Отговори
  • Мнения: 278
Добре дошли на всички ценители на Магреба!

Всеки гост да заповяда,
В темата магребска да се разполага,
Сладки приказки да обменим,
А пък привечер да се повеселим
!





Рамадан





Рамадан е деветия месец от ислямския Лунен календар. Преди този месец е Шабан (Scha'ban) , а след него Шауал (Schawwal). 
Постенето по време на Рамадан е едно от задълженията на мюсюлманите, написано в Корана. Първоначалното значение да думата Саум (Saum) произлиза от глагола s-w-m, което в превод означава да стоиш тихо, да си отпочинеш, а в преносен смисъл означава, да постиш, да се въздържаш. Понятието Саум се свързва и с думата “мълча” като знак на въздържание, което е характерно за всичко  свързано с ежедневието.

Начало и край на Рамадана

Началото и края на месец Рамадан се определят според лунния сърп.
За 2009 година първият ден е 22. август, а последният – 20. септември.

Предпоставки за постенето:
Могат да постят само мюсюлмани, и тези, които са достигнали пубертета (деца от 7 годишна възраст могат да почнат да бъдат потготвяни, като постят по няколко часа). Деца, стари хора, душевно болни не са задължени да постят (изключение правят и жените в менструация, хората, които пътуват, жени, които кърмят, бременни)

Какво е позволено по време на Рамадан:
1.   Къпане, взимане на душ – даже и от невнимание да се погълне малко вода, не се счита за грешка.
2.   Използването на черен молив за очи (кул), капки за очи и крем за очи.
3.   Целуване и обмяна на нежности – тези неща са позволени на всеки, който пости, стига той да може да се контролира.
4.   Даряване на кръв.
5.   Изплакване на носа и устата – позволено е само, ако не се прекалява и не се прави прекалено често.
6.   Поглъщане на собствената слюнка.
7.   Мирисането на парфюми и аромати.

Различни аспекти на Рамадана:
Медицински аспект: Ако се пости правилно, това се отразява добре на теглото и кръвното налягане. Различни болести могат да бъдат излекувани или това може да спомогне за излекуването им.
Социален аспект: Чрез чувството за глад може да се предизвика чувство на солидарност към бедните, които нямат нищо за ядене, което може да подтикне постещия да направи дарения. Общото постене засилва чувството за единство и сплотеност.
Аспект на самовъзпитанието: Чрез постенето човек се учи на самообладание и грижливост. Тъй като, човек, когато има всичко необходимо за да преживява, той престава да се замисля, какво значение има храната за него. Чувството за благодарност и съпротивителната сила се засилват.
Духовен аспект: Чрез самообладанието и немисленето за материални неща, както и чрез осъзнаването на собствените слабости и зависимости, човек печели време за нови духовни познания, преди всичко достъп до Корана, който трябва да бъде четен по време на постенето.


.
Превод от:
http://www.ramadanonline.de/
http://de.wikipedia.org/wiki/Ramadan



1  2
3 4 5 6 7 8 9  10  11 12  13 14   15 16 17 18
19




# 1
  • Мнения: 3 804
Мина справила си се идеално  bowuu ,само че ,май темата ,която си избрала за начало не е подходяща за тук  Thinking

# 2
  • Мнения: 278
В какъв смисъл не е подходяща?  Hug

# 3
  • Мнения: 3 804
В какъв смисъл не е подходяща?  Hug

Мина не знам сероизно ли питаш  newsm78,но ще ти отговоря.След всичките спорове ,няма да употребя по тежка дума, на тема религиозна принадлежност ,споменаването на думата Ислям и задълбаването ,в тази тема може да ти донесе анатема.
Та затова ми се стори странно ,че започваш с Рамадана. Shocked Shocked Shocked
И ще си позволя пак да попитам ,някой знае ли кръстницата ми къде е  newsm78

# 4
  • Мнения: 278
Аз наистина не разбрах в какъв смисъл... съжалявам. Имаш предвид, че никой няма да пости? Ами, това има ли значение? Аз също няма да постя, но това не ми пречи да чета за Рамадан, интересно ми е за какво се прави, в какво се състои, пък знае ли се може след някоя друга година и аз да почна да постя.
Тъй като всички момичета тук, по един или друг начин са свързани с Магреба, предполагам техните любими постят....
Не видях къде съм използвала думата Ислям.  Rolling Eyes Написах темата просто информативно. Надявам се на другите да се хареса. Тъй като ми е първа тема, която пускам, се постарах доста. Съжалявам, ако не отговаря на условията.

Лек ден на всички!   bouquet

# 5
  • Varna
  • Мнения: 2 594
ФАРАШКИТЕЕЕЕ, ДобрЮутрУУУУУУУУУУУУ Hug
МИНЧЕЕЕ- във много красива чашчица си ни поднесла чайчика-благодаря Hug
Като ходя във Истанбул все се каня да си купя и все се отказвам във последния момент, че не ми се носят. Ще видя другия път на каква муза ще съм но ще е  трябва да си купя, че чая във тях е  някак по вкусен. Купих си два вида чай пък ще го пия от друг вид чашки. Друго си е точно от такива да се пийва newsm10
Минче аз си имам приятелки във Магребско, интересен ми е този край-културата му, обичаите му. Това ми е връзката със Магребско но ми беше интересно да прочета за Рамадана. Знам доста неща но винаги се научава нещо ново.
ДОНЯ- видях, че питаш за кръстницата ти ама нищо не съм чула за нея, съжалявам, че немога да ти дам информация. Да не би да пътува някъде?

Последна редакция: чт, 20 авг 2009, 09:05 от DELTA_DELTA

# 6
  • Мнения: 100
Минче, много благодаря за красивата темичка.   bouquet  Направила си я с майсторлък, а това, че си започнала с Рамадан е много хубаво Simple Smile
Рамадан е свят период за мюсюлманите, а повечето половинки на мамите тук са такива. Може дори да продължим темата за Рамадана, и това как не-мюсюлманките, омъжени за мюсюлмани прекарват този период. Постите ли от солидарност към мъжа и семейството си или си позволявате да хапвате пред тях?? Защото за приелите исляма е ясно..

А Деси, мила, хайде поне през Рамадана да те помоля да се въздържаш от коментар... Нали уж е месец на въздържание...  newsm78   Или то само в определени случаи важи??
И аз не съм чувала кръстницата ти... нямам представа къде е.

Делта, много  Hug от мене  Party

Ето закусчица Wink Wink
http://tradicionalista.files.wordpress.com/2007/09/ramadanbk.jpg

 Heart Eyes

# 7
  • Мнения: 58
Мина ,чудесно оформление на темата  bouquetИ наистина много интересно ще бъде  и за всички нас,които пък нямат нищо общо с Ислям,а само четем и се интересуваме дет се вика за обща култура Peace

Ра, право казваш!! Така е при постенето и при нас християните по време на постене... :даже си мисля,че е по-важно в душата и главата да се пости най-вече Hug Свекърва ми като ми каже комкай се ,та комкай се. Sick...ееее,е като в главата ми са все л..на как да се комкам,макар и да съм постила..не мога така аз:stop:

Момичетааааа,днес ми идват гостите LaughingСтанала съм от 6 часа и шетам ли ,шетам ooooh! а имам други неща да свърша...дано успея Praynig Ще ви държа под око сигурно,но се съмнявам че ще намирам време да пиша newsm78.Ще се отчета като си тръгнат половината от тях Joy Joy

# 8
  • Мнения: 278
Здравейте, радвам се, 4е ви харесва. Малко се притесних 4естно каЗано, то4но това бе6е и идеята, да обменим информация, да нау4им неЩо ново.   bouquet

Първия Рамадан, който иЗкарах с хабибито беШе най тежък За мен. Много ми беШе тежко, 4е не можем да се гу6каме и да обменяме нежности, при положение 4е живеехме Заедно. Сега ве4е свикнах....а и нали не е при мен, по леко го приемам. Миналата година пробвах и аЗ един ден да постя, последния ден. Успях, но ми беШе много криво Заради водата. АЗ да не ям мога...това от лунните диети дето ги правя съм свикнала, но вода да не пия.... имам 4увстото, 4е Ще пресЪхна.

В момента сЪм на курс по арабски, имаме пауЗа в момента....РеШих да видя какво става тук.

Аледора, дано вси4ко мине по вода с твоите гости....все пак от кога се приготвяШ.

Делта, Ра  Hug и на вас много   bouquet

Днес го дават 37 градуса...най гореЩия ден преЗ таЗи година....и аЗ сЪм на работа....но карай.

До дове4ера  Hug

# 9
  • Varna
  • Мнения: 2 594
ОЧЕНЦЕЙЙЙ Hug
Ама закуската е страхотна, аз си я хапнах сега за обяд тъкмо преди тренировките. Не е и толкова калорична така, че няма да пъшкам кЪт сА гъна Joy
Малейй, Аледорчееее, дойде ли времето на гоститУУУУ #Crazy Духом ще сме със тебе Душо. Яка да ти е гърбинката и кунките разбир се.
МИНЧЕ- това за гушкането по време на пост и аз го казвам на Бате. Че нали и при нас християните има такова нещо за гушкането. Ама той тогава почва да прави ей така rotfImaoи казва, че достатъчно пости у мУретУ. А за водата какво да ти кажа- то при християните нали който прави хард пост е само на вода и хляб а има някои като майката на приятелката ми която нито вода нито хляб слага последните дни преди края. Обаче аз със моите болни бъбреци забрави вода да не пия.
Пък как ми се п риядоха фурми със чай, тъкмо си купих точно такъв чай. Ама фурми няма Sad
МИНЧЕ- повече вода днеска при такива температури. И ако може и по лицето и по китките на ръчичките. Лек и спорен ден муце Hug

# 10
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
мина, поздравления ,пове4е от перфектно си се справила и в много добър стил поднесено,ненатрапливо за рамадана!аз днес бях на гробищата ,по4етох мъртвите и после си направихме помен за баща  ми и за дядовците и бабите ми!добре  се по4увствах, толкова ми липсват понякога!
та за рамадана, аз постя от солидарност още като отидох! не ми е трудно ,особено, ако е хладно и аз имам ангажименти! сега едва ли ще го направя, в бг съм, но последните 10 дни ще съм в рамадана там! както дойде!единствено първата година имаще благотворно действие в/у мене, защото след ифтар се изнасяхме първо мъжо към кафенето, после аз  го 4аках в  нетклуба и там до 4 сутринта седяхме,като се прибирахме пак пеша до в къщи! хапваме набързо и лягахме,4е сутринта се ставаше рано! ама аз си доспивах след 4истенето!после ве4е си седях в къщи заради бебка и хи4 не ми беше полезно, дебелеех от сладките и нахвърлянето на храната и после лягането до завръщането на таткото и пак сухур и пак сън! е. моето телце,какво ли си вика, тази се пробва да ме юрне да си давам запасите, ама аз имам план да си стокирам вси4ко за 4ерни дни! та ми е зор  рамадана от липсата на движение! за мен също ,ако постиш, без да имаш разбирането за жеста и идеята и не се взема поука от  битието и да се гледа мъдро на  всяко нещо,си е като да те сложат на  сух режим!прощката, добрината, благодетелността, взаимопомощта и подкрепата спрямо нуждаещите се е дале4 по-ценно като резултат!не да си храним егото ,4е сме много религиозни и спазващи канона, а да си нахраним душата и да подадем и на враговете си хляб от нашия за да  ги доближим !
народе продължавам да 4акам отзиви за срещата, други има ли с проблеми за понеделник! на кого не съм пуснала ли4но да се обади за тел номер!

# 11
  • Мнения: 3 804
ра първо Рамадана още не е започнал,пък и аз не искам да предизвиквам спорове.Просто когато аз или Светла  или пък Катето или Монсон споменавахме исляма,в тази тема всички се дразнеха-няма да пускам цитати. Peace ,та затова предупредих Мина,че темата едва ли подходяща,точно за да не се дразнят повечето пишещи тук-например шакира,кръстницата ,пък и ти която също нямаш добро мнение за исляма,а и съм писала в една тема с друга съфорумка,която също пише тук ,та и от там останах с впечатлението ,че и тя недолюбва исляма.
Но пък може би тази забрана се отнася само за нас  newsm78

п.с ще се възползвам и аз от правото на шакира ,да си изразява свободно мнението,колкото и остро да е ,та  вече и аз така ,пиша си каквото ми е на сърцето.

# 12
  • Мнения: 24
Мина   bouquet  Hug чудесна темичка!!!
Марси чудесно за срещата - стига да не се случи нещо (че с тези лапетии и тези летни грипове дето едно след друго се точат) ще съм там.

# 13
  • Paris, France
  • Мнения: 14 020
Привет,

Ваканцията ни е към края и в събота поемаме обратно. С Дала не успях да се свържа, телефонът май е грешен. Днес не се обади, каза ми, че ще е в София> Надявам се да се видим в Париж. Целувки на всички и Рамадан мабрук на постещите!

 Hug

# 14
  • Egypt
  • Мнения: 132
Айде и аз в новата темичка. Минче, браво, чудесно си я направила, много ми харесва. Аз като една почти убедена атеистка чета религиозните работи само за обща култура, но спазвам вечен Рамадан- от как се помня цял ден нищо не ям, вечерта в нас се натъпквам, като най- основното ми ядене беше в 12 през ноща. Тука смених режима, защото го няма онова лудо тичане и блъскане като вол. Но ще спазвам приличие тук, няма как, уважавам хората и религията им.
Цеци, ми той Закито като мойта Софка- с голяяяяма коса. Понеже нещо не ми стигат съобщенията до тебе в Скайпа, тука да ти кажа- за кърмата: на мене най- добър ефект имаше един чай, дето го приготвят по поръчка в аптеката на Николови, горе,  до баничарницата на "Александровска". Искай от чая, дето е за кърмачки, те знаят.

Общи условия

Активация на акаунт