Малко помощ за тинейджърка в депресия

  • 4 411
  • 80
  •   2
Отговори
# 45
  • Мнения: 431
Те пък приятелите умират да са до теб, когато си затънал... Tired А новите хора са невероятно привлечени от депресивни състояния.

# 46
Почти като авторката съм.
Скоро ставам на 18.
Преди няколко години отслабнах към 30кг(за 2-3г, съвсем 'здравословно')... => анорексия, други здравословни проблеми, ходих до известна психиатърка (с.б.) в софия (въпреки, че съм на другия край на бг)
Не смятам обаче, че ми помогна особено тя самата. Дори по-скоро намирах ходенето до там/методите и за тъпи, та реших да докажа, че мога и сама.
при мен не е въпрос на ниска себеоценка, а на прекален перфекционизъм и максимализъм.
При мен само ги има и трите. Искам да съм перфектна, осъзнавам, че не съм => ниско самочувствие.
Аз съм към 174см и в момента леко под 70кг. Тоест 5 кг в повече. Кокъла ми е тежичък, винаги си е било така, като бях най-слаба (50 и малко) не можех да си намеря дънки - номер25 ми бяха широки като торба в крака, дупе, но точно където се закопчават - нормални, заради кокалите отстрани на таза.
Има много по-едри от мен, но щастливи женички по улиците.
Аз гадже не съм имала.
Кандидати се намират - режа, казвали са ми, че съм студена .... когато ми правят комплимент, винаги си мисля, че лъжат/не е вярно и т.н.
Приятели почти нямам. Съученици ме канят по купони/ рожденни дни - не ходя - дебела съм, как ще стана да танцувам ... а искам всички да ме харесват.
Тоест описания от авторката кръг - не ходя никъде, защото съм дебела => няма какво да правя и ям вкъщи => продължавам да съм дебела.
Най-добре ми е като съм достатъчно кг, за да се харесвам. Излизам, и други ме харесват ... не ми остава време да мисля  глупости.
ОТ скоро ходя на фитнес.
Мнение?
Най-добър ефект да не се "отключват" е ангажираността на вниманието - приятели, забавления, насочени интереси, учене и каквото и да е друго.
Това е решението и за мен.

# 47
  • Мнения: 22 475
Обръщам се и към Гергана и подобна !,

мили момичета, в това време на израстване и вашата възраст (всъщност малко по-малка) се чувствах по същият начин. Въпреки че нямах никакви проблеми с теглото и изглеждах напълно нормално (167см и 55-58кг) постоянно мислех, че съм дебела. Виждайки мои съученички по 40кг, аз се обличах с размъкнати дрехи и постоянно си мислех как никой не ме харесва. Което естествено беше пълна заблуда.
Проблема първо и основно идва от самочувствието. Не си ли изградите такова самите вие....и с помощта на хора, покрай вас, които ви обичат нещата няма да се оправят. Дори и да сте изключително слаби, пак може да мислите че не сте и да не се харесвате.
Едно от най-важните неща е вие как се чувствате и възприемате, по същият начин ще ви възприемат и околните.

# 48
  • Бургас
  • Мнения: 839
Кроса е безплатен - вземи си удобни дрехи, литър вода и просто тичай. Ако те е срам, ходи вечер или рано сутрин. Не се пресилвай - започни да вървиш, после леко тичай, гледай напред - към небето, птиците, тревата, не мисли, че тичаш и се потиш щото си дебела и трябва да топиш мазнини, а защото това те отпуска, разсейва от проблемите и страховете ти, разтоварва. Започни с 10 - 15 мин. и винаги, когато ти дотежи редувай с бързо ходене. Не си натоварвай тялото, обичай го. Не е лесно, но ще ти формира полезни навици. Ще те накара да мислиш, че си направила нещо за себе си - че всичко е в твои ръце.

# 49
  • Мнения: 0
Здрасти, миличка, пиши ми на лични, аз минах и продължавам да вървя по този път, бих споделила опит .

# 50
  • София
  • Мнения: 12 445
Отиди при специалист психотерапевт. По възможност не някой известен от телевизията.  Wink Това не означава, че си луда, а че психичното здраве е като физическото- и за грип се ходи на лекар, нали? Успех! Hug

# 51
  • София
  • Мнения: 15 486
Идеята за психолог и диетолог и на мен ми е минавала...но като нямам финансова възможност.,търся други алтернативи.7AB
А личен лекар не може ли да те изпрати с направление?Тогава не е толкова скъпо.

# 52
  • София
  • Мнения: 62 595
Май терапията при психотерапевт не се поема от ЗК. Мисля, че в най-добрия случай може да й даде направление за психиатър, но не бих разчитала.

# 53
  • София
  • Мнения: 15 486
Май терапията при психотерапевт не се поема от ЗК. Мисля, че в най-добрия случай може да й даде направление за психиатър, но не бих разчитала.
И на диетолог ли не става с направление? Сестра ми я бяха пратили с направление  за Клиника по метаболитни заболявания към ИСУЛ. Там и бяха направили походяща за нея диета и ходеше всеки ден на някакви тренировки.

# 54
  • София
  • Мнения: 12 445
Май терапията при психотерапевт не се поема от ЗК. Мисля, че в най-добрия случай може да й даде направление за психиатър, но не бих разчитала.
Има и психиатри, които са психотерапевти. Даже в случая е по- добре, защото момичето е малко- не е на възраст за психоаналитик, например. Просто трябва да се проучи и намери добър такъв, който да работи със ЗК. В нашето училище, пък имаше двама психолози, които ни преподаваха психология, но и даваха безплатни консултации в кабинета на училището. Може и в други училища да има такива. Да не говорим, че трябва да има, но това е друга тема.

# 55
  • София
  • Мнения: 62 595
Така или иначе отнякъде трябва да тръгне, стига да реши да се обърне към специалист. На мен всички съвети от типа "намери си приятели, тръгни на фитнес" са меко казано неподходящи. Но пък за сметка на това са безплатни.

# 56
  • Мнения: 9 052
избивай си депресията и проблемите с физическо натоварване - плуване, фитнес, джогинг , колоездене. Запиши се в някоя група планинари ... те не се оглеждат кой от кой е по хубав , а оглеждат природата ...
При проблеми някои се опитват да ги изживеят в себе си и мислите си , други с изразходване на енергия .
Нямаш ли роднини в провинцията? Отиди за по дълго и помагай там. Вземи със себе си и купчини с книги и чети ... Вземи си и колелото , че няма много транспорт.
След няколко месеца ще си като нова.
Не се опитвай с химия и изкуствено да набуташ слон в бутилка. С хапчета и антидепресанти няма да станеш такава , каквато искаш да си и живота ти няма да стане по добър и ти няма да се научиш да се справяш със ситуации. Най много да се примиряваш под действието на хапчето с това , което си станала ида продължаваш да си такава ... без желание за промяна.
Промени си начина на живот и възприемане на нещата и отработване на ситуациите . Успех.

# 57
  • Мнения: 4 965
Имайте предвид, че ако проблемът е по-сериозен, съветите за диети, фитнес и хапчета могат повече да навредят, отколкото да помогнат, а от постовете на авторката оставам с впечатление, че е точно на ръба.
Казах, че пиша от личен опит. Въздържайте се. Peace

# 58
  • Мнения: 9 052
Имайте предвид, че ако проблемът е по-сериозен, съветите за диети, фитнес и хапчета могат повече да навредят, отколкото да помогнат, а от постовете на авторката оставам с впечатление, че е точно на ръба.
Казах, че пиша от личен опит. Въздържайте се. Peace

Колкото и сериозен да е проблема спорта, движението, промяната на обстановката ... интерес за промяната на начина на живот и хранене , както ичетенето на литература, хоби , животни и пр ... не биха могли да навредят повече , от затварянето , непроменянето на нищо (като се има в предвид , че проблема е в начина на живот и мислене)  и тъпкането с антидепресанти и ходенето по лекари надали ще резултират в нещо полезно.
Правилния подход мисля е комбинация от всичко. Но лекарите обикновено нямат навика да се занимават с твоа всичко и просто изписват хапчета.

Ако само с хапчета се оправяха нещата, защо има хора, които ги пият с години и десетки години и не се орпавят? За9ото хапчето само по себе си не ти разрешава проблемите. Сам си ги разрешаваш или с помощта на някого. С хапчета най много да се успокоиш и  псоле трябва да се захващаш за работа и да видиш къде и какво може да се направи .

# 59
  • Мнения: 4 965
jabata_dil, права си. Но тук, наред с мненията за развлечения и ангажиране на вниманието, срещнах много от типа: "пази диета", "тичай не-знам-колко километра" - да, спортът също е изключително важен за доброто самочувствие, но (ако става въпрос за някое болестно състояние) преминаването от едно "вманиачаване" в друго е с много тънка граница. Това визирах.
 Peace

Общи условия

Активация на акаунт