Какво да направимЕ, за да престанемЕ да мекаме?

  • 6 698
  • 60
  •   1
Отговори
  • Мнения: 58
Открих група във фейсбук с това заглавие и понеже доста отдавна се възмущавам на това грозно мекане което се чува отвсякъде, реших да ви дам линк и да спомогна за увеличаване на групата и повече публичност. Така и повече хора ще разберат, че грешат като говорят, защото повечето от тях дори не си дават сметка че говорят грешно.
http://www.facebook.com/group.php?gid=65725326718&v=wall

# 1
  • Мнения: 5 539
Трябва да се отбележи, че това е правоговорна грешка, характерна предимно за западните говори и техните носители. Което идва да докаже, че и голяма част от "кореняк-софиянците" говорят диалектно.

# 2
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Аз във фейсбук няма да отида, но не може да се направи много, след като например Б. Борисов мека на поразия. Предшественикът му пък якаше /голями/.  И след като те не си правят труда да говорят правилно, как ще накараме другите и как ще ги убедим, че не говорят правилно.

# 3
  • Мнения: 1 907
Доколкото знам, е имало предложение този диалектен говор да се приеме за правилен- т.е. окончанията от трето спрежение да могат да се ползват за всички глаголи. По-мелодично било  Mr. Green

# 4
  • Мнения: 1 704
Доколкото знам, е имало предложение този диалектен говор да се приеме за правилен- т.е. окончанията от трето спрежение да могат да се ползват за всички глаголи. По-мелодично било  Mr. Green

 Joy Joy

# 5
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Доколкото знам, е имало предложение този диалектен говор да се приеме за правилен- т.е. окончанията от трето спрежение да могат да се ползват за всички глаголи. По-мелодично било  Mr. Green
smile3544 smile3527

# 6
  • Мнения: 12 666
Аз не мьекам и у никаква група нема да ходим.  Я си говорим правилно.

Доколкото знам, е имало предложение този диалектен говор да се приеме за правилен- т.е. окончанията от трето спрежение да могат да се ползват за всички глаголи. По-мелодично било  Mr. Green


Като социализъма и комунизъма.

Едно време учителите по български работеха над тези неща. Сега когато цари войнстваща  неграмотност, може пък фейсбук да помогне.

# 7
  • Мнения: 11 917
да си примомнимЕ правилата за спрягане на глаголите.Само три спрежения са, не е трудно.

Журналисти и политици масово говорят на диалект, никой не се впечатлява, дразнещо е .

# 8
  • Мнения: X
...ами например да спреме да мислиме, че "мислим" е за първо лице, единствено число. Laughing

# 9
  • Пловдив / София
  • Мнения: 1 287
Нищо не може да се направи.
Като пуснеш ТВ-то от всякъде се чува това грозно "мекан/м/е".
Вкл. и журналисти, което е недопустимо за тях. ooooh!

# 10
  • на североизток от Рая
  • Мнения: 6 251
  Личи си, че много хора не са слушали достатъчно в часовете по български език.  Naughty

 Мекането и мен ме дразни много. А не е ли дразнещо и така често срещаното "Как е детенце? Оздравя ли?" и други от този род. Не би ли трябвало просто да се каже: "Как е детеТО?" и т.н.
 А за политиците и ТВ водещите какво да говоря... По-добре да не им се подражава.

# 11
  • Мнения: 7
Аз съм от София. Дразни ме ужасно много, че говоря така, когато е някой друг не ми е особено неприятно, но определено ми прави впечатление. От доста години (може би поне 5) се опитвам да спра и просто не става. Най - дразнещо е, когато казваш думата, слагаш и Е-то и се усещаш на момента. Embarassed Ако някой успешно се е отървал от това Е, моля, давайте съвети Simple Smile

# 12
  • Мнения: 58
Ти все пак си от София, ами аз не съм от София и усещам същото в речта си. Познай от къде съм придобила навика - не е от улицата или от другаде, само от ТВ и радиото. Много е дразнещо. Съпруга ми, обаче, реагира моментално и поправя наред , когото му падне , всеки с когото разговаря. Почна да прави забележки и на телевизора, но засега ефекта е нулев.  Laughing

# 13
  • Мнения: 6 993
Аз не поправям, но пускам такива отровни погледи, че горко му на сгрешилия с мекането, много неудобно им става Crazy
Ако са по-близки познати или роднини - поправям.
Поправям и други грешки в произношението.

# 14
  • Мнения: 646
А не е ли дразнещо и така често срещаното "Как е детенце? Оздравя ли?" и други от този род. Не би ли трябвало просто да се каже: "Как е детеТО?" и т.н.
"Как е детенце" и "мъж ми" направо ме вадят от равновесие. newsm66

Общи условия

Активация на акаунт