Въпрос към живеещите в сгради без акт 16

  • 7 871
  • 26
  •   1
Отговори
# 15
  • Малка къщичка - близо до морето!
  • Мнения: 176
   Не зная дали сте чували за т.н локално газово парно. Ние тази и предишната зима, в къщата където живеем в момента/на родителите ми/, бяхме с такова. Като "бивша софиянка", свикнала на ТЕЦ, мога да кажа, че този вариянт е даже по-добър! За по-евтин - не зная, защото в къщата отопляваме 3 етажа по 100-110 кв.м. и в студуните месеци сме стигали до 400лв., но пък е много удобно.
   В новия апартамент на есен ще поставяме същото парно/ сега само оставихме "дупчици" за тръбите и радиаторите. Газовото "тяло" е с размери някъде около 60/45/45 и може да се сложи в шкаф, но ние ще му направим такъв на терасата. Ще захранва 4 радиатора, с по 12 ребра + бойлера. Общо взето това си е като стандартно парно, с много висока защита, разликата е само, че се захранва с пропан-бутан/обикновени бутилки/. По наши сметки/все пак веднъж вече сме го правили/ ще излезе за 100кв.м.-2000-2500лв. С климатици определено е по-скъпо! И първоначално , а и за самите сметки, а и те трябва да се включват и изключват, а тази система, веднъж настроена, не предполага никакъв друг ангажимент/изключвам самата суровина/.

# 16
  • Мнения: 26
Мама на Ваньо и Ники, може ли да кажеш, от къде може да  се купи такова нещо или фирмата, която ги произвежда. Звучи прекалено хубаво, за да е истина!

# 17
  • Малка къщичка - близо до морето!
  • Мнения: 176
  Ние го видяхме за пръв път на "Стройко" преди 3-4 години и баща ми се "запали", макар, че вече имахме парно с голяма камина/водна риза/.Просто ни беше омръзнала хамалогията с дървата, макар, че с дърва е почти без пари!Това, което в момента ползваме е доста по-голямо от описаното от мен в предишния пост, защото е предвидено за 400-500кв.м.Все още имаме един необитаем етаж. Та...,взехме си каталози и координати и го умувахме още година. Настоящата инсталация закупихме от Бургас, защото ние сме в една вилна зона до Несебър и вече две години се ползваме от удобствата й!Довечера ще помоля баща ми да изнамери координатите, още повече, че скоро отново ще ни трябват и на нас и ще ги напиша, но мисля,че ако "попитате" чичко ГУГЪЛ, той също ще има информация! Аз мога да помотна най-рано довечера!
   Иначе, го препоръчвам с две ръце, защото е по-удобно и от ТеЦа! Настроили сме го да поддържа 23градуса през деня, а нощем-18.Сутрин в 6 часа/когато ставаме, затоплени от завивките, се включва, до към 8 часа на 25 градуса, а после само си изравнява температурата. Има си и дистанционно, но аз, честно казано хич не му разбирам!

# 18
  • Мнения: 206
И мен ме пишете при тези дето ще се нанасят само на акт 15.Дори не си представях че ще е толкова трагично  #2gunfire

# 19
  • Мнения: 2 885
Не знам за какъв мухъл говорите, нямаме такъв.
Другото се преживява.

# 20
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 26
Ще трябва да следя тази тема. Най-вероятно и аз ще съм в това положение тази зима. Само се чудя дали няма опасност за електроуредите с този временен ток.

# 21
  • Малка къщичка - близо до морето!
  • Мнения: 176
Мама на Ваньо и Ники, може ли да кажеш, от къде може да  се купи такова нещо или фирмата, която ги произвежда. Звучи прекалено хубаво, за да е истина!
Тази вечер няма да стане! Остава за утре вечер-евентуално.  Обещавам!

# 22
  • Мнения: 207
Ох при мен това слава на бога вече мина.Поминалата зима живяхме така #2gunfire,близо 7 месеца.10 семейства от общо 60.Тока гаснеше през часове.Разбрахме се да икономисваме,пускаш фурната,гасиш всичко останало,пускаш бойлера пак гасиш-кошмар.Гадното беше,че останалите собственици си ремонтираха на наш гръб жилищата и когато дойде общия ток 10 000 отказаха да платят.Разделихме си тока живущите,защото от това зависеше бързото взимане на акт 16.Тежка зима беше.Детето беше 5 години,не е боледувал повече.Купихме влагоуловител и що вода събрахме не е истина.Паркета ни се надува два три пъти и мухъл е избивал,но само там където има близо нещо до външна стена.Не ни е било студено,защото изолацията е много добра на блока.Вече две години ще станат на есен и все още хората ремонтират жилищата,понякога направо е кошмар.Няма събота,неделя.От личен опит бих ви посъветвала да изключите от таблата тока на апартаментите в които няма живеещи за да облекчите натоварването,а и после да не стане като при нас със сметката.Даже съм виждала с очите си как си пускат климатиците да си сушат жилищата до като ние живеем на "дискотека",а после не дадоха и една стотинка за ток.Добре,че вече само си спомням за това Hug

# 23
  • Варна
  • Мнения: 25 242
Не знам за какъв мухъл говорите, нямаме такъв.
Ми късметлийка си. Аз не познавам някой в ново жилище да не се е оплакал от мухъл. При нас избиваше само на една стена, под северен прозорец, но има и жилища в които положението е трагично. А иначе, преживява се, щом нямаш избор. Но е доста гадничко.

# 24
  • Мнения: 2 885
Явно PVC дограмата е проблем. Сложила съм си естествен дъбов лепен паркет, но основата изсуших с големи влагоуловители. Последните ми струваха по 30 лв. наем на ден за машина, намерих контакт от форума на сайта http://www.napravisam.bg/. Не сложих паркет докато не стигна определен % влажност плочата. Издържа се времянката, но всички спахме и живеехме в една стая /другите не отоплявах/.

# 25
  • Мнения: 206
Гадното беше,че останалите собственици си ремонтираха на наш гръб жилищата и когато дойде общия ток 10 000 отказаха да платят.Разделихме си тока живущите,защото от това зависеше бързото взимане на акт 16.Тежка зима беше.

Често се случва.С мои близки се случи по-същия начин и затова съм решила да си монтирам контолен електромер , което не означава , че пак някой няма да иска да си плати .

# 26
  • Мнения: 2 100
Газовата печка не е добро решение-много влага има с нея. Вярно, локалното парно е идеален вариент (с газов котел или камина на твърдо гориво), но направата му излиза доста скъпо (ориентировъчно за 1 апартамент, тристаен, 75кв. излиза около 4500 парно на твърдо гориво), а и има голямо къртене за полагането на тръбите. И ако няма как да заделите толкова пари, това също не е решение към момента. Според мен едиствения вариант, който в същото време ще ви спаси от студени зимни нощи и влага е печка на дърва и въглища тип Чудо. Топлят много, излиза доста евтино. Такава топлина няма просто. Развивали сме в нас Т от 30 градуса  Embarassed Чувала съм изказвания, че цапало.  Whistling Е, ние 3 години сме с такава печка, стените и тавана ни са бели и си е чисто.  Wink За мен това е най-удачното в ситуацията.

П.С. Ако ще се нанасяте преди А16 си сложете контролен електромер, за да си знаете колко ток сте си хабили и да не плащате за чужд ток.  Peace

Общи условия

Активация на акаунт