Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 12 140
Гледам от доста хора  се споменава думата "морал".
Според повечето,ако децата не гледат родителите си нямат морал.Както  каза някой по-горе,случай разни..
Да питам и аз тези,които се възмущатават от лошите деца:
Ако никога не са те искали,никога не са те гледали или обичали?
Ако си бил тормозен и гонен  на  улицата от невръсна възраст и  приютяван тук -там?
Ако  никога не си  получил топлина и чувство за сигурност в
семейната ти среда?
Ако не си получавал нито обаждане ни картичка за празник в продължение на години ?
Ако,чисто и просто тези хора за теб  са ЧУЖДИ,по-чужди и от най-чуждите и на случаен човек можеш да се довериш много повече отколкото на тях?Тогава?
Я,кажете ми,за какъв морал става въпрос,че не разбрах.

Имам една приятелка, която е била в описаното от теб положение като дете и сега гледа майка си. Прави го, защото тя не е като майка си, защото се е научила да прощава, защото дава пример на децата си как един ден те да се отнесат с нея. Иска се голяма сила, за да направиш такова нещо.

За най- крайните случаи има възможнст детето да се отрече от родителите си.

# 31
  • Мнения: 1 536
Гледам от доста хора  се споменава думата "морал".
Според повечето,ако децата не гледат родителите си нямат морал.Както  каза някой по-горе,случай разни..
Да питам и аз тези,които се възмущатават от лошите деца:
Ако никога не са те искали,никога не са те гледали или обичали?
Ако си бил тормозен и гонен  на  улицата от невръсна възраст и  приютяван тук -там?
Ако  никога не си  получил топлина и чувство за сигурност в
семейната ти среда?
Ако не си получавал нито обаждане ни картичка за празник в продължение на години ?
Ако,чисто и просто тези хора за теб  са ЧУЖДИ,по-чужди и от най-чуждите и на случаен човек можеш да се довериш много повече отколкото на тях?Тогава?
Я,кажете ми,за какъв морал става въпрос,че не разбрах.

Имам една приятелка, която е била в описаното от теб положение като дете и сега гледа майка си. Прави го, защото тя не е като майка си, защото се е научила да прощава, защото дава пример на децата си как един ден те да се отнесат с нея. Иска се голяма сила, за да направиш такова нещо.

За най- крайните случаи има възможнст детето да се отрече от родителите си.
О,разбира се.Само че,един такъв живот те удря и наранява неимоверно и не  винаги  е  възможно да се развие като  в красив ,романтичен филм.
Да ,сила се изисква невероятна,не  всеки простосмъртен я има обаче.
Убедена съм ,че хора,израснали в  нормални семейства  много трудно  могат да го разберат.Едно е теория,друго  практиката,нали?

# 32
  • Мнения: 3
Има едно понятие апартамент срещу гледане. Могат да си оставят апартамента след смъртта им на някои хора срещу задължението тези хора да ги гледат.
Също има и социална пенсия за хора без трудов стаж. МОже и да е мизерна, но е по-добре от нищо.

Не знам в кой град са, но не могат ли да дават стая под наем на ученици примерно?

# 33
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 696
И като няма финансови възможности момичето, за да им поеме издръжката, какво сега, да иде да се гръмне ли.
Rolling EyesА тях ли да гръмне?
Никой не и предлага да направи такова нещо, никъде не е споменато.
Добре де, тя няколко пъти написа, че няма пари и няма от къде да вземе, а мъжът и не я подкрепя. Освен това има ангажимент и към 2-те си деца. Ти какво предлагаш в случая да направи?
Не се заяждам изобщо, само питам.

# 34
  • Мнения: 51
И като няма финансови възможности момичето, за да им поеме издръжката, какво сега, да иде да се гръмне ли.
Rolling EyesА тях ли да гръмне?
Никой не и предлага да направи такова нещо, никъде не е споменато.
Добре де, тя няколко пъти написа, че няма пари и няма от къде да вземе, а мъжът и не я подкрепя. Освен това има ангажимент и към 2-те си деца. Ти какво предлагаш в случая да направи?
Не се заяждам изобщо, само питам.
Единственото възможно нещо в този случай.По-един или друг начин,да се погрижи за тях.Това е

# 35
  • Мнения: 24 467
Има едно понятие апартамент срещу гледане. ...

Не го препоръчвам. Имам клиенти по дела за разваляне на такъв точно договор, като родителите, прехвърлили имот срещу издръжка и гледане, подковани от другото дете /най- чест случай/ завеждат иск за развалянето му.
Препоръчвам, в полза на гледащия и издържащия, чиста покупко- продажба. Ако е за издържания- говоря си с него по друг начин. Тук жената е тази, която вероятно ще гледа и издържа, на нея не препоръчвам собственост срещу такива грижи.

Няма грижа "по един или друг начин", когато нямаш възможности и имаш други финансови ангажименти. Грижата е винаги въпрос на конкретна възможност и нужди на насрещната страна, които дори и съдът преценява във всеки отделен случай.

# 36
  • Мнения: 289
Трудно- лесно е без значение. Въпросът е, че е налице законодателна уредба, това е поставено в питането на авторката, а фактът, че останалите са в чужбина може само малко да забави производството, не и да го стопира. Издръжката тук ще се иска, не в чужбина. За целта си има адвокати, те си знаят работата.

То законодателна уредба има по много въпроси, в повечето случаи колкото да се каже, че си я има.. обикновено трябват няколко живота, за да дочакаш справедливостта да възтържествува  Wink
В случая дали е трудно или лесно е без значение дотолкова, че за авторката този вариант отпада. Просто защото парите и трябват сега, не след 5 години, когато ще са минали делата.

# 37
  • Мнения: 24 467
Питането беше "Има ли закон...", не кое е морално и т.н. Е, има. Ако обаче някой мисли, че липсата на активност по който и да било въпрос ще задейства служебно закона- такъв механизъм няма и у нас и по света. Никой не се грижи за личните интереси на всеки отделен гражданин и не е нужно. Инициативата си остава у човека с нуждата.
Като нямаш пари за нещо, търсиш друг начин да си решиш проблема. Тук се предложиха няколко начина.

# 38
  • Мнения: 289
Мисълта ми беше, Judy, че дори човекът с нуждата да направи всичко необходимо, процедурите отнемат много време, а някои въпроси не търпят отлагане. Ясно е, че никой няма да почука на вратата ни с готов отговор на въпросите ни, и с взето вместо нас най-правилно решение. Но, ето в случая, родителите и имат нужда от грижи сега - не след няколко години, когато тя ще е успяла да осъди брата и сестрата си за издръжка.. някои неща не търпят отлагане.
Идеята ми беше, че както и да гледаме случая, е по-удачно да се насочи към някой от другите варианти, които предлагат по-бързо решение. Не да чака справедливост от съда.. съвсем друг въпрос е пък кое е справедливо.. като чета как бащата се е отнесъл в даден момент към децата си - аз лично не ги съдя, че му отвръщат със същото. Всеки може да бъде кротък и смирен, когато има нужда от помощ - истината за същността на даден човек обикновено излиза наяве тогава, когато той е в позицията на силния. Когато в тази роля е бил бащата, той е обърнал гръб на децата си. Сега вероятно не е учуден, че те правят същото..

# 39
  • Мнения: 24 467
За издръжките не е толкова сложно, нито толкова дълго. Ако лице е осъдено да изплаща издръжка, то СК: "Чл. 152. (1) Държавата изплаща присъдената на български гражданин издръжка за сметка на неизправния длъжник в размер, определен в съдебното решение, но не повече от максималния размер, определян ежегодно със Закона за държавния бюджет на Република България."
Освен това хората не са без никакви доходи- имат пенсии и жилище. Тези, които нямат, получават социални помощи. Има си домове.
И в случая лично аз мисля, че си има и причина /за брата и сестрата/ и хич не се наемам нито да я обсъждам, нито да ги виня, защото те не пишат, не са дали своята гл. точка и не сме запознати подробно със случая. 

# 40
  • Мнения: 232
Аз бих направила следното - продават апартамента и купуват на твое име такъв близо до вас.

# 41
  • Мнения: 26
Е за такъв закон аз лично не съм чувала.
Това е изцяло твое решение, дали ще се грижиш за тях някой ден или не.

# 42
  • Мнения: 4 916
Е за такъв закон аз лично не съм чувала.
Това е изцяло твое решение, дали ще се грижиш за тях някой ден или не.

Верно не четете  Shocked

# 43
  • Мнения: 5 710
Означава ли, че аз като единствената дъщеря, която ги обича, ще трябва да покрия всичко съвсем сама?



Явно по принцип не, но на практика да.
Моят съвет е да направиш всичко възможно по законов ред да се получи нещо от другите му деца, от държавата и т.н, не пречи да опиташ.
Но като цяло се настрой, че това е твой ангажимент и колкото по-бързо извадиш другите им деца от картинката, толкова по-лесно ще живееш. Емоционално, имам предвид.
Аз от опит говоря - откакто изключих брата на мъжа ми от картинката на 'евентуалните грижещи се" за свекърите ми,  много по-добре се чувствам. Иначе само отровни мисли тоя защо не, оня защо не ... няма смисъл. Обичай си родителите, грижи се за тях, а за другите им деца се надявай на възмездие...свише. Confused

# 44
  • Мнения: 5 710
Гледам от доста хора  се споменава думата "морал".
Според повечето,ако децата не гледат родителите си нямат морал.Както  каза някой по-горе,случай разни..
Да питам и аз тези,които се възмущатават от лошите деца:
Ако никога не са те искали,никога не са те гледали или обичали?
Ако си бил тормозен и гонен  на  улицата от невръсна възраст и  приютяван тук -там?
Ако  никога не си  получил топлина и чувство за сигурност в
семейната ти среда?
Ако не си получавал нито обаждане ни картичка за празник в продължение на години ?
Ако,чисто и просто тези хора за теб  са ЧУЖДИ,по-чужди и от най-чуждите и на случаен човек можеш да се довериш много повече отколкото на тях?Тогава?
Я,кажете ми,за какъв морал става въпрос,че не разбрах.

Имам една приятелка, която е била в описаното от теб положение като дете и сега гледа майка си. Прави го, защото тя не е като майка си, защото се е научила да прощава, защото дава пример на децата си как един ден те да се отнесат с нея. Иска се голяма сила, за да направиш такова нещо.



много точно.
братът на мъжа ми ' не може да прости' и аз вече не знам какво от преди 1000 години поради което не проявява никакъв интерес към болния си баща. Всъщност му е по-лесно.
на мен това същество ми е жалко и низко в очите - първо, защото е нечовешко да гледаш друго човешко същество безпомощно и да не му помогнеш и второ, защото
'отмъщавайки' на родителя , всъщност реално си го изкарваш на помагащото дете, в случая мъжа ми, който също е живял в тази семейна среда и не е длъжен да 'плаща'
за твоето отмъщение борейки се сам.
такива хора не уважавам, ако и да са имали тежко детство.

Общи условия

Активация на акаунт