Априлски книжен клуб - 2023

  • 4 575
  • 84
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 128
Една идея, родена из другите теми във форума - нашият книжен клуб!
Целта на клуба е не само обсъждане на месечна книга, но и разкази на всеки две седмици, за да могат да се включат и хора, за които времето за четене е силно ограничено.

За книга на месецa, разкази и график за обсъждане, моля, скрол надолу.


Правила за участие в клуба и разяснения как ще процедираме: (ще бъдат допълвани и изменяни в движение)
- В рамките на един месец се обсъжда една книга.
- В рамките на един месец ще се обсъждат два разказа по възможност. Някой разказ може да отнеме и повече време, графикът ще е плаващ в зависимост от настоението на членовете и наличните предложения за следващ.
- Нека не обръщаме внимание на ден-два-три забавяне или избързване в подаването на информация - хора сме!
- Изборът на книги и разкази ще се случва чрез анкета, освен, ако няма само едно предложение.
- Избраните книга и разкази за следващия месец ще се задават няколко дни предварително, възможно най-рано, за по-безпроблемно сдобиване с четивото.
- Предложения за книги и разкази могат да се правят в самата тема (напр. вместо "запис") или на лично към мен. Ще подканвам, когато наближи средата на месеца. В зависимост от броя предложения и брой гласували на място ще решаваме дали някои заглавия да останат в предложенията за следващия месец.
- Много моля за конкретни предложения за разказ. Нещо на автор Х или от сборник У няма как да бъде подложено на гласуване.
- Хубаво е книгите да са достъпни и на места като Амазон, за членовете извън страната. Читанка също, разбира се.
- При равни гласове ще хвърлям зарче. Едната ще е текущия месец, другата - следващия.
- С предимство са книгите, които успея да намеря в електронен вариант, за да могат да се включат повече хора. Помощ от членовете на клуба винаги е добре дошла.
- Всеки четящ темата е съгласен да попадне на спойлери!
- Абсолютно всяко едно мнение е добре дошло, стига да е конструктивно.
Нека си спестим просто "Пф, по-тъпа книга не съм чел". Няма лошо, разбира се, това е мнение, което всеки има за не една и две книги, но нека бъде подкрепено с обяснение кое точно ѝ е тъпото на книгата.
- Има ли нужда да споменавам, че сме тук за забавление и добрият тон е на почит? Не всеки обича люто, не всеки обича сладко, не всеки ще хареса всички книги или изобщо която и да е от предложените.

Месец Април
[/color]
Книга: "Вода за цветята" на Валери Перн (за електронен формат на български вижте по-долу)
График: Всеки чете и коментира, както му е комфортно Simple Smile

Разказ 1: "Бърнис се подстригва" на Франсис Скот Фицджералд  (линк по-долу)
График: имаме само един този месец, тъй че коментирайте на воля Simple Smile

Класация и линкове:
Скрит текст:

- "Вода за цветята" - https://dox.abv.bg/download?id=49a4fd3474#

- "Бърнис се подстригва" - https://chitanka.info/book/443-izbrani-tvorbi-v-tri-toma

Линковете за сваляне са активни 14 дни от момента на пускане. Ако изтекат преди да сте ги свалили ми пишете, за да подновя, както и ако имате каквито и да е проблеми с достъпа.
Предишни обсъждани книжи и разкази с линкове към темите:
Септември 2022 - "Хартиеният дворец" на Миранда Каули Хелър, "Двубой с Касандра" - Светослав Славчев
Октомври 2022 - "Момичето с гръмовния глас" на Аби Даре, "Не съм от тях" на Чудомир, "Кръв от къртица" на Здравка Евтимова
Ноември 2022 - "Убийствен ум" на Майк Оумър, "До вратата" на Георги Господинов, "Даровете на влъхвите" на О'Хенри
Декември 2022 -  "Уроци по химия" на Бони Гармъс, ", "Коледен дар" на Вазов
Януари 2023 - "Приказка" на Стивън Кинг, "Песента на колелетата" на Йовков, "Последния ден на 20 век" на Вазов
Февруари 2023 - "Списъкът" на Луси Фоли, "Децата на царевицата" на Стивън Кинг, "Съдба" на Йосиф Перец
Март 2023 - "Момичетата от мочурището" на Кели Мъстиан, "Гост от палеолита" и"ОБВС" на Йосиф Перец

Ако някой желае може да сподели мнение и коментар по предходните произведения дори след като месеца е свършил, само, моля, отбележете изрично произведението.

-

Последна редакция: пт, 31 мар 2023, 23:50 от Inferiya

# 1
  • Мнения: 539
Здравейте четящи хора!
Благодаря на Inferia за новата тема.  Включвам се с удоволствие и този месец. Прочетох и мартенската книга, но да чета толкова кратка книга цял месец досега не ми се беше случвало и не можах да се включа с коментар.  Проблемът ми не беше книгата, а липсата на време поради натовареността ми през месеца. Усещам се, че съм по-дисциплинирана, когато имам някакъв по-стриктен график за четене/обсъждане. Иначе мнението ми се припокрива почти напълно с вашите.
Надявам се четенето на "Вода за цветята" да мине по-гладко и този път да успея да споделя нещо с вас.
До скоро и хубав и усмихнат уикенд на всички!

# 2
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 009
благодаря за темата.
Simple Smile книгата е свалена и конвертирана.
разказът е отворен в нов таб...
остава да си седна на трите букви и да започна.

Simple Smile не е първоаприлско. почвам на втори. Simple Smile

# 3
  • София
  • Мнения: 1 654
Включвам се и аз с удоволствие в новата тема. Книгата отдавна й се каня, при толкова суперлативи в книжните теми.
Отварям обаче дискусията за разказа, тъй като аз го предложих в миналата тема. Попадна ми в един сборник с разкази на английски и превод на немски. Името на героинята Бърнис (Bernice) не е случайно, това е английската версия на Береника (Вероника). Според гревногръцките митове, Береника жертва косите си, за да запази Афродита съпруга й, Птолемей III, по време на военния му поход в Сирия. От този мит идва и названието на съзвездието Косите на Вероника (Coma Berenices). Алюзията е за ценността на женските коси (женската красота) и саможертвата, каквата се явява отрязването им в онези времена.

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%B0_II

# 4
  • Мнения: 268
Книгата я прочетох февруари и много ми хареса. Ще чета вашите коментари и ще коментирам с удоволствие, въпреки че вече едва ли помня детайлите. Отварям разказа за лека нощ и ще пиша утре.

# 5
  • Мнения: 10 087
Заради клуба ще започна и аз тази вечер да чета “Вода за цветята”, но бавно ще напредвам, предвид това че ще я чета заедно с още няколко други книги. Дано не изостана твърде много с нея и да се вместя все пак и времево.
Допълвам - с първи впечатления. Има няколко цитата (вече ги посочих и в другата тема), които ми харесаха:
Скрит текст:

“Можех да му кажа, че тези пердета ще бъдат бариерата между моята тъга и тази на останалия свят”…

“Смъртта започва, когато никой вече не копнее за теб”

“Сигурна съм, че в него почиват много негодници. Ала смъртта не прави разлика между добрите и лошите”.

“Провидението ме бе дарило с прав като струна гръб, за да компенсира отсъствието на родителите ми”.

Интересни хрумвания, поставят ефектни акценти върху определени сцени или събития.
Допадна ми и идеята и описанието как е избрано от акушерката, след раждането на детето, името на главната героиня - Виолет, оригинално и добре замислено.

Последна редакция: пн, 03 апр 2023, 10:23 от fenyx

# 6
  • Мнения: 897
И аз чета в момента книгата.
Харесва ми, макар че стилът на писане е по-нетрадиционен за мен, по-различен от литературата, която чета по принцип.
Темата за смъртта е интересно развита и все пак е леко зловеща.

# 7
  • Мнения: 10 087
Заради тази тема се и въздържах по-рано да прочета тази книга, а пък заради клуба се реших все пак. Но след като претръпнах с една книга на Франк Тилие, темата в книгата някак приемам по-лесно.

# 8
  • Мнения: 482
Включвам се и аз в новата тема, макар и още да допрочитам Момичетата. Късно я почнах, после нямах време за четене, после ми тръгна едно бааааавно, обаче пък в някакъв момент ме грабна и сега съм на приключване. В толкова размисли ме хвърли, едни емоции ми създаде, защото може би намерих не един, ами цели три реални образа, с които съм се сблъсквала през живота си, и които така ми напомниха на Ейда…ох….ама няма да коментирам сега в новата тема, да оставя възможност за впечатления за новите книги, за април Blush

# 9
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 009
докато чакаме впечатления от новите произведения, може да коментираме старите.
мисля, че го имаше някъде в условията.

# 10
  • Мнения: 5 128
И след три теми пак можете да коментирате, което произведение желаете. Това важи и за новоприсъединилите се Simple Smile Предполагам при повечето детайлите избледняват след време, но е опция Simple Smile

# 11
  • Мнения: 3 451
Започвам я месечната книга най-сетне. Търсих я в 3 книжарници, защото предпочитам хартия. После се оказа, че киндъла ми не подържа е-pub. Купих си я електронна и там формата също е несъвместим с Киндъл 😃 Днес си я намерих случайно на хартия Simple Smile

# 12
  • Мнения: 5 128
Аз ползвам онлайн трансформатори за целта. Пишеш epub to желания-формат, избираш си сайт, качваш, сваляш и си ти Simple Smile

# 13
  • Мнения: 482
Хмм, това за киндъла е странно, защото от няколко седмици тяхното собствено приложение (send-to-Kindle) изпраща epub директно без конверсия към устройството, а ако съм свалила нещо на таблета - директно се отваря без конверсия в Киндъл приложението. Но може би не е за всички версии и устройства промяната?

При всички случаи - онлайн конвертор както каза Инферия или доброто старо Calibre също върши работа.

# 14
  • Мнения: 5 128
Офтопик, но нали знаете как, когато двама човека правят нещо по коренно различен начин, се чудят как отсрещния може да е толкова смотан и да му се занимава с такива неща Joy Условно казано, разбира се.
М е фен на Калибър, а на мен тотално не ми се занимава. Той ще стане, ще си вземе лаптопа, ще прави там, каквото прави и ще си прехвърли книгата. Аз си я пращам директно от телефона през мейла Joy Даже веднъж пътувах, той ми се обади, че е излязла книга Х, която много чакахме. Прати ми я, свалих я на телефона, през конвертор си я направих във формат, пуснах хотспот, пратих я на Киндъла и я започнах още преди да отида на работа. Звучи като голяма разправия, но отнема няма и 5 Мин Hug Аз толкова само ще се опитвам да се накарам да стана от леглото и да си взема лаптопа Joy

Общи условия

Активация на акаунт