Колко от вас платиха за раждането "под масата" в държавна болница?

  • 3 446
  • 60
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 3 099
Нека разберем колко жени са платили на докторите извън официалния ценоразпис.

Стана ми интересно, защото напоследък се обсъждат парите за раждане в частните клиники, а аз почти не познавам жена, която да е родила само с направлението по ЗК в "голяма" болница...

Ще добавя и анкета за желаещите анонимност.

# 1
  • Мнения: 3 016
Първият път си платих директно на доктора. Тогава все още я  нямаше тази услуга избор на екип.
Вторият път платих на касата на болницата за избор на екип. Бях доволна от екипа, въпреки фаталния край накрая ,но те нямат вина за това.И двата пъти раждах в държавна болница.

# 2
  • Мнения: 592
Защо липсва частната клиника в анкетата или там всичко е розово? newsm78

# 3
  • Burgas, Bulgaria
  • Мнения: 3 542
платих 500лв.за секцио по мед.при4ини ама наистина аз нормално не мога да родя,платих защото ина4е ме беше страх.на ръка защото ина4е за мен пари на болница не се дават-от опит-имам проблем и с анестезиите та за моя слу4ай дори малко ми взе доктора .Преди 2г.3м.
ако имам второ детенце пак ще платя ,никога не бих се оставила на слу4айността ,никога и не ги разбирам тези дето го правят.

# 4
  • София
  • Мнения: 3 099
Защо липсва частната клиника в анкетата или там всичко е розово? newsm78

Достатъчно ясно е обяснено защо. Моля да се въздържате от злоба и провокации в тази тема. Има къде да блеснете и сте го направили. 

# 5
  • Мнения: 4 393
Няма да коментирам защо в държавна болница раждах, за да не ме заподозрете в злоба и завист   ooooh! Гласувах  Peace

# 6
  • Мнения: 592
ivonska - ти май като си серодила не си проплакала, а си изсъскала? Зададох съвсем нормален въпрос без никаква идея за заяждане! Но каквото повикало, такова се обадило!

# 7
  • София
  • Мнения: 3 099
Няма да коментирам защо в държавна болница раждах, за да не ме заподозрете в злоба и завист   ooooh! Гласувах  Peace

Факт е, обаче, че към момента резултатът е 7:7, което означава, че безплатното раждане не е безплатно! А дадените пари на доктора без това да е регламентирано, си е чиста корупция!

Да видим какво ще покажат резултатите по-нататък...

# 8
  • Мнения: 2 401
А коректния въпрос не е ли "На колко от вас им поискаха пари под масата"?  Защото е мноого различно да почерпиш за добре свършената работа и да ти поискат преди както и да е свършена работа.

# 9
  • София
  • Мнения: 3 099
ivonska - ти май като си серодила не си проплакала, а си изсъскала? Зададох съвсем нормален въпрос без никаква идея за заяждане! Но каквото повикало, такова се обадило!

Обясни ми кое не ти е ясно от първия пост. Сериозно.

А коректния въпрос не е ли "На колко от вас им поискаха пари под масата"?  Защото е мноого различно да почерпиш за добре свършената работа и да ти поискат преди както и да е свършена работа.

Все си е корупция и разход за родителите... Ако черпнята е в брой!

# 10
  • Мнения: 4 393
Имай предвид, че повечето момичета, които плащат в държавна болница,  го правят на касата срещу съответния документ.Предполагам, че нарочно е формулирана така анкетата /упс, сори за злобата ми, много ме е срам/  Embarassed  Embarassed  Embarassed

# 11
  • София
  • Мнения: 3 099
Имай предвид, че повечето момичета, които плащат в държавна болница,  го правят на касата срещу съответния документ.Предполагам, че нарочно е формулирана така анкетата /упс, сори за злобата ми, много ме е срам/  Embarassed  Embarassed  Embarassed

Нищо, не се притеснявай, ще копирам отново за теб:


Нека разберем колко жени са платили на докторите извън официалния ценоразпис.
....

# 12
  • Мнения: 4 393
Дано се включат майки, които са раждали по-скоро, откакто ги има официалните ценоразписи и официалните частни клиники, иначе анкетата се обезмисля...ОК, хайде да разберем, и аз съм любопитна защо при официален ценоразпис ще платиш "под масата"

# 13
  • Майничка
  • Мнения: 12 582
Раждала съм 2 пъти, преди 10г. и преди 1г. И двата пъти в държавна болница, като, общо взето, решавах в последния момент къде ще раждам. Не съм плащала нищо, не съм се уговаряла с лекари и екипи.
В интерес на истината, не съм имала и някакви оплаквания и усложнения.

# 14
  • Мнения: 251
Не се заяждам, но си формулирай въпроса по-добре, че не знам  да се е възползвал още някой от новата услуга "раждане под масата" в държавна болница!
Иначе по въпроса и аз съм от корумпиращите,черпих в брой лекаря ми че ми спаси детенцето. И дори това не е достатъчно за моя случай, вечно ще съм му благодарна и задължена!

# 15
  • Мнения: 280
Не са ми искали и лев, а отношението беше на ниво  Peace

# 16
  • Мнения: 7 112
Гласувах.
Сега по темата.
Силно ми се щеше този път да родя при нормални хора с човешко отношение. И двете щях да ги получа, както ги получавах по време на бременността си. НО. В случая но-то беше, че когато звъннах една неделна вечер на телефона на клиниката, защото имах контракции (не бях взела умишлено телефона на лекарката ми, за да не я бомбандирам с придобита хипохондрия след първото ми раждане), ми беше обяснено от някакъв пазач с прекрасен пернишко-дупнишки акцент, че няма лекари. имало само акушерки при бебетата. И въпреки, че имах пълно доверие в лекарката си, тази лека липса ме зачовърка.
Иначе разликата в цените при избор на екип в държавна болница плюс някоя и друга екстра, сравнена с тази на някоя от частните болници е по-скоро минимална. 

# 17
  • София
  • Мнения: 1 344
Не съм платила и стотинка-раждах секцио в 2-ра градска,доволна съм,най-вече,защото се държаха с мен като с човек,отгоре на всичко имах и невероятния късмет да ме оперира най-добрия хирург там...

# 18
  • Мнения: 171
Мен ми предстои раждане...доколкото знам доктора освен офицялната тарифа има нежда от още пари под масата.Не е достатъчно да го избера за екип.. newsm78Естествено това важи за по желаните доктори...не го ли знаете ...нама управия в тази държава. Tired

# 19
  • София
  • Мнения: 1 344
платих 500лв.за секцио по мед.при4ини ама наистина аз нормално не мога да родя,платих защото ина4е ме беше страх.на ръка защото ина4е за мен пари на болница не се дават-от опит-имам проблем и с анестезиите та за моя слу4ай дори малко ми взе доктора .Преди 2г.3м.
ако имам второ детенце пак ще платя ,никога не бих се оставила на слу4айността ,никога и не ги разбирам тези дето го правят.
Докато има хора,които разсъждават така,ще има и доктори,които да взимат пари за нещо,което по закон е безплатно!
И защо като си секцио по мед. причини,си платила,при положение,че то е безплатно?

# 20
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 868
Не съм плащала нищо. Родих секцио по спешност, без избор на екип. Доволна съм от отношението.  Peace

# 21
  • София
  • Мнения: 3 099
Не се заяждам, но си формулирай въпроса по-добре, че не знам  да се е възползвал още някой от новата услуга "раждане под масата" в държавна болница!
...

Всички, които декларират смислови неясноти явно или не четат, или са предубедени и виждат само онова, което мислят.

# 22
  • Мнения: 2 013
Не съм платила и лев!  Peace

# 23
  • Мнения: 429
Платих си на касата в болницата за избор на екип. Доволна съм  Peace

# 24
  • Мнения: 62
Първото ми раждане беше през гладната кризисна 1997г..., с една моя заплата можеха да се купят десет чифта ританки или кутия АМ... Shocked... Sad
 Нямах идея как ще се справим , честнно да ви кажа помогна горещата ми молба към Бога....
И заваляха подаръци , дрехи , легло , количка и всичко за което се тревожех... Hug
И най-важното раждането ...мина по учебник при това без да познавам никого в АГ б-ца...и без пари под масата...
Второто раждане през 2003г  , същата работа с тази разлика , че познавах една акушерка и вече можех да си позволя всичко за бебето....Въпросната акушерка стоя до мен през цялото време  , води раждането и направи всичко възможно малкото ми бебче(2000кг) да се чувства добре.. ...
В интерес на истината тя дори намек не направи за пари , но след ден- два ,като се окопитих, ми стана съвестнно (при заплатите , които взема средният персонал....)  newsm78
Почерпих я , с една торта и 50лв...
Не мисля ,че е подкуп , аз просто и бях благодарна... yes

# 25
  • Варна
  • Мнения: 1 553
Не съм плащала за раждането . Доволна бях от докторката си и след като ни изписаха от болницата и купих подарък , за доброто отношение и големите грижи , които положи за нас. Peace

# 26
  • София
  • Мнения: 12 554
Родих в Окръжна болница и не съм платила нито стотинка. Нито за секциото, нито за 9-те месеца, през които моята лекарка ме гледаше всеки месец на ехограф.

Да, впоследствие й купих подарък, но това беше моето желание.

# 27
  • Мнения: 2 401
Бях споменала в друга тема, но пак ще повторя. Там, където ми съдраха кожата -  с плащане на касата, с плащане в джобчето на акушерките (поискано), и с изтеглени пари от ЗК, ми оставиха незабравим спомен за цял живот.  Там, където не платих и лев, със супер рискова бременност всичко приключи така както би трябвало да приключи всяка нормална бременност. На тръгване почерпих.
Първата болница е Шейново (тогава никой не знаеше, че това е всъщност държавна болница), втората е МД.

# 28
  • София
  • Мнения: 3 099
Бях споменала в друга тема, но пак ще повторя. Там, където ми съдраха кожата -  с плащане на касата, с плащане в джобчето на акушерките (поискано), и с изтеглени пари от ЗК, ми оставиха незабравим спомен за цял живот.  Там, където не платих и лев, със супер рискова бременност всичко приключи така както би трябвало да приключи всяка нормална бременност. На тръгване почерпих.
Първата болница е Шейново (тогава никой не знаеше, че това е всъщност държавна болница), втората е МД.


Ето, виждаш ли, че е въпрос на късмет - моя близка приятелка щеше да ритне камбаната при едно от светилата на МД, след като мизерния търговец прибра четири цифрена сума в евро (но няма да конкретизирам, защото ще си познае гювеча ще се сети коя го е разнесла) и я остави с треска и висока Т няколко дни! Накрая един от вътрешните му врагове се смилил над нея и предписал пеницилин, та децата не са сирачета сега! Да не говорим, че я препирал да си тръгва, защото следващата клиентка чакала за ВИП стаята с климатик...

# 29
  • София
  • Мнения: 2 430
Не съм плащала нищо. Родих секцио по спешност, без избор на екип. Доволна съм от отношението.  Peace
при мен беше същото Peace

# 30
  • Мнения: 288
Благодаря на Ивонска за темата, защото бе ключова при избора ми на болница.
Именно, защото не исках да давам пари на ръка и "под масата" избрах частна клиника.
Година преди да забременея имах лапароскопия в МД - избрах държавната болница, защото лекарите са контролирани и така нататък... Преживях огромен ужас, имах шок от упойката, в реанимация бяха настанили жена с 3та степен сифилис на количка и всичко чувах!
Носех си чаршафи и други полезни неща, след лапарото имаше информация съвсем кратка за мен.

Когато забременях избрах частна клиника и никога няма да съжалявам!
Наложи се три пъти да остана в облница поради рискова бременност, лежах по здравна каса.
На секциото присъстваха още двама хирурзи освен докторката.
В реанимация дойде докторката и ми предаде пълен гинекологичен статус, докато са изваждали бебето тя е огледала всички органи - без да съм искала това от нея, защото вече имах лапаро. Този гинекологичен статус нямаше нищо общо с онзи в МД!
С талона от Здравна каса - 400лв си взе болницата, аз доплатих около 1000лв на болницата, НЕ НА РЪКА! И всичко беше наред - останах от вторник до понеделник с бебето.
Вечно ще съм благодарна на д-р Мазнейкова за това, което ми даде - едно прекрасно бебче, обгрижена бременност, а от моя страна не толкова много пари! Пожелавам й само хубави неща, за да може да изроди още прекрасни бебета!

# 31
  • София
  • Мнения: 12 554
Бях споменала в друга тема, но пак ще повторя. Там, където ми съдраха кожата -  с плащане на касата, с плащане в джобчето на акушерките (поискано), и с изтеглени пари от ЗК, ми оставиха незабравим спомен за цял живот.  Там, където не платих и лев, със супер рискова бременност всичко приключи така както би трябвало да приключи всяка нормална бременност. На тръгване почерпих.
Първата болница е Шейново (тогава никой не знаеше, че това е всъщност държавна болница), втората е МД.


Ето, виждаш ли, че е въпрос на късмет - моя близка приятелка щеше да ритне камбаната при едно от светилата на МД, след като мизерния търговец прибра четири цифрена сума в евро (но няма да конкретизирам, защото ще си познае гювеча ще се сети коя го е разнесла) и я остави с треска и висока Т няколко дни! Накрая един от вътрешните му врагове се смилил над нея и предписал пеницилин, та децата не са сирачета сега! Да не говорим, че я препирал да си тръгва, защото следващата клиентка чакала за ВИП стаята с климатик...

Ами ето, че стигаме пак до основното - НЕ болницата, а ЛЕКАРЯТ е лайно! Не можете да обобщавате по този начин - държавна  - частна. Има отвратителни "лекари" и в едните и в другите здравни заведения. Въпрос на морал, ценности и умения.

# 32
  • София
  • Мнения: 3 099
Нека не се впускаме във войни и спорове - темата е информативна, а всеки сам да си преценява и поема рисковете - знаете, после сами си плащаме за взетите решения така или иначе!

Който желае - да сподели! Но моля коментарите да са по същество и въпросителни/разяснителни.

# 33
  • София
  • Мнения: 12 554
Който желае - да сподели! Но моля коментарите да са по същество и въпросителни/разяснителни.

Изобщо не споря. И коментарът е по същество. Или мислиш, че заради един скапан лекар трябва да се оплюва цяла болница?

# 34
  • София
  • Мнения: 72
Родих в държавна болница без уговорки или пък познати. Платих си единствено епидуралната упойка на касата на болницата. През целият ми престой там всички лекари, акушерки и санитарки бяха супер любезни и отзивчиви.

# 35
  • Има много детски смях.
  • Мнения: 3 152
Първият път така се получи, че не ме изроди лекарят, който ми следеше бременността и който трябваше да проведе раждането. Не ми е искал и стотинка. Дадох определена сума пари и на двамата- и на следящия ми бременността, и на този, който ме оперира.
Вторият път родих в частна клиника. Но не за друго, а защото "моят" лекар вече изражда там  Peace

# 36
  • София
  • Мнения: 3 611
И двата пъти раждах в Шейново,без уговорка и без да платя нито лев.Първият път,може би защото ми беше първи и ме беше страх, а и имах сухо раждане на едро бебе,нещата не бяха супер леки и безпроблемни,никой не ми обясни какво ме чака и защо Rolling EyesВтория път,хем бях вече наясно, имаше една акушерка ,която не се отдели от мен и ми обясняваше във всеки момент какво се случва и какво да очаквам.Просто си е въпрос на късмет и на съвест на персонала.Пак бих родила така,без уговорки.

# 37
  • София
  • Мнения: 16 042
За раждане преди 20 год. не плащах, защото стана много бързо и детето беше много недоносено. Но веднага, след като се събудих от упойката ги информирах, че плащам с долари на ръка за да ми запазят бебето и да се грижат добре за него. А през 1989 г. доларите много се търсеха и нямаше обменни бюра на всеки ъгъл.
Винаги, при всяко мое или на близки влизане  в държавна болница информирам докторите, че здравето е преди всичко и съм готова да дам много пари, но искам добро лечение и отношение.
Отделно съм готова да платя на ръка за качествени изследвания, за лекарства, които не се полагат по клинична пътека.
След изписване - също нося разни работи за почерпка. Не бих стискала парите, здравето е най-важно за мене.
Знам, че сега ще се възмутите, но не им ли покажеш, че даваш - просто не те лекуват добре.
На новите частни болници нещо нямам вяра. Струва ми се, че докторите там само отбиват номера. Нямам претенции да ми издават касова бележка и как се отчитат. Нали с близките сме излезли здрави от болницата - това е важно. Иначе пари се печелят.

# 38
  • София
  • Мнения: 3 099
Aisha, надявам се никой да не ти скача - темата е информативна и съдебни заседатели дано не се явят неканени!

Благодаря, че сподели!  Wink

# 39
  • Мнения: 60
Аз си плащам здрваните осигуровки, не плащам за раждания и т.н.

# 40
  • София
  • Мнения: 16 042
Пресен случай с дете на 4 год. и провинциална университетска болница.
Детето постъпва с майката, попълват документи и в графа месторабота пишат майка и баща продавачи. Всъщност хората имат 2 магазина за сувенири и доста добри доходи. Осигуровки са плащали винаги. 3 седмици съвсем формално лекуват детето без да му направят дори предварителни изследвания, състоянието се влошава.  След като 1 сестра се заговаря с майката и разбира, че не са само продавачи - започва друго отношение, стават много загрижени, засилват се да лекуват. 
Добре, че накрая успяха да си вземат епикризата и да дойдат в София.
Та не е само за раждане, но нали парите се дават за здраве.

# 41
  • Бургас
  • Мнения: 10 348
Не са ми искали нищо от болницата.Лекарката, която ме изражда също, макар че имахме уговорка.Аз сам реших да й дам след като ме изписаха.

# 42
  • Мнения: 414
платих 500лв.за секцио по мед.при4ини ама наистина аз нормално не мога да родя,платих защото ина4е ме беше страх.на ръка защото ина4е за мен пари на болница не се дават-от опит-имам проблем и с анестезиите та за моя слу4ай дори малко ми взе доктора .Преди 2г.3м.
ако имам второ детенце пак ще платя ,никога не бих се оставила на слу4айността ,никога и не ги разбирам тези дето го правят.
чудиш се на тези които го правят явно пари не ти липсват но ако нямаш възможност имам колежка термина и е малко след моя милата не може да отдели 100 лева на месец за да си внася по-високи осигуровки а какво остава да плаща за избор на екип още повече ако всичко протича нормално не виждам защо трябва да се дават пари ако ги нямаш аз например дори не мога да намеря лекар на който да са доверя моя не изражда а ако ти ми препоръчаш някой горещо друга ще е много разочарована от него да платя на човек който не познавам и ще видя само и единствено в деня на раждането,моя близка ражда при Мазнейкова срещу 2000лв а видя какво се случи със Запряна,ЖЕЛАЯ ЛЕКО РАЖДАНЕ НА ВСИЧКИ

# 43
  • Мнения: 7
Родих в Шейново без уговорки,без избор.Много съм доволна от всичко и най-вече от лекарката,която води раждането.Никой не ми е искал пари,аз сама и се отблагодарих с определена сума-по-добре да си купи каквото на нея и харесва и мисля,че може 20  лв. да дадеш,но да са от сърце,който е свестен ще оцени жеста!За плащането 'под масата' в държавна болница според мен не зависи от болницата,а от лекаря.

# 44
  • Burgas, Bulgaria
  • Мнения: 3 542
а може би имам по-гор4ив опит от колкото си мислиш и ме е страх от слу4айността-за пари няма да говоря защото майка ми плати за секциото -прави си сметка на зор ли платих или от каприз.......

# 45
  • Мнения: 93
Не се заяждам, но си формулирай въпроса по-добре, че не знам  да се е възползвал още някой от новата услуга "раждане под масата" в държавна болница!

Joy hahaha

# 46
  • Мнения: 414
а може би имам по-гор4ив опит от колкото си мислиш и ме е страх от слу4айността-за пари няма да говоря защото майка ми плати за секциото -прави си сметка на зор ли платих или от каприз.......

тогава не се чуди на тези които не плащат а и мила майкати ако ги нямаше парите нямаше да раждаш ли а и съгласна съм ако има проблем -ок но ако всичко е нормално не всеки има около 1000 и повече лева

# 47
  • Мнения: 24
Аз си платих на лекаря,но след като вече с бебо бяхме у дома.Не виждам обаче какъв е проблема,който неможе да си позволи не плаща и толкова.Имала съм дала съм!

# 48
  • Мнения: 414
Аз си платих на лекаря,но след като вече с бебо бяхме у дома.Не виждам обаче какъв е проблема,който неможе да си позволи не плаща и толкова.Имала съм дала съм!
точно това имах предвид и аз но не някой да ти казва че трябва едва ли не

# 49
  • София
  • Мнения: 3 099
Аз си платих на лекаря,но след като вече с бебо бяхме у дома.Не виждам обаче какъв е проблема,който неможе да си позволи не плаща и толкова.Имала съм дала съм!
точно това имах предвид и аз но не някой да ти казва че трябва едва ли не


Taka или иначе, процентът на платилите е твърде голям, за да може да се обобщи, че раждането е безплатно...

# 50
  • София
  • Мнения: 16 042
Безплатно - май само птичките пеят.
Пари се изкарват за да се харчат. А здравето е най-важно и затова си мисля, че дори и да нямам пари - заем бих взела за да платя под масата и да лекуват качествено близките ми.
Но, ако не го правят - те ще си носят последствията. Не говоря за жалба до официалните органи, нещо им нямам вяра.
А и предпочитам да дам пари за здраве, вместо за луксозни парцалки или обзавеждане.

# 51
  • Толбухин
  • Мнения: 2 505
Не съм давала нито лев и за двете си раждания.Доволна съм от персонала.

# 52
  • Мнения: 657
Платих след изписването и получих  отлични грижи преди това.Избора беше мой.Не съжалявам и втори път пак бих постъпила така.

# 53
  • Мнения: 2 270
Плащането "под масата" се случва, когато не раждаш с избор на екип и не си си платил на каса в болницата, а просто си се разбрал с лекаря или има случаи, когато и при направен избор на екип и платена такса пак ти се налага да плащаш "под масата"?

# 54
  • Мнения: 2 197
Родих в държавна болница, със секцио по медицински причини. Не съм платила нищо на никого. И никога не бих го направила. Не съм получила по-лошо или некадърно отношение поради този факт.

# 55
  • София
  • Мнения: 3 099
Не съм платила и лев!  55 (52.9%)
Платих на доктора и получих очакваната грижа  32 (30.8%)
Платих на доктора и НЕ получих очакваната грижа  5 (4.8%)
Платих на доктора и горе-долу съм доволна  10 (9.6%)
Да бях си платила в частна клиника...  2 (1.9%)


Този резултат показва, че почти половината майки са платили! За какво безплатно раждане говорим?! То очевидно е случайност и .... късмет

(Анкетата беше провокирана от разни повърхностни заключения за алчност при частните клиники. Явно алчността в чист вид присъства основно в държавните - при частните плащанията са регламентирани и подлежат на данъчно облагане в полза на всички!)

# 56
  • Мнения: 4 393
ivonska ама и ти си пускаш анкети, обобщаваш и т.н....няма лошо, въпреки че си отчиташ резултати както дяволът чете Евангелието  ooooh!

# 57
  • София
  • Мнения: 3 099
ivonska ама и ти си пускаш анкети, обобщаваш и т.н....няма лошо, въпреки че си отчиташ резултати както дяволът чете Евангелието  ooooh!


Да видим ти как тълкуваш резултатите?... (все пак цифричките са доста ясни...)

# 58
  • Мнения: 4 393
Как да ги тълкувам???Повече от половината не са платили нищо, на другите не съм чула някой да им е поискал пари иначе няма да ги изродят...а защо те си "дават под масата"...ми аз съм без коментар  newsm78 Сигурно не са разбрали, че има опция и легално да си изберат екип и да си платят на касата.Естествено, има го и вариантът да не са разбрали, че плащането на касата в държавна болница не е "под масата"  Peace

# 59
  • Мнения: 125
Някой има ли идея, дали в цената от 900 лв. за избор на екип в шейново -нормално раждане- е включена епидуралната упойка или се заплаща отделно- 300 лв.

# 60
  • Мнения: 62
Имах уговорка с лекар за раждането и трябваше да платя на нея направо, но в последствие си викнах друг лекар и си платих на болницата един лев не ми е потърсил повече от обявеното по ценоразпис.
Получих много добри грижи и живот и здраве ако е рекъл господ за второ пак при него ще родя

Общи условия

Активация на акаунт