защо се получава така?

  • 5 794
  • 40
  •   1
Отговори
# 30
  • На един клон
  • Мнения: 1 064
Значи,важно е да се направи някаква "статистика" на тия деца,за да лъснат евентуалните пречки за бързо осиновяване.
Не знам,има ли такава?

П.С. Е то аз нищо не казах ... Sick

Последна редакция: вт, 25 окт 2005, 17:30 от Gel

# 31
  • sofia
  • Мнения: 7 477
Значи,важно е да се направи някаква "статистика" на тия деца,за да лъснат евентуалните пречки за бързо осиновяване.
Не знам,има ли такава?

П.С. Е то аз нищо не казах ... Sick


statistika moja da se napravi kato se saglasuvat otdelnite zvena-sotzialni,agentzia,domove.........

da,prechkite v razlichnite raioni za razlichni .
zatova e hubavo da se znae kade kakav e problema.NO dano Maslarova da go e kazala seriozna tova za zakona Simple Smile

# 32
  • Мнения: 7 263
Според мен трябва твърдо да се упомене срока - примерно 6 месеца ако остане едно бебе /дете /непотърсено - това автоматично да лишава родителите му от права. Особено в случаите, когато родителите са неизвестни както са сегашните случаи на подхвърлените дечица Виктория и Преслав!
Родител чието сърце е позволило веднъж да го подхвърли на болклука може би просто не е заслужил да бъде родител.
А същевременно това би дало шанс на хората чакащи да осиновят дете!
От друга страна би трябвало да има лостове, които да карат директорите примерно в 15 дневен срок да обявяват тези деца /непотърсени в определеното от закона време/ за осиновяване, като неподаването на децата да се санкционира!
От трета страна социалните също би трябвало да имат някакъв законов срок, в който да се произнесат и ако не го сторят също да има законови санкции, за да заработи добре тази машина!
Примерно да отговарят за всяко дете подадено им от Директор на дом в 15 или 20 дневен срок!
въобще всичко трябва да е обвързано със срокове и да бъде регламентирано така че да се избегне възможността сроковете да се удължават прекомерно и да се размотават!
Аз мисля че повечето директори на домове са хора на място и не биха спъвали осиновяванията. По-скоро проблема е в останалата част от веригата и там трябва да се намери механизъм за действие!
Но най-вече трябва да се регламентира всичко със закон, със срокове и със всички необходими механизми за действие.

# 33
(1) За дете, настанено в специализирана институция с дадено съгласие от родителите му за пълно осиновяване или чиито родители са неизвестни, ръководителят на специализираната институция в тридневен срок от настаняването му уведомява писмено съответната регионална дирекция за социално подпомагане за вписването му в регистъра.

(3) Извън случаите по ал. 1 дете, отглеждано в специализирана институция, което не е потърсено шест месеца след изтичането на срока, за който е настанено, може да бъде вписано в регистъра с решение на районния съд по местонахождението на специализираната институция.  Ръководителят на специализираната институция уведомява писмено в тридневен срок за това съответната регионална дирекция за социално подпомагане или съответния районен прокурор.
(2) (Нова - ДВ, бр. 63 от 2003 г.) Съгласието на майката по ал. 1, т. 2 може да бъде дадено най-рано четиринадесет дни след раждането.
Осиновяване без съгласие на родителя
Чл. 57.  (1) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 63 от 2003 г.) По изключение осиновяване се допуска и когато родителят не е съгласен, ако той трайно не полага грижи за детето и не дава издръжка или го отглежда и възпитава по вреден за развитието му начин.   
(2) (Изм. - ДВ, бр. 63 от 2003 г.) Осиновяване без съгласие на родителя се допуска и когато той е оставил детето за отглеждане в специализирана институция и не го е потърсил в шестмесечен срок от деня, когато е трябвало да го вземе.
(3) В случаите по предходните алинеи родителят се призовава, за да бъде изслушан от съда.

Лени, мисля, че тези законови нормативи са точно в подкрепа на думите ти. Истината е, че сроковете са регламентирани, но друг е въпроса дали се спазват на практика.
Това, което се опитваме да разберем е, откъде идва зациклянето и протакането във времето на процедурите, защото това отказва много от родителите, които желаят да осиновят дете.
 Поздрави за мнението ти!
Деси

# 34
  • sofia
  • Мнения: 7 477
spored men ne si davat zor niakoi institutzii i se protakat srokovete Sad

# 35
  • Мнения: 772
http://www.dnevnik.bg/show/Default.asp?storyid=172295&rubrid=401

Домовете за сираци са пълни с деца с родители

# 36
  • sofia
  • Мнения: 7 477
http://www.dnevnik.bg/show/Default.asp?storyid=172295&rubrid=401

Домовете за сираци са пълни с деца с родители


da,tova e polojenieto. Sad

# 37
Сега ще ви споделя моите наблюдения от съществуващата практика:
Децата в домовете са предимно деца с неуредени документи. Само малка част от тях са кръгли сираци и такива, които имат право на осиновяване.
Така, значи по закон, първите мерки, които предприема ОЗД е реинтеграция на децата в биологичните им семейства. Тоест, откакто е влязал новият закон за закрила на детето в сила, за много от децата, които с години стоят в домовете с неуредени документи и са вече на възраст над 7 години, започват да се правят проучвания на тях и на семействата им, с цел, реинтеграция. Това отнема доста време. След като стане ясно, че подобно нещо е невъзможно за дадено дете, едва тогава започва процедура по уреждане на документите, която трае с месеци. Чак след това тези деца се вписват в регистъра по осиновяване и чак след това започват да им се търсят семейства. И какво се получава - децата стават на 8,9, 10 години, а с това се намаляват рязко и шансовете им да бъдт осиновени на тази възраст.
Дори и за новородените деца е така. Значи, първо имаме 14 дни, в които майката да реши какво да прави. Те минават и тя отказва да подпише документ, че дава детето за осиновяване. После минават 6 месеца, през които тя трябва да потърси детето си. В най-добрия случай, няма да го направи и в 3 дневен срок след изтичането на тези 6 мес. се подава сигнал в ОЗД от директора на дома, че иам дете, което може да бъде подготвено за осиновяване. Тогава минават всички срокове и процедури за издирване на майката, убеждаване да задържи детето, проучване на семейното положение и средата и т.н. и т.н. Това отнема още около 2-3 мес. После почват процедури за вписване в регистъра - още няколко месеца и след това търсене на семейство и процедури по осиновяване... Аз ги смятам грубо година и половина - две. Е, преценете сами какво са шансовете за осиновяване на новородено.
Просто системата е такава. Да, Отделите се бавят, бавят се и информацията, която Директорите на домовете подават, бавят се и съдебните процедури, поради липса на опит с подобни дела... но също така, да не забравяме и ролята на биологичните родители, които трудно биват издирвани, трудно биват убедени да съдействат, трудно биват убедени да се откажат.... А и знаете ли, че в един 400 хиляден град има само 4-ма социални работници, които се занимават с това? А знаете ли също, че понякога майките живеят в крайна бедност и са в отдалечено на 30-40 км. населено място от отдела и трудно могат да съберат средства да отидат там, а някои от тях имат по 2-3 и 4 деца, които нямат на кой да оставят, докато те са в града и уреждат документите? Знаете ли, че няма кой да каже на тези родители какво е нужно да направят и няма кой да иде до дома им, преди да е станало вече време за тревога - след като са минали 6-те месеца. Знаете ли, че  Дирекциите за социално подпомагане имат клонове в повечето населени места, но там работят по 1, 2-ма или най-много 4-ма социални работници, които не са обучени за подобен вид дейност и, които биват нагърбвани да установят някакъв контакт с майката на място, след като посетят дома й. И знаете ли как става това (особено, ако майката е необразована и ниско интелигентна жена) -  обикновено с повелителен тон и лъжи от рода на: "От Отдела се обадиха за детето ти и казаха спешно, днес до обяд да си там, иначе ще ти спрем детските!" Отговорът обикновено е: "Ами аз нямам пари, няма време, сега е 10 часа, няма автобус, няма на кой да си оставя другите деца..."
И отново се намесват "кометентните" служители: "Аз ти казах каквото трябва, а от теб зависи какво ще направиш. Ако не идеш, ще си загубиш помощите. Ти си длъжна. Не стига, че съм ти дошъл/ла на крака до вас, дето изобщо не ми е работа и съм си оставил/а района непокрит, ами сега и за теб да мисля!"
А тези "съвестни" служители не са обучени и не знаят какви са точните процедури. Те са в друг отдел - "Социално подпомагане" и не се месят в работата на ОЗД. А и как ще се месят, като повечето от тях дори и незнаят къде се намира отдела, каква е структурата му, как се работи. И е нормално да реагират така, защото ако тръгнат да обясняват на майката, току виж нещо са объркали от незнание, а за това санкциите са много строги, а мъмренето от началството е неизбежно.
И така мили мои... това се случва често. Аз разбира се имам наблюдение от 2-3 населени места, но е ясно, че, когато м/у институциите няма друга връзка, освен по телефона или чрез писма, няма обучени кадри и тези кадри имат по 600-800 човека район, на които трябва да отпускат куп други социални помощи, си е направо в сферата на добрите пожелания да си свършат работата професионално, пък току виж, ако са съвестни, да им се скарат, че вършат чужда работа...

Аз се радвам, че вече не съм в системата... но вие няма как да я прескочите!

Последна редакция: пт, 28 окт 2005, 10:39 от dteneva

# 38
  • sofia
  • Мнения: 7 477
za sebe si pravia dva izvoda ot poslednia ti posting:
1.Da se uvelichi broia na sotzialnite rabotnitzi.
2.da se namaliat srokovete za iziasniavane na situatziata,ili izobshto sled 6 ia mesetz da ne se izdirva nito maikata nito rodninite i!!!!!!!!

# 39
Az mislia 4e edna goliama 4ast ot tezi de4ica e ot romski proizhod. :roll:To4no za towa ostawat za dulgo w domowete,za6toto powe4eto osinowiteli iskat oswen deteto da e bebe i da e ot bulgarski proizhod.Towa e edna ot osnownite pri4ini da ima mnogo deca koito porastwat i otiwat ot edin dom w drug.Pomislete dali netriabwa da naprawite maluk kompromis pri izbora si.U nas wse o6te se gleda na towa s podozritelno oko Shocked...i mojebi s osnowanie newsm78.Netriabwa li soc.rabotnici da suwetwat bude6tite osinowiteli imenno w tazi nasoka. newsm78

# 40
Това е истината - оклолу 70% са деца от ромски произход!!!

Общи условия

Активация на акаунт