За 'Джули и Джулия'!

  • 78 022
  • 376
  •   1
Отговори
# 360
  • град-държава
  • Мнения: 5 863
Привет и от мен.
Миналата година получих като подарък книгата на Дж.Чайлд Mastering the Art of French Cooking в 2 тома и най-накрая запретнах ръкави и приготвих първата избрана от мен рецепта, а именно за бриош "Brioche".
Така и реших да предложа превода на тази рецепта в темата. Поста ми ще е повече обширен, за което се извинявам, но реших превода да е едно към едно, както и аз съм спазила последователността при приготвянето на бриошите.

Бриош

Продукти:
1/2 сл суха мая
3 сл топла вода
1 сл сол
2 сл захар
3 сл пр. мляко
450 гр брашно
4 големи яйца
120 гр краве масло (охладено)

Начин на приготвяне:

Поръсете маята в топлата вода и я оставете да се разтвори напълно. След това добавете солта, захарта, млякото и разбъркайте.
Измерете брашното (аз го претеглих пресявайки го и след това го пресях още веднъж в купата за замесване), направете кладенче в средата, добавете яйцата и маяната смес.

Замесване на ръка:
Разбъркайте всичко с шпатула докато се образува тесто. Изсипете сместа върху повърхност за месене и я оставете да си почине за 2-3 мин.
Започнете да замесвате, като повдигате края към вас с помощта на шпатула и го преметнете върху отсрещния. Отлепете или изтържете тестото от повърхността за месене и го ударете върху нея. Повторете действието бързо. За 2-3 минути тестото трябва да е с достатъчна структура, за да можете с дланта си да го замесвате, бутайки го напред, докато го премятате. Ако е прекалено лепкаво поръсете една супена лъжица брашно. Започне ли тестото само да с епочиства от повърхността и се връща във форма е готово за следващата стъпка - добавяне на маслото.

Размекнете маслото като го биете с точилка. Размажете го с шпатула или длан, докато омекне, но остане студено. На малки парчета започнете бързо да прегъвате и размазвате маслото в тестото с длан. Съберете тестото в едно и размажете отново. Продължавайте да добавяте маслото по този начин, след като предишното е отчасти абсорбирано. Тестото ще е лепкаво и ужасно, докато започне да абсорбира маслото. Работете бързо, за да не се разтопи маслото. За няколко минути тестото ще стане меко и еластично.
Оставете тестото сда си почине за 2-3 мин. Замесете отново набързо с длан, докато тестото започне да почиства маслото от повърхността и от ръката ви. Вече е достатъчно замесено, въпреки че остава доста меко и лепкаво.

Замесване с планетарен миксер:
Ако използвате планетарен миксер с приставка тип кука, следвайте стъпките в рецептата и внимавайте да не премесите тестото. Ако използвате Heavy Duty месенето да се осъществява на най-бавна скорост при първи етап на замесване с почивка от 2-3 мин, когато е абсорбирано цялото брашно. При добавяне на маслото месенето да не се осъществява на скорост по-висока от средна степен, за да не разкъсате глутена.

Аз го замесвах в миксер и накрая полученото тесто беше доста меко, изключително гладко и еластично, не се мажеше по ръцете и купата. Не ми се наложи да добавям брашно повече от даденото в рецептата 450гр. С полученото тесто се работеше много лесно.


Втасване:
Първото втасване се осъществява за 3-4 часа на около 23 градуса. Използвайте по възможност по-тясна и с високи стени купа около 3,5 - 4л. Поставете тестото в почистената купа, като я покриете с домакинско фолио и отгоре хавлия. Обема трябва да се увеличи 3 1/2 пъти.
( аз помогнах на  тестото като използвах фурната на около 40 градуса за около 2 часа)

Вече втасалото тесто изсипете върху набрашнена повърхност. С набрашнени ръце леко оформете в правоъгълник, прегънете двете страни към центъра. Прегънете още веднъж на три, поставете тестото в купата и покрийте за следващо втасване за около 2 часа на 23градуса.
(процедирах отново с фурната за около час)

Извадете тестото и оформете бриошите в съответните форми предварително намзани с краве масло, в които ще печете.
Тук е момента да споделя, че тестото започва да втасва изключително бързо още докато оформях бриошите се издуваше, процеса е впечатляващ, аз поне не бях виждала такова нещо, та бриошите ми втасаха за около 20мин на стайна Т 24градуса.

Загрейте фурната на 200 градуса и изпечете бриошите за около 35мин в средата на фурната, като непосредствено преди изпичане намажете с разбит жълтък.

В моя случай загрях фурната на 200градуса с обдухване, но след като сложих бриошите я намалих на 160, защото на по-висока винаги ми изгаря печивата, а отвътре остават глетави.

Това е и моя резултат след цялата хамалогия:


Вкусът на бриоша, който получих е много деликатен, според мен се различава от козунака, стуктурата е почти идентична на конци, но е по-лека и топяща се. Това е точно сладникъв хляб, който е подходящ за солени и сладки притурки.

# 361
  • Мнения: 419
Страхотно.   bouquet

# 362
  • Мнения: 7 418
ahasver,тъкмо се канех да те питам за тази рецепта на лични!
Много благодаря,че я постна тук!   bouquet

  Тези дни записах и изпробвах 3 рецепти от "пекарната на Джулия Чайлд".
  Мноооого са добри!  thumbsup

# 363
  • Мнения: 624
Дали е въможно на първа страница да се сложат линкове към рецептите, които са изпробвани и периодично да се актуализират newsm78

# 364
  • Мнения: 11 747
Напълно невъзможно е - първия пост може да се редактира до 24 часа, а в случая той е от преди години.

# 365
  • Мнения: 419
В такъв случай по-удачно е да се пусне нова тема с препратки към рецептите, а също и да се публикуват нови. Иначе трябва да се търсят рецептите из всичките страници на темата, а и много хора не знаят, че в темата има рецепти и труда на момичетата, които са правили превода отива малко на вятъра. Аз бих направила такава тема, но не мога, най-малкото не зная като се дава линк как се променя заглавието на линка.

# 366
  • Мнения: 13 191
Много приятен филм, чудесна игра на актрисите! Този странен глас направо ме подтиква да се усмихна и да започна готвенето.

# 367
  • Мнения: 122
Не е точно по темата ... или е ... незнам.
Днес се сдобих с тази книга

много ми е кеф  Mr. Green и нямам търпение да я почна .... обичам да чета. Видях че и рецепти има ( предполагам от филма ) .... гледала съм филма ... но магията на книгата е друга.....  Heart Eyes

и още нещо

Последна редакция: вт, 13 мар 2012, 12:31 от toniak

# 368
  • Мнения: X
да ви питам и за книгата на Джулия Чайлд, харесахте ли я, препоръчвате ли я, добре ли е преведена?

# 369
  • Мнения: 2 199
да ви питам и за книгата на Джулия Чайлд, харесахте ли я, препоръчвате ли я, добре ли е преведена?

За българския вариант на книгата нищо не мога да кажа, но книгата е маааалко скучна.... или просто филмът е по-добър!

# 370
  • Мнения: X
благодаря. Аз за другата книга питам - Кулинарната мъдрост на Джулия ?

# 371
  • град-държава
  • Мнения: 5 863
За Кулинарната мъдрост на Джулия, а я разглеждах преди известно време в Хеликон и не бих я купила честно да си призная. Просто като я съпоставям с моята си правя извода, че не е с добър превод. Не се усеща изказа на Дж.Чайлд.
Вярно, че я разлистих просто, но не пожелах да я имам.

# 372
  • Sofia
  • Мнения: 169
Здравейте,
и аз станах фен на Джулия Чайлд  chef Изгледах филма - уникалната Мерил Стрийп го прави много увлекателен. Взех си и Кулинарната мъдрост ... има доста полезни съвети и рецепти, само време да има човек. Някой дали може да ми прати оригиналната книга, иска ми се да я имам и на български, френски и английски.
Мейла ми е ilievagergana@yahoo.com
Предварително благодаря   bouquet

# 373
  • Мнения: 1 232
Темата е невероятна.
Ше пробвам пълненото пиле, въпреки, че у нас пилето не е много на почит и уважение.

# 374
  • Мнения: 1 232

Poulet Roti a la Normande

Вземаме едно цяло пиле и го посоляваме от вътре. Пълним го, като подготвяме плънката така
Пилешки воденички, сърца и дробчета, 1 с.л. масло, олио. Запържваме воденичките в горещо масло и олио (на бавен огън) за 2 мин. Добавяме сърцата и дробчетата с арпаджик или нарязан обикновен лук, разбъркваме, задушаваме за още 2мин. , да останат леко розови отвътре.
В купа подготвяме 1/4 ч.ч. едри трохи от бял хляб
2 с.л. крема сирене
1 с.л. меко масло
2 с.л. кълцан магданоз
1/8 с.л. мащерка
1/8 с.л. сол
щипка пипер

Разбъркваме дреболиите и всичко това добре. Пълним пилето (аз здравата го натъпках и натисках да влезе повече). Зашиваме дупката (аз ползвах 3 клечки за зъби, може и с исгла и конец). Намазваме пилето обилно с меко масло.
Печем пилето, салагаме 1 с.л. мазнина в съда (аз сложих и малко вода, че имаше нужда  Thinking ).
Около 10 мин преди да стане готово, вадим и мажем пилето с 2-3 с.л. сметана. Връщаме да се пече. Повтаряме процедурата 2-3 пъти.

Сос
4 с.л. пилешки или телешки бульон (ползвах от кубче, ама не ми харесва. Добре е да си е истински бульон!)
3-4 с.л. сметана
сол и пипер
няколко капки лимонов сок
Слагаме бульона в съда, в който се е пекло пилето. Разбиваме енергично за 2-3мин. Добавяме сметаната и лимоновия сок. Поливаме по лъжица сос върху порция.

За гарнитура е подходящо картофи, гъби или малък лук.
Подходящи вина
Бяло Burgundy, бяло Graves, червено Bordeaux-Medoc

Записвам се да чажа, че ще правя това пиле, защото много ми харесва темата, а е позабравена.
Ако някой я има и качва рецепти от нея ще е добре. Peace

Общи условия

Активация на акаунт