Машина за хляб - 16 част

  • 93 572
  • 1 067
  •   1
Отговори
# 1 035
  • Мнения: 622
Имам въпрос към тези от вас, които имат Мулинекс 2000. На коя програма правите  кексовете? Програмата за сладък хляб или програмата за кейк? Два пъти се опитвам да правя кекс, но все неуспешно. Пека го на програма за кейк, обаче звуков сигнал за добавки няма.  Thinking И за изваждането- принципът същият ли е като хляба- да се вади веднага след изпичане или чакате кекса да изстине? И двата пъти го вадих веднага след изпичане и ми се разчупи целия кекс...

# 1 036
  • София
  • Мнения: 10 346
Имам въпрос към тези от вас, които имат Мулинекс 2000. На коя програма правите  кексовете? Програмата за сладък хляб или програмата за кейк? Два пъти се опитвам да правя кекс, но все неуспешно. Пека го на програма за кейк, обаче звуков сигнал за добавки няма.  Thinking И за изваждането- принципът същият ли е като хляба- да се вади веднага след изпичане или чакате кекса да изстине? И двата пъти го вадих веднага след изпичане и ми се разчупи целия кекс...

Аз го направих на програмата за кейк, стана чуден  Hug

# 1 037
  • София
  • Мнения: 7 972
Още е топъл и не сме го разчупили. Това е тутманик с украса от два цвята млечна смес. Рецептата няма да я давам докато не го опитаме и не оценим, че си струва тъй като за пореден път правих експеримент и с тестото и с украсата.

Омесването и първото втасване го извърши Мулинекса, оформянето естествено ръчно, а второто втасване и печене естествено в печката. След като изстина малко го украсихме със специално измислена за случая смес от сирена и кисело мляко. За разнообразие в половината от тази смес добавих лютеница.

Бързам да уточня, че аз не съм специалист по украсите, нямам дори и шприц затова си направих една фуния от хартия за печене и с нея нанесох спиралата отгоре. То впрочем си личи че е непрофесионално изпълнение де.



# 1 038
  • Мнения: 622
Дядо Хаджия  smile3501 smile3508

# 1 039
  • Разград
  • Мнения: 3 110
дядо хаджия ,страхотно изглежда PeaceНикак не се съмнявам във вкуса,но ти ще кажеш.

# 1 040
  • София
  • Мнения: 7 972
дядо хаджия ,страхотно изглежда PeaceНикак не се съмнявам във вкуса,но ти ще кажеш.
Емиии то нали различни хора различни вкусове та не знам. Иначе толкова бързо го ометоха, че докато реагирам, че трябва да го снимам и вътрешно вече беше късно.

Значи идеята е солено козуначено тесто (демек без захар, но с една чаена лъжица сол) с мас дето е (аз направих с мас и масло). Само дето аз козунака по принцип го правя с жива мая, ама тоя път у нас имаше от оная сухата (не на Йоткер ами май труска или френска беше). Та там нали си го месиш втасваш (при мен в хлебопекарната) и после на руло със сиренето и аре във фурната за второто втасване и печене. Та казвам идеята е такава, а инак рецептата беше по мое усмотрение за ваша сметка нали оти аз си гонех определена консистенция на тестото и много там по рецепти не карам. Ама грубо казано отиде към кило брашно, четири яйца, около 250 мл прясно мляко, една чаена лъжица с връх сол, една супена лъжица оцет (щото лимонов сок на тутманик не върви пък си ми трябваше киселина) мас (мека а не течна) около 100-200 грама (беше ми останала в камерата от великденските козунаци) и 2 супени лъжици разтопено масло.

Първо маята престоя с част от млякото (всички продукти на стайна температура) 2-3 щипки захар, и брашно.

Сетне в машината първо разбих яйцата с млякото и около 100 грама брашно, да стане нещо като каша. По време на бъркането (естествено на програма месене) добавих солта и оцета и продължих докато се разбъркаха добре. После отгоре на това чудо изсипах бая брашно, че да ги покрие и върху него шупналата мая и пуснах отново на програма месене. Та значи това меси там 5 минути па почива 5 минути и сетне меси още 15 минути (такава е поредността на програмата за месене) сетне спрях програмата накъсах тестото на парчета и пуснах отгоре разтопените мас и масло и пуснах на второ месене. Като се изредят там пак нали 5 на 5 на 15 спрях програмата и отново я повторих, като този път си я оставих до края демек с втасването.

После като си втаса нали първия път, вадя тестото с намаслени ръце го разплесквам, намазвам го с масло (този път разтопено) ръся със сирене и правя на руло което нарязвам и редя в тавата като охлювите. Всичкото това като свърши заминава във фурната за втасване и съответно изпичане.

После правиш една смес от една кутия топено сирене (от тия триъгълните) настърган кашкавал и 3-4 супени лъжици кисело мляко и това минава под миксера докато се получи приблизително хомогенна смес. Сетне тая смес я разделих на две половини и към едната добавих къде 4-5 чаени лъжици лютеница, а другата я оставих (то по скоро я забравих щото имаше идея да я смесвам с шарена сол или други подправки ама си останах само с идеята). Та тия две смеси отгоре се наместват по възможност докато е топъл тутманика, че така леко да се поразтопят и захванат за него.

Така ... а да - ами после нали го гледахме гледахме па го изядохме.

Последна редакция: чт, 28 май 2009, 23:55 от дядо хаджия

# 1 041
  • Панагюрище
  • Мнения: 104
Дядо Хаджия smile3501 smile3501 smile3501 smile3501 newsm10.

# 1 042
  • София
  • Мнения: 10 346
Момичета, много ви благодаря за рецептите   bouquet ще ги пробвам. Пускате ги на бързата програма за 1ч20мин, нали така?
Ще помоля и nad_tab довечера да ми напише нейната за 500гр.
 

Разгледах книжката, рецептата за хляб за 1h20min, е за 1кг., не виждам причина да намалиш продуктите наполовина  Hug

Ето за кило:
1,5с.л. олио
350мл вода
1,5ч.л. сол
1с.л. захар
2,5с.л. мляко на прах
565г. брашно
3,5ч.л. мая

# 1 043
  • Мнения: 678
дядо хаджия,нищо че закусих гледах,гледах и ми потекоха лигите.Много обичам питки и там производни......
В последно време съм заета повечко и съм зарязала машинката,но ви чета редовно.
Вчера мъжо имаше курбан,и се бях нагласила да пека два хляба,но сутринта спря водата и аз ooooh!,салати,агне,ориз и т.н. и се отказах.....

# 1 044
  • България
  • Мнения: 432
Здравейте Майстори,

Страхотни неща правите.
Аз правих с моята Аляска ето тази рецепта http://www.kulinarno-joana.com/2009/05/garlic-herb-bread/.
Имах само босилек и магданоз. Ползвах програмата за Сандвич. Хляба стана страхотен.
Успешен ден

# 1 045
  • Мнения: 11 747
дядо хаджия , много добре изглежда тутманика, ама без тая мацаница отгоре  Laughing  Дано имаш чувство за хумор и не ми се разсърдиш....  Peace  Сосовете може встрани, който иска да си топва, ама тъй отгоре - аз не обичам  Confused  Не, че нещо конкретно, за твоята идея, само на мен лично не ми харесва  Peace

# 1 046
  • София
  • Мнения: 7 972
дядо хаджия , много добре изглежда тутманика, ама без тая мацаница отгоре  Laughing  Дано имаш чувство за хумор и не ми се разсърдиш....  Peace  Сосовете може встрани, който иска да си топва, ама тъй отгоре - аз не обичам  Confused  Не, че нещо конкретно, за твоята идея, само на мен лично не ми харесва  Peace

Абсолютно си права.

Въпроса беше, че внучката искала шарена сол с тутманика (или питката както искате така го приемайте). Баба и обаче чула шарена питка та затова я нашарихме така.

То после като седнахме да я ядем стана ясно за какво иде реч, ама беше късно.  Laughing

# 1 047
  • София
  • Мнения: 3 249
 Whistling изчитане нямате...
Я да ви питам хляб от кило и половина като правите тръгва ли да ви търси в тия жеги? Че трети така ми се получава - залепнал за капака. Което ме подсети - с какво си чистите машинките от вътре? Нямам предвид контейнера

# 1 048
  • София
  • Мнения: 10 858
Веднъж ми се лепна ... ама рядко правя 1,5 кг. хляб.
Почиствам с гъбичка, която съм напръскала леко с Меглио. После забърсвам с само с мокра кърпа и така почиствам капака и отвътре машината.

# 1 049
  • Мнения: 11 607
За вътре най-добре чистя с ...прахосмукачката...Не мога така да обера добре падналото брашно както с прахосмукачката.....

Моята машинка явно за 8 лв. толкова и е гаранцията...Реших днес в нея по подстрекателството на Дядо Хаджи да направя питка-тутманик, но...стана смесена работа - машинно-ръчна......

Заповядайте да преглъщате: тук и тук - вътре е разкош! Ще си я хапна с домати и цели, печени, малки, пресни картофки.....

Общи условия

Активация на акаунт