Въпрос за акт за раждане

  • 24 403
  • 76
  •   1
Отговори
# 30
  • в очите на дъщеря ми
  • Мнения: 1 772
Момичета, простете невежеството ми... Но наистина не съм наясно. Каква е разликата между акт за раждане и удостоверение за раждане. Моето дете трябвали да има и двете? Още веднъж се извинявам. Мразя да се чувствам тъпа newsm78, както сега Sad

 Акта за раждане е онзи първичен документ, който се съхранява в общината (в миналото се се описвали в големи книги, сега се получават във вид на лист и в края на всяка година се подвързват в книга,съхраняват се над 100год.и се наричат регистри) съставен на база съобщение от болницата или съдебно решение. Удостоверението за раждане се съставя на специална бланка и се връчва на родителите, да вашето дете има и двете,може да си извадите и дубликат на удостоверението за раждане.Не мисля,че сте "тъпа" Stopи аз не правех разлика преди да ми стане "работа" Hug

# 31
  • Мнения: 128
Момичета ,искам да питам и аз нещо-при вас беше ли сменен градът в удостоверението,защото при нас е сменен с нашия град-София?

# 32
  • Мнения: 1 669
И аз пак не разбрах... Биологичните деца имат акт за раждане, така ли а ние нямаме newsm78 усмивка08, би ли ми обяснила по-подробно... Hug

# 33
  • Мнения: 128
Това и аз не го разбирам,но и племенниците ми,които са с биологичните си родители,и нашият син имат един и същи документ и на него пише "Удостоверение за раждане".

# 34
  • в очите на дъщеря ми
  • Мнения: 1 772
И аз пак не разбрах... Биологичните деца имат акт за раждане, така ли а ние нямаме newsm78 усмивка08, би ли ми обяснила по-подробно... Hug

 HugНеее,всички имаме Акт за раждане,биологичните на база съобщение от болницата, а осиновените на база съдебно решение.Когато има пълно осиновяване,старият акт за раждане се консервира и се издава нов , на база на новите данни и факти(мисля, че със съдебното решение по постоянен адрес на майката, но не съм много сигурна, че в София актове се съставят  във специална служба, а не точно в общините)

# 35
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
(мисля, че със съдебното решение по постоянен адрес на майката, но не съм много сигурна, че в София актове се съставят  във специална служба, а не точно в общините)[/size].  

В София доколкото ми обясни моята позната - шеф на ЕСГРАОН в нашата община - има специална служба, която обслужва няколко общини (райони). Съдебното решение пристига при кмета (или осиновителят го отнася на ръка) служителката от общината подготвя документи, носи ги в тази служба за издаване на нов Акт и ЕГН и после ги взима и ние си получаваме Удостоверението в общината. Къде точно се издава Удостоверението не знам, но Акт и ЕГН са на друго място, защото ако зависеше от нея, тя щеше да ми го направи веднага, а чаках около седмица. Под община имам предвид района в София, а не Столична голяма община.

Последна редакция: пн, 07 сеп 2009, 01:14 от Gankata

# 36
  • в очите на дъщеря ми
  • Мнения: 1 772
(мисля, че със съдебното решение по постоянен адрес на майката, но не съм много сигурна, че в София актове се съставят  във специална служба, а не точно в общините)[/size]. 

В София доколкото ми обясни моята позната - шеф на ГРАО в нашата община - има специална служба, която обслужва няколко общини (райони). Съдебното решение пристига при кмета (или осиновителят го отнася на ръка) служителката от общината подготвя документи, носи ги в тази служба за издаване на нов Акт и ЕГН и после ги взима и ние си получаваме Удостоверението в общината. Къде точно се издава Удостоверението не знам.

 Не е съвсем така(ама прекрасната ми руса глава, Mr. Greenосвен за пюрета памперси и други такива весели неща, е забравила да мисли за друго Confused) и утре ще звъна, та да си опресня знанията , и да бъда по -точна. GrinningА иначе и удостоверението, и акта се издават именно от тази служба, само дубликатите се издават от общините, по -точно от служба ЕСГРАОН.

# 37
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
Аз технически подробности наистина не знам, а и не ме интересуват. Пиша за процедурата по получаване на Удостоверения за раждане за децата ми, през която аз самата преминах и беше точно такава - първия път си отнесох документите в отдел ЕСГРАОН на община "..." в София и после отидох да си взема Удостоверението от същия отдел, втория път докато се тутках съдебното решение вече беше дошло в Общината и отидох само да си взема Удостоверението пак оттам. Носиха ги в друга служба за нови ЕГН и Акт за раждане (може би там са издали и самото Удостоверение, това не знам). Но именно от Общината самата кметица, която много добре познавам, ми се обади като пристигна при нея съдебното решение за Албена след 3 години. Не са ме пращали по никакви други служби - те си движеха всичко със "служебна поща" и аз просто си получих Удостоверенията от тях.

Последна редакция: пн, 07 сеп 2009, 01:13 от Gankata

# 38
  • В уютен дом!
  • Мнения: 76
Значи ние също трярва да имаме Акт за раждане , а не удостоверение, но на мен когато занесох документите в служба Есгарон ми издадоха Удостоверение, казаха, че тове е newsm78
Имам ли право да отида да изискам Акт за раждане на моето дете????? newsm78

# 39
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
Аз Акт за раждане в къщи нямам и няма как да имам. И никой няма. Това е документът, който се пази в съответните служби. . На родителите се дава само Удостоверение за раждане, издадено въз основа на въпросния Акт.

# 40
  • Мнения: 1 669
Разбрах вече... Hug Благодаря ви  bouquet

# 41
  • В уютен дом!
  • Мнения: 76
И АЗЗЗЗ, благодаря мили мами  bouquet  bouquet  bouquet

# 42
  • в очите на дъщеря ми
  • Мнения: 1 772
 Peace  bouquet

# 43
  • Мнения: 23
Искам да попитам, вашите Удостоверения за раждане оригинал ли са или дубликат? Питам защото на нас първоначално ни издадоха дубликат и ни казаха, че нямаме право на оригинал, защото той е даден на БМ. След настояване #2gunfire и след като не можаха да отговорят на въпросите:
1. Защо след като има нов Акт за раждане не искат да ни издадат и ново оригинално удостоверение?
2. Въз основа на какъв документ издават дубликат, след като няма оригинален документ с новите имана и ЕГН?
издадоха оригинално Удостоверение за раждане.
Питам ви, защото се оказа, че в нашата община ние сме или единствени или от малкото, които имат този оригинален документ. newsm78

# 44
  • София
  • Мнения: 9 517
Издава се оригинално удостоверение, но може да са се опитали да ви пуснат по пързалката заради прословутите помощи за раждане...

Общи условия

Активация на акаунт