Дългокърмещи майки - да пообщуваме - част 27!

  • 21 545
  • 743
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 12 298
  Моите се отбиха точно когато тръгнаха на ясла на 2,1 годинки. Постепенно и плавно се отбиха към 2,6 годинки, аз се върнах на работа и бях вече бременна. Еми боледуваха, но така и не се е стигнало до прием на АБ. Така че не мога да кажа, че е било нещо сериозно.

# 31
  • Добрич/Етрополе
  • Мнения: 252
Аз искам да питам мамите с наблюдения върху кърмачета на ясла/градина: смятате ли, че кърменето помага децата ви да не боледуват толкова (за разлика от другите, некърмени дълго техни другарчета)? Сериозно се притеснявам от момента на тръгване в тези заведения за мой малчо, защото наблюдавам плачевни опити на мои приятелки и познати, на които дечицата са на ясла и се скъсват да боледуват, но те не са кърмили дълго...

Има теории (в хомеопаията, някои психологически направления, и подобни), че всъщност разболяването не е в резултат на досега с други (болни) деца, а по-скоро - отделянето от родителите/ близкия възрастен. Не е и случайно, че детето се разболява най-често в началото на втората седмица след започването на ясла/ градина. Обяснението - отива там първата седмица, интересно е - има деца, ново е, мястото е различно, промените са непрестанно, няма "време да се сети за липсващите" хора/ неща. Събота и Неделя - пак с мама и тати, предизвикателството го няма. Но, едто идва понеделник, и на детето му става ясно, че разделянето от мама и тати (респ. баба/ леля, и т.н.) ще продължава, и стресът намалява имунитета. Следва податливост към инфекции и "бацили", т.е. разболяване. А защо се повтаря отново и отново? Защото при болест, детето е удома, при човекът, който се грижи за него, т.е. сигурността му е както "преди"  Peace С това мнение не искам да обвинявам някого или нещо, просто така мисля и такива източници имам  Hug

# 32
  • Мнения: 3 066
Нели, и аз съм срещала тези теории, но за възрастни! Вярвам им.

# 33
  • София
  • Мнения: 2 348
Тропчо-скокчо  sohappy

# 34
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 860
За тръгването на ясла - също смятам, че децата боледуват веднъж, защото се срещат с много нови патогени накуп (всички знаят за многото сополиви и кашлящи деца, които си ходят на градина и ясла) - това само по себе си за здрав имунитет не би трябвало да е проблем. Второ, обаче, се явява стресът - силен стрес срива имунитета, както при деца, така и при възрастни, това е известно. А за едно дете, което не се е делило от родителя, тръгването на ясла е много стресов момент, ако не е поднесено както трябва от възпитателите в детското заведение и детето може много трудно да се адаптира. При някои деца съчетанието на стрес и нови болестотворни организми наоколо влияе с повишено заболяване Confused Не задължително, разбира се.

От друга страна, проучванията показват, че кърмените деца са по-малко поддатливи на стрес като малки и като възрастни (и изобщо се приема, че растат по-спокойни и уверени), както и имунитетът им е подсилен от кърменето, така че каквото кърменето може - го прави за детето, но не е панацея. Останалото зависи от родителите и най-вече от подхода на възпитателите.

# 35
  • Мнения: 381
Ами да ти кажа Бу не знам дали са по спокойни от другите мойта е много емоционална и за най малкото нещо се разревава и то със сълзи и малко е разглезена да ти кажа, не мисля че ако не я кърмех щеше да е по добре ама пък като гледам някои не кърмени деца тръшнати рано рано по яслите, ми те са на светлинни години пред нас по самостоятелност и навици и каквото щеш, не знам всичко е много индивидуално, иначе пък се кефя че не боледува. А кърменето и пасирането определено нямат нищо общо и аз познавам не кърмени деца до 4 годишни ядата пасирано така че моите извинения.
А малко за психология сега то не му е мястото много много тука да пиша такива работи, щото е малко извратено, но новата секс игра в западния свят е мъжете си плащат за да се правят на бебета, а някоя жена го играе ролята на бавачка. Сменя им памперсите и  ги  "кърми"  #Crazy това ми го каза една приятелка англичанка и си мислех какви последствия има не кърменето на мъжете. Въпреки че пък някои ще го изтълкуват точно обратното може би че многото кърмене може да доведе до такива психични отклонения, макар че ме съмнява имайки предвид че именно в англосаксонския свят се практикува ранното отделяне в друга стая и храненето с шише

# 36
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 860
Софи, на няма и три години е нормално Grinning Голямата ми дъщеря също е от лесно разреваващите се - само да се замисли, и е ревнала (може пък да стане актриса!). На тази възраст щеше да е по-скоро странно детето да е свръхсамостоятелно.
От зор човек и птичка става, както е казал Радичков, та ако децата нямат друг начин, ще се научат на много неща. Добрата страна на яслите и градините всъщност е тази - способността на децата да подражават и да се учат едно от друго се разгръща с пълна сила и изведнъж 'дръпват' с нови умения.
Но иначе - си има всяко индивидуалност; едни са смели, други плахи; едни са безстрашни и не мислят за последствията, други три пъти мерят и пак не режат... Но все пак, цитираното по-назад изследване за по-доброто развитие на когнитивните умения, т.е. повишени умения за научаване и опознаване, си е валидно; ето още нещо интересно (от интересен блог).

# 37
  • София
  • Мнения: 2 658
относно отделянето и плачът, за мен е супер индивидуално. Моите и двамата са лепнати за мен(естествено, аз съм виновна в очите на другите). От друга страна, за дългото си кърмене, дъщеря ми, колкото и да е боледувала, никога не е приемала друго освен антипиретици и повече от 3 дена болест не и се е събирала. Ами аз лично не познавам много такива деца. Надявам се дългото кърмене да е спомогнало за правилното развитие на имунната и система и лесно да преминава през всичко. Аз затова и толкова държаш да продължа със сина ми, защото аз на нейната възраст вече за трети път съм била с пневмония и съм била супер болнава.

# 38
  • София
  • Мнения: 6 744
Дъщеря ми тръгна на ясла от април, скъса се да боледува цял месец - хрема, кашлица, разстройство, конюктивит и после пак отначало. Такова чудо не е било - но мина само с антипиретици и витамин Ц. Тя досега антибиотици не е пила. В април й се събраха 5 дни ходене. Сега в май - досега не е боледувала, явно се адаптира, аз съм склонна да повярвам в теорията за стреса и боледуването. Но на нея градината й хареса, така че май мина бързо.
Иначе си е лепната за мен, даже много, сега се е лепнала на една от учителките в градината, ходи навсякъде след нея, горката жена. Simple Smile

# 39
  • Мнения: 381
(може пък да стане актриса!).
Joy ми тя мойта е за оскар , тя и баща и така че при нея е наследствено.
За стреса и боледуването съм на същото мнение и затова много се раздвоявам с тези детски градини. Хем искам да се отделим хем се чудя правилно ли постъпваме с тези градини и ясли. Знам, че е период и после им харесва ама се чудя не е ли много на сила цялото това нещо, няма ли някакъв по естествен начин за отделяне от децата като естественото отбиване което така чакам
 Crazy

# 40
  • Мнения: 765
Моят пък оборва теорията - от февруари е на ясла, много му хареса от самото начало и до сега като тръгва за ясла, се смее, праща ми целувки и ми казва чао с усмивка. Кърмен е, съответно, и не е спрял да боледува от февруари. По-точно редува 10 дена болен, 10 дена здрав, и после пак. Не съм го спирала нито веднъж през цялото време, болен или здрав - поне тепература не е вдигал.

# 41
  • София
  • Мнения: 5 308
дипломна работа на тема "Психология на кърмачето"

Хей, не пращахме ли анкети за точно тази дипломна работа  newsm78

# 42
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 921
дипломна работа на тема "Психология на кърмачето"

Хей, не пращахме ли анкети за точно тази дипломна работа  newsm78

Мда, тъкмо и аз това се сетих. Я разкажи малко, как мина? Ако не е спам, разбира се.

# 43
  • Мнения: 2 401
Да се запиша и аз че продължавам да ви следя, а пък много интересни неща си говорите! Simple Smile

# 44
  • Добрич/Етрополе
  • Мнения: 252
дипломна работа на тема "Психология на кърмачето"

Хей, не пращахме ли анкети за точно тази дипломна работа  newsm78

Мда, тъкмо и аз това се сетих. Я разкажи малко, как мина? Ако не е спам, разбира се.


Добре мина Wink От голяма полза ми бяхте!!!!  Hug Hug Hug Hug Hug Hug Hug

Общи условия

Активация на акаунт