Отговори
# 45
  • Мнения: 5 940
ЧеКа , той си е трупал стихчетата като част от пасивния речник, заедно с всичко останало, което си е знаел, но не е искал да каже или не е можел до определено време.
Синът ми проговори много рано, на годинка правеше прости изречения като "дай да" /дай вода/. Но чак сега разбрах, че песничките, които съм му пускала и преди годинка ги знае и като текст, и като мелодия. Книжки още не е рецитирал, но прави опити да преразказва, донякъде му се получава.

# 46
  • Мнения: 4 300
Моето дете - 2г- не проявява интерес към книжките, по точно към четенето им, без значение от текста, дали стихотворен, дали кратки изречения от по 3 думи или приказка. ПОчна ли да чета, ми хваща ръцете и затваря книгата, а в общи линии не чета лошо, полагам някакво актьорско старание.
Това, което му е интересно в книжна форма, са животните- обича да му казвам кое животно как се казва, какъв звук издава и т.н. Има 3-4 картонени книжки с нарисувани или снимани животни.
Обяснявам си го с това, че той е много подвижен, непрекъснато си играе с нещо, непрекъснато прави нещо и може би му е трудно да се спре за да слуша за повече от минута, бездействието не му е присъщо. Дори приказки с животни като Трите прасенца не му задържат вниманието.
Пробвам периодично, но не искам да го насилвам, когато- тогава.
Иначе докато беше бебе и си лежеше кротко кротко, редовно му четях по десетина страници от моите ниги, просто гласът ми го успокояваше и му действаше като приспивна песен ( като не мога да пея така е  Blush ).

# 47
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 932
Да, valerie, и аз си мисля, че е трупал пасивния речник, но не престава да ме гложди една такава мисъл, дали активното проявление не е забавено заради това, че прекалено много се наслаждаваше на пасивната част - слушането, и дали за това нямах принос и аз. Спомням си твоята тема за това как синът ти не иска да отдели от тракторите и да ги наблюдава. Моят син по подобен начин се опияняваше от слушането на приказки, особено мерена реч. Чела съм по десетки пъти едно и също отново и отново. В същото време опитите ми за комуникация и включване на някаква активна реакция от негова страна - какво е това, а как прави патето - не провокираха никакъв интерес у него. Малкият ми син пък не се радва толкова много на слушането, но пък е много по-склонен активно да прави опити за вербална комуникация. Може и да са си индивидуални особености обаче. Въобще не го изключвам.

# 48
  • Мнения: 2 478
Моето дете - 2г- не проявява интерес към книжките, по точно към четенето им, без значение от текста, дали стихотворен, дали кратки изречения от по 3 думи или приказка. ПОчна ли да чета, ми хваща ръцете и затваря книгата, а в общи линии не чета лошо, полагам някакво актьорско старание.
...
Обяснявам си го с това, че той е много подвижен, непрекъснато си играе с нещо, непрекъснато прави нещо и може би му е трудно да се спре за да слуша за повече от минута, бездействието не му е присъщо....

Да, Рокси, това е. Синът ми е също такова дете. Не може да спре дори за секунда. Психологът каза, че вероятно ще е хиперактивен, но е рано още да се прецени. А при неспиращите деца, липсата на концентрация е типично явление.
Въпреки че, при синът ми подействаха стихчетата, казани с голямо артистизъм. Спира се, носи книжката, сам избира стихчето и това за момента е едно от любимите му нови занимания. Но няма да споделям, колко време ми трябваше да му привлека вниманието към нещо такова.

# 49
  • Мнения: 2 132
И ние имаме и купуваме книжки. Обича много да ги разглежда и да сочи по тях. В момента предпочитанията и са към животните. Абонирани сме и за НГ кидс и са и много интересни. Направо ги прокъсваме от прелистване Grinning Тв не гледаме.
Като чета обаче бързо и омръзва. Предпочита да сочим картинките и да говорим по тях.

# 50
  • Мнения: 3 405
Двете ми деца са много различни. Големия за секунда не спираше, вечно в движение, неспокоен, търсещ. На две годинки знаеше наизуст цели книжки.
Малкият е спокоен, уравновесен и кротък. Не му харесва (тук правя паралел на същата възраст - две годинки), когато му чета, предпочита да посочваме картинките и да казваме кое какво е.
Явно е до предпочитания.

# 51
  • Мнения: 1 232
Ние се интересуваме от книжките, само да ги късаме. Все се затичвам да и ги взема от ръцете. Не ми е понятно, какво да направя. Толкова красиво звучат някои разкази за вашите деца, че на мен дали ще ми се случат, не знам. Close

# 52
  • Мнения: 5 940
ЧеКа, мерената реч е ритъм. Това да я харесваш, мисля си, е въпрос на индивидуалност.
Харесвам много  поезия и понякога чета не заради казаното в стиха, а заради самия ритъм, звучене, не ми допада особено бял стих. Спомням си моя преподавателка по руски, която ми разказваше за стихотворение на Лермонтов, че било доказано , че слушащите го изпитват нещо като наркотично опиянение от подредбата на думите.
Тоест така синът ти вероятно си е доставял някакъв тип удоволствие, но не виждам как това пряко може да повлияе на проговарянето. Ритъм и гласът на мама е супер кеф.  Синът ми се вълнуваше и продължава да се вълнува от движението на багери и трактори, това сигурно задоволява някакво си негово любопитство. По ми е трудно за обяснение, но е факт, че след като и аз съм издържала с часове на строителната площадка, не ми е било чак толкова безинтересно да ги гледам тези големи машини.
Не мисля, че има място за самообвинения, че по този начин си отложила проговарянето. Не знам, специалистите може и да имат обяснения в друга посока. Може би един вид задоволяване на комуникацията, мама е съвсем до мен, тя ми чете, защо да я търся, да я питам, ние сме си заедно. Ама и Иво е непрекъснато до мен, а до годинка в съвсем буквалния смисъл беше прилепен, непрекъснато си го носех и гушках навсякъде, дори и в количка трудно стоеше.
Колко деца  обичат музиката, например. Не е ли тя като стихчетата? Имам приятелка, която не спира да пее на сина си, защото детето не се отказва да я подканя.

Последна редакция: пн, 29 юни 2009, 23:39 от valerie

# 53
  • Мнения: 306
Близо 30 книжки. Някои са с картинки на предмети и животни, други са с цифрички, а други са си просто приказки и стихчета. Често четем и разглеждаме, поне по 1 час на ден заедно. Често докато готвя, тя сама си разглежда различни книжки. Но е факт, че има значение Simple Smile Вече казва повечето думички от книжките. Четем и списание "Принцеса" вечер, за да сънува приказни сънища  Heart Eyes 

# 54
  • Мнения: 306
Ние се интересуваме от книжките, само да ги късаме. Все се затичвам да и ги взема от ръцете. Не ми е понятно, какво да направя. Толкова красиво звучат някои разкази за вашите деца, че на мен дали ще ми се случат, не знам. Close
Ще ти се случи. Просто трябва да обясняваш често, че книжката не се къса, че се чете, че е красива. Насочи вниманието на детето си към книжка, в която е нарисувано нещо което обича. Например, ако обича кучета, купи книжка с животни. Покажи му първо страничката с кучето. Все някоя книжка ще му допадне.
И дъщеря ми първоначално късаше книжките, но сега много си ги пази. Доста съм й обяснявала обаче, че не се късат  Simple Smile

# 55
  • Мнения: 411
tanyatais  При условие, че имаш собствено мнение за начина по който да отгледаш и възпиташ детето си какво те интересува мнението на околните. Защо не попита тези които са те"порицали" какво неуместно виждат в това детето да разполага с библиотека /не с мебел/. За мен лично е нормално детето от най-ранна възраст да се учи да цени книгите, да се възпита интерес към книгите. Малко преди да родя дъщеря си извадих всички мои детски книги и ги подредих в стаята на бъдещия член на семейството. още от първите месеци на бременноста почнах да купувам детски книжки, които нямах и ми харесваха. Продължавам и до момента да купувам книги за детето си. На 23 месеца е и библиотеката и е прилично богата / над 200 книги/. От самото начало, още когато беше бебе на няколко седмици започнах да и чета, най-малкото да свиква с гласа ми. Да наистина минали сме през периода, когато ни беше по интересно да си ги разлистваме и да си бърборим нещо, а не да слуша това което и четях, и до ден днешен има дни в които предпочита да си разглежда картончетата с животни, но са повече вечерите когато преди лягане тя сама си иска приказка /лошото е че от три седмици сме на една и съща приказка, на мен ми писна вече, но .../
 
 

# 56
  • Мнения: 3 066
ЧЕКА- е,това е супер!
ЖЕНИ Б_Надявам се най-сетне да се запознаем след толкова разисквания по форума! Ще я прегледам аз тази градинка,но на на с ни е по-удобно да излизаме след 3 ,а не сутрин,та ще видим пак!Браво,че не гледате ТВ!
БЕБКАКРАСИ- искам да рззера как стоят нещата в Бг,аз наистина има изграден мироглед за отглеждането на децата,но напоследък все повече се убеждавам,че хората не разбират това "пристрастено ,отдадено внимание" към децата и ,много се радвам,че намерих сходни разсъждения с Вас повечето,за което Ви благодаря!
Продължавайте с добрата работа! Peace Hug Hug

# 57
  • Мнения: 37
Калоян е на година и пет месеца. До 4-тия месец имаше ужасни колики и единственото, което го успокояваше освен гушкането беше гледането на книжки. Като видях че му харесва, почнах да му купувам най - различни. В момента не-знам колко има, но не минава ден, че и по два пъти на ден без литературно четене. Laughing Книгите стоят високо, но той сочи че иска да му чета и си избира сам като му ги показвам една по една. Забелязала съм че са му интересни и книжки на които по принцип пише за над 3 години. Има една поредица "открий тайната", книжки с много красиви картинки, в които зад прозорчета има скрити други картинки - тези са му любими, както и книжки за животни и книжки за превозни средства. Все още къса от време на време по някое прозорче, но е все по внимателен. Според мен също е индивидуално влечението или не към книгите, тъй като по принцип е много активен в игрите, постоянно тича, лази или обикаля наоколо, но много обича да разглеждаме заедно книжки. Даже напоследък е много сладък - като изберем книжки тича и се настанява на дивана Grinning

Общи условия

Активация на акаунт