Априлски книжен клуб - 2024

  • 1 794
  • 45
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 148
Една идея, родена из другите теми във форума - нашият книжен клуб!

Целта на клуба е не само обсъждане на месечна книга, но и разкази на всеки две седмици, за да могат да се включат и хора, за които времето за четене е силно ограничено.

Правила за участие в клуба и разяснения как ще процедираме:
Скрит текст:
- В рамките на един месец се обсъжда една книга.
- В рамките на един месец ще се обсъждат два разказа по възможност. Някой разказ може да отнеме и повече време, графикът ще е плаващ в зависимост от настоението на членовете и наличните предложения за следващ.
- Нека не обръщаме внимание на ден-два-три забавяне или избързване в подаването на информация - хора сме!
- Изборът на книги и разкази ще се случва чрез анкета, освен, ако няма само едно предложение.
- Избраните книга и разкази за следващия месец ще се задават няколко дни предварително, възможно най-рано, за по-безпроблемно сдобиване с четивото.
- Предложения за книги и разкази могат да се правят в самата тема (напр. вместо "запис") или на лично към мен. Ще подканвам, когато наближи средата на месеца, но можете да давате предложения през целия месец. В зависимост от броя предложения и брой гласували на място ще решаваме дали някои заглавия да останат в предложенията за следващия месец.
- Много моля за конкретни предложения за разказ. Нещо на автор Х или от сборник У няма как да бъде подложено на гласуване.
- Хубаво е книгите да са достъпни и на места като Амазон, за членовете извън страната. Читанка също, разбира се.
- При равни гласове ще хвърлям зарче. Едната ще е текущия месец, другата - следващия.
- С предимство са книгите, които успея да намеря в електронен вариант, за да могат да се включат повече хора. Помощ от членовете на клуба винаги е добре дошла.
- Всеки четящ темата е съгласен да попадне на спойлери!
- Абсолютно всяко едно мнение е добре дошло, стига да е конструктивно. Нека си спестим просто "Пф, по-тъпа книга не съм чел". Няма лошо, разбира се, това е мнение, което всеки има за не една и две книги, но нека бъде подкрепено с обяснение кое точно ѝ е тъпото на книгата.
- Има ли нужда да споменавам, че сме тук за забавление и добрият тон е на почит? Не всеки обича люто, не всеки обича сладко, не всеки ще хареса всички книги или изобщо която и да е от предложените.
Месец Април

Книга: "Благодаря ви, че слушахте" на Джулия Уелан
График: Всеки чете и коментира, както му е комфортно -> https://www.rulit.me/books/blagodarya-vi-che-slushahte-download-844808.html

Разказ 1: "Татко" на Радослав Бимбалов -> https://radoslavbimbalov.blogspot.com/2020/05/blog-post.html?m=1
График: 1-15 април

Разказ 2: "07" на Велко Милоев -> https://chitanka.info/text/20925-07
График: 16-30 април

Предишни обсъждани книжи и разкази с линкове към темите:
- 2022
Скрит текст:
Септември 2022 - "Хартиеният дворец" на Миранда Каули Хелър, "Двубой с Касандра" - Светослав Славчев
Октомври 2022 - "Момичето с гръмовния глас" на Аби Даре, "Не съм от тях" на Чудомир, "Кръв от къртица" на Здравка Евтимова
Ноември 2022 - "Убийствен ум" на Майк Оумър, "До вратата" на Георги Господинов, "Даровете на влъхвите" на О'Хенри
Декември 2022 -  "Уроци по химия" на Бони Гармъс, ", "Коледен дар" на Вазов
- 2023
Скрит текст:
Януари 2023 - "Приказка" на Стивън Кинг, "Песента на колелетата" на Йовков, "Последния ден на 20 век" на Вазов
Февруари 2023 - "Списъкът" на Луси Фоли, "Децата на царевицата" на Стивън Кинг, "Съдба" на Йосиф Перец
Март 2023 - "Момичетата от мочурището" на Кели Мъстиан, "Гост от палеолита" и"ОБВС" на Йосиф Перец
Април 2023 - "Вода за цветята" на Валери Перн, "Бърнис се подстригва" на Франсис Скот Фицджералд
Май 2023 - "Последната любов на баба Дуня" на Алина Бронски, "Бягството на номер 811" на Жан Тардьо, Пътепис на Филип Захариев
Юни 2023 - "Камък, ножица, хартия" на Алекс Фини, "Клисарят" на Моъм
Юли 2023 - "Симон" на Нарине Абгарян, "Лили" на Здравка Евтимова, "Чакалът" на Камелия Панайотова
Август 2023 - "Мамник" на Васил Попов, "Практическа ЕСХТ" на Невена Стоянова, "Събирача на очи" на Теа Монева
Септември 2023 - "Един аристократ в Москва" на Еймър Тауълс
Октомври 2023 - "Празникът на Вси Светии"/"Призраци във Венеция" на Агата Кристи, "Убийстватта на улица "Морг" на Едгар Алан По, "Откраднатият бял слон" на Марк Твен
Ноември 2023 - "Камериерката" на Нита Проуз, "Гръмна Гръм" на Рей Бредбъри, "Дервишово семе" на Николай Хайтов
Декември 2023 - "Тътени" на Цончо Родев, "Зимна разкодка" на Иван Вазов, "Хиляда долара" на О'Хенри
- 2024
Скрит текст:
Януари 2024 - "Трябва да те предам" на Рута Сепетис
Февруари 2024 - "Светлината, която не виждаме" на Антъни Доер
Март 2024 - "Жената в бялото кимоно" на Ана Джонс
Ако някой желае може да сподели мнение и коментар по предходните произведения дори след като месеца е свършил, само, моля, отбележете изрично произведението.

# 1
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 674
Благодаря за темата! За разказа споделих в предната тема, книгата също започнах. За сега ми е доста интересна, върви леко и приятно. Надявам се, че ще се развие както трябва до края Simple Smile

# 2
  • Мнения: 709
Благодаря за темата! Аз се връщам малко назад към февруари с коментар за “Светлината, която не виждаме”. Приключих я преди малко и честно казано ми вървеше страшно бавно. Скоро не бях чела книга толкова дълго време, някак не беше интригуваща за мен, нямаше нещо, което да ме запали по книгата и да ме кара да я поглъщам. Чела съм и други книги за ВСВ, засягащи войната в различни държави, но са били в пъти по-интересни. Та давам ѝ 2.5-3*.

Тази нощ започвам априлската книга и след нея ще подхвана и мартенската. 😌

# 3
  • Мнения: 1 923
Снощи прочетох първия разказ . Май ще ме накарате да заобичам разказите .

Сещайте се за родителите си . Звъннете им ,казвайте , че ги обичате и прекарвайте време с тях . Няма да лъжа ,че много ме разчувства , когато бащата даде номер на сина си , а той като звънна разбра че е негов .
И нашите отношения са студени . Рядко се виждаме и още по рядко си говорим . Но редките моменти са сантиментални за мен . 1

Последна редакция: ср, 03 апр 2024, 11:17 от ֍₰꙳꙳ Alisa ꙳꙳₰֍

# 4
  • Мнения: 5 278
Прочетох "Татко" и ме натъжава, защото и нашите отношения са такива - тихи. За щастие още е жив, но много пъти се упреквам точно за това, че не прекарваме достатъчно време заедно, че не му се обаждам да го питам как е. Обикновено звъня на майка, а тя превежда. И се страхувам от деня, в който няма да ги има Sleepy

# 5
  • Мнения: 5 148
На мен ми стана малко смешно, защото с нашите сме три поредни номера Simple Smile Което е добре дошло, когато се е случвало да си забравя телефона вкъщи и трябва да се обадя Simple Smile Но да, с баща ми се чуваме на два месеца Joy Такива са ни вижданията за говоренето по телефона Simple Smile Срещаме се доста по-често Simple Smile

# 6
  • Мнения: 3 044
Трогателен "Татко" Heart Това е реалността в повечето случаи, за съжаление. Хората сме сложни, животите ни са сложни, често разбираме какво трябва, но не събираме сили и воля да го направим. Тъжното е сладко и сладкото е тъжно. Така двуполюсни сме.
P.S.: мислите ли, че е добре да се прочете от тийнейджър?

# 7
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 674
P.S.: мислите ли, че е добре да се прочете от тийнейджър?

Зависи какво искаш да постигнеш. Аз по тази тема съм говорила с моите, затова и се обаждат често на баба си и дядо си, защото не знаем до кога са сред нас Sad Хубаво е понякога децата да са наясно, че всички сме смъртни и временни...

# 8
  • Мнения: 5 148
За бабите и дядовците - да. За родителите - не. Поне това е моето мнение.
Почивка се прави с поглед към изминатия път Simple Smile Не мисля, че разказът щеше да има същия ефект, ако дейтвието се развиваше, когато лирическият герой е тийн, на 20 и т.н.

# 9
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 674
Принципно да. Аз поне с моите родители говоря често, така се случи, че ни делят много километри и наваксвам с разговори, като не мога да ги видя. Уча децата също да ми звънят, е не винаги го правят, но това е положението Simple Smile

# 10
  • Мнения: 3 044
Да, също съм разколебана за тийна; от една страна е хубаво малко като "зашлевяване" (имат нужда чат-пат, нали Simple Smile), от друга е твърде силно, може да тласне към допълнителна тъга и тревожност, И към каквато са по-склонни в тази възраст, особено някои...

# 11
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 674
Ами ти си познаваш тийна, знаеш как ще реагира, но може би е малко рано за такива екстремни преживявания Simple Smile

Прочетох книгата за клуба и определено много ми хареса. Ще я дообмисля още малко и ще пиша. Близка е като тема до това, което говорим в момента.

# 12
  • Пловдив
  • Мнения: 793
Ами ти си познаваш тийна, знаеш как ще реагира, но може би е малко рано за такива екстремни преживявания Simple Smile

Прочетох книгата за клуба и определено много ми хареса. Ще я дообмисля още малко и ще пиша. Близка е като тема до това, което говорим в момента.

Geia, колко си бърза! Аз само съм я свалила 😄 Инатя се да си дочета друга подхваната книга.

# 13
  • Мнения: 3 727
Здравейте, радвам се, че ви открих!
 Прочетох двата разказа засега. "Татко" не ме грабна, скучно, плоско, без начало и край. Моралното внушение е актуално за всеки от нас, но няма необходимата сила да бъде запомнено и да впечатли, особено тийнейджър, не би го прочел докрай дори, мисля аз. "07" от друга страна засяга не по-малко важен проблем, здравословния егоизъм, написан е динамично и с неочакван край, хареса ми. За съжаление внушава безизходица, та също не е подходящ за младежи.
 Отивам да чета книгата. Simple Smile

# 14
  • Мнения: 709
Аз съм на 30% от книгата и също много ми харесва засега. 😊

Общи условия

Активация на акаунт