Просветете ме малко в чалгата

  • 4 849
  • 98
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 4 965
Питам как си обяснявате, че се държи толкова дълго време този вид музика.

И самите вие как я обяснявате на децата си
...

Не знам защо се държи толкова време. Даже идея си нямам. Не слушам такава. Познатите, приятелите, колегите ми, хората в ежедневието ми не слушат. Е, понякога шофьорите в автобуса слушат, но аз рядко се возя на автобус. В метрото не съм виждала да пускат чалга...
На децата няма какво да обяснявам - няма къде да я слушат и гледат също - чалга каналите не са ни настроени, по другите канали засичат, но не се впечатляват /а и отдавна не съм чувала откровено пошли текстове, пък разголени певици има и по МТV/. Ако питат, казвам, че е вид музика и всеки си има собствени предпочитания - аз слушам рок, пънк, джаз и подобни; баща им харесва блус, френски шансони, евъргрийни; те все още си "падат" по детски песнички, Хана Монтана и Риана...

# 61
  • Мнения: 3 835
Не ми се смейте, ама моите представи за чалгата са още от времето на "Радка Пиратка". Тогава никой не я вземаше насериозно, а ето че се държи вече толкова години. Как си го обяснявате?

Пари, простотия, селения (не в буквалния смисъл) и тухли поротерм.

# 62
  • Мнения: 10
Много е лесно за обяснение - умишлено затъпяване на нацията, защото глупавите се управляват най-лесно. Един ежедневник да разгърнеш ще ти стане ясно за каква пошлост става въпрос, не ти трябват чалга канали.

п.п. Pina забрави да спомене Андреа, от описанието й на Камелия се сетих за нея  Mr. Green

# 63
  • Мнения: 214
chumbi, а ако, като се върнеш, не си просветена в чалгата ще се изложиш пред някой ли? Ако ти харесва и ти е приятно да я слушаш или семейството и приятелите ти са фенове, просто си признай, за да се спре с чуденето по темата. Защо не попита за българската естрада, т.нар. поп-музика, например?

Защо точно чалгата те вълнува? Защо не концерти, театър, книги, други стилове в музиката?


# 64
  • Мнения: 11 747
Усетих се аз, за Андрея  Simple Smile ама тъкмо по-малко реклама за нея  Mr. Green

# 65
  • Мнения: 5 370
Много е лесно за обяснение - умишлено затъпяване на нацията, защото глупавите се управляват най-лесно.
Абсолютно е така. Казвала съм го неведнъж.
Не знам, дано Чумби не се обиди, обаче заглавието е просто култово. Mr. Green
"Просветете" и "чалга" е такъв оксиморон, чееее, просто темичката със сигурност ще влезне в годишните номинации. Joy

# 66
  • Мнения: 6 029
В метрото не съм виждала да пускат чалга...

Ще ме умориш  Joy

# 67
  • Мнения: 1 840
Чалгата оцеля толкова време, защото, първо , се харесва от по-посредствените хора, които нямат изграден естетически вкус, а те са по-многобройни от останалите. Втората и много важна причина за налагането на чалгата е навлизането й в медиите, които преди това я игнорираха като не-изкуство, а сега апелират за толерантност към поп-фолка. Слави прокара тази тенденция - затова са му сърдити интелектуалците. И тази тенденция се засилва все повече. Вземете Мюзик Айдъл - все ще се питам откъде накъде в журито трябва да има представител на поп-фолка?! Откъде накъде представител на анти-изкуството ще оценява изкуството?! Вземете шоуто на Азис - това недоразумение, за което дори ме е гнус да мисля, камо ли да го гледам - защо целият ни интелектуален елит - певци, артисти и пр. - му ходи на гости?! Къде загубиха себеуважението си тези хора? Срам ме е за тях като ги видя, че му участват в шоуто. И ми става тъжно като си направя изводите докъде я докарахме...

# 68
  • Мнения: 4 965
В метрото не съм виждала да пускат чалга...

Ще ме умориш  Joy

 Mr. Green

# 69
  • Мнения: 11 747

Горе-долу, в тази посока разсъждавам и аз, но доста по- меко. Случва ми се, да съм силно раздразнена и да бълвам змии и гущери, но друг път се сещам, че това е живота, такива са хората. Не искам да се разграничавам така рязко, няма смисъл.

# 70
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
 Сега вече и аз се чувствам леко просветена в чалгата. На мен лично, не ми пречи, а на теб не ти е нужно просвещаване - с културен шок ще е по-интересно.
 Защо чалгата все още съществува са обяснили по-горе, аз обаче не мога да си обясня защо в Мюзик айдъл трябва да има чалга изпълнител, не е ли редно, като е задължително да има народна музика, да ги оценява народна певица? Аз само като и видя задника (упс - лицето) на Мара отварячката и превключвам канала, поне някоя приличаща на човек да бяха избрали, айде то акъл ясно, че няма да има, ама поне за гледане да става.

# 71
  • Мнения: 1 840

Горе-долу, в тази посока разсъждавам и аз, но доста по- меко. Случва ми се, да съм силно раздразнена и да бълвам змии и гущери, но друг път се сещам, че това е живота, такива са хората. Не искам да се разграничавам така рязко, няма смисъл.

Хич не искам да съм мека. Това е истината и не мисля, че трябва да си я шепнем под сурдинка. Безсилни сме да спрем това явление, но поне все още можем да си кажем мнението по въпроса. И държа да се разграничавам рязко - особено заради децата ми - за да правят разлика.

# 72
  • Мнения: 1 132
Ох, ами на мен ми се е случвало да не се прибирам 1.5 година в България и не-не съм получавала културен шок, нито пък ми се е налагало да се образовам за чалга изпълнители. Просто нямам познати, които да слушат чалга, не ходя по такива заведения и т.н. Та и без чалга просветление ще мине. Затова пък бях приятно изненадана от възможността да посетя концерти на две любими мои рок банди. Естествено знам кой е Азис.
Калинка, в строителните магазините в България има абсолютно всичко (особено пък в София), което има и в Холандия. Е, под друго име и доста по-висока цена.  Имам доста опит от миналото лято с ремонт и в Холандия и България, тъй че грешиш.  Peace

# 73
  • София
  • Мнения: 3 099
....
Калинка, в строителните магазините в България има абсолютно всичко (особено пък в София), което има и в Холандия. Е, под друго име и доста по-висока цена.  Имам доста опит от миналото лято с ремонт и в Холандия и България, тъй че грешиш.  Peace

Да, бе!  Crossing Arms Нищо в България не би могло да бъде дори близко по качество с наличното в Холандия!  Crossing Arms

 Laughing


ПП. Мопси, ти с тоя аватар к'во правиш в темата?  Mr. Green

# 74
  • Мнения: 1 132
Всъщност, аз съм Азис  под прикритие!   Sunglasses

Общи условия

Активация на акаунт