БЪРЗИ ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ-хранене и захранване

  • 22 949
  • 738
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 379
е тя каза с царевично нишесте и плод,но с прясно мляко. аз затова се чудя - вижда ми се рано за прясно мляко, но пък в попарата нали ще има сирене... то пак е от мляко...

# 16
  • София
  • Мнения: 12 562
е тя каза с царевично нишесте и плод,но с прясно мляко. аз затова се чудя - вижда ми се рано за прясно мляко, но пък в попарата нали ще има сирене... то пак е от мляко...

Много рано е за прясно мляко. То се въвежда след 10 месеца в кремчета.

# 17
  • София
  • Мнения: 15 281
е тя каза с царевично нишесте и плод,но с прясно мляко. аз затова се чудя - вижда ми се рано за прясно мляко, но пък в попарата нали ще има сирене... то пак е от мляко...

Не мога да обясня разликата между сиренето и прясното мляко по-добре от Косе Босе, затова я цитирам  Simple Smile:

И аз въведох попара,за сега няма реакции уж,но триябва ли да избягвам и кисело мляко,или може?Сори за тъпият въпрос,но това с млякото не го разбирам,щом съм въвела сирене и краве масло,би трябвало и с млеката да няма проблем

Млечните продукти с пресечен белтък (сирене, извара, кисело мляко) могат да се въведат преди 1 год. Белтъкът в маслото също е обработен. Друг е въпросът дали да са от краве мляко.

Пресеченият белтък на сиренето и изварата (получен под въздействието на маята и изваряването на суроватката) е малко по-лесно усвоим от пресеченият белтък на киселото мляко (получен в резултат на млечно-киселата ферментация). Оттук – и редът на въвеждане.

От друга страна, бактериите в киселото мляко имат благоприятно въздействие върху храносмилането, а сиренето като концентриран белтъчен продукт и поради високата масленост не се препоръчва в голямо количество (до 30-40 г преди 12 м.). Оттук – необходимост от редуване на различни млечни продукти, без прясно мляко.

Белтъкът на прясното мляко е с непреработена верига и се пресича в стомаха (под въздействието на стомашните сокове). Храносмилателните ензими в детското стомахче не са достатъчно, за да го преработят безпроблемно, затова е трудносмилаемо и се отлага за по-късен етап.

# 18
  • Варна
  • Мнения: 389
Дъщеря ми е на 5 хранения:
7 - мляко
10 - мляко
14 - пюре /зеленчуци, месо/
18 - каша+плодово
21 - мляко

Педи иска да минем на 4 - като първите две се сливат в попара, кус-кус и т.н. НО аз искам детето да има повече мляко. Може ли да давам сутрин в 7 мляко и после лека закуска или ще и стане много. Не е ли рано за 4 хранения?

Да уточня, че е много ящна и не знам дали успява да огладнее, тя просто не отказва храна.

# 19
  • Мнения: 379
а колко тежи ако не е тайна? Peace

# 20
  • Варна
  • Мнения: 389
а колко тежи ако не е тайна? Peace

Сега е 7300, но тя се роди 2200, та качването и е супер.

# 21
  • Мнения: 379
ох тя си е много добре. а моя шишо се роди 3,400кг и сега е 10кг на 6м. чак аз почвам вече да му се плаша Sick

# 22
  • Мнения: 106
Първо много бързо въвеждаш новите храни. Бебето затова реагира. Кърмила си я допреди 10 дена и сега изведнъж за 10 дена си въвела четири нови неща. Абсурд просто.
Спри всичко и започни отначало, като въвеждаш нов зеленчук на 5-7 дни. Т.е пет дена само картоф, след това картоф и тиква, след това на 15-ия ден картоф и морков и така.
За грамажа се действа по същия начин - изведнъж не може да и дадеш 125 грама. Постепенно.
Каша - безмлечна и безглутенова - даваш следобяд или сутрин - по избор. Захранването пак започва с няколко лъжици и следене за реакции.

Аз въвеждам така, защото мойто педи даже ми каза да започна директно с картоф и морков. 4-5 лъжички отначало каза и до 4-5 дена да яде цяло бурканче от 190гр!! На мен ми се видя доста драстично и затова почнах само с картофче. Освен това ме беше инструктирала след това да давам от новите зеленчуци направо по цяло бурканче в комбинация със захранен вече зеленчук, а не по няколко лъжички отначало. Но и затова не съм я послушала. Давам поне три дена по няколко лъжички, като увеличавам дозата.  Може и да си права nana77 , че бързо въвеждам и ще намаля темпото, но не виждам причина да почна отначало. Тези храни, които вече съм дала си ги понася добре, просто с другите ще бъда по-последователна.

А на мен ми се ще да не спирам да я кърмя след всяко ядене поне за сега. Това значи ли, че трябва да и давам по по-малки дози от пюрето и кашата (която полека тепърва ще въвеждам)? newsm78

# 23
  • София
  • Мнения: 12 562
Първо много бързо въвеждаш новите храни. Бебето затова реагира. Кърмила си я допреди 10 дена и сега изведнъж за 10 дена си въвела четири нови неща. Абсурд просто.
Спри всичко и започни отначало, като въвеждаш нов зеленчук на 5-7 дни. Т.е пет дена само картоф, след това картоф и тиква, след това на 15-ия ден картоф и морков и така.
За грамажа се действа по същия начин - изведнъж не може да и дадеш 125 грама. Постепенно.
Каша - безмлечна и безглутенова - даваш следобяд или сутрин - по избор. Захранването пак започва с няколко лъжици и следене за реакции.


А на мен ми се ще да не спирам да я кърмя след всяко ядене поне за сега. Това значи ли, че трябва да и давам по по-малки дози от пюрето и кашата (която полека тепърва ще въвеждам)? newsm78

Да, означава. Ако детето трябва да изяде общо 200 грама на ядене - даваш 50 грама пюре и останалото да суче.

# 24
  • Мнения: 1 585
Най-напред   bouquet  bouquetза темата. Имаше нужда.

А сега помогнете с някоя друга насока. Аз съм захранила рано,има си причини /медицински,педи ме съветваше за захранване по старата схема, и това че той е много лаком и беше започнал да яде по 180мл през 3 часа/
Дано не съм сбъркала,нямахме реакция с изключение че морковите не ни понасят /така съм забелязала/.
Значи вече съм въвела
-морков    -тиквичка с картоф /не го кусна,след първата хапчица/
-тиква       -" супа" от морков и ориз /на Хип,водят го супа,ама си е рядко пюре/
-картоф

от плодовите
-бананово пюре
-ябълка

каша-Бананова /Слънчо/

Та въпросите ми са сварзани с даването на другите зеленчуци.Давам на принципа "старо-ново"
Сега се каня да дам карфиол с картоф,1-ят ден давам 1-2л. и така следващите 2дни/докато дойде време да изхвърля пюрето/
Кога се дават "зелените" спанак,броколи.Аз не видях самостоятелно или двукомпонентно а са все,+ още 3,4 неща!
Малък е за тези пюрета нали? С извара /дават след 4-ти месец/,сметани,мляко.

И последно,как най-пълноценно да го измисля това меню,че да е достатъчно разнообразно?!
сега е така:
6ч--150мл АМ
9-9,30Ч--100-150мл.АМ
12-12,30 зеленчуково пюре +100-120мл Ам
15ч.--каша или плодово пюре
18ч--150мл АМ
20.30-21.00ч 120-150мл ам.

Мога ли да взема от кашите с ориз,пшенични /там които са позволени и без глутен/ и да ги давам чисти,или смесени
със зеленчуково пюре за обяд.Да ги редувам?
Дайте идея какво мога да направя по въпроса.

# 25
  • Мнения: 379
Веве, аз започнах кашата от 5м - оризова /безмлечна и безглутенова естествено/, после съм давала и млечна на Фризокрем с 5 плода /има я и с по-малко плодове/,но на този етап освен да въвеждаш нови плодове,зеленчуци и каши бебето ти е прекалено малко за други неща.
Моят бебо много харесва еднокомпонентните, а и другите пюрета на Овко - особено мангото, а на  него пише,че е подходящо за захранване. Яде и банан във всякакви комбинации и сливи /за разхлабване/...
Има едно пюре на Хип "ранни моркови с картофи" - Криско много го харесва.
И понеже освен Хип друго не яде - аз сама си му ги приготвям,като му слегам от около месец и по малко броколи и спанак,педито каза че може и чушка и домати.
Но от купените освен Хип друго не е ял. Peace
А от плодовите му вземам само Овко. Peace
Моят Криси е на 6м и също е на толкова ядене, като от 2-3 дни се опитвам да увеличавам интервалите между храненията и сме стигнали до 4ч и 30мин. Иначе не знам как мисли да прохожда с това дебело дупе. Laughing

# 26
  • София
  • Мнения: 12 562
Мога ли да взема от кашите с ориз,пшенични /там които са позволени и без глутен/ и да ги давам чисти,или смесени
със зеленчуково пюре за обяд.Да ги редувам?
Дайте идея какво мога да направя по въпроса.

Ами аз кашите съм ги давала чисти. Не съм смесвала каша и пюре. Но и моят син оризова каша не прояде, така че нямаше как да му бъркам каша и пюре, защото купувах само плодови каши.

# 27
  • София
  • Мнения: 15 281
Веве,
Можеш да добавиш 1-2 лъжички от новия зеленчук към пюрето, което бебето ти вече яде, на следващия ден да увеличиш малко количеството на новия зеленчук, на следващия-още малко и така постепенно ще захраниш с него.
Може да го даваш и самостоятелно, а след това да дохраниш със стария зеленчук, но аз лично практикувах първия начин. Така като че ли Иво по-лесно приемаше новия вкус на новия зеленчук.

Имай предвид, че кашите "Слънчо" се правят със сухо, а не с адаптирано мляко. Това ги прави доста неподходящи за малки бебета. По-добре избери друга марка каша, която се прави с АМ.
Иначе-моето бебе не харесваше кашите чисти. Ако бяха смесени с плодово пюре или суров пасиран плод (за който твоето бебе е още малко)-ОК, ядеше ги с удоволствие, но иначе беше драма. Така че, след като вече си дала плодово пюре, би могла да ги смесваш.

По-добре да оставиш кашата за следобедно хранене. Зеленчуковото пюре да остане на обяд. Не си представям сладникавата на вкус каша, смесена със зеленчуци.  Confused Не бих предложила подобен кулинарен експеримент.
Кашите с пшеница съдържат глутен. Рано ви е още за тях.

На възрастта на твоето бебе е още много рано да търсиш някакво особено разнообразие. То се нуждае основно от мляко.


# 28
  • Мнения: 1 585
Благодаря момичета  bouquet

vivi малкият също яде само пюрета на Хип,с тази разлика,че преди 2-3 дни му приготвих домашно
от картофи,ама изобщо не го хареса. Ще пробвам пак по нататък да му правя.

Това за кашите на "Слънчо" не го знаех.Ще се преореантирам,дано и малкият мисили,като мен Laughing Laughing
Ами за разнообразието,явно ще ги редувам.Само ме притеснява че на Хип повечето са с картоф Rolling Eyes

# 29
  • София
  • Мнения: 12 562
Само ме притеснява че на Хип повечето са с картоф Rolling Eyes

Защо те притеснява!? Това си е напълно нормално. Картофът е един от малкото зеленчуци, които почти не алергизират.

Общи условия

Активация на акаунт