Хитринки за всякакъв случай - 5

  • 122 877
  • 753
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 101
Благодаря! С нааканите дрешки гледам да се справя веднага, но не винаги ми се получава. Остане ли за следващия ден - ужас! Не знаех, че със студена вода излизат по-лесно. Този сапун на Капус как изглежда, къде са намира - в големите супермаркети или по-скоро в кварталните магазинчета. Не съм го чувала досега? Ще пробвам с него да изчистя и мухлясалите дрехи.

Между другото мога да се включа и с малко опит в борбата с мухъла. В нова кооперация сме и си го отглеждаме почти навсякъде. Леглото мухлясва под нас, докато спим, буквално! Вечерта няма нищо - на сутринта - черно. Така вече няколко пъти. Местим се от спалнята в хола и обратно на всеки 2 седмици. Следва пръскане, чистене, проветряване, пране.... и после същата процедура в другата стая.
Направо как изкарахме зимата - аз си знам само.  И така - мухляса ни дивана в хола - почти цялата тапицерия отгоре. Направо изпаднах в отчаяна истерия. Пръснах с Астониш против мухъл отзад, където не се вижда - супер - не избеля. И напръсках целия диван. Тук-там излезе, но петната на тапицерята си стояха. Кумата ни тогава ме светна, че разликата на Саво от другите е точно в това, че маха петната безотказно. Напръсках - изчезнаха до последната гадна черна споричка за половин час. Така, че Саво за УСТОЙЧИВИ тъкани -  newsm10.
Дрехите обаче са памучни и цветни и не мога да го използвам.
Дано с тази информация да съм била полезна на някой!

# 736
  • Добрич
  • Мнения: 795
Самунът на кампус за петна ги видях в Кауфланд,а го бях купила преди от магазин за козметика и прахове.Бял е,с прозрачен целуфан.

Радвам се че Саво ти е свършил работа! Зимата едната външна стена в спалнята беше мокра от влага и аз превантивно я напръсках със Саво,за да не излезе мухъл-и латекса на стената избеля! Добре,че имахме останъл от същия латекс.
Много внимавайте къде пръскате със Саво,съдържа белина!  Naughty

# 737
  • София
  • Мнения: 324
..........
Леглото мухлясва под нас, докато спим, буквално! Вечерта няма нищо - на сутринта - черно. Така вече няколко пъти. Местим се от спалнята в хола и обратно на всеки 2 седмици. Следва пръскане, чистене, проветряване, пране.... и после същата процедура в другата стая.
..........

 Shocked Това е направо голям кошмар. Трябва да вземете наистина сериозни мерки, за да се отървете от него. За децата, а и за възрастните е изключително вредно, спорите носят много болести.
Очевидно проблемът е с неизсъхналите стени на сградата. Потърсете информация и задължително си вземете мощен влагоабсорбатор/влагоуловител. От тези, който са големи като печки и се включват в ел. мрежата. Цените им са доста високи (поне 400-450лв), но от личен опит мога да кажа, че вършат чудесна работа за студените месеци. Ако можете от някъде да намерите поне за известно време под наем (дори и две седмици) от тези строителните за професионална употреба, пак ще има ефект, който обаче ще трябва да поддържате с по-малък такъв.

# 738
  • Мнения: 1 020
Ние си взехме влагоуловител, май беше около 250 лв. Забравих вече... много сме доволни и резултата е очеваден! Имаше и такава тема тук във форума, така че разрови се прочети и избери марка и модел! не се подвеждай по тези с таблетките, те не са ефективни при такъв голям проблем Sad
Успех, защото е наистина адски неприятно!

# 739
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 353
Момичета, имам нужда от помощ!
Моля, ако някоя от вас знае как да премахна получилите се жълти петна по изпрани бели кецове! newsm78
Благодаря ви предварително за помощта! Hug


ПП.: Извинявам се ако е коментирано и съм го пропуснала! Peace

Да не би, ако има някъде нещо метално, да е пуснало ръжда. Ако е това, има един препарат на "Dr. Beckmann" - нещо като "малко дяволче за ръжда" или нещо такова са го превели, течно е (бяло шишенце) и върши много добра работа. Аз съм го купувала (доста отдавна) от Бриколаж.

# 740
  • Мнения: 101
Купихме си още с първото мухлясване влагоабсорбатор Budget - 200 лв. Събира доста вода. Стараем се да поддържаме влажността около 50-60 %. Но явно проблемът не е в общата влажност на въздуха, защото по стените почти няма мухъл. Появиха се само зимата единични петънца около прозорците. При това сме краен апартамент с три външни страни, северно изложение /тъпо, но нямаше друг.../. По скоро се получава конденз, защото сме на първи жилищен етаж /още по-тъпо/ и отдолу има гаражи. Подът е студен, когато легнем през нощта, се получава голяма температурна разлика, образуват се буквално мокри петна от долната страна на матрака /или по дивана в хола/, и мухлясва. Стигнахме до този извод, защото най-вече петната са точно, където е тялото - към краката и встрани почти няма нищо.
Първият път открих проблема случайно. Миришеше ми, но никъде не виждах плесен. Спалнята ни е с ракли отдолу и кой да предположи, че е от там. Сменях спалното бельо и повдигнах матрака, за да сложа чаршаф с ластик. И изненада  Shocked - долу беше като в пещера "Снежанка". От матрака висяха "сталактити" от по 10-15 см, подобни на захарен памук, наоколо черно-зелени кръгчета, ръжда от подматрачната рамка, цялата дървена част - релефна от плесен. И това се случва в 10 ч. вечерта. Спахме в хола една вечер и се изнесохме при родителите ми временно, докато изчистим и проветрим. Сменихме матрака, пробихме дупки на спалнята. Като се върнахме - пак същото.
А непроветрено вкъщи не е останало и в най-студените дни. Маниачка съм на тема миризми и свеж въздух. На принципа съм - без ароматизатори, проветряване сутрин и вечер.
Надявам се догодина да не е толкова влажно, ще направим изолация на гаражите отдолу, друго спасение не виждам. Ако някой има подобен опит, да споделя...
Благодаря за съветите!

# 741
  • Мнения: 1 020
Основния проблем е самото легло и подматрачната рамка ако е била плътна (както предполагам).
Човек сам отделя доста влага. Имаше даже в цифри при сън колко вода отделя възрастен човек. Матрака ви не може да диша, понеже леглото е затворено отдолу... а самите дрехи в раклите бяха ли мухлясали? При леглото не може да се отопли и там е по-студено... а на отворена врата ли спите... имате ли конденз по прозорците? Как се отоплявате, само когато сте там или? Причините могат да са комплексни. Разбира се и това, че сте над гаража е сериозен минус, а в комбинация със северен апартамент съвсем... Външна изолация имате ли? Ама ти каза, че е ново строителство, та няма как... Нашия влаоабсорбатор зимата стоеше включен по цял ден, понеже се наглася на определен % влажност и като достигне се изключва... На 50% седеше, а когато с децата сме в хола беше почти постиянно работещ, а като няма никой в по-голямата част от времето си беше на нужния процент влажност. Пак те призовавам да намериш темата и да я прочетеш.  Peace

# 742
  • Мнения: 452
Относно прането на кожени якета.Вчера рискувах и си пуснах коженето яке в пералнята,като първо изчетках пухеста част с четка с разтворен прах.После го врътнах на една къса програма,водата се оцвети доста и си помислих,че цвета е заминал.Но якето светна и е като ново.Много съм доволна от прането PeaceСамо след това го мазах с течен парафин и на места ми стои леко на петна.Надявам се с времето да се оправат или трябва да го намажа цялото по обилно,че ме дразнят тези петна.
Някои ,които е мазал кожено яке с вазелин или нещо друго мазно да сподели,дали става така на петна тук-там и дали се оправят после?Или е неравномерно мазано?

# 743
  • София
  • Мнения: 749
Относно прането на кожени якета.Вчера рискувах и си пуснах коженето яке в пералнята,като първо изчетках пухеста част с четка с разтворен прах.После го врътнах на една къса програма,водата се оцвети доста и си помислих,че цвета е заминал.Но якето светна и е като ново.Много съм доволна от прането PeaceСамо след това го мазах с течен парафин и на места ми стои леко на петна.Надявам се с времето да се оправат или трябва да го намажа цялото по обилно,че ме дразнят тези петна.
Някои ,които е мазал кожено яке с вазелин или нещо друго мазно да сподели,дали става така на петна тук-там и дали се оправят после?Или е неравномерно мазано?
Аз така бях прала 2 якета. Едното стана много по-твърдо, а другото при дъжд пускаше боя ... Т.е. зависи от кожата и от обработката й.
За това не смея това на мъжа ми да го бухна в пералнята. То е от тия лъскавите (мисля, че са обработени със силикон.

# 744
  • Мнения: 1 020
Аз съм си "подхранвала" едно кожено яке с боя за обувки... ставаше страхотно... ама то беше черно все пак...
Много ми е интересна темата, защото искам да изпера якето на мъжа ми, което също се е оцветило в тъмно около китката и при врата... Засега само се каня да отида в химическо и да разпитам, ако разбра и аз нещо ще казвам Simple Smile

# 745
  • Бургас
  • Мнения: 1 411
Прала съм бежово кожено яке на мъжа ми, на пипане като набук. Не е мръднало, само малко поомекна, но пак става. Повече такова няма да си купи определено, много е капризно. Сега го позлва само да кара мотора, след което цялото яке отпред и на раменете става на петънца от разните мушички. От началото на годината съм го прала три пъти, включително и центрофуга съм пускала - нищо му няма.  Laughing

# 746
  • Мнения: 883
Да споделя и аз моя опит с кожите.
Изпрах си коженото палто на ръка. Палто от лисичи кожички - бяло. Стана много твърдо и се сви. Направо го съсипах, но преди да го изхвърля реших да го намажа от вътрешната страна с омекотител и стана. Просто разпрах подплатата отдолу и с разреден омекотител 1:1 го намазах с четка. След като изсъхна се отпусна отново на размера си и стана много пухкаво, а и страхотно миришеше.

# 747
  • Мнения: 2 759
кажете практичен съвет за силен ароматизатор в къщи..пробвах с етерични масла но ....
                            Ароматизатор само ще прикрива миризмата. Аз етеричните масла ги слагам върху горещия котлон след готвене - пробвай така, разнасят се бързо и са по-силни. Иначе купичка с оцет в стаята отнема миризми. Или пък може да пръскаш с оцет с пулверизатор - не се притеснявай, бързо се отмирисва самият оцет, но внимавай върху какво пръскаш за да не повредиш мебели или друго. Не ти препоръчвам ароматизатори, особено такива, които сами пръскат при движение и прочие - котаракът често ще вдишва ароматизатора, а и ще се плаши от звука.

# 748
  • Мнения: 2 759
С какво да напръскам цветята,че да няма хвърчащи мушички около тях.
                            Ако са черните мушичка, мисля че се махат като забодеш в пръстта надолу с главичките няколко кибритени клечки. Мисля че тези мушички се получават от преполиване.

# 749
  • Мнения: 2 759
Искам да нарежа калъп сапун на няколко парчета, но се чудя как и с какво? Оказа се трудно занимание. Не искам просто да го начупя, ами да се получат 3 еднакви парчета, като повечето обикновени сапуни.
                               Ако още се чудиш - с добре опъната много тънка тел. Нещо като лък може да си направиш, ако често ти се налага. Нагряването (на телта) също може да помогне.

Общи условия

Активация на акаунт