият начин, не показвам какво ново съм направила, не пиша и не давам рецепти. Който се сети по снимката как се прави нещо, добре, иначе мен не ме интересува.
Да, аз процедирам по същия начин. По едно време (не тук) качвах само снимки без обяснения. Но и този период мина.
Като не знам как да се продавам, защо пък трябва да се подарявам.
И без това доста хора в определени среди се облагодетелстваха от моите безплатни съвети и отделено време.

Нали. Simple Smile Всъщност отдавна стигнах до извода, че е голяма глупост да имам блог. В един момент човек си вижда рецептите, съветите, които е дал даже и по TV. За последното не визирам себе си. Краде се на поразия. А забелязала ли си, Вери,  колко са брутални в изразите си някои "другарки", когато човек каже, че няма да даде рецепта. Сякаш сме длъжни да споделяме идеите си. Simple Smile

# 787
  • Мнения: 741
Venetta, Вери, разбирам ви отлично. По същите причини като вас, приключих с една моя авторска тема (в друг форум). 
На  Venetta пожелавам да превърне таланта и идеите си в бизнес.
 Hug
 bouquet

# 788
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Venetta, Вери, разбирам ви отлично. По същите причини като вас, приключих с една моя авторска тема (в друг форум).  
На  Venetta пожелавам да превърне таланта и идеите си в бизнес.
 Hug  bouquet

Благодаря ти много, Pyar hamesha!  bouquet Много мило от твоя страна!
Тук постоянно ми го казват същото, но това е много трудна работа, а аз физически не съм толкова издържлива, жалко наистина. Simple Smile  

*******

Не мога да се сдържа и ще го напиша. Когато някой, който живее някъде в чужбина, започне да ми хвали чужденците, че са много културни и при тях нямало такива работи като при нас, започвам да се чудя, дали този някой наистина живее в чужбина. Аз лично живея от 26 години извън BG. Пиша и чета в немски, австрийски и швейцарски форуми, но мога с ръка на сърцето да кажа, че разправии за какво ли не, има навсякъде. Дали конфликта ще е примитивен или на едно по-културно ниво, това зависи само от конфликт имащите, от техния характер, от тяхната култура, а не от националността им. Това генерализиране за много културните и фини чужденци и за тъпите и прости българи ми идва не малко, а в много повече. Мога да уважавам само хора, които са реалисти, които не надценяват  чуждото и не подценяват нашето.

Последна редакция: ср, 23 мар 2016, 21:59 от Venetta

# 789
  • Мнения: 5 713
Венета,
права си и за Тв-то; така е!
Вече ми е смешно.  Laughing

По мой адрес съм чувала какво ли не: надута, хейтър, дребнава, че дори и завистлива... И понеже тогава бях с веганска и суровоядна насоченост, се предполагаше някак, че трябва да съм извисена по някакъв специален начин. Много неща ме отвратиха.
И до това се докоснах - че съм длъжна с рецепта, съвет, обяснение....
Ето и един цитат от коментарите в блога:
"но Вери,ДЛЪЖНА СТЕ да споделите своя опит,виждате,че суровите майки се мултиплицират."
Не искам да давам линк, но ако се копи-пейст в гугъл, ще се покаже къде е.

Венета, Pyar hamesha,
желая Ви всичко най-хубаво!
Направеното добро и положения труд се възнаграждават. Понякога го виждаме късно. А и като има огорчения...

# 790
  • Мнения: 1 265
Venetta - не бих искала да влизам в конфликт с теб. Но във връзка с въпросната рецепта за козунаците - ВИЖ КАКВО ОТКРИХ.

** това ще е полезно и за други, които пък са твои опоненти!!!

Във блога на Роси - "Кулинарен елексир" - в едната ѝ рецепта за козунак пише (цитирам дословно):

Тези козунаци направих по рецептата за Обикновени козунаци от книгата "Съвременна домашна кухня" издадена 1969 г.
Позачудих се дали да оставя същото заглавие,защото някак отвътре мира не ми дава да нарека един домашен козунак обикновен.
За мен обикновен е само козунака от магазина,защото там яйца,мляко,мазнини и аромати са под въпрос като количество и качество.


Ето и линк на страницата от въпросния блог:  http://kulinarenelixir.blogspot.no/2013/03/blog-post_9994.html 
Рецептата е с название - ОБИКНОВЕН КОЗУНАК

*** Малко към средата на тази страница Роси е поместила снимана страница от ВЪПРОСНАТА КУЛИНАРНА КНИГА!!!!  ТАМ в ляво горе е ОГРАДЕНО ТОЧНО ЦИТАТА КЪДЕТО ПИШЕ "...При измесването не бийте силно тестото, а го разтегляйте - събирайте го на топка и пак го разтегляйте !!!!.....

ТОВА Е ДОКАЗАТЕЛСТВО ЧЕ: НЕ ТИ СИ ИЗМИСЛИЛА НАЧИНА С РАЗТЕГЛЯНЕТО И НАГЪВАНЕТО!!!!!
Доколкото си спомням ТИ си много млада и през 1969 година едва ли си месела козунаци.

Та явно друг може да претендира за авторско право!!!!
От мен .....толкоз.

И благодаря че обърна внимание на поста ми. И НЕ... не се срамувам че съм се родила в България, но ако ти от 26 години си вън от БГ...дай да не си мериме годините....аз от 1978 съм я напуснала. И много пъти повярвай ми съм се срамувала от националността си - и то все заради ДРУГИ НАШЕНЦИ!!!!

# 791
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Вери, знаех си, че ще те развеселя.
Но какво да се прави... Всеки човек по някое време се изчерпва и започва да търси нова информация. Нормално е да я потърси във форумите, блоговете, FB. За повечето е въпрос на чест да кажат, че това е тяхно, макар да е 80%, че и често на 100% плагиат. Не знам защо го правят. При някои просто си личи злобата. На мен лично веднаж ми беше казано, че няма как човек да не започне, да завижда и след това моето име изчезна като първоизточник от рецептата за козунака и се появиха снимки на книга, в която методът е подобен. Представям си, че авторката на блога е била не на седмото, а може би на седемдесетото небе, когато е открила тази  книга. Колкото до обидите, приеми просто, че колкото повече, хъс има в обидите, то толкова завистта е по-голяма. Радвай се, щом завиждат, значи има защо.
Simple Smile
Колкото до "длъжна", то точно тези, които плагиатсват, са най-груби и най-много претенции имат и най-много "крещят", че все някой с нещо им е длъжен.

Погледни нещата от положителната им страна обаче и ще видиш, колко много пъти още ще се усмихнеш. Не забравяй, Вери, "Злобата и завистта нямат почивен ден." Wink
От мен също успехи и всичко най-хубаво за теб и за Pyar hamesha,  Hug  Heart Eyes
*******

Sem22, добре ще е, когато не знаеш някои неща да не ги коментираш.  Peace Когато аз пуснах тази рецепта през 2010 година, никой в този форум не работеше с тестото точно по този начин. Колкото до Роси и нейната рецепта от 2013 година, то тя имаше рецепта, в която споменаваше, че рецептата е взета от мен. Но... тази рецепта беше изтрита или коригирана, не знам точно и на нейно място се появи тази със снимки от книгата. Точно на нея съм обясняла много на лични, така че... Wink  Много от тези, на които подарих много от своето време и търпеливо обяснявах, потърсиха и намериха начин да се скарат с мен, след това се връцнаха и се направиха на големи майсторки, обяснявайки на другите това, което са научили от мен. Можеха да обясняват и без да ме обиждат, но явно при някои съфорумки, това е въпрос на чест, да обиждат. Wink
Колкото до измислянето на който и да е метод или рецепта, то аз никога не съм имала претенции, че аз съм открила топлата вода. Това са твърдения на плагиатите. Винаги ми е било смешно, защото аз не мога да меся на ръка и точно затова открих за себе си този начин с нагъването, опъването, разтягането и т.н., След като го публикувах получи какви ли не нови наименования.
Но!!! Аз имам рецепти, върху които съм работила много, съставила съм ги в определен вид и това е различното, това е лично мое творчество. В блога си имам 18 различни рецепти за козунаци, разработени лично от мен. Но рецепта за този козунак точно показва, колко много хора са имали интерес към нея и колко много въпроси са задали, въпреки подробните обяснения.
Колкото до случая, който аз споменах, много хора познаха рецептата и ми писаха, иначе аз никога нямаше да знам за това. Също беше написан коментар, че това е моята рецепта, но както се вижда, коментарът е изтрит от блогърката. Както и да е, за мен това е комплимент. Както вече споменах, плагиатства се хубавото, стойностното.
Между другото имаш интересен начин на разсъждение, Sem22. Не си мерим годините, кой откога е извън BG. За теб е мерене, за мен е факт, който идва да покаже, че след като толкова дълго имам директни и виртуални наблюдения, мога да си позволя да кажа, че хората навсякъде са еднакви. Има всякакви хора навсякъде. Не мога да кажа, че няма българи, с които да се гордея, както и от които да се срамувам. Аз лично си спомням за тези, с които се гордея, а другите дори не ги помня. Също никога не си позволявам да кажа, ами българска, австрийска, турска или каквато и да е било работа. Но аз съм аз, ти си ти. Едно е ясно, мислим, разсъждаваме, виждаме нещата съвсем различно. Казвам го, за да не ми преписваш повече, твоите разсъждения. Но не мисля, че тук в тази тема, това би следвало изобщо да се коментира. Темата е открита от една много уважавана от мен кулинарка и тя все още е на мнение, че е грозно да се вземе нещо от някой и да не се спомене, да не се благодари, да се държи човек нагло, когато иска нещо и т.н. и т.н. Преди известно време го беше написала прекрасно в FB.
Sem22, ще си позволя да ти препоръчам, че е по-добре да не се бъркаш в неща, чиято предистория не знаеш. Или както казва една чудесна поговорка: "Когато атовете се ритат, магаретата нямат работа там!"
А на себе си постоянно повтарям поговорката, че не е луд този, който яде баницата, а този, които му я дава. Wink

P. S.  Мислиш ли, че Роси сега ще ти е благодарна??? Със сигурност не, но пък затова Зиче сигурно подскача от радост. Wink Предполагам, че не ти е известно, колко обидни коментари изписа тя на Роси... А колко още неща не знаеш... Wink

# 792
  • София
  • Мнения: 15 467
Може да прегледате снимките тук, има много различни снимки, някой може да познае своя.

http://www.gladensi.com/%D0%A0%D0%B5%D1%86%D0%B5%D0%BF%D1%82%D0% … %D0%B8%D1%8F.html

# 793
  • Мнения: 741
Sem22, ако отново прочетеш какво е написала и обяснила  Venetta в по-преден свой пост, ще разбереш, че играта на развален телефон от твоя страна е излишна.

ТОВА Е ДОКАЗАТЕЛСТВО ЧЕ: НЕ ТИ СИ ИЗМИСЛИЛА НАЧИНА С РАЗТЕГЛЯНЕТО И НАГЪВАНЕТО!!!!!

Та явно друг може да претендира за авторско право!!!!

Технологията е резултат от прочетеното в някои австрийски готварски книги. И така съчетах рецептата на тутманика на майката на Labrex и австрийската технология. Разбира се всичко това ми коства труд, време и усилия, затова смятам, че имам пълното право да смятам рецептата за лично мое творение. Знам, че някои "другарки" ще подскочат и ще кажат, че не съм открила топлата вода аз, но точно затова и описах така подробно, кои са източниците. Нещо, което аз лично никога не съм крила и никога не съм се страхувала, че ако посоча източниците, това ще подрони авторитета ми на кулинарка.

# 794
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Pyar hamesha, остави я. Тя не иска да влиза в конфликт с мен, само иска да се заяжда, но дори и през ум не и´ е минало, какъв комплимент ми направи. Книгата за готвене, която споменава Роси е издадена 1969 година. 44 години от тогава!!! Боже, че то това е почти половин век. Grinning Та половин век след издаването на тази така ценна готварска книга  Laughing се появява една Венета и описва  Whistling нагъването, сгъването, разтягането, опъването, прегъването, замятането, захлупването и, и, и на тестото и тогава изведнъж всички искат да кажат, че този метод е техен. Защо обаче никой до този момент не е забелязал, какво пише в тази книга??? А как да забележат, като не са творчески личности. Да, може да са добри изпълнители на рецепти, да са добри плагиати, но не и творчески личности. Колко са наивни само, как може да си мислят, че това е причината за конците. Но така e, когато човек не чете с разбиране. Четете госпожи, четете с разбиране, не с попиване и копиране, това не помага. Grinning
А за това, което споменах, за TV... ех колко готвачки са се припознали, чак да не повярва човек. Много са ядосани и озлобени, макар че имах предвид кулинари от съвсем друг ранг, за който те не могат и да мечтаят. Simple Smile Както и да е. Нека си мислят, че се отнася за тях.

Общи условия

Активация на акаунт