Пазарът на недвижими имоти - какво се случва реално?

  • 236 688
  • 3 712
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 46 553
...
Не се сърди човече дано да стартира по-бързо тази програма и да се даде една експертна оценка, защото наистина има нужда. Но и без врачка е ясно, че за 30-40 години се случват определени процеси, неизбежно е.И не съм много сигурна, доколко турския пример ни върши работа на нас...
За кредитирането на панели малко съм изненадана - още преди 3 години банките отпускаха до 50% за панел, напоследък бях чула че е много трудно да се получи кредит за панелно жилище (напълно възможно да не съм права, нали това се опитваме тук - да разсейваме слухове и митове с факти).Ако някой, който е закупил панел наскоро с кредит даде малко подробности би било много полезно!...

"Добрата инфраструктура и комуникации" са пожелателни в България все още, за съжаление.А има квартали на София, в които са тоталнпо отсъстващи - не като удобен транспорт, а ниво улица дори. Rolling Eyes ...



Така е, просто нека не всяваме паника с %-ти, които никой не знае. Предполагам, че в различните градове, ще са различни, около морето и в районите с големи температурни разлики ще са по-високи и т.н.
Всяка сграда се нуждае от саниране, различно за различното строителство, но е задължително за всяка.

Ние взехме 2008 г., отпуснаха ни 80%, Райфайзен, присъствах на отпускането на 75% от ОББ 2009-та, както и на 75% преди 2 месеца. за панели става дума, реални кредити. Иначе наистина много се говори, но не всичко отговаря на истината.

За инфраструктурата, добра спрямо бг условията, разбира се, спрямо Берлин например е лоша, но все пак живеем тук и избираме м/у нашите квартали Simple Smile

# 46
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 705
За отпускането на кредити всеки случай се преценява от банката индивидуално, така че общовалидни правила няма.

# 47
  • В сърцата на четирима мъже/е,може и малко повече да са:-)))/
  • Мнения: 1 808
Запис,да следя Peace Предстои ни закупуване на по-голямо жилище, - апартамент или къща, но това,което аз забелязах, е че хубавите имоти си държат цените/не са паднали Rolling Eyes/. Скоро четох информация от чужбина, че цените на имотите в Бг се очакват още да падат/за да си станат нормалните/, да видим..

# 48
  • Варна
  • Мнения: 956
В същото време брокерите ми предлагат аз да си намаля цената за да го продам. Много нелогични нища има на пазара в момента, от няколко месеца следя нещата и се шашкам.

В същото положение съм от около година  Rolling Eyes
Искам да продам тристаен тухлен в центъра, за да купя нещо мо-малко, а ми се предлага замяна в кварталите или да намалям до цените на непостроени още сгради...

# 49
  • Мнения: 800
Леле, ти ме щашна, а аз си мислех, че нещата се оправят вече. Интересът към тристайния който продавам е голям, но само докато чуят цената, работят ме да сваля като на новите строежи, ама това не ме устройва хич. Не мога да сравня строителството от 80-те с това, което е в момента, ама на пазара нещата май са много нелогични. Наши пирятели закупиха нов апартамент, води се тристаен, около 70 кв.м. като влязохме - вътре ни един прав ъгъл, изпълнението, а бе страшна работа (а и едни мънички стаички ... не ти е работа).

# 50
  • Варна
  • Мнения: 956
А, да - предлагат ми в замяна и мезонет от.... 110кв.м. с общите части  Crazy
Колкото и да се търсят малки апартаменти, не може един тристаен, да е по евтин от двустаен....
Като се замисля, дори предпочитам панел, пред ново строителство  Tired

# 51
  • Мнения: 1 224
В същото време брокерите ми предлагат аз да си намаля цената за да го продам. Много нелогични нища има на пазара в момента, от няколко месеца следя нещата и се шашкам.

В същото положение съм от около година  Rolling Eyes
Искам да продам тристаен тухлен в центъра, за да купя нещо мо-малко, а ми се предлага замяна в кварталите или да намалям до цените на непостроени още сгради...
Thinking Ами ако дълго време не се продава, значи че цената не отговаря на пазара в момента.Което не значи, че трябва да се сваля непременно.Но ако не се свали цената до тази, на която ще се продаде, тогава трябва да се чака да се промени пазара.
А тия "огромните" мезонети с 60% от площта тераси дето ги изпонастроиха още дълго има да ги продават...Надявам се най-сетне да се научат и просто да не ги проектират така.Тия тераси едно време се наричаха "покрив", дано пак се сетят за какво са всъщност.

Д.Стоянова, Амар мога ли да ви помоля да споменете някакви цени, приблизително поне, без детайли.Просто за ориентация на какви нива се предлага в момента.Както и на колко ви карат да свалите.Просто да се опитаме да дадем количествено измерение на феномена "реална цена" (с уговорката за относителност, разбира се).Също и търсещите много ще помогнат ако цитират до каква цена търсят.Реално.
Не се сърди човече благодаря за информацията за банките, много ми беше от полза.Ето, опроверга се един слух, който бях чула от две места - че не отпускали кредити за панелни жилища.
Изобщо много слухове се носят сега покрай тази криза.Имам приятел, който се кълне, че цените в София щяли да стигнат 250-300 Евро на квадрат за добрите имоти  Shocked И се впуска да ти доказва с графики (икономист е)...

# 52
  • Мнения: 5 370
Eeeee, 250-300 е под себестойност даже, айде стига, моля ви се.
Но цени от 5-600 евра, като през 2005-2006, са вече към нормалните,мисля аз.
Говоря за новото строителство.

Аз имам един друг въпрос. От моите родители разбрах, че през уикенда съм имала кандидати за покупка на моята панелка, но искали да платят на 2 пъти. Давали са цената, която и аз исках, предвид факта, че си трябва сериозен ремонт.
Та...как се процедира при плащане на 2 пъти? Много съм боса в тая сфера, има ли начин продавачът да бъде излъган?

Благодаря.

# 53
  • София
  • Мнения: 3 436
Какво значи на 2 пъти?
По принцип, обичайно се плаща на 2 пъти, приблизително в рамките на месец.
10% капаро при подписване на предваритрелния договор и остатъка при прехвърлянето.

# 54
  • Мнения: 5 370
Какво значи на 2 пъти?
По принцип, обичайно се плаща на 2 пъти, приблизително в рамките на месец.
10% капаро при подписване на предваритрелния договор и остатъка при прехвърлянето.
Ази, искали са дадат , да речем, 10 000 евра сега и остатъка-след време.

# 55
  • София
  • Мнения: 3 436
Е, зависи колко време и дали те устройва.

# 56
  • Мнения: 5 370
Именно, Ази. А в такива случаи, да речем, как точно се формулира договорът? И какво се случва, ако ответната страна не си спази сроковете? И кога се нанасят?
(много въпроси, леле, изложих се  Laughing)

# 57
  • Варна
  • Мнения: 956

Д.Стоянова, Амар мога ли да ви помоля да споменете някакви цени, приблизително поне, без детайли.Просто за ориентация на какви нива се предлага в момента.Както и на колко ви карат да свалите.Просто да се опитаме да дадем количествено измерение на феномена "реална цена" (с уговорката за относителност, разбира се).Също и търсещите много ще помогнат ако цитират до каква цена търсят.Реално.


Незнам, дали познаваш района, но апартамента който продавам е точно до Пикадили-Център и Окр.болница. Стара тухла, на 2 ет. с реална ЧЖП - около 90кв.м. В този периметър се предлагат тристайни в доста широки граници - 65000 до 160000.... Аз съм някъде по средата - 100-110000 като съм наясно, че при преговори ще има още някакво намаление  Rolling Eyes
Понеже, както писах искам да купя нещо по-малко, ми се предлага размяна с почти никакво доплащане и то в краен квартал (Възраждане). Е, в такъв случай е по-добре да не бързам, защото сякаш сега всички (продавачи и купувачи) са на изчакване  Confused

# 58
  • София
  • Мнения: 3 436
АКо те устройва срокът на плащанията, се вписва в договора
В този, конкретен случай, по мое мнение, обичайната неустойка от 10% не би била достатъчна, ако не спазят сроковете на плащане.
Бих им сложила допълнителна неустойка, в зависимост от срока.
Лошото е, че освен размера на неустойките, не можеш съвсем пълноценно да разполагаш с останалата сума, защото ако се наложи да прекратяваш едностранно договора, ще трябва да им върнеш сумата, без неустойката, разбира се.

# 59
  • Варна
  • Мнения: 686
Не тази вечер, Жозефина!!!, в нотариалниа акт се записва, че купувача ще плати както следва - еди колко си при подписване на нот. акт и еди колко си в срок до ... Но трябва да си изискаш обезпечение на пари - запис на заповед, ипотека и т.н. Най-добре се посъветвай с адвокат.

Общи условия

Активация на акаунт