Просветете ме малко в чалгата

  • 4 850
  • 98
  •   1
Отговори
# 75
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Питам как си обяснявате, че се държи толкова дълго време този вид музика.

И самите вие как я обяснявате на децата си

Сигурно наистина изглеждам като с изгорял бушон, но се опитвам да разбера и защо тази тема провокира толкова нападки


chumbi,
 Тук има т.нар. Холандска музика, която е нещо, като течение поп-фолк. Слушателите си приличат със слушателите на поп-фолка. Разликата е, че ако не се интересуваш от тази музика, няма как да ги знаеш. Не съм засичала нейни представители по обикновени предавания или списания/ вестници. Тревожното е, че някои момиченца ( предимно) в България свързват професията поп-певица с висок чин в обществото и добро материално състояние.

 При вас има ли подобно нещо и как е в обществото?

За нападките? Адресна регистрация и ощипани булки.  Wink Само дето, ощипаните булки, след това пускат теми "Ужас. Как може.... ( за дадено нещо на българска теротория...)" Същата тема пусната от друга адресна регистрация се превръща в бойно поле.
Идея за изследване на някой учещ психология: "Какъв е този феномен? "

Офф:
Мопси,
да съм споменала за тук го има, там го няма, качество и т.н.  по отношение на строителни неща?  Thinking Понякога е по-добре да не цитираме наизуст, за да не си упражняват словото някои други потребители.  Peace


# 76
  • Мнения: 12 666

За нападките? Адресна регистрация и ощипани булки.  Wink Само дето, ощипаните булки, след това пускат теми "Ужас. Как може.... ( за дадено нещо на българска теротория...)" Същата тема пусната от друга адресна регистрация се превръща в бойно поле.
Идея за изследване на някой учещ психология: "Какъв е този феномен? "


Ако вие не се правехте на ощипани булки, май нямаше да е така. Кога стана циганини, кога ти почерня задника.
Ами друго е. Човек, който всеки ден се сблъсква с тези неща и този, който от бляскавата си чужбина казва - Аууу, как може.

# 77
  • Мнения: 431
Не е проблемът в адресната регистрация, а в отношението. Думите носят своя заряд. По един начин звучи:

"От 5 години не съм била в България, помогнете ми с транспорт за София от точка А до точка Б"

и по друг:

"Уф, ще се връщам в България след 5 години, още ли е така отвратителен българският градски транспорт, а много джебчии ли има? Как да стигна от А до Б, без да ме оберат и без да си повредя ушите с ЧАЛГА?! Страх ме е да не изпадна в културен шок."

Без съмнение транспортът не е прекрасен, има джебчии и някои (но малцина) шофьори слушат чалга, но не това е възпитаният начин да се попита. Все едно да те поканя на гости, а ти да ми критикуваш пердетата.

Културен шок можеш да получиш ако живееш в Ню Йорк и се преместиш в афганистанско село или обратното, но за две години чак пък такава откъсвация... Казвам го като човек, живял в 4-5 държави за по повече от 2 години. Пак няма да се разберем, то е ясно, по-лесно е вживяването в дискриминиране на база адресна регистрация.

# 78
  • Мнения: 5 370
Лизбет, невероятно се радвам, че пак се завърна!!! Heart Eyes  bouquet
Толкова точно в десетката, че.....няма къде повече.

# 79
  • София
  • Мнения: 3 099
Лизбето, не се дръж все едно не завиждаме, не злобеем и не зеленеем по адресните регистрации на жените с аристократично европейско звучене!

# 80
  • Мнения: 12 666
.

Последна редакция: сб, 28 мар 2009, 19:19 от Мадам Х

# 81
  • Мнения: 10
Културен шок не означава задължително да се погнусиш от различната култура. Когато африканец дойде в северна Европа, където хората са много по-сдържани и мълчаливи, определено преживява "културен шок" и това не означава, че северняците са му противни. Авторката, мисля, по никакъв начин не е проявила негативно отношение към българската култура.

Защо ли "ощипаните" не решиха, че примерно тя ще се възхити от цицестите билбордове и чалгата? Гузен негонен бяга се получи май  Whistling

# 82
  • Мнения: 4 300
Не, просто следим творчеството на някои от културно шокираните  Wink

# 83
  • Мнения: 431
кукумяфка, права си, но все пак вероятно говорим за човек, роден в България, който е завършил поне средното си (а може и висшето си) образование в България, все да има към 20-тина годинки живот в страната, а не за някой мистър Мугабе от Зимбабве.
За мен е негативно отношение да се слага равенство между България и чалга, че чак и чалга ръководство за оцеляване да се иска, все едно ще има препитване на летище София.

# 84
  • Бургас
  • Мнения: 5 644
Защо ти е да ги слушаш? По - добре недей.

# 85
  • София
  • Мнения: 4 253
Сериозно, много ще ви бъда благодарна малко да ми съдействате с имена и линкове къде малко да послушам.

Вече втора година не успявам да стигна до България и не искам да бъда в пълен шок,  поне да се подготвя
Тя, чалгата, е доста по-отдавна.... Доколкото разбирам не си в час с актуалните парчета, което май те измъчва Mr. Green 

# 86
  • Мнения: 1 470
На мен пък ми е странно защо точно от чалга се интересува?!
Аз винаги съм живяла в България,но също не познавам чалга културата...Местата където ходя,и хората с които се виждам май също нямат понятие от тази среда...Но това надявам се не ме прави изостанала,или некултурна...Ако съм живяла дълго в чужбина,бих попитала за всичко друго...А и за подобни неща има нет,ТВ които се излъчват навсякъде и пр....Та по тоя повод точно,една приятелка която живее в Америка,ме гледала по ТВ... bowuu Grinning Grinning Grinning

# 87
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Не знам защо свързвате "културен шок" с негативни неща. Това е естествена реакция, която не дамгосва дадена култура и не възхвалява друга, както и всеки го изпитва по различен начин:

Culture shock refers to the anxiety and feelings (of surprise, disorientation, uncertainty, confusion, etc.) felt when people have to operate within a different and unknown cultural or social environment, such as a foreign country. It grows out of the difficulties in assimilating the new culture, causing difficulty in knowing what is appropriate and what is not. This is often combined with a dislike for or even disgust (moral or aesthetical) with certain aspects of the new or different culture. The term was introduced for the first time in 1954 by Kalervo Oberg.

По-надолу в сайта могат  да се прочетат и различните етапи:
http://en.wikipedia.org/wiki/Culture_shock

Reverse Culture Shock (връщайки се в родината) е също така познато явление.

Между впрочем, пак се върнах на първият постинг, за да видя какъв заряд носи. Това, което аз видях е: 1. търсене на информация; 2. обяснение защо се търси тази информация, базирана на лични подбуди. Пак повтарям, че всичко друго, което е написано е в 99% интерпретация.

Извинявам се, че не преведох текста, но нямам в момента време.

# 88
  • Мнения: 3 835
Таз тема ми легна на сърце, с такъв интерес я следя!

Само малко за родните тухли ми дожаля, не разбрах какво им е?

И какво е общото между тухлите и чалгаджийките? Може и по друг начин да задам въпроса, какви са разликите?

# 89
  • Мнения: 214
И какво е общото между тухлите и чалгаджийките?

Е как какво - Баш Майстора! Joy

Общи условия

Активация на акаунт