Кърмене и поликистозни яйчници. Моля за помощ!

  • 1 047
  • 8
  •   1
Отговори
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 708
Здравейте!
Отдавана не съм писала тук, но сега наистина се нуждая от помощ за моята приятелка.
Тя роди момиченце преди 12 дена, което седем дена престоя в кувиоз и беше хранено интравенозно. Вече са си в къщи, но преживяват един истински кошмар. В кратце.
Приятелката ми се притеснява, че няма кърма, защото успява да изцеди само по 30 мл. Бебето сучи един час на гърда, като 30 мин, тя се опитва да я събуди. В момента, в който я отлепи от зърното бебето започва да реве. Поради тази причина я дохранват с формула. Сученето го правят със силиконов накрайник, защото зърната на приятелката ми са по малки, а бебето явно е свикнало на шишетата от болницата и от вкъщи и си иска силикона. Да ама от силикона гърдата не се стимулира толкова добре да пуска мляко. И въобще един такъв омагьосан кръг. В тази лудница тя няма време да пише и чете тук, а докато беше бременна работи буквално, докато не я закараха в болницата. Намират се в САЩ и вече са посетили консултант по кърменето, който обаче май не е много ефективен. Приятелката ми е силно мотивирана да кърми, но в момента е паднала духом и е доста отчаяна. Умората също си казва думата, но освен мъжът й, няма кой друг да помага.
Моля дайте идеи какво да прави. Как да накара бебето да засучи по-голяма част от гърдата, как да махне силикона и шишетата, какво да пие за стимулиране на кърмата (безвредно). Колко често да слага бебето на гърда? Имат ли връзка поликистозните яйчници за производството на кърмата?
Знам, че тук има много хора, които биха помогнали и за това се обръщам с най-гореща молба към вас  Praynig  Hug

# 1
  • Мнения: 4 292
Привет! На първо място опитай да успокоиш приятелката си, че това, което успява да изцеди не е мерило за производството на мляко. Понеже тези дни имах сходен случай, мисля, че мога да предложа някои неща.
Нормално е бебето да суче по един час, защото първо: То си наваксва. И второ: Поспаливо е, уморява се и съответно удължава процеса. Приятелката ти е добре да дава гърда поне 8-12 (в техния случай 12) пъти за денонощие, на всеки два часа и през нощта не трябва да допуска интервал по-голям от 4 часа.
Щом бебето плаче, когато го махнат от гърда, значи то има още желание да суче. Дали би била склонна да го остави то да води процеса, дори и да изглежда сякаш постоянно го кърми? Това е важно на този етап, за да поема малкото достатъчно кърма и да възстанови силичките си. Ако легнат двете удобно, хем би могла да си почине, хем и бебето ще успява да изпразни гърдите и да стимулира съответно лактацията. Така постепенно ще намали и добавка, вместо да я увеличава. За сега може да дава и от двете гърди, ако бебето продължи да търси, нека го върне на първата. Следващото хранене да започва с тази, с която е приключила предходното кърмене. Добре действа и контактък кожа до кожа. Междувременно би могла да опита компресия, която е особено ефикасна при сънливи бебета: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=3683
Възможно е силиконовите зърна да пречат за ефективното сукане на бебето. Може да опита да ги махне за кратко, когато усети, че кърмата потича и малкото преглъща добре. Ако то не е склонно, не пречи до ги сложи отново и в един момент пак да опита този трик. За стимулиране на лактацията е добре да пие чаша вода по време на кърмене. Има и различни лактогенни чайове, но най-важно е да почива, да е спокойна и да се храни пълноценно. Овесени ядки, плодове, стафиди, ленено семе
 И още нещо: Дава ли вода, чай, глюкоза и изобщо, нещо различно от кърма или ам?
Ето нещо за поликистозните ячници, което може да внесе яснота на приятелката ти: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=55646.0
Ако е достатъчно стимулирана, това няма да и попречи да кърми. Но е добре да поддържа непрестанно лактацията. Това става с често сукане, ако трябва допълнително цедене, добра храна и много течности.

Консултантът, който ги е посетил, вероятно е бил към болницата? Предложи и да потърси местна група на ЛЛЛ, в която може да намери подкрепа, разбиране и информация, а лидерите ще и дадат адекватни насоки: http://www.lllusa.org/groups.php

Последна редакция: чт, 04 мар 2010, 11:05 от Клото

# 2
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Клото е дала основните идеи, аз ще попитам още някои неща (а тъй като майката очевидно търси помощ по всички възможни канали и до мен стигнаха още някои от подробностите, ги давам по-долу):

1. Защо бебето е било в кувьоз? Кога е започнала да се изцежда и в какъв ритъм? Какво е положението с наддаването на бебето - какво тегло е родено и какво е теглото му в момента? Тя ползва добра електрическа помпа болничен тип, така че количеството, което успява да изцежда, приблизително отговаря на реалното производство на гърдите и вероятно детето наистина има нужда от дохранване.

2. Говорили ли са с консултанта за алтернативен начин за дохранване на бебето - сонда на гърдата? Предвид че ползва силиконови накрайници, това може да е още по-удобно и да позволява бебето да се дохранва на гърдата, което ще увеличи стимулацията.

3. Какво е мнението на консултанта, който ги е виждал, относно ПКЯ и отражението върху кърменето в нейната конкретна ситуация? Доколкото разбрах, й е изписана една билкова добавка, която се дава на майки с ПКЯ - което ме кара да мисля, че може би е видяно нещо допълнително в тяхната ситуация. Една снимка на гърдите й може да даде известна представа какво е видял консултантът и дали се очакват някакви по-специални затруднения.

# 3
  • Мнения: 142
аз съм с ПКЯ и кърмя успешно над  8 месеца, никога не съм давала добавка, може да е индивидуално, но не търсете проблема в това.

# 4
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Минди - нещата са много индивидуални за всеки, затова питам какво е видял консултантът в нейната конкретна ситуация. ПКЯ може да има твърде огромно отражение върху способността да се кърми - а може и да няма никакво. Работила съм с майки и на двата фронта - и с такива, които бяха способни да произвеждат само изключително малко количество независимо от отлично поставяне, чудесно сучещо бебе и чудесна организация на кърмене и изцеждане, както и с такива, които не са имали никакви проблеми. Затова не може да се говори по принцип - а трябва нещата да се преценяват индивидуално.

# 5
  • Мнения: 142
hedra, в никакъв случай не оспорвам мнението ти, не съм специалист, просто исках да дам пример с моя случай и да окуража момичето, тъй като по заглавието това е основния проблем за нея явно. а и съм чела че по - голямата част от майките с ПКЯ нямат проблеми с кърмене. не съм се изразила правилно Simple Smile

# 6
  • Paris, France
  • Мнения: 14 020
Привет,

Освен препоръчаното си мисля, че е добре да опита да махне силиконовия накрайник. Големината на зърната няма значение. Ако бебето е по-малко, няма сили да суче може и да не се получи, но това бебе явно иска да суче щом реве като го махнат  от гърдата. Аз не успях да кърмя недоносения си син въпреки огромните усилия на персонала и моите. Един месец ми вися по цял ден и нощ на цицата и не наддаваше нищо като преди това със сонда му даваха изцедена кърма и наддаваше много добре. Не съм го оставяла да плаче и дохранвах с чашка. Родихме се и аз и той като минах на биберон, за месец и половина догони теглото и след това го надмина Laughing.

Дъщеря ми се разболя на една седмица и я взеха в болница, където я хранеха с биберон и не разбираха защо държа да кърмя. Като се върнахме в къщи не искаше да суче, а само от биберон Sad. Започнах по цяла нощ да я държа на гърдата, легнала до мене, намалихме бибероните и за по-малко от седмица минахме на изключително кърмене. Даже майка ми, която не вярваше, че ще мога да кърмя (накрая не изцеждах почти нищо) се учуди. Кърмих до 5 месеца, трудно я захраних и се отби окончателно на, срам не срам Embarassed........ почти 4 години.

Аз мисля, че силиконовите зърна, биберонът и спането отделно само пречат на кърменето. Изключителното кърмене е много по-лесно и удобно от биберони и смесено.

Кърменето, за съжаление, не винаги е възможно, особено ако има допълнителни фактори като болест, раздяла итн. Аз първия път се чувствувах виновна, че не успях да кърмя, особено на фона на прочетеното, че едва ли не всяка жена, дори нераждала, би могла да кърми. Нека опита, ако се получи е чудесно и за нея и за бебето, ако не, направила е всичко възможно, бебето е получило коластра, майчино мляко известно време и това е важното. Нека да не се чувствува виновна, че не е могла да кърми и знае, че има много жени като мене, които не са успели въпреки огромните усилия.

  bouquet

# 7
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 708
Много благодаря за вниманието!   bouquet Чудесни сте! Още снощи Жени се свърза с нея по скайпа.
 
Днес не сме се чували, защото явно са на консултант. Предложили са им някакъв хитър начин за дохранване с тръбичка, докато бебето е на гърдата. Дано да се справят, ако решат да опитат.
Ако приятелката ми не успее да се регистрира, ще ви пиша как се е развила ситуацията.

# 8
  • Мнения: 2 658
Честно каzано, искрено съжалявам, че не се добрах до подобна информация, когато ми беше нужна.. Но и наистина, като те zавърти онzи цикъл, няма време zа нищичко.
Аz съм с таzи диагноzа и от това ли, не ли, но не можах да се справя с кърменето.

Когато се роди дъщеря ми, бях иzчела доста от темите тук и от библиотеката. И бях сериоzно решена, че всеки (включително аz) може да кърми. И че тоzи път няма как да не стане и при мен. Започнах доста уверено и оптимистично. Бебето си беше доносено и всичко с нея беше наред. В болицата обаче спадна с малко повече от 10% от рожденото си тегло, предложиха ми на два пъти малко добавка дори. Може би трябваше още тогава да се zамисля.. Както и да е, прибрахме се и се zапочна едно нон стоп кърмене (бях решена, че ще кърмя на поискване, беz да двам вода и т.н.), а бебето се държеше като гладно беz прекъсване, наитина я кърмех почти непрестанно. Каzвах си "нормално е, така ще е докато свикнем и двете". Наистина беше много уморително.. Обаче упорствах си аz, въпреки, че мъжът ми zапочна искрено да ми се чуди, подпитвайки накрая и  "zащо я държа гладна".. В таzи въртележка май често пропусках и да се храня, просто нямаше кога.. И така, докато малката направи пауzа беz да се иzходи 7 дни на по_малко от месец. За тоzи първи месец се окаzа, че е качила около 200 грама само. Кърма уж имаше някаква, бебето беше непрекъснато на гърда, а беше гладно, това си беше ясно.. И се предадох. Тогава (zа мое и съжаление, и радост) тя се превърна в най_спокойното и кротко бебе на света. Точно както пише Невена Виролан в горния си пост, родихме се направо. Наддаваше си и всичко си влеzе в релси. Продължих да кърмя и дохранвам 3 месеца, после кърменето съвсем отпадна.
Т.е. zа мое раzочарование, не успях и тоzи път. Не че е края на света, раzбира се, но май винаги ще си се чудя zащо, какво..
А да, уж имаше с кого да се консултирам (не съм в БГ), но не видях особен ефект и подкрепа zа проблема, въпреки милото отношение. Вероятно трябваше да потърся друга, но... не успях.. После си мислех, че трябваше да вzема помпа, да цедя и давам, zа да видя количеството, но тогва просто нямах сили и главата ми беше като праzна от умора.

Та така, раzкаzвам си май само да си иzлея душата.. Защото и до ден днешен не мога да раzбера какво не правих като хоарата, та кърменето беше толкова нечовешка трудност zа мен.. Дали беше ПКЯто, или друго. Но както и да е..

Иzвинявам се zа беzкрайния ферман, който в същност няма как да помогне на авторката  Crazy

Последна редакция: пт, 05 мар 2010, 02:30 от Сова

Общи условия

Активация на акаунт