Каква е тайната на ориза на фурна?

  • 171 677
  • 126
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 25 615
Или ти е много сухо месото, или много го препичаш, или тавата е широка и оризът не може да го покрие.
Аз с ориз готвя само пилешко, и то обезкостено на хапки, за да се обърка добре с останалите съставки и да не изсъхва.
Ако държиш месото да е на порции, покрий го с ориза.

# 46
  • Мнения: 1 461
аз да попитам пилешкото месо запържвате ли го преди да сложите ориза в фурната
за подправките аз слагам дафинов лист, сол и черен пипер ,докато се вари месото режа зеленчуци на едро за да се получи зеленчуков бульон,а това за моркова не съм го пробвала за ориз но за супата за да ми стане жълта пасирам сварен морков и няколко сварени жълтъка  Peace

Последна редакция: нд, 26 сеп 2010, 16:18 от FRESA

# 47
# 48
  • Мнения: 25 615
аз да попитам пилешкото месо запържвате ли го преди да сложите ориза в фурната


Нищо не запържвам. Гледам да спестявам тази процедура. А при готвенето на фурна пък - съвсем я изключвам.
Пилето го варя, обезкостявам, накъсвам на парченца и прибавям заедно с бульона към суровия ориз в тавата, плюс подправките. Даже мазнина не прибавям, то си пуска.  Grinning
Ако прибавям зеленчуци, също ги варя/попарвам предварително - грах, царевица, морков, лук...

# 49
  • Мнения: 6 713
И аз пилешкото го варя предварително, не го слагам сурово в ориза или не го запържвам.

# 50
  • Мнения: 27 524
И аз пилешкото го варя предварително, не го слагам сурово в ориза или не го запържвам.

И аз правя същото  Peace Така не ми изсъхва, нито има риск да остане жилаво. Също го правя на хапки, а ако е на цели бутчета - увивам ги в тънки резени бекон  Grinning

# 51
  • Мнения: 3 379
Аз пък правя ориза с червен пипер Simple Smile Е, не става жълт, но всъщност не е и много червен, страшно вкусен е. На същия принцип като повечето - запържвам лука с мазнината (направо в тавата във фурната), после прибавям ориза и като стане стъклен, вадя тавата, сипвам водата, червен пипер, чубрица и черен пипер на зърна и накъсвам вътре предварително свареното пиле (заради децата не слагам с кокалите, а само месото). После връщам във фурната и когато водата изври изключвам фурната и оставям тавата вътре. Никога не е ставал сух ориза.

Със свинско не обичаме, затова не правя, но съм правила с телешко и първо го сварявам в тенджера под налягане, но пак става леко сухо телешкото - ако някой има идеи за това как телешко да остане сочно в ориз с телешко на фурна, моля да сподели.

# 52
  • София
  • Мнения: 6 972
Истината е, че в магазините в Б-я телешкото не е съвсем телешко. Кой знае от какво говедо е. Затова става сухо и жилаво. В чужбина е съвсем друго - крехко и сочно Peace 

# 53
  • София
  • Мнения: 15 466
   Запържвам лука и ориза, черен пипер и сол(или за жълто пилешки бульон,кубче-две), пилешкото месо, сварено и обезкостено,заливам всичко с бульона от варенето, отгоре ръсвам магданоз и пека на фурна, докато ориза набъбне!Вадя от фурната, покривам тавата и оставям ориза, да си попие останалата течност.

# 54
  • Мнения: 27 524
Истината е, че в магазините в Б-я телешкото не е съвсем телешко. Кой знае от какво говедо е. Затова става сухо и жилаво. В чужбина е съвсем друго - крехко и сочно Peace 

За съжаление май е така  Tired Ама и цената в чужбина му е  Crazy Но пак не става лесно крехко, като е сготвено, все пак е сухо месо и си иска определени похвати  Simple Smile

# 55
  • София-Младост
  • Мнения: 23 353
Истината е, че в магазините в Б-я телешкото не е съвсем телешко. Кой знае от какво говедо е. Затова става сухо и жилаво. В чужбина е съвсем друго - крехко и сочно Peace 
Затова купувам само и единствено телешко от младо теленце. До сега не еимало проблем...крехко и вкусно. Иначе това тъмно розовото...не, благодаря Simple Smile

# 56
  • Мнения: 3 379
Истината е, че в магазините в Б-я телешкото не е съвсем телешко. Кой знае от какво говедо е. Затова става сухо и жилаво. В чужбина е съвсем друго - крехко и сочно Peace 

За съжаление май е така  Tired Ама и цената в чужбина му е  Crazy Но пак не става лесно крехко, като е сготвено, все пак е сухо месо и си иска определени похвати  Simple Smile

Да, колкото и хубаво да е самото месо и да е от младо теленце и т.н., трябва си специално отношение, за да е сочно и крехко.

Та, въпросът ми беше, някой знае ли точно това специално отношение как се постига? Simple Smile

# 57
  • Мнения: 134
За да жълтее ориза, освен накълцан лук се слага и една глава разполовена с обвивката, разбира се, добре измита.  В по старите книги пише така.

# 58
  • Мнения: 27 524
Аз лично го накисвам на малки късчета с подправки и/или соев сос, с олио, с белтък на яйце... в зависимост от рецептата. Ако правя пулца с него - взимам на тънки, почти прозрачно нарязани филийки и пак накисвам. Готвя бавно, задушавам, варя после. Телешкото иска време и подготовка.  Simple Smile

# 59
  • Мнения: 4 433
Те готвачите не си издават тайните. Wink
Иначе, за да е жълт, повечето слагат направо бульон.

Аз си пържа лука с ориза направо, слагам сол, зеленчуци, чер.п. и си имам купичка, с която меря 1/3. Изключвам когато водата не се е изпарила съвсем, за да не е сух.
С месо, варя го предварително, че да използвам бульончето после.

Общи условия

Активация на акаунт