Въпрос за акт за раждане

  • 24 398
  • 76
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4
Възможно ли е акта ми за раждане да е издаден 45 дена след като съм роден, ако не съм осиновен?
п.п роден съм 1986г .

# 1
  • Мнения: 13 512
На моето дете (приемното) , оригиналният акт е с дата няколко месеца след раждането.

# 2
  • Мнения: 4
Ако съм осиновен , датата в долната част на акта ще съвпада ли с горната ( която трябва е датата на първия ми издеден акт нали?)




 

# 3
  • в очите на дъщеря ми
  • Мнения: 1 772
Възможно ли е акта ми за раждане да е издаден 45 дена след като съм роден, ако не съм осиновен?
п.п роден съм 1986г .


Не!!! Казвам го като човек на когото това му е работата

В какъв смисъл се разминават датите?От това което виждам няма разминаване.

Последна редакция: пн, 08 юни 2009, 22:09 от усмивка08

# 4
  • Мнения: 13 512
извинявам се. На  акта на Еми пише, че удостоверението е издадено на 19-09 въз основа на акт за раждане от 11.02.. А детето е  родено на 9.02.

# 5
  • Мнения: 13 512
Възможно ли е акта ми за раждане да е издаден 45 дена след като съм роден, ако не съм осиновен?
п.п роден съм 1986г .


Не!!! Казвам го като човек на когото това му е работата

В какъв смисъл се разминават датите?От това което виждам няма разминаване.
pogleдни най-отдолу oграденото. Въз основа на акт за раждане от април. А  pipo казва,че е роден през март, и март е записан като дата на раждане

Последна редакция: пн, 08 юни 2009, 22:24 от monda

# 6
  • в очите на дъщеря ми
  • Мнения: 1 772
  Да вярно, Embarassed в този случай е възможна и техническа грешка, просто служителката при писането машинално   е изписала дата на която е издадено удостоверението, вместо дата от която е акта за раждане. Време е да тръгвам на работа.

# 7
  • Мнения: 4
Ако това ми е първия акт датата горе трябва е до 2 дни след рожденната ми.  А долната дата за да е 45 след раждането ми, това би трябвало да значи , че ми е втория акт ? А каква логика има да се издава нов акт 45 дена след като съм роден!?

# 8
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
Акт за раждане и Удостоверение за раждане са две различни неща. Актът би трябвало да се издава в болничното заведение (ако греша да ме поправят), а Удостовернието се издава в общината по местоживеене въз основа на Акта. Разликата в датите между двете при съпруга ми е 2 месеца (със сигурност не е осиновен). Така че може наистина да се касае за техническа грешка.

# 9
  • в очите на дъщеря ми
  • Мнения: 1 772
Акт за раждане и Удостоверение за раждане са две различни неща. Актът би трябвало да се издава в болничното заведение (ако греша да ме поправят), а Удостовернието се издава в общината по местоживеене въз основа на Акта. Разликата в датите между двете при съпруга ми е 2 месеца (със сигурност не е осиновен). Така че може наистина да се касае за техническа грешка.

И така и не е така, Simple Smile  на база съобщение за раждане от болницата,общинските администрации и служба ГРАО (дава ЕГН-то) съставят акт за раждане,който се съхранява в общината по постоянен адрес на майката.Пак общината издава Удостоверение за раждане, което се връчва на родителите.Впоследствие е възможно издаването на дубликати на удостоверението,чиято дата съответства на дата на издаване ,но на база на акта за раждане(№ и дата)

# 10
  • Мнения: 273
Възможно ли е акта ми за раждане да е издаден 45 дена след като съм роден, ако не съм осиновен?
п.п роден съм 1986г .
В същност какво е питането ти? Как се издава акт за раждане, удостоверение за раждане или дубликат, чисто административно или искаш да се увериш дали си или не си осиновен? Имаш ли основание да мислиш, че си осиновен? Това ще породи ли нови съмнения или ще потвърди вече съществуващи?

# 11
  • Мнения: 4
Ами в същност имам леки съмнения дали не съм осиновен ( не само заради акта) . За това се опитвам ако мога сам да разбера по някакъв начин.
Не мога да говоря с наще , че ще ме помислят за луд , ако греша в съмненията си.

# 12
  • Мнения: 955
Pipo86,
Би могъл да опиташ в подфорума на осиновените - те може да те насочат за това, как да говориш с родителите си.
А за луд - не си, защото много деца са се питали дали са осиновени. 86 годината ти на раждане ли е? Ако е така, не си дете вече, ще се справиш!  Simple Smile

# 13
  • Мнения: 273
Ако съм осиновен , датата в долната част на акта ще съвпада ли с горната ( която трябва е датата на първия ми издеден акт нали?)
Провокира ме да погледна.
И на двете ми деца, в удостоверенията датите съвпадат. Като на осиновеното датата съвпада с тази, когато делото влиза в сила, а на малкото, датата е 10 дена след раждането (мисля, че забавянето е по наша вина-малкото стоя седмица без име).

# 14
  • София
  • Мнения: 9 517
И при мен и двете дати съвпадат и са 10-тина дни след взимането (раждането). Предполагам, че не е от нашето забавяне, просто на тази дата му дават ЕГН и тогава се изготвя акта за раждане.
Мисля, че в твоя случай е чиста техническа грешка, но въпреки това аз на твое място бих поговорила с родителите си.

# 15
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
Ами в същност имам леки съмнения дали не съм осиновен ( не само заради акта) . За това се опитвам ако мога сам да разбера по някакъв начин.
Не мога да говоря с наще , че ще ме помислят за луд , ако греша в съмненията си.

Аз се присъединявам към мнението на Маймуна да се посъветваш с осиновените деца как точно да говориш с родителите си, ако решиш това.

На мен ми хрумна, че би могъл съвсем безобидно да кажеш, че в някоя институция са били впечатлени от факта, че Удостоверението за раждане е издадено по-късно и са те попитали дубликат ли е. Служителките тук и там съвсем не са деликатни и аз съм попадала точно в такава ситуация - питаха ме защо Удостоверението на дъщеря ми е издадено толкова късно, дубликат ли е и моето обяснение им дойде като гръм от ясно небе - въобще не предположиха такова нещо.

Датите и при моите деца съвпадат.

Последна редакция: чт, 11 юни 2009, 11:52 от Gankata

# 16
  • Мнения: 100
изтрито

Последна редакция: нд, 21 юни 2009, 20:19 от DanSy

# 17
  • Мнения: 23
Датите в Удостоветението за раждане могат да не съвпадат по много причини, например 1. Служителите в общината са направили техническа грешка, 2.Служителите в общината не са спазили сроковете за обработка на документите, 3.Родителите ти са се забавили с издаването на документите, 4.Възможно е да е имало спор за имената ти и от там да се е получило забавянето, 5.Ако си роден в град различен от този в който живееш, забавянето на документите е съвсем нормално.... Мога да дам много примери, вкл. и лица с различни дати на раждане, място на раждане  и ЕГН и всичко това заедно. Поговори с родителите си и установи истината за твое успокоение.

# 18
  • в очите на дъщеря ми
  • Мнения: 1 772
Датите в Удостоветението за раждане могат да не съвпадат по много причини, например 1. Служителите в общината са направили техническа грешка, 2.Служителите в общината не са спазили сроковете за обработка на документите, 3.Родителите ти са се забавили с издаването на документите, 4.Възможно е да е имало спор за имената ти и от там да се е получило забавянето, 5.Ако си роден в град различен от този в който живееш, забавянето на документите е съвсем нормално.... Мога да дам много примери, вкл. и лица с различни дати на раждане, място на раждане  и ЕГН и всичко това заедно. Поговори с родителите си и установи истината за твое успокоение.

Ееее, не мога да стърпя....от т.2  нататък са казани абсолютни глупости, нямащи нищо общо с  издаването на акт и удостоверение за раждане.Не е зле когато се  пише, поне малко да се знае и разбира...

# 19
  • Мнения: 2 172
.

Последна редакция: вт, 23 юни 2009, 07:44 от аистенок

# 20
  • Мнения: 23
Ееее, не мога да стърпя....от т.2  нататък са казани абсолютни глупости, нямащи нищо общо с  издаването на акт и удостоверение за раждане.Не е зле когато се  пише, поне малко да се знае и разбира...



Много добре знам какво пиша, защото съм се сблъсквала с какви ли не простотии извършени от служители на община и полиция, за родители да не говорим. За деца на 15 години, които нямат самоличност - ако ти е известно какво значи.

# 21
  • в очите на дъщеря ми
  • Мнения: 1 772
Ееее, не мога да стърпя....от т.2  нататък са казани абсолютни глупости, нямащи нищо общо с  издаването на акт и удостоверение за раждане.Не е зле когато се  пише, поне малко да се знае и разбира...



Много добре знам какво пиша, защото съм се сблъсквала с какви ли не простотии извършени от служители на община и полиция, за родители да не говорим. За деца на 15 години, които нямат самоличност - ако ти е известно какво значи.

Като  гледам как си се справила с цитирането на  поста ми си правя определени заключения,да не говорим за тона и начина на изразяване!!! И да имам претенции,че знам и разбирам точно от този вид проблеми,както и да е това не е по темата, по - умният отстъпва.Лека нощ!

# 22
  • Мнения: 1
kade trqbva da ida za da mi izvadqt doblikat 4e moq go izgubih

# 23
  • Мнения: 13 512
kade trqbva da ida za da mi izvadqt doblikat 4e moq go izgubih
откъде си?

# 24
  • В уютен дом!
  • Мнения: 76
Мами, искам да Ви попитам при осиновено дете се издава удостоверение въз основа на Акт за раждане или нов акт? Hug
Благодаря ви предварително   bouquet

# 25
  • София
  • Мнения: 9 517
Предвид факта, че се сменя ЕГН-то мисля че се издава нов акт и на негова база ново удостоверение за раждане.

# 26
  • Мнения: 273
Въз основа на делото за осиновяване се издава нов акт за раждане на детето, а въз основа на новия акт - ново удостоверение за раждане, в което осиновителите се вписват като рождени родители на детето и се дава новото ЕГН.

# 27
  • В уютен дом!
  • Мнения: 76
Благодаря Ви, всъщност при мен трябва да има само удостоверение за раждане, така ли?
Защото ние имаме такова , а не нов Акт Rolling Eyes
Кажете как е при вас?
Поздрави от мен   bouquet

# 28
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
Благодаря Ви, всъщност при мен трябва да има само удостоверение за раждане, така ли?
Защото ние имаме такова , а не нов Акт Rolling Eyes

Отговорът на въпроса ти е на предишната страница на тази тема:

на база съобщение за раждане от болницата,общинските администрации и служба ГРАО (дава ЕГН-то) съставят акт за раждане,който се съхранява в общината по постоянен адрес на майката.Пак общината издава Удостоверение за раждане, което се връчва на родителите.Впоследствие е възможно издаването на дубликати на удостоверението,чиято дата съответства на дата на издаване ,но на база на акта за раждане(№ и дата)

Само че в нашия случай новият акт се издава не на база съобщение от болницата, а на база съдебно решение, както бе отбелязано по-горе.

# 29
  • Мнения: 1 669
Момичета, простете невежеството ми... Но наистина не съм наясно. Каква е разликата между акт за раждане и удостоверение за раждане. Моето дете трябвали да има и двете? Още веднъж се извинявам. Мразя да се чувствам тъпа newsm78, както сега Sad

# 30
  • в очите на дъщеря ми
  • Мнения: 1 772
Момичета, простете невежеството ми... Но наистина не съм наясно. Каква е разликата между акт за раждане и удостоверение за раждане. Моето дете трябвали да има и двете? Още веднъж се извинявам. Мразя да се чувствам тъпа newsm78, както сега Sad

 Акта за раждане е онзи първичен документ, който се съхранява в общината (в миналото се се описвали в големи книги, сега се получават във вид на лист и в края на всяка година се подвързват в книга,съхраняват се над 100год.и се наричат регистри) съставен на база съобщение от болницата или съдебно решение. Удостоверението за раждане се съставя на специална бланка и се връчва на родителите, да вашето дете има и двете,може да си извадите и дубликат на удостоверението за раждане.Не мисля,че сте "тъпа" Stopи аз не правех разлика преди да ми стане "работа" Hug

# 31
  • Мнения: 128
Момичета ,искам да питам и аз нещо-при вас беше ли сменен градът в удостоверението,защото при нас е сменен с нашия град-София?

# 32
  • Мнения: 1 669
И аз пак не разбрах... Биологичните деца имат акт за раждане, така ли а ние нямаме newsm78 усмивка08, би ли ми обяснила по-подробно... Hug

# 33
  • Мнения: 128
Това и аз не го разбирам,но и племенниците ми,които са с биологичните си родители,и нашият син имат един и същи документ и на него пише "Удостоверение за раждане".

# 34
  • в очите на дъщеря ми
  • Мнения: 1 772
И аз пак не разбрах... Биологичните деца имат акт за раждане, така ли а ние нямаме newsm78 усмивка08, би ли ми обяснила по-подробно... Hug

 HugНеее,всички имаме Акт за раждане,биологичните на база съобщение от болницата, а осиновените на база съдебно решение.Когато има пълно осиновяване,старият акт за раждане се консервира и се издава нов , на база на новите данни и факти(мисля, че със съдебното решение по постоянен адрес на майката, но не съм много сигурна, че в София актове се съставят  във специална служба, а не точно в общините)

# 35
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
(мисля, че със съдебното решение по постоянен адрес на майката, но не съм много сигурна, че в София актове се съставят  във специална служба, а не точно в общините)[/size].  

В София доколкото ми обясни моята позната - шеф на ЕСГРАОН в нашата община - има специална служба, която обслужва няколко общини (райони). Съдебното решение пристига при кмета (или осиновителят го отнася на ръка) служителката от общината подготвя документи, носи ги в тази служба за издаване на нов Акт и ЕГН и после ги взима и ние си получаваме Удостоверението в общината. Къде точно се издава Удостоверението не знам, но Акт и ЕГН са на друго място, защото ако зависеше от нея, тя щеше да ми го направи веднага, а чаках около седмица. Под община имам предвид района в София, а не Столична голяма община.

Последна редакция: пн, 07 сеп 2009, 01:14 от Gankata

# 36
  • в очите на дъщеря ми
  • Мнения: 1 772
(мисля, че със съдебното решение по постоянен адрес на майката, но не съм много сигурна, че в София актове се съставят  във специална служба, а не точно в общините)[/size]. 

В София доколкото ми обясни моята позната - шеф на ГРАО в нашата община - има специална служба, която обслужва няколко общини (райони). Съдебното решение пристига при кмета (или осиновителят го отнася на ръка) служителката от общината подготвя документи, носи ги в тази служба за издаване на нов Акт и ЕГН и после ги взима и ние си получаваме Удостоверението в общината. Къде точно се издава Удостоверението не знам.

 Не е съвсем така(ама прекрасната ми руса глава, Mr. Greenосвен за пюрета памперси и други такива весели неща, е забравила да мисли за друго Confused) и утре ще звъна, та да си опресня знанията , и да бъда по -точна. GrinningА иначе и удостоверението, и акта се издават именно от тази служба, само дубликатите се издават от общините, по -точно от служба ЕСГРАОН.

# 37
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
Аз технически подробности наистина не знам, а и не ме интересуват. Пиша за процедурата по получаване на Удостоверения за раждане за децата ми, през която аз самата преминах и беше точно такава - първия път си отнесох документите в отдел ЕСГРАОН на община "..." в София и после отидох да си взема Удостоверението от същия отдел, втория път докато се тутках съдебното решение вече беше дошло в Общината и отидох само да си взема Удостоверението пак оттам. Носиха ги в друга служба за нови ЕГН и Акт за раждане (може би там са издали и самото Удостоверение, това не знам). Но именно от Общината самата кметица, която много добре познавам, ми се обади като пристигна при нея съдебното решение за Албена след 3 години. Не са ме пращали по никакви други служби - те си движеха всичко със "служебна поща" и аз просто си получих Удостоверенията от тях.

Последна редакция: пн, 07 сеп 2009, 01:13 от Gankata

# 38
  • В уютен дом!
  • Мнения: 76
Значи ние също трярва да имаме Акт за раждане , а не удостоверение, но на мен когато занесох документите в служба Есгарон ми издадоха Удостоверение, казаха, че тове е newsm78
Имам ли право да отида да изискам Акт за раждане на моето дете????? newsm78

# 39
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
Аз Акт за раждане в къщи нямам и няма как да имам. И никой няма. Това е документът, който се пази в съответните служби. . На родителите се дава само Удостоверение за раждане, издадено въз основа на въпросния Акт.

# 40
  • Мнения: 1 669
Разбрах вече... Hug Благодаря ви  bouquet

# 41
  • В уютен дом!
  • Мнения: 76
И АЗЗЗЗ, благодаря мили мами  bouquet  bouquet  bouquet

# 42
  • в очите на дъщеря ми
  • Мнения: 1 772
 Peace  bouquet

# 43
  • Мнения: 23
Искам да попитам, вашите Удостоверения за раждане оригинал ли са или дубликат? Питам защото на нас първоначално ни издадоха дубликат и ни казаха, че нямаме право на оригинал, защото той е даден на БМ. След настояване #2gunfire и след като не можаха да отговорят на въпросите:
1. Защо след като има нов Акт за раждане не искат да ни издадат и ново оригинално удостоверение?
2. Въз основа на какъв документ издават дубликат, след като няма оригинален документ с новите имана и ЕГН?
издадоха оригинално Удостоверение за раждане.
Питам ви, защото се оказа, че в нашата община ние сме или единствени или от малкото, които имат този оригинален документ. newsm78

# 44
  • София
  • Мнения: 9 517
Издава се оригинално удостоверение, но може да са се опитали да ви пуснат по пързалката заради прословутите помощи за раждане...

# 45
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
Имам един въпрос от чисто любопитство към мамите, които имат биологични деца. Срещу какъв документ си получихте Удостоверението за раждане от съответните служби - само срещу лична карта или ви искаха и някакъв друг, издаден при изписването на вас и детето от родилното?

И пак от чисто любопитство към запознатите с процедурата юристи - когато БР подпишат декларация за съгласие за пълно осиновяване не в родилния дом, а по-късно, след като са си гледали бебето примерно месец, не им ли се изземва Удостоверението за раждане за да си върви с детето в досието му в Дома?


# 46
  • Мнения: 3 715
По служебен път, доколкото знам, от болницата се изпращат документите, въз основа на които се издава удостоверението.

# 47
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
Те по служебен път си изпращат някакви документи. Ама като изписвахме сестра ми от болницата си спомням, че й дадоха и на нея листче. После всички много внимателно гледахме да не е сбъркано нещо в имената докато пътувахме с колата към тях.

Всъщност интересно ми е може ли родилката ако  си излезе от болницата без дете после да отиде да си вземе Удостоверение за раждане само срещу лична карта.

Последна редакция: пт, 16 окт 2009, 19:59 от Gankata

# 48
  • в очите на дъщеря ми
  • Мнения: 1 772
Те по служебен път си изпращат някакви документи. Ама като изписвахме сестра ми от болницата си спомням, че й дадоха и на нея листче. После всички много внимателно гледахме да не е сбъркано нещо в имената докато пътувахме с колата към тях.

Всъщност интересно ми е може ли родилката ако  си излезе от болницата без дете после да отиде да си вземе Удостоверение за раждане само срещу лична карта.


Теоретично бих отговорила,че не е възможно.Съобщението за раждане не се изпраща веднага до съответните служби,т.е. има възможност за реагиране в подобна ситуация,но.......в практиката си за съжаление съм се сблъсквала с такива абсурди,че нищо не може да ме учуди.В София само една  или две болници издават бележки с името на бебето,за да се получи удостоверението за раждане.

# 49
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
Много благодаря за отговора!   bouquet

# 50
  • Мнения: 5
В моето удостоверение за раждане в графата :издаден въз основа на Акт за раждане е изписан само №  дата и год. няма,издадено е 2 месеца след дата ми на раждане , много ми е съмнително това удостоверение???

# 51
  • Мнения: 1 466
Грешки винаги стават. Преди няколко години правех справките на училищата и детските градини в общината. Имаше много грешки в ЕГН-тата, но повечето след проверка се изчистваха. Имаше обаче и едно 8-годишно дете, чието ЕГН винаги излизаше като невярно. Започна се проверка и се оказа, че има друго дете със същото ЕГН. Просто на първото (това при нас), когато се е родило, длъжностното лице е забравило да отбележи, че го е записало в акта му за раждане и същото ЕГН дават и на друго дете. Така се оказа, че на първото дете и акта за раждане и ЕГН-то са невалидни и се издаваха нови с дата - 8 години по-късно.

# 52
  • Мнения: 179
Искам да попитам, вашите Удостоверения за раждане оригинал ли са или дубликат? Питам защото на нас първоначално ни издадоха дубликат и ни казаха, че нямаме право на оригинал, защото той е даден на БМ. След настояване #2gunfire и след като не можаха да отговорят на въпросите:
1. Защо след като има нов Акт за раждане не искат да ни издадат и ново оригинално удостоверение?
2. Въз основа на какъв документ издават дубликат, след като няма оригинален документ с новите имана и ЕГН?
издадоха оригинално Удостоверение за раждане.
Питам ви, защото се оказа, че в нашата община ние сме или единствени или от малкото, които имат този оригинален документ. newsm78
Докато се наканя да питам и са ме изпреварили.
Ние също нямаме оригинал. Мисля си, че ще бъде тъпо цял живот детето ми да обяснява защо има само дубликат.
Дали и аз да не се разходя до нашата Община.

# 53
  • Мнения: 3 715
Естествено, че трябва да се разходиш. Удостоверението ТРЯБВА да е оригинал.

# 54
  • Мнения: 1 325
И моето е дубликат. Така ми го дадоха от общината и до този момент съм нямала проблеми.

# 55
  • Мнения: 179
Ами sislie, остава и teddyvd да ни е градска и само в Стара Загора да е такава практиката.  #Cussing out

# 56
  • Мнения: 1 325
Е, merianna, тука ли ще си говорим вече Wink
Ми може да е от общината. То тук и общината и съда....мани, мани, хич ги няма

# 57
  • Мнения: 3 715
Ама как дупликат, бе, хора! Оригинално си е удостоверението. Това, което се издава при раждането става невалидно с новия акт за раждане. Там и имената са различни и всичко. То няма нищо общо с новото. Пишете по една жалба и си искайте да ви издадат оригинали. Тези дупликати реално са дупликати на нещо, което не съществува.

# 58
  • Мнения: 2 172
Добре си отговорила кудку, нямах време да го напиша.
Аз имам питане- как разбрахте , че е дубликат, извинете ме за невежеството?

# 59
  • Мнения: 1 325
Самия документ е на цветна хартия, оригинален е, но най-отгоре в дясто пише "дубликат".

# 60
  • Мнения: 2 172
Самия документ е на цветна хартия, оригинален е, но най-отгоре в дясто пише "дубликат".

 Embarassed, трябва и моето удостоверение да видя, че е дубликат...

да му се не видят дубликатите, объркаха ми живота Thinking

# 61
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
Преди години когато с една наша роднина (юрист с опит в делата за осиновяване) пишехме молбата за съда за делото на Ваньо тя каза, че е много важно в молбата да бъде изрично упоменато че искаме съдът да постанови да бъде издаден нов акт за раждане с новите данни. При делото за Бени молбата я писаха юристи към РДСП и пак имаше същото изречение.
Не знам дали това има значение, но докато ви четях просто изплува от спомените ми.

# 62
  • Мнения: 3 715
Чл. 101. (2) Съдът постановява да се състави нов акт за раждане, в който осиновителят се вписва като родител. Актът се съставя от длъжностното лице по гражданското състояние в общината, кметството или района по постоянния адрес на осиновителя, а когато осиновителите са двама - по адреса, посочен в съдебното решение.

Щом актът за раждане е нов, значи и удостоверението е ново, с нова информация и не е дупликат. Ама това е моята лаишка логика, не съм юрист все пак.

# 63
  • Мнения: 1 325
Да, удостоверението за раждане е ново, естествено, с новите данни, така както постанови съда. Защо пише дубликат, не знам.

# 64
  • Мнения: 847
(изтривам се, щото не съм била права ... голяма бяла птица съм днес  явно Simple Smile не искам да подведа някой.)
аз по повод актовете и удостоверенията за раждане едно друго ме ядосва ... в удостоверението за раждане преди осиновяването беше отбелязан и часът на раждане, в новите бланки има предвидено място за това. а сега в новото удостоверение, сигурно съответно и в акта за раждане, това поле не е запълнено. ядосва ме, щото липсва информация, която детето да си чете само, сега трябва да ми се довери един вид Simple Smile
та тази разлика, наред с датата на издаване, обичайно доста последваща раждането, реално отличават удостоверенията на осиновените деца, иначе уж привидно едни и същи с другите, каквато е идеята на закона.

Последна редакция: пн, 02 ное 2009, 21:28 от marrymaroon

# 65
  • Мнения: 2 172
...
 в удостоверението за раждане преди осиновяването беше отбелязан и часът на раждане, в новите бланки има предвидено място за това. а сега в новото удостоверение, сигурно съответно и в акта за раждане, това поле не е запълнено. ядосва ме, щото липсва информация, която детето да си чете само, сега трябва да ми се довери един вид Simple Smile
...

 Късметлии сте, че го знаете поне... в нашето удостоверение го няма, нито преди, нито сега, часът на раждане, специално питах в дома, нямали го...
На малката също го няма, добре , че мернах някакъв документ в родилното, на който го бяха записали.Та тя го знае само от мен.

А дали все пак в акта го има? Говоря за неща отпреди две десетилетия почти.

# 66
  • Мнения: 3 715
В първото удостоверение на дребния пише часът на раждане, във второто не са го отбелязали. При нас никъде не пише "дупликат", та затова се озадачих.

# 67
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
след представянето на съдебното решение съставят нов акт за раждане и въз основа на този нов акт за раждане издават съответно ново удостоверение за раждане, на бланката на което (то си е утвърден образец, разбира се) пише "дупликат".

На удостоверенията и на двете ми деца горе вдясно пише "оригинал".

Колкото до часа на раждане - на моите удостоверения няма специална графа за това. Може би в Акта има, ама аз него не съм го виждала.

Виждала съм оригинално Удостоверение за раждане, издадено в Ню Йорк преди 53 години. Там наистина имаше упоменат в специална графа точният час и минути на раждане.

Последна редакция: пн, 02 ное 2009, 19:58 от Gankata

# 68
  • Мнения: 847
пфу, верно, пише и на мойто оригинал, ама кой да чете ... като си мисли, че знае Simple Smile
вадих и второ удостоверение по-късно, ама него го нямам в момента да видя на него какво пише ... е те там вече трябва да е дубликат Simple Smile
извинявайте!
както и да е, това е само удостоверение и могат да се вадят много, по всяко време, няма съществено значение, ако има разлика в практиката на отделните общини, а и тя се променя.
а за часа, сега като погледнах специално, излиза, че бланката след осиновяването е различна, щото поле за час няма, а бланката преди осиновяването имаше, ясно си спомням, и си беше попълнено ... кога какви точно бланки ползват, за мен остава неясно ... уж са еднакви на пръв поглед, ама май не са съвсем ...

# 69
  • София
  • Мнения: 9 517
Момичета, явно са сменили бланките тези години, понеже нито на големия, нито на малката в бланката има отбелязан час на раждане. Часът на раждане на ситната го имам в епикризата, с която е изписана, часът на големия би си останал една голяма загадка, ако не си бях взела копие от документите по делото.
А иначе и двете удостоверения са оригинал. Оригиналът е един, всяко следващо, което ще вадите ще бъде дубликат и така ще пише на него (знам, понеже на мен ми се наложи да си вадя, а после си намерих оригиналното).

# 70
  • Мнения: 1
Здравейте а мога ли да ви попитам въпрос различен от темата но пак за АКТ когато си загубим акт за раждане какво правим може ли пак да се издаде нов и струва ли някакво пари и към кой да се обърнем за да ни изкара съответно нов акт?  Cry Cry Sad Sad

# 71
  • Западен парк
  • Мнения: 394
Кану, не се притеснявай. Най-вероятно си загубила Удостоверение за раждане, а не Акт за раждане. Акта се съхранява в ГРАО-то по месторождение и въз основа на него ще ти издадат дубликат на удостоверението. Иди в общината, където си родена и там ще ти кажат какво точно ти трябва за ново удостоверение. Успех с общинската администрация!

# 72
  • Мнения: 63
Взех,че се зачетох и аз по темата.На нас пък ни четоха по диагонал документите. Не съм виждала стария акт ,нито удостоверението.За час да не говорим - децата ги писаха,че са родени на село,понеже сме с такъв постоянен адрес и ми обясниха,че съм можела да им кажа ,че са родени в къщи-те сега много майки си ги раждали в къщи/иначе и идеи имат/ Дребните  знаят,че не съм ги родила аз,а аз ще им обяснявам ,че е станало в къщи. newsm78Само,че тогава нямах сили да се боря със системата-за после аз знам,че ще им кажа истината,ама как ще се почувстват те.Сега гледах -удостоверението е оригинал и казаха,че това е единствения оригинал и ако го изгубим всяко друго удостоверение вече ще е дубликат.а удостоверението е издадено въз основана акт 1 и 2  от една и съща дата съответно за двамата.Явно са издали нови актове за раждане ,които са в ГРАО.

# 73
  • Някъде в България
  • Мнения: 1 036
Здравейте на всички! Пиша ви много притеснена и се надявам някой с юридическо образование да ми се притече на помощ! В нашето ГРАО не искат да издадат акт за раждане на дъщеря ми, защото нещо в Решението на съда било сбъркано. Аз четох, четох, сверявах имена точки от закони и т.н. и установих, че наистина е сбъркан моя постоянен адрес/още не съм си сменила личната карта, а когато делото влезе в съда още не ги сменяха/. Още когато ни четоха решението, ние обърнахме внимание на тази грешка и тогава го поправиха, но как после пак е останало старото... Възможно ли е да се променя влязло в сила решение, защото тия умници от ГРАО ми казаха, че са пратили искане за промяна на решението. Не е ли в право само административния съд да променя такива решения. Вярно е, че грешката е техническа, но....ужасена съм!!! Днес отивам в Общината и ще питам юриста им как стоят нещата точно. После пак ще пиша. Страхувам се за дъщеря си Cry Могат ли да ми я отнемат при положение, че сме предоставили всичко необходимо...Ох, сигурно е много тъп въпрос, но вече напълно изперках... #Crazy

# 74
  • Мнения: 262
Здравей Ели, аз също съм със стара лк, вече не живея на адреса който е на лк, но не съм я сменила въпреки че изтече март месец. Моята мома на 26ти ще я взимам, дно няма проблеми
Неможах да разбера точно какъв е проблема при теб.  bouquet

# 75
  • Някъде в България
  • Мнения: 1 036
Ходих в Общината, те ми казаха, че има административни неточности и решението трябва да се преразгледа и съдията да постанови ново решение. Преди малко ми се обадиха,че сме на дело на 18.05., за да се отстранят неточностите. Казаха, че имало проблем с посочения град, където е родено детето и моя постоянен адрес. Изобщо съм в шок!

# 76
  • София
  • Мнения: 9 517
Елито, съжалявам, че така се получава, но спокойно - предполагам че на делото ще се коригират техническите проблеми и ще си вземете най-накрая коректно написаното решение и всичко ще свърши.

С теб съм  Hug

Общи условия

Активация на акаунт