За всички,които не са наясно с въпроса за майчинството

  • 2 347
  • 23
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 203
Дано има мами юристи - знаете ли дали по време на 135 дена болнични се полага платен годишен отпуск? Когато майката излезе по майчинство може ли да се върне когато тя поиска, има ли срок на предизвестие? А дали ако се  прекъсне майчиството  /започване на работа/  може след време при нужда пак да се излезе по майчиство?

# 16
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 185
Та аз имам стаж 6 месеца във фирма,стажа е от миналата година до тази година януари,така и ако забременея през тази година,ще имам ли право на майчинство или ще трябва да работя още за да мога да получава.
Аз точно за това питах в министерството. Имах 2,5год стаж, но до март 2004, а забременях август 2004. Обясниха ми, че за да имам право на майчинство 2 години по Кодекса на труда - трябва да работя към момента на раждането, иначе само 1 година по Кодекса за социално подпомагане и то ако дохода на член от семейството за предходните месеци е по-малък от 200лв.
vvv, попитай тук или потърси чрез ключови думи дали има зададен такъв въпрос: http://www.mlsp.government.bg/bg/faq/index.asp
На мен ми отговориха Sunglasses

# 17
  • Варна
  • Мнения: 11 340
знаете ли дали по време на 135 дена болнични се полага платен годишен отпуск?

Да, имаш право на платен годишен отпуск и за времето, в което си в отпуск за бременност и раждане (135 дни), тъй като то ти се зачита за стаж.

Когато майката излезе по майчинство може ли да се върне когато тя поиска, има ли срок на предизвестие?

Може да се върне на работа когато поиска, няма нужда от предизвестие - все пак е добре работодателят да бъде известен (поне устно).

А дали ако се  прекъсне майчиството  /започване на работа/  може след време при нужда пак да се излезе по майчиство?

Да, може пак да се излезе в майчинство - с молба от майката, до навършване на 2-годишна възраст на детето.

# 18
# 19
  • Бургас
  • Мнения: 605
ами ако пусна детето на ясла, прекъсват ли ми майчинството?
Не, само ако го оставиш в дом за отглеждане!
Моя приятелка днес беше много притеснена - работи на трудов договор, в момента е в майчинство, двете години изтичат през март 2006. Искаше да даде от септември детето на ясла, за да свиква докато започне работа. Но в службата й са отказали да й издадат служебна бележка, че работи към тази фирма (бележката е от задължителните документи за ясла). От началото на годината имало промяна в закона - ако детето тръгне на ясла, изплащането на майчинството да се прекрати. Чували ли сте за такова нещо или счетоводителката на фирмата злоуотребява?

Последна редакция: ср, 24 авг 2005, 08:45 от samuRaika

# 20
  • Мнения: 4 362
Аз точно за това питах в министерството. Имах 2,5год стаж, но до март 2004, а забременях август 2004. Обясниха ми, че за да имам право на майчинство 2 години по Кодекса на труда - трябва да работя към момента на раждането, иначе само 1 година по Кодекса за социално подпомагане и то ако дохода на член от семейството за предходните месеци е по-малък от 200лв.
vvv, попитай тук или потърси чрез ключови думи дали има зададен такъв въпрос: http://www.mlsp.government.bg/bg/faq/index.asp
На мен ми отговориха Sunglasses
И какво сега трябва като разбера,че съм бременна да започна работа ли?Ама глупава държава значи нищо не разбира,то тогава ако остана за 1 година то пък доходите ми са по големи еййййййййй смотана държава боже!!!!!!!! #Cussing out #Cussing out А как га го задам въпросът си на емайла им ли?

# 21
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 185
А как да го задам въпросът си на емайла им ли?[/i]
Линка е за Въпроси и отговори - разгледай го.

# 22
  • Мнения: 1 531
а знаете ли кога трябва да се каже в работата,че си бременен - питам просто да знам,че вчера се зачудих...

# 23
  • Мнения: 7 186
а знаете ли кога трябва да се каже в работата,че си бременен - питам просто да знам,че вчера се зачудих...

Ами хубаво е да се уведоми работодателя възможно най- скоро. Все пак може да се наложи да ползваш болнични или да минеш на по- олекотен график. Пък и не виждам защо такова нещо трябва да се пази в тайна. Thinking

Общи условия

Активация на акаунт