Момичета и момчета, молим за подкрепа!

  • 63 379
  • 1 416
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 1 896
U
До колкото разбрах забраната за продажба на такива болкуци ще стане факт след Нова година. Правилно ли съм разбрала?

Не съвсем - трябваше да стане факт от тази нова година, тоест от 1.01.2009, ама не стана. Сега се надявам че няма да чакаме другата.

За училищните лекари - тука има във всяко у-ще сестра, а един училищен лекар отговаря за няколко училища от един район, така могат да им дадат по-свестни заплати.
Работата му е основно профилактика, но също и участва в екип, който се занимава с деца с проблеми - например ако някое дете е агресивно или по друг начин създава проблеми, един от хората, които преценяват ситуацията, е училищният лекар - дали детето няма дислексия, AD/HD, депресия, проблеми в семейството и т.н., дали няма нужда да бъде насочено към психиатрична консултация.
Също така училищният лекар като всеки лекар има право разбира се да изписва лекарства - това с неизписването ми звучи абсурдно, правото да се изписват лекарства върви с медицинската диплома. Работата на училищния лекар е доста важна и интересна, той обикновено е педиатър, но с малко по-специфична насоченост към психология, трудности в ученето и т.н. Лекарят е в контакт със социалните служби и им сигнализира, ако някое дете изглежда да има проблеми в семейството има нужда от тяхната намеса. Понякога децата могат просто да ходят да си поговорят с него, ако имат чуденки или въпроси. Според мен е хубаво да има някакъв лекар в училищата, който да върши подобна работа.

# 181
  • Мнения: 3 835
"При епидемично разпространение на остро стрептококово заболяване (вкл. и Скарлатина) в колективите (детски, ученически и др.) се извършва бактериологично изследване за стрептококи от група А, като болните, съмнително болните и здравите заразоносители се изолират и лекуват"

Aнда, много ти благодаря! Heart Eyes Чак в твоя пост видях абзаца, който всъщност ми е най-нужен! Това беше основата на целия проблем. Много е дълго, няма да ви занимавам, но с две думи една майка, информирана и запозната, без детето й да има оплаквания завежда детето си на ЛК, гърлен секрет, положителна проба и лечение. Но личния лекар й казва да отиде при сестрата, да й каже да информира родителите от класа, да заведат децата при лекарите си за гърлени секрети и изобщо да информира официално като медицинско лице каквото трябва там. Отговорът беше, нямам законово регламентирано такова задължение, информирайте си вие родителите. Ние в качеството си на какви да информираме родителите?! Изобщо да не питам как на практика си го представя това да се случи?

Много са областите, които ще покрие един високоспециализиран кадър, било той лекар, или екип, лекар и мед. сестра, мед. сестра с висше образование, важното е да има квалификацията и изричните задължения! Макар ето в горния пример те да съществуват, ама не се спазват, поне така излиза.

# 182
  • Мнения: 3 595
Васи нещата при вас са едни, тук съвсем други  Confused Спомням си как на нас ни бутаха какви ли не хапчета и идваха да ни ваксинират по стаите без никой да ни прегледа. Каквото и да изписва лекаря, а тук наистина всеки изписва различно, аз като родител решавам на кой да се доверя и училищния лекар определено няма да е човека...за мен са пари на вятъра...
това за което пишеш тук го върши психолога Peace

# 183
  • Мнения: 2 176
Според мен е хубаво да има някакъв лекар в училищата, който да върши подобна работа.

Мда, стига да не си позволява всякви самосиндикални опити за лечение, без съгласие от родител.
Пак повтарям - никой не знае дали и към какви медикаменти детето е чувствително или алергично.
Нито дали родителите са съгласни да се дават лекарства по усмотрние на лекаря, с които те самите не са съгласни. Само да припомня, че това може да се случи при лечение в болница, когато е застрашен живота не детето или държавата е настойник/попечител. Има Конвенция за защита на детето. Има и друга - Конвенцията за защита на правата на човека и на човешкото достойнство във връзка с прилагането на постиженията на биологията и медицината. Peace

# 184
  • Мнения: 3 835
Забравих да спомена най-важната причина, поради която съм толкова, ама толкова ентусиазирана за лекарските кабинети, не само по горните причини, а и защото такива ще има според проекта и в специализираните институции! Това, което е сега там, и какво е изобщо, няма да ви го разказвам. Отчаяно, свръх меко казано, се нуждаят от такива кабинети, каквито ще да са те!

# 185
  • Мнения: 2 176
"При епидемично разпространение на остро стрептококово заболяване (вкл. и Скарлатина) в колективите (детски, ученически и др.) се извършва бактериологично изследване за стрептококи от група А, като болните, съмнително болните и здравите заразоносители се изолират и лекуват"

Aнда, много ти благодаря! Heart Eyes Чак в твоя пост видях абзаца, който всъщност ми е най-нужен! Това беше основата на целия проблем. Много е дълго, няма да ви занимавам, но с две думи една майка, информирана и запозната, без детето й да има оплаквания завежда детето си на ЛК, гърлен секрет, положителна проба и лечение. Но личния лекар й казва да отиде при сестрата, да й каже да информира родителите от класа, да заведат децата при лекарите си за гърлени секрети и изобщо да информира официално като медицинско лице каквото трябва там. Отговорът беше, нямам законово регламентирано такова задължение, информирайте си вие родителите. Ние в качеството си на какви да информираме родителите?! Изобщо да не питам как на практика си го представя това да се случи?
Не е точно така. Личния лекар, диагностицирал скарлатината първо издава бележка за карантина, която трябва да се предостави от родител в детското учебно заведение. Второ - пуска данни до РИОКОЗ, които трябва да изпълняват контролни функции, и да се свържат с училищното настоятелство. Но само трябва, а дали го правят..  newsm78

# 186
  • Мнения: 2 176
Забравих да спомена най-важната причина, поради която съм толкова, ама толкова ентусиазирана за лекарските кабинети, не само по горните причини, а и защото такива ще има според проекта и в специализираните институции! Това, което е сега там, и какво е изобщо, няма да ви го разказвам. Отчаяно, свръх меко казано, се нуждаят от такива кабинети, каквито ще да са те!

Честно казано имам огромни резерви. Предпочитам на мига да бъда информирана, а как ще си лекувам детето е мой ангажимент. И без друго здравната система е пълна отврат..  ooooh!

# 187
  • Мнения: 3 835
Мда, стига да не си позволява всякви самосиндикални опити за лечение, без съгласие от родител.
Пак повтарям - никой не знае дали и към какви медикаменти детето е чувствително или алергично.
Нито дали родителите са съгласни да се дават лекарства по усмотрние на лекаря, с които те самите не са съгласни. Само да припомня, че това може да се случи при лечение в болница, когато е застрашен живота не детето или държавата е настойник/попечител. Има Конвенция за защита на детето. Има и друга - Конвенцията за защита на правата на човека и на човешкото достойнство във връзка с прилагането на постиженията на биологията и медицината. Peace

Изрично пише, не извършва лечебна дейност! Това изключва всичко, за което пишеш, особено медикаменти по усмотрение.

# 188
  • Мнения: 3 835
Честно казано имам огромни резерви. Предпочитам на мига да бъда информирана, а как ще си лекувам детето е мой ангажимент. И без друго здравната система е пълна отврат..  ooooh!

Всеки родител иска това, точно това е идеята, насреща да имаш адекватен специалист, който поне да е достатъчно квалифициран, че да съобрази да те информира, и не само това, много е важно да те информира адекватно и професионално, и навреме, и въобще да те информира, защото последното изобщо не се случва сега! Аз все пак писах за специализираните институции.

# 189
  • Мнения: 2 176
teo7777, разбирам те.
Но защо ли не вярвам, че това ще се случи у нас..  Confused
Написах по-назад как е регламентирана връзката "болно дете - ЛЛ - училище -здравни инстанции", и какво се случва всъщност?  Rolling Eyes
Мога да ти дам и идея защо - ЛЛ не е заинтереован да пуска данни - много писане и нищо от ЗК, останалите нямат ниакакъв финансов интерес.
В Инфекциозна болница (лично) ходих да взема изследванията на мъжа ми, който беше с диагноза паротит. Попитаха ме защо не е дошъл той да си ги вземе, след като висях 1 час и накрая им досадих. Изсмяха се на отговора ми, че сигурно е зарАзен, за да се вози в градския транспорт - те щели да останат без работа, ако всички са толкова съвестни.

Стигам до извода, че след като болниците нямат сметка, изобщо не се трогват от никакви правила. Още повече, че държавата, в частност контролните институции, са абдикирали.  Crossing Arms

# 190
  • Мнения: 62
Според мен, няма как да затворят училищните лавки, представете си Вие да сте само на един обяд, идеята е там, че просто да предлагат по- нормални храни. Няма как и децата да си носят всеки ден от в къщи, при положение, че в лавката има най- различни "вкусотии" всеки човек та камоли дете ще се изкуши да си закупи нещо ново и уж "вкусно"!

# 191
  • Мнения: 4 392
Според мен, няма как да затворят училищните лавки, представете си Вие да сте само на един обяд, идеята е там, че просто да предлагат по- нормални храни. Няма как и децата да си носят всеки ден от в къщи, при положение, че в лавката има най- различни "вкусотии" всеки човек та камоли дете ще се изкуши да си закупи нещо ново и уж "вкусно"!

Нека да има, но ХРАНА, а не опакована в лъскави хартии "храна".





# 192
  • Мнения: 3 595
ако ги няма "вкусотиите" и има здравословна храна и да се изкушат ще е добре дошло...честно не виждам какъв е проблема всеки родител да направи сандвич за училище и да се опитаме да го наложим, както го има на много места по света  Thinking

# 193
  • Мнения: 4 392
ако ги няма "вкусотиите" и има здравословна храна и да се изкушат ще е добре дошло...честно не виждам какъв е проблема всеки родител да направи сандвич за училище и да се опитаме да го наложим, както го има на много места по света  Thinking
Проблемът е, че възпитанието на децата започва от възпитанието на родителите им, ако ме разбираш.
Ако майката отказва да се информира за това, коя храна е добра и коя  не за собственото си дете, защото "тъй е по- лесно" или " че кво им е на вафлите", "аз давам пари, на лавката в училище всичко има, да си купи", какво има да си приказваме....

Трябва поне 2-3-4 родители на деца на клас да са "светнати" по въпроса..Според мен няма толкова. Вие с какви впечатления сте?

# 194
  • Мнения: 3 595
Моите са малки, но в градината намирам поне това количество съмишленици. Не е нужно да са крайни привърженици, но все пак говоря и има резултат. Бавно стават хубавите неща, но все пак промяна има  Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт