как стимулирате първолака да пише

  • 4 817
  • 60
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 3 479
Не съм чувала за родители които пишат домашните на децата си,но не трябва да сте толкова меки.Моята майка както казах беше МНОГО строга.Имало е нощи в които съм стояла до 2 часа да пиша домашни и да уча и на сутринта съм отивала на училище.В замяна на това станах отлична ученичка,на удостоверението ми за звършване пишеше 6.00,взимах първи места на олимпиади,пълна съм с грамоти за "Отличник на класа","Краснописец","Четец","Математик" и т.н. и се гордеех с това.Сега,когато поотраснах и майка не ме накарва насила да уча и пиша не съм отличничка и въпреки,че беше строга и тогава й се сърдех сега се моля отново да се върне онова време където ме накарваше да уча и където ме даваха за пример на всички и снимката ми стоеше на почетно място Heart Eyes Тъй,че майки дръжте децата си стегнато,после ще са ви благодарни за това. Peace

Ти сама си формулирала проблема от който аз като майка се мъча да избягам.
Да, най-вероятно повечето деца биха били отлични или много добри ученици, ако някой им виси на главата и ги юрка. Целта на занятието е обаче така да се мотивира детето, че то само да желае да се усъвършенства и това да му доставя удоволствие.

# 31
  • Мнения: 52
Здравейте. А аз пък седя над главата на моята дъщеря. Обяснявам как да пише, коригирам, поправям и насърчавам. И виждам че след моята намеса писането и се получава по-добре. Когато пише сама няма търпение нещата да се получат красиво а ги претупва. Целта ми не е само добре написано домашно, а и създаване на навик да учи. За мен това е най-важното което децата трябва да усвоят като малки. Да се научат да учат. Щом едно дете има увереност в способностите си и има изградени навици да учи - после нещата са лесни.

# 32
  • Мнения: 613
Целта ми не е само добре написано домашно, а и създаване на навик да учи. За мен това е най-важното което децата трябва да усвоят като малки. Да се научат да учат.
Именно - много е важно. За това е необходимо в началото малко повече контрол и помощ (особенно при разказвателните предмети).

# 33
  • София
  • Мнения: 62 595
Не съм късала страници, не съм трила, не съм висяла на главите им. Според мен е унизително. Хубаво-лошо, каквото си го напишеха, такова си го занясаха на училище. Но много съм им обяснявала, показвала и поощрявала с похвали. Бяха подготвени за това какво се учи в първи клас още от предучилищната, защото я караха в училище и имаха добра учителка. Децата ми са възпитани с мисълта, че ученето е привилегия, а не задължение и е едно от най-ценните неща за човек, а и вкъщи все някой от възрастните е над своите учебници и така даваме и личен пример. Не подкупвам и не наказвам за учене, а разказвам мои "издънки" в училище за ненаписани домашни или спечелени награди. Така децата и мен ме виждат като човек и че животът е шарен и на най-добрите може да им се случи да изшмекеруват или сглупят.

Не съм привърженик на "стягането" на децата. Това е принуда. Едно дете може да е отличник и без стягане, а с вътрешна мотивация и виждайки благинките от ученето.

# 34
  • Мнения: 1 210
Здравейте,
И аз съм от строгите майки, но не защото детето не се справя, а защото е заплес безподобен. Не може да седне и за 5 минути да напише това, което в занималнята прави 4 часа.......
Та е наказван - особено миналата година (беше предучилищна в училище). Сега вече знае за какво става въпрос. Но и при нас е валидна приказката "Който не работи не трябва да яде". Всеки си има задължения и сяда да масата след като си ги е свършил (изключение прави малкия син, който е още прекалено малък).
Но както и да е, миналата година бях достатъчно строга и в училище и за английския. През май го водихме на екскурзия до Германия. Ей не мога да ви опиша колко променено дете си върнахме от там..... С хъс да учи нови неща, взе да се пробва да чете и на английски, защото видя че там не може дори с децата да си каже 2 приказки. Но пък беше изключително горд, когато успя с хазайката да си сменят 3 изречения на английски. Ей на това му казвам стимул. При нас пилците се броят напролет.
Понякога нещата стават без изнудване, понякога се налага да го "понатисна" - просто зависи колко е хубаво времето навън.

# 35
  • Мнения: 217
И на нас много ни тежаха тези ченгелчета ;въобще не искахме да ги пишем голяма мъка беше. Tired
Моята дъщеря предпочита да решава задачи по математика от колкото да пише сега вече буквички.
Аз процедирам така първо пишем в тетрадка за в къщи и чак когато видя че се е справила го пишем в тетрадката за училище.
Моята дъщеря няма необходимото търпение и затова едни гарги ги пише  #Cussing out направо ужас.Стоя с нея ;държа й ръката за да й е по - лесно и когато се справи гледам да я поощря за да има амбициите да го прави все така .
Абе трудна работа все им се играе.

# 36
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
В началот и ние така процедирахме - започвах по ред от всеки елемент.
Понякога е имало 5-6 такива тренировачни реда, в които го научава. После пише домашното. Постепенно ръката се обигра и стигнахме до 3 елемнта от вид в упражнителната тетрадка. Е това е момента, когато детето се чувства успяло! Simple Smile После отпадна това упражнение.

# 37
  • Мнения: 49
И аз съм от строгите майки.Пишем първо в упражнителна тетрадка,после в тетрадка с тесни и широки редове и чак тогава пишем в тетрадката за домашна работа.По математика първо изписваме числата в тетрадката с квадратчета,която и е за упражнение и чак тогава пишем в тетрадката за дом.работа.Ние втора седмица пишем с химикал и няма как да трия.Стигнали сме до числото 5 и голямо О.Докато пише много мрънка и ме изкарва наистина извън нерви,но и аз опитвам различни начини за стимулация като напр:няма да ходиш на рисуване,на пеене и т.н.....

# 38
  • Мнения: 217
И аз съм от строгите майки.Пишем първо в упражнителна тетрадка,после в тетрадка с тесни и широки редове и чак тогава пишем в тетрадката за домашна работа.По математика първо изписваме числата в тетрадката с квадратчета,която и е за упражнение и чак тогава пишем в тетрадката за дом.работа.Ние втора седмица пишем с химикал и няма как да трия.Стигнали сме до числото 5 и голямо О.Докато пише много мрънка и ме изкарва наистина извън нерви,но и аз опитвам различни начини за стимулация като напр:няма да ходиш на рисуване,на пеене и т.н.....


И ние сме до числото 5 и О ;но не са ни дали да пишем с химикал . newsm78
Не им ли е рано още с химикал ? newsm78

# 39
  • Бургас
  • Мнения: 1 131
 Ох и при нас пишат вече с химикал. Малко рано ми се струва, но може да е за добре да свикват.
 
Много е трудно да стимулирам детето. Непрекъснато повтарям, че колкото по-бързо свърши с упражненията и писането на домашни толкова по-бързо ще прави каквото пожелае.

# 40
  • София
  • Мнения: 62 595
Вие нещо не сте добре с това писане първо в упражнителната, че на друга тетрадка, че после писане и брисане в беловата! Така едно домашно се пише по не знам колко пъти! Ако вас някой ви накара да пишете същите тези ченгелчета, някой да ви виси на главата и да трие всяко нещо, което не му харесва или направо да къса страници как ще се почувствате? Защо ви е този перфекционизъм, за да ошашавите децата си ли? За мен това не е строгост, а тормоз. И после ще се чудите защо детето не пише домашни или се тръшка в истерия всеки ден!

# 41
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
еeee, кой е написал такова нещо!?

Понякога по обективни и субективни причини няма как да се научи нящо в клас.
В нащия случай това важеше за първата половина елеминти с пълна сила. Не са учени в предучилищната, но пък половината клас ги е учил в тяхната си предучилищна. Как и по какъв начин показва г-жата не знам, но нямаше голям ефект... Та пише моето дете ред, два, или 5 броя елемента, ако трябва му показвам, и след това си написва набързо домашното вече владееещо елемента.

За триенето - ако не се изтрие, и не се задраска, детето може да обърка кое право, кое криво.  Задрасканото не е добре за самочувствието, значи трием... но на главата не висим Simple Smile

Като резултат на този тормоз, сега пише буквите без упражнение и директно в тетрдаките за домашно, защото няма ненаучени моменти в него. Знае че пише правилно и красиво и не се притеснява ни от писане, ни от диктовки. Пише с добра скорост.

# 42
  • София
  • Мнения: 62 595
Престаравате се! Няма дете, което да е с нормално физическо и психическо състояние, да си пише редовно домашните, които дава учителката и да не се научи да изписва елементи и букви. Какво като някои елементи ще са криви, нали има фабрично написан елемент в началото на упражнението! Във всяка учебна тетрадка е показана посоката на изписване на всеки елемент, буква и число. Няма опасност детето да се обърка. Между другото, за да изтриеш своевременно някой елемент няма как да не си му на главата.

Ако ще става въпрос за тормоз, моите, и двамата без писане и триене в сто тетрадки се научиха да пишат бързо, точно и красиво, също и с диктовките нямаха проблеми (те и сега нямат). Упражненията, които се даваха за домашно им бяха достатъчни. Просто много родители на първокласници се шашкат и излишно напъват децата, все едно е въпрос на живот и смърт. Като минат няколко години ще се чудите къде ви е бил умът да имате такива изисквания и губене на време в първи клас.  Peace

# 43
  • Мнения: 21 455
   Ако всички децата успяваха да изпишат всички елементи, като фабрично показаните, всички почерци щяха да са напълно еднакви.  Mr. Green Почеркът не е само въпрос на упражнения, не че не помагат. Но, когато започнат да пишат с химикал, триенето няма как да се използва. А и понякога дългото писане на едно и също нещо може да има обратен ефект.

# 44
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
E, ако ще се заяждаме и дърлим кажете си направо! Simple Smile След  дълъг ден ще се разтоварим... Simple Smile

Може да се трие без да се стои на главата на детето. Трие се след като има 3 или 10 броя или един ред Simple Smile

Иначе всякакви подобни генерализации ми идват пресилени :"няма дете....." или "във всяка тетрадка има....", защото има и учители и деца различни и едва ли сивиждала всички тетрадки. Пък и аз съм виждала тетрадки без посока.

Хубава вечер!

ПС аз не писах кавички на "тормоз" нарочно, защото написаното не само го предполага, но и го обяснява. загубено време... Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт