Пенсионери и помощи за отопление!!!

  • 8 513
  • 56
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 9 814
Ми то като с детските.
Фръцкат се разни съфорумки с екскурзии по палмови острови, а в темата за детските първи писти.

# 16
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Естествено, че им е неудобно! Цял живот са работили, плащали са затова, сега да могат да живеят човешки. А сега, когато трябва да се възползват от плодовете на своя труд трябва да просят. Държавата след като е взимала от тях, сега ще дава.

Свекърва ми е работила 40 и кусур години. И сега е с някаква мизерна пенсия - мисля около 150 лв. или нещо подобно. И то с вдовишката добавка от мъжа си. Унизително й е да проси от нас. А на мен пък ми е неудобно да й подавам, защото знам какво й е. И всяка седмица й оставям парите на едно място, от което тя след като си отида си ги взима. Грозно е. Не за мен. За нея. Ами ако аз нямам? Да мре ли? Майка ми е инвалид. На 38 години трябваше да се пенсионира. На 62 години все още работи. По 12 часа на ден. Защото с пенсията си няма как да живее. И изпитва ужас при мисълта, че може един ден да й се наложи да спре да работи. Не защото аз няма да мога да я издържам и да й подсигуря стандарта, на който е свикнала, а защото не може да си представи, че ще е лишена от независимост и самочувствие. А при 90% от пенсионерите не говорим за "стандарт на живот", а за оцеляване.

И не пенсионерите са тези, на които трябва да се дразним, че изтичат пари не по предназначение. А на тези, чиято работа е да следят да не изтичат пари не по предназначение.

# 17
  • Мнения: 2 643
Ми то като с детските.
Фръцкат се разни съфорумки с екскурзии по палмови острови, а в темата за детските първи писти.

Хм,точно това си помислих веднага и аз....

# 18
  • Мнения: 2 131
Въпросът има няколко страни.
Действително може на въпросните пенсионери с богати наследници децата наистина да им помагат. Ама да действат на принципа - като ми се полага, ще взема... А в същото време на други доходът им може с 2 лв да надхвърли границата и да не могат да се класират за помощи, а и никой да не им помага.
Може, разбира се, на въпросните пенсионери с богатите деца всъщност никой да не им помага.
Ние няма как да знаем в действителност, пък и принципно не ни е работа.
Просто трябва институциите, които отговарят да разпределяне на помощите, да си вършат съвестно работата. Но пък може и на тях никой да не им е "възложил" да следят за това.
Изобщо - нещата са твърде заплетени и абсолютно нерегламентирани. И не само за това.

Преди време ми се наложи да се занимавам с един казус, свързан именно с тези интервенционни запаси от ЕС, които минават през БЧК. Оказа се, че даден човек получава помощи за отопление през даден зимен сезон, обаче въпросните хранителни помощи си ги получава от юни нататък. Което си е странно като се има предвид, че бедните имат нужда от помощ най-вече през зимата.

Иначе по темата за пенсионерите аз съм особено чувствителна. За тях пари и помощ трябва да има.
Защото това е изключително вярно:
А при 90% от пенсионерите не говорим за "стандарт на живот", а за оцеляване.
Дара, поздравления за поста ти!  Всеки път, когато майка ми поръча нещо да купя, а аз откажа да й взема парите, се караме. Поради което тя вече рядко ми поръчва.

# 19
  • Мнения: 24 467
Ами на мен лично не ми е приятно да видя пенсионер, почиващ в чужбина, със собствено жилище и ниска пенсия, поради недостатъчния си трудов стаж, нареден на опашка за помощи за отопление с деца, печелещи доволно да подпомагат родителя си. А виждам. И аз съм за свършена работа от страна на служителите, то от там си почват злоупотребите- недобре свършена работа. Но и при подадена декларация с невярно съдържание си има последици за получаващия помощта, с право. Не всичко може да се провери, затова и законодателят е предвидил декларацията. И отговорност за невярното й попълване.
Последно имах случай на човек, кандидатстващ за помощ, който бе укрил имущество. Пипнаха го за невярно деклариране, последва си и санкция- приветствам. Същото е и с недеклариране на всяко друго обстоятелство, което се изисква от желаещия да получава средства от бюджета.
Въпросът с ниските пенсии е съвсем друг, те се плащат от друго място. За тях е важно колко години си работил и на каква сума си бил осигуряван, разбира се. Имам роднина- ами не работи от 10 години, няма да й дадат висока пенсия, то се знае. Не е виновен ни бюджетът, нито някой друг. Това е отделен въпрос. При помощите е различно.
И не е въпрос дали децата искат, а дали обективно могат да помагат, т.к., както вече се писа, са длъжни да помагат.

# 20
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Не знам Judy, но аз категорично не мога да приема, че човек работил над 40 години квалифициран труд е нормално да получава 100 лв. пенсия. Или 120. Не става дума за неработил, неосигурен, с недостатъчно трудов стаж и т.н.

А децата, печелещи доволно могат да имат тежка ипотека, няколко деца студенти, бизнес кредити или каквито се сетиш там други причини да не са в състояние да поемат още една пълна издръжка. А и защо те да го правят, след като родителите им са работили цял живот??? Да оставим настрани унижението за възрастния човек. Ами ако не ти е само един пенсионер на главата? Ако има и баба и дядо живи? Аз, дори и добре печелеща, редно ли е да издържам 4-ма пенсионери? И децата да си изхранвам, и самата аз да се осигурявам на реални доходи, за да мога след 30 години /ако доживея, разбира се, защото аз изобщо такива надежди не храня/ да се тропна на издръжката на моите деца. Че тя държавата не ми е длъжна нали, то законът така казвал...

# 21
  • Мнения: 24 467
Дара, пенсията не я обсъждам, тя е съвсем друг тип плащане, дължи се на друго основание и твърде различна от помощта за отопление, за която пита авторката. Помощите не са субективно право, те не се изплащат от фонд, в който предварително всеки участва в натрупването на средства с вноска. Ако работиш 40 години и си бил осигуряван, а си с малка пенсия, то е затова, защото си получавал ниско възнаграждение и, следователно, осигуровката, т.е. участитето ти във фонда, е ниско. Принципът е различен.
При помощите в ЗСП и ППЗСП си има изисквания спрямо лицата, на които се отпускат и едното е това, за което пита авторката, съвсем резонно. Децата и останалата рода, посочена в СК, си има такова едно задължение, предвидено от много години- да издържа близките си. Не случайно поствам извадки от нормативните актове, а те не са без смисъл. Издържането е според възможностите. Като нямат децата- писа се какво. Питането на авторката бе ако имат възможност и дори помагат. Това има предвид законът и това следва да се впише в декларацията, за това да се проследи, ако може, от социалния работник и да се откаже помощ, съответно- да се изискат недължимо платените суми и да се наложи санкция /мисля бе лишаване от 2 години за напред от соц. плащания- помощи, не пенсия, по спомени, че не ми се търси и това/.

# 22
  • Мнения: 2 643
Мисля,че авторката на темата имаше предвид,не  пенсионери,които по принцип имат работещи деца,а такива,за които е публична тайна кои са децата им и какъв е стандартът им.В малкият град всичко се знае!На документи въпросният пенсионер може да отговаря на всички критерии за получаване на помощи,но в действителност да си живее доста охолно,защото децата му са еди кои си.Примери за това бол ooooh!И с детските е същата работа...

# 23
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Да, ясно е, че е от друг фонд. Идеята ми е, че ако пенсията ти е човешка, няма да опреш до те този фонд с помощите. А как се осигурява човек, какво е осигурителен доход и осигурителен стаж ми е ясно - това ми е работата, знам кристално ясно. За съжаление, солидното ти участие във фонда не гарантира солидни доходи на по-късен етап. Поне за настоящите пенсионери. И това е несправедливото и грозното в цялата работа.

Знам, че има изисквания за отпускането на помощи. Знам и че има социални работници, чиято работа е да контролират, анкетират и проверяват кой наистина отговаря и кой не на зададените критерии. Аз съм склонна да приема, че не са си свършили работата. И ако ще ме е яд на някого - то това ще е социалния работник.

Но най-много ме дразнят хора, които правят чужда сметка, гледайки отстрани иззад стъклото на офиса и компетентно преценявайки нечий син или дъщеря могат ли или не могат да изхранват родителите си. Защото не си им в къщата, не им знаеш дереджето, не си наясно на колко пенсионера и деца трябва да покрият разходите. И вместо да правят чуждата сметка, да се огледат кой не си е свършил работата, за която му се плаща. А че има хора, които искат да влачат - има. Винаги ще има, предполагам. Но не вярвам да са чак толкова много и чак толкова неуловими за съответните служби.

Последна редакция: вт, 03 авг 2010, 12:28 от dara

# 24
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Мисля,че авторката на темата имаше предвид,не  пенсионери,които по принцип имат работещи деца,а такива,за които е публична тайна кои са децата им и какъв е стандартът им.В малкият град всичко се знае!На документи въпросният пенсионер може да отговаря на всички критерии за получаване на помощи,но в действителност да си живее доста охолно,защото децата му са еди кои си.Примери за това бол ooooh!И с детските е същата работа...

Е, като всички знаят как пък така социалните не знаят?

А с детските не е същото. Там става дума за млади, здрави хора, в активна възраст, които могат да си вадят хляба и безусловно носят отговорност за обекта на социалната помощ. Съвсем не са равнопоставени нещата.

# 25
  • Мнения: 24 467
Има си хора, които независимо от доходите и имуществото си гледат да се докопат до всяко плащане, до което могат.
За да има плащане на неправоимащи на първо място самите кандидатстващи са в нарушение, като не са посочили съответното обстоятелство, което има значение и което е изрично поискано от тях, на второ- не са направени проверки /които не са задължителни за всяко обстоятелство по декларацията, затова и недобросъвестните декларатори понякога се излавят след някоя и друга година/.
В случая не мисля, че става въпрос за правене на чужда сметка, колкото до наличен реален проблем и закононарушение. Поне за мен е важно то.

# 26
  • Мнения: 2 643
Не става въпрос само за правене на чужда сметка,а за това,че държавата се дои от недобросъвестни данъкоплатци!С пенсионерите незнам точно как стоят нещата,но за детските съм наясно.Не може да има семеен бизнес,но понеже родителите нямат брак,майката се води самотна , осигурява фиктивно на мин.заплата и получава детски.Които с години не тегли от картата(жив пример имам за това),щото не е опряла до тях,разбира се.Но иначе си подава документи,подписва декларации и т.н....полагали й се тези детски,защо да не ги вземе.Нищо че не е опряла да тях.И с пенсионерите и помощите е същата работа-щом се полагат що да не се напъне да ги вземе.Че лошо ли е да му плащат тока цяла зима...
Мисля,че авторката на темата имаше предвид,не  пенсионери,които по принцип имат работещи деца,а такива,за които е публична тайна кои са децата им и какъв е стандартът им.В малкият град всичко се знае!На документи въпросният пенсионер може да отговаря на всички критерии за получаване на помощи,но в действителност да си живее доста охолно,защото децата му са еди кои си.Примери за това бол ooooh!И с детските е същата работа...

Е, като всички знаят как пък така социалните не знаят?


Ами щом по документи всичко е ОК какво могат да направят социалните?

# 27
  • Мнения: 2 643
Има си хора, които независимо от доходите и имуществото си гледат да се докопат до всяко плащане, до което могат.
Точно!!!

# 28
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Аз не съм наясно в детайли, но доколкото си спомням има социални работници, които точно това правят - проверяват кой в действителност има нужда и коректно е попълнил съответните документи. "Анкетиране" мисля, че се нарича. Имах приятелка, която това работеше - проверяваше на място и проучваше. И ми е разказвала, че примерно пенсионер, подал документи за помощи /не знам какви/ изхранвал два добермана в 150 кв. жилище и, естествено, е лишен от възможността да получи съответното подпомагане. Значи има начин и се проверява. И това в големите градове. Какво остава за малките градчета, където всичко се знаело.

Детските не ги намесвайте. Те са съвсем друга чаша чай.

# 29
  • Мнения: 24 467
Те правят анкета, но не могат и не са задължени на всеки кандидат да проверят всичко, което е декларирал. За нея точно писах. Тя не изключва упоменатата вече декларация /попълвана и подписвана от кандидата за СП/, именно поради това. Моят човек изкочи от една обща проверка на получаващите помощи за наличие на вписани имоти в АВ. Ма той го бил забравил втория си жилищен имот. Затуй пет години не го бил декларирал. Пък и къв имот било това- неква къща, съборетина направо.
В малките градчета въпросните социални намират за социално да замижат за близки и познати.   Confused Че кво ги бърка, нали не им плащат те, то от бюджета иде, без значение като как се пълни той, толкоз далеч не мислят. Май Валентин Пламенов четох наскоро: Ходатайството и връзките са допринесли повече злини от земетресенията и пожарите. По- трудно се забелязват негавитите.

Общи условия

Активация на акаунт