проблем при кърмене

  • 1 734
  • 38
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 305
От около две седмици когато кърмя бебчето си е се дърпа-суче около 5-6 минути от гърдата и започва да се дърпа и да плаче.Вдигам я да се оригне и пак предлагам.Реве но не иска да захапе.Предлагам другата гърда и там същата работа-суче 5-6 минути пуска и почва да плаче.Пробвах различни пози.Като си стисна гърдата има кърма.И просто не знам какво да правя.Детето реве и не иска да засуче.Мола ви за съвет-какво става,къде бъркам,кърмата ми ли намалява?

# 1
  • Мнения: 346
Здравей! Simple Smile
Много добре знам колко е изнервящо и притеснително, когато бебето не иска да суче или се дразни от нещо, но не можеш да го разбереш! В такива моменти търпението е най-важното и може би малко експериментиране.
Истина е, че третия месец за много майки е едно предизвикателство по отношение на кърменето и нервите. ooooh! В тази възраст бебетата вече са доста по-активни и любознателни. Всичко около тях има огромно значение и предизвиква силен интерес. Предпочитат да разглеждат и любопитстват вместо да губят време с хранене.
Напълно вероятно е и при вас да се случва нещо такова, но запази спокойствие и в един момент нещата ще си дойдат на мястото. Това, което можеш да правиш е да кърмиш в сънено състояние - в моментите, когато се унася и заспива или точно преди напълно да се е събудил, когато леко започва да се размръдва, но все още спи. Друго, което помага в такива ситуации е кърмене в тиха и тъмна стая, на място, където всичко за бебето е познато, без странични шумове и дразнители. Препоръчително е да сте сами, за да не му се привлича вниманието. Опитай също да сложиш нещо шарено и интересно на врата си - гердан, шалче многоцветно или янкаква нова играчка, за да може заигравайки се да посуче спокойно. Опитай да се кърмите докато се разхождаш из стаята, това често помага.
Успех!

# 2
  • София
  • Мнения: 1 139
Здравей, iraikova !

Така както го описваш ми прилича на кърмаческа стачка. С моя мъник точно към третия месец минахме през подобно чудо и ако не беше форума нямаше и да разбера, че има такъв период при някои кърмачета.
При мен помогнаха:
- кърмене в полусънено състояние, например гледах да го слагам на гърда веднага след като се размърда при събуждане
-много често кърмех права като леко го люлеех
-гледай да кърмиш в тиха стая, без странични шумове, без ярка светлина- при мен се е случвало да влизам в банята на абсолютно тъмно, за да успея да го накърмя

От теб се иска само спокойствие, без мисли за намаляваща кърма,ама как ще качи грамчета като не суче и други такива. Трябва да си спокойна, за да ти е спокойно и бебчето. Въоражи се с търпение,неприятен е този период, но отминава  Hug

# 3
  • София
  • Мнения: 6 259
доста бебета минават на тази възраст през т.нар. кърмаческа стачка. момичетата са писали по-горе - кърмене на често, на по-тихо и затъмнено помещение и много спокойствие от твоя страна. Hug

# 4
  • Мнения: 368
Разбирам те напълно! Аз си мислех, че никога няма да свърши, че даже и тема пусках тук дали се отбива. Зор видях, излизането навън беше само между кърменията, но се справихме. Вкъщи си имаме едно кътче за кърмене и  се храним само там и така се кротва. Пускам му и тиха музика докато слезе млякото, за да не се дърпа.
По време на кърмене, като се усетиш, че се ядосва, преди да се разплаче, смени позата!
Добрата новина е,  че преминава Hug

# 5
  • Мнения: 305
Исках да попитам-може ли от това да ми намалее кърмата;грешка ли е че на едно кърмене предлагам и двете гърди и на следващото кърмене от коя трябва да започна;трябва ли да доизцеждам докато го минем този период и коя гърда;колко продължава при вас,защото ние сме от 2 седмици така?
Пробвах със смяна на позите,пробвах на полутъмно,пробвах и да се разхождам и люлея,пробвах и докато е сънена-нищо до тук не даде резултат.

# 6
  • Мнения: 472
iraikova всичко си опитала,само не си опитала да се успокоиш и бебето може би усещайки те неспокойна,нервничи и то...
Споко период е,но и ние не го пропуснахме.
Към трети месец  щом е кърмачето,лактацията вече би трябвало да е по-стабилна,така че не би трябвало да намалее кърмата,но сигурно някоя мама от консултантите ще каже кое е по-правилно относно питането ти за редуването на гърдите.

# 7
  • Мнения: 346
Няма никакъв проблем, че предлагаш и двете гърди дори напротив. Щом продължава толкова време това поведение е добре да се изцеждаш, защото след като няма добра стимулация ще намалее производството. Не спирай да търсиш варианти и се опитай да разбереш причината за това поведение. А, как са памперсите?

# 8
  • София
  • Мнения: 6 259
грешка ли е че на едно кърмене предлагам и двете гърди и на следващото кърмене от коя трябва да започна;
не, напротив, не е грешка, правилно постъпваш. даваш едната гърда, после другата. на следващото кърмене предлагаш първо тази, която на предишното е била втора. т.е. ако в 10ч. си кърмила първо от лявата, после от дясната, в 12ч. да речем, започваш с дясната. аз си слагах един ластик на ръката, за да не се чудя коя е сега наред. Simple Smile

# 9
  • Мнения: 346
Искам само да допълня, че по време на такива периоди е хубаво да не се предлага залъгалка на бебето, за да може то да здоволява сукателния си рефлекс на гърдата, а не да използва биберона за тази цел.
Как вървят нещата?

# 10
  • Мнения: 305
Памперсите мисля,че са задоволителни-ака по 2-3 пъти на ден и сменям около 5 пълни памперса.Но стачката продължава.Дори тази нощ и сънена не поиска да суче повече от 8 мин. и започна да плаче и да се дърпа.Започвам да се отчайвам.Всичко продължава толкова дълго вече newsm45

# 11
  • Мнения: 11
8 минути са напълно достатъчни. Не се отказвай!  bouquet

# 12
  • Мнения: 305
Сигурно си права че 8 мин. са достатъчни, ако бебето ти се отдели от гърдата спокойно.Но моето се отделя с рев и едвам го успокоявам.

# 13
  • Мнения: 346
Това, че пълни памперсите е добре. Значи получава задоволително количество мляко. Въпросът е на какво се дължи това поведение? А, не е ли възможно това време на гърдата /8 мин./ да й стига, за да се нахрани, при положение, че суче активно?
Другото, което би могло да означава нейното раздразнение е намалялата струя в хода на сукането и това да не й харесва. Можеш да пробваш с компресия на гърдата след като е отминало първото мощно слизане на млякото и бебка не суче и не гълта така активно както в началото. С тази техника се задейства отново рефлексът на  потичане и бебето получава нова порция кърма без да прави големи усилия. Това е е едно видео за по-нагледно.
Не се предавай! Все пак бебка въпреки всичко си хапва добре щом пълни памперсите и дано скоро да се оправят нещата! Hug

# 14
  • Мнения: 2 108
И аз мисля,че ще отмине. Щом си пълни памперсите и 8 минути може да са и достатъчни. Другите с аго казали-бъди спокойна ти и бебето ще е спокойно.

# 15
  • Мнения: 305
Имаме напредък, но сега пък иска да суче само от дясната гърда.Пробвах с поза "футболна топка", но нещо не ни се получава.Ох дано скоро свърши този кошмар newsm17

# 16
  • София
  • Мнения: 1 139
Ще премине и бързо ще го забравиш този период Hug
За гърдите и при нас винаги е предпочитал дясната, но аз пък при всяко кърмене предлагам първо лявата. Докато се усети, пак е посукал от нея.Също така в сънено състояние не подбира ше много много от коя гърда да суче.
Сега вече сам се обслужва и си ги сменя когато пожелае Laughing
Успешно и дълго кърмене ти пожелавам и запомни, че трябва да си спокойна във всеки един момент Hug

# 17
  • Мнения: 305
И аз предлагам и двете гърди и по същия начин-успява да посуче 2-3 мин. от лявата докато се усети.Но аз не знам трябва ли да доизцеждам лявата гърда като не я изсуква и проблем ли е че суче само от дясната?Дали ще се отрази това по някакъв начин на лактацията?

# 18
  • София
  • Мнения: 1 139
Продължавай да предлагаш първо лявата на всяко кърмене.
Аз лично доизцеждах, тъй като се притеснявах също за лактацията и така за мое успокоение стимулирах тази гърда. 
 

# 19
  • Мнения: 305
Pinki 81, при вас колко дълго продължи този период-да отказва да суче от лявата гърда? При нас продължава вече доста дълго и ми се струва цяла вечност.Старая се да се успокоя, но пак не се получава. Виждам, че при вас кърмаческата стачка не се е отразила на кърмата ти и продължаваш да кърмиш-моите адмирации за това  bouquetДано и при мен кърменето продължи колкото и при теб newsm17 Притеснява ме още, че с това недоисукване на гърдите не получава достатъчно от задното мляко.Дали наистина е така?

# 20
  • Мнения: 346
Имаш ли някакво обяснение защо не я харесва лявата гърда?
Иначе на всяко кърмене предлагай първо нея докато е още гладна. Пробвайразлични пози, може нещо а не й е комфортно в позата, която обикновено практикувате. Принципно много майки кърмят само от едната гърда поради някакви причини, включително и аз. Няма проблем бебето да се храни и така, защото "предпочитаната" гърда се стимулира повече и тя започва да произвежда съответно и по-голямо количество. Недостатък е видимата разлика в размера на двете гърди. За това не се отказвай да я предлагаш, изцеждай я, ако не е сукала добре от нея.
А, по въпроса за задното мляко - не се притеснявай! Млякото в гърдите не е толкова силно разграничено на предно и задно. В един момент то е смесено и бебето получава достатъчно и от двете.

# 21
  • Мнения: 305
Нямам никаква представа защо не харесва лявата гърда.Всичко започна преди около 2 седмици-дойде ми цикълът.Първо отказваше да суче и от двете гърди, а сега отказва само лявата.Аз доизцеждам, ако не е сукала хубаво, но доизцеждам на ръка,понеже пробвах 2 помпи и с нито една от тях не можах да изцедя.Достатъчно ефективно ли е изцеждането на ръка и до кога трябва да доизцеждам, в смисъл как да разбера че гърдата ми е напълно изцедена или не е необходимо да я доизцеждам до край?Пробвах всички пози за които се сетих-люлка,кръстосана люлка,легнала,футболна топка и права като се разхождам, тези двете нещо не ни се получават.Кърмих на тихо,тъмно,като и пея и изобщо всичко за което се сетих и което ме посъветваха, но без резултат.
А относно разликата в гърдите-при мен по принцип лявата гърда е по-голяма така че сега може да се изравнят newsm62

# 22
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 338
Много навреме попадам на темата  Simple Smile От 2 дни се виждам в чудо. Тъкмо мина първата стачка ли, криза на растежа ли се нарича, не знам и сега отново.
Първия път се изразяваше в почти нон- стоп сучене. Имах чувството, че сме като сиамски близнаци двете  Simple Smile
Сега пък ми реве по 10 минути преди да захапе гърдата  Tired Ама рев, чак се дере, неутешимо. Спасява ме кърменето права, с леки полюшвания, докато се успокои, после сядам. Надявам се бързо да отмине този период, че вече започнах да предпочитам непрекъснатото кърмене пред това положение  Wink

# 23
  • Мнения: 201
iraikova,от моля личен опит мога да ти кажа само:търпение!При нас такива моменти се бяха превърнали в традиция.От първия до 6 месец поне веднъж месечно изживявахме такъв кошмар.В такъв случай майката трябва да си наложи да е спокойна,макар,че аз често не издържах и си поплаквах с бебето.Кърмата ми намаляваше,но аз нямах никаква възможност за изцеждане.Когато нещата се връщаха към по-нормален ритъм,отново се увеличаваше.Много пъти си казвах:ето,това беше,провалих се,но упорството ми надделя.Не се притеснявай за предпочитанията към определена гърда.Малкия ми чешит и на това ме подложи.Какво ли не правих и не успях да установя контрол над това.С времето предпочитанията му се меняха,до днес суче и от двете гърди,като ги сменя понякога на няколко секунди.През целия досегашен период на кърмене(освен първите два месеца) е сукал понякога само 2-3 мин,друг път 5-8 а винаги е наддавал добре(през 5 месец само  беше качил 200 гр,но това  беше заради проблема ни с АБКМ).Сега си е още кърмаче,никога не съм дохранвала,а до 8,5 беше  изключително кърмен.Извинявай за дългия ми пост.Искам само да кажа,че не бива да се отчайваш.Дори когато нещата изглеждат объркващи и непоносими-довери се на инстинкта си, гушкайте се повече и ТЪРПЕНИЕ!Останалите момичета са ти дали изключително полезни и практични съвети.
Тарталета ,да не би да се дължи на колики?

# 24
  • Мнения: 346
iraikova, ето каква била причината за стачката при вас - възобновеният месечен цикъл. Thinking
Супер е даже, че изцеждаш на ръка. В много от случаите, ако се прави правилно, е много по-ефективно. Искаш ли да ти пратя филмче за по-добра нагледност? Не е необходимо да изцеждаш до напълно изпразване на гърдата.
Тарталета, първото, което сте преминали е било "скок в растежа" - бебето иска да суче по-често, за да може да увеличи по този начин произвоството на кърма, тъй като са нарастнали нуждите му, нали расте. А, сега много е хубаво, че си открила какво работи при вас и дано бързо да отмине.

# 25
  • София
  • Мнения: 1 139
iraikova, по време на кърмаческата стачка имаше дни,в които не успявах да го накарам да суче от лявата гърда.През нощта ми беше по-лесно да го заблудя докато е сънен.

Постепенно нещата се нормализираха- стачката премина за около месец, започна да суче и от лявата гърда по-често, но предпочитанието си остана и до днес.В момента имам разлика в големината на гърдите, но това пък хич не ме притеснява.

    Обяснявам си го с това, че от дясната гърда кърмата тече по-лесно, не се изисква много усилие от негова страна. В резултат, че често суче от нея, тя се пълни все повече и той още повече си я харесва и така кръга се затваря.

С помпата съм успявала да поддържам добра лактация на не харесваната гърда в дните, в които почти не суче от нея.
За изцеждането на ръка нищо не мога да кажа, не можех да се справя с него.

Не се отказвай, може и при теб да премине като при мен. В краен случай кърмиш само от дясната гърда както ти е казала ika_d Peace

Тарталета, и на теб пожелавам бързо отминаване на стачката Peace

# 26
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 338
Не са колики при нас, те отминаха, слава богу. Надявам се скоро да се стабилизират нещата  Simple Smile

# 27
  • Мнения: 305
Ами то не може и да се нарече точно цикъл-леко кафеникаво прицапване.Което беше преди 20-тина дена и от тогава ни започнаха и проблемите.Каква е връзката с цикъла и кърмата и означава ли това че ми е намаляла кърмата щом имам нещо подобно на цикъл? Ika d бих се радвала да ми изпратиш филмчето за да проверя дали се цедя правилно Hug

# 28
  • София
  • Мнения: 1 139
Ето една тема, където можеш да прочетеш мнения за кърменето и цикъла:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=376957.0

# 29
  • Мнения: 305
Искам да попитам още нещо-понеже не мога на едно цедене да събера кърма за цяло ядене, а искам да си замразя малко кърма, мога ли да цедя и замразявам, а върху замразената да слагам новоизцедената докато събера за цяло ядене.

# 30
  • София
  • Мнения: 1 139
Тук мисля, че ще откриеш отговора:
http://www.bg-mamma.com/?action=article;id=1047

# 31
  • Мнения: 305
Благодаря Pinki 81, но аз пак не разбрах мога ли да наливам прясноизцедена кърма върху вече замръзена и пак да поставям във фризера.Аз успявам на едно цедена да изцедя около 40 мл. , тя изяжда повече. С това доливане ми се иска в 1 контейнер да замръзявам количество за едно цяло хранене.

# 32
  • София
  • Мнения: 1 139
Може при това условие:

  Охладена кърма може да бъде смесена с друга такава или замразено мляко, ако количеството охладено мляко е толкова малко, че няма да размрази замръзналата вече порция. Замразяването на кърма в малки количества (2 - 4 унции или 60-120 мл) помага да се избегне прахосването на тази така ценна течност. Слагайте етикет с датата и името на бебето, ако кърмата ще се съхранява за повече от едно бебе.
 
Открих го тук http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=156629.0 :peace

 
Или охлади изцедената кърма след 2 или 3 кърмения и след това замрази цялото количество в един контейнер PeaceДано съм ти била полезна Hug


Последна редакция: ср, 31 мар 2010, 21:40 от Pinki_81

# 33
  • Мнения: 346
Искам да попитам още нещо-понеже не мога на едно цедене да събера кърма за цяло ядене, а искам да си замразя малко кърма, мога ли да цедя и замразявам, а върху замразената да слагам новоизцедената докато събера за цяло ядене.

Можеш, но количеството на изцедената кърма е хубаво да се охлади за около 20-30 мин и тогава да се прибави към вече замразената. Също така трябва да е по-малко количество от замразената.

# 34
  • Мнения: 167
Исках да попитам-може ли от това да ми намалее кърмата;грешка ли е че на едно кърмене предлагам и двете гърди и на следващото кърмене от коя трябва да започна;трябва ли да доизцеждам докато го минем този период и коя гърда;колко продължава при вас,защото ние сме от 2 седмици така?
Пробвах със смяна на позите,пробвах на полутъмно,пробвах и да се разхождам и люлея,пробвах и докато е сънена-нищо до тук не даде резултат.
Започваш с тази гърда, с която си приключила предния път.
Не е грешка, че предлагаш и двете гърди на едно кърмене. При мен много често се получава така, че иама кърма все още в гърдата, но беба се дърпа, тогава предлагам другата.
Аз лично не съм се доизцеждала, количеството се е регулирало винаги само от беба.
Успех

# 35
  • Мнения: 305
Благодаря много на всички за отговорите smile3525
Отказа да суче продължава, но се надявам скоро всичко да си дойде на мястото.

# 36
  • Мнения: 305
Здравейте отново.Нашият проблем продължава newsm45
Възможно ли е да имам повече кърма само в дясната гърда или каналите на тази гърда да са повече отпушени.Но как е възможно това и защо до 3-тия месец нямахме никакви проблеми?Прави ми впечатление, че от лявата гърда суче само докато има спонтанно изтичане на кърма и после не иска-пуска и реве.То по принцип ме е много трудно да я накарам да суче от тази гърда.Пада голяма борба докато засуче и потече кърмата.С помпата не успявам винаги да изцедя кърма от лявата гърда за да я стимулирам, а с цеденето на ръка става голямо мазало навсякъде.Ох какво да правя вече не знам Weary Моля ви, дайте ми още някой съвет!!!

# 37
  • Мнения: 9
Здравей, незнам колко ще съм ти полезна, но отиди на на преглед при педиатъра който преглежда детето и сподели с него. Моят син е вече на 7 години но когато беше на 5 месеца се случи същото и с мен каквото и да правех неискаше да суче от дясната ми гърда - с риск да те уплаша, но ми откриха начален стадии на мастит. Аз споделих моя проблем с педиятъра на сина ми и той ме насочи към личната даже ми написа какво точно изследване да ми направят....

# 38
  • Мнения: 305
Ще отида, но моята педиатърка сякаш много не ме подкрепя относно кърменето и не съм сигурна дали ще обърне достатъчно внимание на проблема или ще направи по-лесното-да каже да дохранвам.А аз искам да кърмя и наистина полагам големи усилия.Ако може ти да ме насочиш как да проверя за мастит и 4-тия месец не е ли късно да имам мастит,мислех че се получава само в първия месец newsm78

Общи условия

Активация на акаунт