КОЗУНАЦИ - вкусни, дъхави, разкошни! (Козуначена тема)

  • 282 866
  • 1 422
  •   2
Отговори
# 1 020
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Хе,хе, хе  heterata  , не ми обръщай внимание - нещо бях яхнала метлата онзи ден. Confused

Значи за втасването ,м ног ми е трудно да отговарям колко време. Опитът те учи кое тесто е добро, кое още не, кое превтасало. Но да кажем, че в много затоплено помещение (ходя по къс ръкав и пот се лее от мен) тестото ми втасва около 2 часа. Нокога н смъ мерила стайната температура, и времето за втасване, но утре специално за новите в темата -тази и догодина като се започне, ще измеря всичко и ще запиша.

За вентилатора- какво да ти кажа, при мен не изсъхват, аз си ги пека на вентилатор от начало до края. Но пак утре може да пека 2 с вентилатор и 2 без да видя разликата, защото в тази фурна не съм пекла без вентилатор.

# 1 021
  • Мнения: 1 394
Цитат
Belle Fleur , маята ти е малко. 1 пакетче слагам на 500 гр. брашно.
Аз сложих пакетче и 2/3 мая на 1.5 кг брашно,ще стане ли?Сега втасват,добре се "движат" засега.
Ето и малко снимки:

Четири направих,ама вижда се в каквито съдове намерих,пък каквото стане.Като ги опека,ще ви ги покажа,ако стават за гледане.А и да питам нещо.Какво ще стане ,ако ги пека два по два наведнъж?Двата в моята фурна ще ги пекна,а другите два у свекърва ми,защото са правени по едно и също време и няма как.Дали ще объркам,ако ги сложа по два наведнъж,как мислите?

# 1 022
  • Разград
  • Мнения: 3 110
dodyniki ,ще станат Peace

# 1 023
  • Мнения: 257
Боже, вие сте магьосници! Всичко знаете и правите. Дано се отсрамя. За всеки случай мъжа ми е купил в резервни козунака - и после твърди, че ми има доверие  Wink

# 1 024
  • Мнения: 15
Джема,обръщам се към теб понеже утре съм решила да правя твоя традиционен козунак,но имам едно питане,в рецептата си уточнила че след омесването тестото почива 30-40 минути при топла стая.На този етап изчакваме ли го да втаса добре или само да си почине.Благодаря ти предварително!

# 1 025
  • Мнения: 70
Цитат
Belle Fleur , маята ти е малко. 1 пакетче слагам на 500 гр. брашно.
Аз сложих пакетче и 2/3 мая на 1.5 кг брашно,ще стане ли?Сега втасват,добре се "движат" засега.
Ето и малко снимки:

Четири направих,ама вижда се в каквито съдове намерих,пък каквото стане.Като ги опека,ще ви ги покажа,ако стават за гледане.А и да питам нещо.Какво ще стане ,ако ги пека два по два наведнъж?Двата в моята фурна ще ги пекна,а другите два у свекърва ми,защото са правени по едно и също време и няма как.Дали ще объркам,ако ги сложа по два наведнъж,как мислите?
Страхотно изглеждат, как правиш тези красиви плетки, не мога да оплета кръгъл козунак и това си е newsm78

# 1 026
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Май ще трябва да редактирам рецептата. Написала съм я така, както съм си я копирала. Аз обаче не я спазвам. Т.е спазвам само пропорциите на продуктите, от там на татък Разбивам яйцата със захарта, а не я разтварям във вода или я разтварям в млякото директно. Освен това тези 30-40 мин всъщност е втасването, но то е малко по принцип, аз не отчитам време, а гледам когато е втасало  го оформям - както вече писах, това отнема около 2 часа.

# 1 027
  • Мнения: 1 394
Аз малко си изопачих рецептата.Спазих всичко,само си сложих и малко от мен.В единият от трите фитила в трите козунака сложих и какао,пък какво ще стане,ще видим.Добавих си и лимонови и портокалови корички...За плетенето,плета си обикновена плитка и после завивам на руло.Но гледам краищата да не са раздърпани и става...Може и да бъркам,но така ги правя аз.А бадеми не намерих сурови и отгоре ще ръся със сусам.
А я ми кажете,как е по добре да се маже отгоре-с жълтък и масло ,с белтък и масло или с цялото яйце и масло.Някой,ако знае да каже,как от трите най-мекичка ще стане коричката.

# 1 028
  • Мнения: 2 100
Аз пък да питам друго...ако оставя тестото да втасва няколко часа, ще му стане ли нещо? Решила съм да правя козуначените кифлички на Как' Сийка...Някой правил ли ги е и колко време отнемат общо? Благодаря Simple Smile

# 1 029
  • Мнения: 1 440
Джемма, и аз се питах по едно време дали да спазвам тези 30-40мин, но реших да го изчакам тестото около час, защото у нас не е горещо и за 30мин не беше мръднало много. Сега да питам пак за алкохола, че ми се иска да сложа малко утре в твоята рецепта. Дали ще разваля пропорциите и колко да сложа на една доза newsm78

dodyniki, аз мажа само е белтък и съм много довона от резултата - по-светла и по-крехка кора Peace Но за масло не знам newsm78

Джиджа, ако в стаята е хладно 2 часа няма да са проблем, но ако на тестото му е малко брашното ще втаса по-бързо. Така, че просто го следи...не го оставяй дълго време без надзор след първия час Peace

# 1 030
  • Мнения: 2 100

Джиджа, ако в стаята е хладно 2 часа няма да са проблем, но ако на тестото му е малко брашното ще втаса по-бързо. Така, че просто го следи...не го оставяй дълго време без надзор след първия час Peace

Благодаря ти за бързия отговор...Явно ще ги правя по нощите  Crazy  Laughing  Hug

# 1 031
  • Бургас
  • Мнения: 133
Браво момичета newsm10
dodyniki ,много хубаво си ги оплела
Аз вече съм приключила,сложила съм ги във фризера.
Няма начин на работа съм.
Успешно месене ви желая!!!

# 1 032
Здравейте,виждам че сте много в час и искам да попитам две неща.
1.Мога ли да сложа течен шоколад в козунака?Когато се разреже ще бъде ли още течен като в кроасаните?
2.От козуначеното тесто мога ли да направя и кифлички или да замеся такива по рецепта специално за кифлички?
За първи път ще меся и не искам да се изложа.
Благодаря

# 1 033
  • София, Младост
  • Мнения: 2 415
Браво момичета, прекрасни козунаци. За мен утре е големият ден. Ставам рано и се мятам. Още от вечерта ще загрея стаята до токова, че да се стои по къс ръкав в нея.
E, честно няма как да не се навие човек да прави козунаци! Браво момичета!
Утре и аз запрятам ръкави, избрала съм рецептата на Лебедуна.

Е сега съм спокойна , че не само аз съм оставила всичко за последния момент. Стоя си аз на бюрото в мрачния офис и точа лиги по готовите вече козунаци. Е как човек да не се чувства зле ми кажете smile3511

Е, как само ти!! И аз от кога точа лиги, сърбят ме ръцете и чакам съботата  Hug

# 1 034
  • Мнения: 7 091
Здравейте,виждам че сте много в час и искам да попитам две неща.
1.Мога ли да сложа течен шоколад в козунака?Когато се разреже ще бъде ли още течен като в кроасаните?
2.От козуначеното тесто мога ли да направя и кифлички или да замеся такива по рецепта специално за кифлички?
За първи път ще меся и не искам да се изложа.
Благодаря

1. Можеш да направиш с течен шоколад, но няма да бъде течен като в кифличките, защото козунака се пече по-дълго и шоколада ще се "превари". Пак става хубаво, но не е течен.
2. Можеш, но ще станах по-сухи. По-добре си направи тесто за кифлички.  Peace

Общи условия

Активация на акаунт