Злоядството...как да предизвикам интерес към храната???

  • 3 006
  • 53
  •   1
Отговори
  • Мнения: 85
Здравейте!
Обръщам се към вас с надеждата да ми помогнете, ако някой се е сблъсквал с моя проблем, а именно злоядо дете. Никога не съм вярвала, че някой може да се роди злояд. Е моето мишленце, което е на 1г. и 4 месеца е точно такова. Още от първия си месец започна да откзва да суче , няма да ви разказвам как съм го лъгала да се храни..Когато въведох твърдата храна, в началото проявяваше интерес, после почна и това да бута. Та така до днес, рядко хапва с апетит, повечето пъти правейки се на маймуна, успявам да го излъжа ooooh! Правили сме му изследвания, всичко си му е нараед, Слава Богу. Почвам да си мисля, че вината е в мен. Ако го храни свекърва ми, по-рядко бута, дори всичко си изяжда, а като го храня аз едни дърпания, понякога стига и до рев. Ако няма реклами и разни там интересни неща, които да му предоставя, хич и не иска да си отвори устата.Иначе проявява инетрес към това , с което ние се храним, взима си(от това което е позволено, разбира се) хапва две, три миниятюрни хапчици и това е. Развива се нормално, даже е по-висок от повечето дечица на тази възраст, около 86-87 см. е, откъм кг. е малко- около 11кг.
Въпроса ми е, има ли начин да предизвикам някакъв интерес към храната?  Имам чувството,че  вече е свикнал да се дърпа. Не съм го пробвала да го оставя, когато не иска да се храни. Имам предвид, че като откаже едно хранене, доста често и следващото отказва... А може би трябва да го оставя малко гладен? ThinkingСърце не ми дава...Почвам да се притеснявам, така ли все ще я караме? Като дойде времето за хранене и ми призлява Crossing Arms
Забравих да вметна, че и мъжът ми е бил мноого злояд като дете.
Благодаря ви!  bouquet

# 1
  • Мнения: 6 005
пробвай с приказка.
Моя син преди няколко месеца беше решил че не харесва храната(по принцип и тази която обича),и за да хапва разказах за Маша и трите мечки,но докато разказвах неусетно човека сам си изпразни купичката и сега от време на време започва ама ти за Маша няма ли да ми разкажеш?

# 2
  • София
  • Мнения: 44 127
 аз си го храня на ТВ по същата причина..като се залиса да гледа и отваря уста.

Иначе най-добрите съвети са - много спокойствие и никакво насилие.
Най-добре без залъгвания, гонене с лъжицата и т.н.
Слагаш детето на масата, сипваш храната, ако не иска да яде, взимаш чиниите съвсем спокойно и отсервираш,  не даваш до следващото ядене и т.н. т.е. да яде когато е време - иначе да гладува. Без хранене в промеждутъка. Защото иначе с постоянно гонене и  каране да яде може още повече да отвратиш детето от храненето.
Щом свекито по-успешно го храни, много вероятно тя да е по-спокойна с детет и с проблема....

А ако оставиш детето само да се храни?

И с какво храниш? може би нещо самата храна не  му харесва - косистенция, температура?

# 3
  • София
  • Мнения: 1 535
Ох, това с рекламите и тв-то е много лош навик и въпреки това и аз го ползвам доста често  Rolling Eyes
И книжки четем понякога и какво ли не е минавало през масичката за хранене  ooooh!


Щом свекито по-успешно го храни, много вероятно тя да е по-спокойна с детето и с проблема....


 Peace като че ли имат детектори - забелязала съм, че когато съм по-изнервена и бързам храненето не се получава.
При сина ми опитите да се храни сам имаха успех - давам му друга купичка с малко храна вътре, една лъжица или вилица в ръка, а аз действам с другата лъжица.
Ако не иска - прибирам. Най-много да нарежа няколко парченца ябълка между храненията и да я оставя на достъпно за него място - ако иска си взема. Но нищо друго от рода на солети, бисквити и т.н. Има си периоди от по 2-3 дни в които драстично намалява количеството храна - ние да не би да сме с един и същи апетит всеки ден. И той си е човек, макар и малък...
При дъщеря ми помагаха и разни фигурки в чинията, но беше по-голяма. Тя и сега си има предпочитания към храните, така и не успях да я науча да яде всичко...

# 4
  • Мнения: 1 125
 Sad Ами и аз имам същия проблем, но ... просто не се справям достатъчно добре. Предлагам няколко вида храна докато тя се съгласи да яде, най-лесно ми е като се прежаля и ям гадна бебешка манджа без сол и подправки демонстративно с огромен апетит пред нея - тогава и тя яде, и то доста!

# 5
  • Мнения: 763
Уффф, като си помисля и аз на каква маймуна се правя! ooooh! При нас проблемът е, че на  моето диваче му доскучава в стола. Ако го пусна да си тича и да идва да си хапва, ще е най-щастлив. Не е случил на майка, обаче! Mr. Green И ние се храним пред телевизора, освен това за вясо ядене си пригтовям по няколко "интересни" предмета, които да му задържант вниманието. Вкъщи вечер най-нормалната и ежедневна реплика към мъжа ми и то без да съдържа грам обида е: " Ела, моля те, да се правиш на идиот, че пак пощуряхме!"  Laughing Вчера от чудене вече какво да правя, пропях - и малчо си изяде всичко. Иначе, правило номер едно - Не го насилвам изобщо. Видя ли че не иска повече - спирам! Никакво насилие! Колкото е ял, до следващото ядене, ще чака!

# 6
  • София
  • Мнения: 44 127
аз сега като се позамислих, моят човек направо  прояде, когато почнах да го храня с  още няколко дребосъка  в парка, малчовците по количките , мамите на пейката една до друга и хопа -тропа с лъжицата и всичко опиташе... и после - айде пак на игрите Simple Smile)) 
Иначе по принцип за закуските - каши, кремове, млека ит т.н. нямали сме проблем...само десерти му дай на диването Wink

Иначе и на мен сърце не ми е давало да го държа гладен...което може би е било грешка... но пък той ми е един слаботелесен такъв....направо ще изчезне ако почнем да си мерим инатите...
Но общо взето  след 3-тата си година вече по-добре си хапва като количество...

# 7
  • в полите на.... Балкана
  • Мнения: 129
да, всеки ще каже, че не е редно детето да се отплесва с ТВ, маймунджълъци и т.н. , но факт е,че май така правим повечето Blush И ние се залъгваме докато яде, но пък не ми е злоядо детето. Просто като се занимава с нещо изяжда повече.......Вреден навик, но сърце не ми дава тепърва да си променяме навиците Wink

# 8
  • Мнения: 763
Още нещо се сетих, понеже сега се хранихме. От известно време се опитвам да давам супичка на сина ми. Пробвах към 6 - 6:30 - не ще, бута се, изобщо - голям протест! Смених часа - сега му давам към 5:30-6:00 - яде без никакъв проблем. Изяжда я цялата. Явно биологичният му часовник отмерва времето за хранене различно, от нашите..! Grinning

# 9
  • Мнения: 351
Аз съм била злояда като малка и освен, че не съм искала кърмата/ майка се е изтисквала/, съм и повръщала..., до 3 години съм била детето ужас. Cry
...Сега моето дете е много капризно, също, когато трябва да яде, настръхвам... Sad
.....Има определени храни, които приема, но общо взето си е злояда. Аз също не искам да я оставям гладна, жал ми е,но примерно заспала е около 22 часа и сутринта след 08 ч. не иска мляко / вече сме на АМ/. От твърдите храни захраних късно, фен съм на късното захранване,но пак не яде колкото бебетата на нейната възраст, тежи едва 7.350 и е 67 см.
.....Две бебчета, родили се и под нейното тегло я надминаха в килограмите. Cry
...Все се притеснявам. Иначе е добро дете, милото, но това пусто хранене!!!!!! Twisted Evil
...Забравих да спомена, че аз като бебе, над 9 м, са ми давали киселина, за да ми разяде стомаха, та дано да хапна!Нямало е пасатори и до 3 г. повечето храна е минавала през цедки....Ако е имало храна, по- гъста, не като каша, съм повръщала. Майка не е могла да разбере после колко всъщност съм яла... newsm78
...Наистина много ти съчувствам, освен да пробваш да я оставиш малко гладна. Половин ден само. newsm78

Дано да има успех, витамини пие ли?
Кураж! Hug Hug

# 10
  • София
  • Мнения: 44 127
на година и четри месеца е малко малко, да го тъпчат с витамини...поне за мен би било напълно излишно, щом и изследванията си му вървят ок и  си расте и на кила е добре...няма смисъл от химии...


anna_zdr - не ти е мн слабо детето, моят сина на година беше 7970 Wink не си ги слагай на сърцето килата толкова.

# 11
  • Мнения: 27 524
Повтарям го до втръсване, но хайде пак - злояди деца не съществуват!
Има грешки в храненето, подхода и поведението на родителите.
Цитирам много хубав, полезен и верен пост от ДжудиSimple Smile

"Педи" в случая си знае работата очевидно, наддаването е в норми и определено храната е достатъчна. Не се паникьосвай, ако детето ти изглежда добре, ако е игриво и закачливо.
Ако някой даде пример с умрял от глад човек, който има възможности да се храни и е здрав ще призная теорията за злоядите деца. За такива не знам, а съм се интересувала.
http://consult.speednetbg.net/fs/html/ceiijaeoa_aaoa.html
"Може би да опитате насила да го нахраните и след като успеете, да се погушкате и да се сдобрите с него и... всичко да е наред...до следващото хранене... или до поредното повръщане и рев...
Скоро ще се убедите, че бебетата НЕ ЯДАТ НАСИЛА!!!
Много бързо привикват с разсейващите фокуси и занимавки и пак отбягват биберона или лъжицата.
Телевизията и домашния театър бързо губят своето обаяние...
Обещанията, залъгалките, новите хора, страшното или любимото куче, смешните физиономии, заплахите, дори сълзите и сръдните от ваша страна...ВЕЧЕ НЕ ВЪРШАТ РАБОТА!!!
Затова :
• Не етикетирайте детето си – така само ще затвърдите злоядството и ще подхраните нарцисизма му;
• Не го превръщайте в центъра на домашната вселена – така само ще му дадете властта да събира семейния съвет по няколко пъти на ден;
• Не се оплаквайте от него пред другите хора;
• Не го сравнявайте с другите „добри” деца, които „всичко си изяждат;
• Не му се карайте и не го бийте;
• Не му се сърдете и не плачете пред него;
• Не го насилвайте – така ще намрази храненето и ще го използва, за да ви отмъщава или за да се забавлява;
• Не го карайте да гладува до озверяване – това е жестоко;
• Не сменяйте настроенията си, когато идва времето за хранене;
Вместо това:
• Пуснете семейния театър в отпуск;
Започнете да променяте себе си и собствените си нагласи за храненето - бебето интуитувно усеща вашето настроение;
Създайте ритуал, неангажиращ храненето - спокойствие, светлина, музика, без излишни движения около вас;
• Изберете кого да слушате - себе си?, бабата?, педиатъра?, съседката? или някой друг специалист? - но слушайте само един!;
• Накарайте всички членове на семейството да ви съдействат и да правят това, което правите вие;
Не давайте на детето да яде излишни неща - шоколад, зрънчо, чипс и т.н.;
Направете храненето приятно за цялото семейство;
Хранете се заедно, когато детето е на достатъчна възраст за това;
• Оставете детето да си играе с уредите за хранене и с храната и не се страхувайте, че ще изцапа; "

http://www.az-jenata.com/index.php?page=article&aid=2923
"Най-добрата рецепта според мен е: Забавлявайте се, не се борете!
Ако след консултация с личния лекар, той прецени, че детето ви се развива нормално, то не се притеснявайте."

Моите деца не ядат неипременно на всяко хранене и не винаги си изяждат порцията. След като са здрави обаче не намирам за какво да се притеснявам. 
Това подкрепям изцяло:
http://www.moetodete.bg/maichinstvo/p3_731_0.html
"Понятието „злоядо дете“ не е съществувало в миналото, когато хората са се чудели как да изхранят децата си. Днес е обичайна гледка майки и баби да тичат след детето с лъжица в ръка, а то да стиска уста, сякаш го е страх  да не го отровят. Всъщност, злояди деца няма, има неправилен подход и изнервени майки. Като на всеки човек, понякога и на детето му се яде, друг път не. Но някои родители изпадат в шок, ако съкровището им не иска да се храни, без да отчитат неговите желания. То обаче, като всяко живо същество си  държи на мнението и започва борба за надмощие. Въпрос на чест за малкия човек е да си отстоява позициите. Колкото повече майката настоява, толкова повече детето ще отказва да се храни. Нещо повече, то вече е разбрало слабото място на „противника” и вече има мощно оръжие за манипулиране. За да не се стигне до война между световете, не насилвай детето.
Предложи храна, но ако я откаже, спокойно прибери чинията до следващото хранене. Не давай признаци, че това те дразни, така само ще усложниш нещата. Между храненията не давай нищо, освен плод или зеленчук. Защото една бисквита например спрямо детското тегло е като една пица за възрастния. Апетитът се потиска от похапване на лакомства, което майката не отчита за хранене, и войната на масата отново се повтаря. Замисляш ли се какво количество изяжда детето така, „между другото”, и че всъщност злоядите деца в повечето случаи не са слаби, а дори дебели? Защото те се хранят, но не с това, с което трябва.
Единственото лекарство за безапетитието е гладът. Когато детето ти огладнее, с удоволствие ще си изяде храната. Тя, естествено трябва да е вкусна и с подходящ вид. Не всяко дете ще се зарадва на броколи на пара, например. И не слагай големи порции, те плашат децата.
Спри да даваш сладки неща, те убиват апетита! Готовите сокове и безалкохолните са много калорични и засищат. Любимите сладки храни не само убиват апетита, но съдържат само „празни” калории без никаква хранителна стойност. Детето отказва витаминозната храна, дебелее, а на всичко отгоре му лепват етикет „злоядо”."
Още по темата:
http://www.health.bg/lang_bg/topics.php?id=248
Би ми било интересно да видя написана от професионалист статия, която обяснява по друг начин този феномен- "злоядото дете". Не съм попадала на такава обаче. Попадала съм само на поставени етикети от мами и баби. Кой ви каза по колко пъти и точно какво количество следва да изяжда ВАШЕТО дете?
Гледам, Блонди е дала и други причини- неудобен биберон, например, същото важи за лъжица и т.н.
Ако пиша по темата го правя не за друго, а за да дам информация, която лично на мен ми е помогнала да си реша проблема в зародиш. Отдавна съм забравила подобни на тези притеснения. Дори не знам какво количесто храна изяждат децата ми. Заедно сме на масата от 8-10 месечна възраст на малкия ми син /откакто се научи да седи седнал добре и по- дълго време/ и всеки се храни до тогава, до когато желае. Важно е, че на прегледите теглото им е съобразено със средната норма за височаната им и че са здрави.
В заключение- когато имам проблем, гледам да установя причината и да го реша, като никога не изключвам тази причина да е у мен. Постоянното обсъждане на проблема с eдинственото повтаряне, че има такъв, не ми решава въпроса.

# 12
  • Мнения: 85
Момичета, Благодаря ви за съветите Hug
Значи не е само моето диваче Mr. Green
Може би наистита причината е в мен...може да греша някъде...Определено съм пробвала всичко, да гледам да съм спокойна, разказвам приказки, стихчета, разглеждаме какво ли не...но за съжаление(върл противник съм децата от малки да гледат тв)само рекламите вършат работа Embarassed
Angel_Dust , много хубава идея да се храни с други дечица. Досега не съм пробвала.И аз се надявам, като види как се хранят и той да прояви интерес.
Блонди, много е полезен поста ти.  Не вярвах да има злояди деца, но...мойто ми доказа обратното ooooh!Сигурно трябва да го оставя да погладува...
А какви ли не храни не съм пробвала-различни кухни, аз готвя, готови пюрета...Даже като се замисля тях най-ги харесва. Thinking
Искрено се надявам бързо да израсте този период.Все си мисля, че като са по-големи по-лесно е да ги прилъжеш да хапнат нещо.
chevroleta , да наистина може да му сменя режима малко.Все гледам да са минали поне 4 часа..
  bouquet






 



# 13
  • Мнения: 4 915
Аз имам опит със злоядо дете.  Mr. Green
Значи, голямата до година и 6 месеца си откара почти само на кърма. Ядеше миниатюрни количества. Правехме се на маймуни, бабата не знам как успяваше да я нахрани, но в събота и неделя, диването ядеше само по детските площадки - там се залисваше и ми бутахме нещо в устата.  Crazy

Когато се роди малката, реших да преустановя с тази диващина, защото нямах време и нерви за глупости. Въведох нови правила - сяда се на масата, яде се каквото има, който не яде - става. Ако огладнее - плод/мляко, и така до следващото хранене на семейството. Няма правене на номера, прилъгване "още една лъжичка", гледане на ТВ и подобни щуротии.

Искам да ти кажа, че подейства безотказно при каката. Малката си е ящна по принцип.

Колкото повече обръщаш внимание на храната, толкова повече малкото човече разбира, че може да ти играе номерца и да те манипулира. Осъзнава, че е център на Вселената ти.

Така че, превърни храненето не в мъчение и задължение, а в нещо съвсем обикновено  и рутинно.

Слагай масата, яжте цялото семейство. Колкото хапне - толкова. Не го увещавай, не го карай, не му обещавай, не го наказвай. Ако се е нахранил - става от стола да си играе или каквото там. Ако огладнее - ще чака основно хранене до следващото ядене. Междинна закуска - плод или мляко - нещо леко, което да не го засити, но и да не му стърже коремчето. Не и нищо сладко, което да му убие апетита.

Пробвай, гарантирам успех. Не че ще стане кой знае колко ящно, но ще преустановите вредните навици и ще си спестите доста нерви. Няма да заслабне или да се разболее от глад, като е гладно, ще яде. Просто създайте правилни навици на хранене и поведение на масата.

Успех.

# 14
  • Мнения: 85
Благодаря на всички включили се, за  полезните съвети Hug
Наистина проблема по скоро е в мен ThinkingКогато нещо не иска да изяде аз просто не мога да се примиря и да го оставя гладен до следващото хранене. В такива случаи давам АМ(от два месеца вече не го кърмя) и явно си го засища,( а не би трябвало, защото вече е голям) и аз очаквам на следващото хранене да е озверял, да ама не...
Още утре(дано да успея да си овладея амбициите за изядена паничка Embarassed) ще пробвам, ако не иска дадено хранене, просто да го оставя. Единственното, което ме притеснява е, да не би да се превърне в навик, това хранене ще ям, другото не Thinking Защото на тази възраст си е необходимо едно определено количество(и качество) храна...

Общи условия

Активация на акаунт