Каква е тайната на ориза на фурна?

  • 171 681
  • 126
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 27 524
Охооо....сега разбирам...аз винаги го правя с малко олио и затова може би ми става един такъв сух и сбръчкан и децата не искат да го ядат Embarassed Ще се коригирам веднага,мнооогооооо благодаря Hug

Сух и сбръчкан може да стане и от недостатъчно вода. Защото в тенджера или ястие е едно, а във фурната - друго. И се предвижда (поне според мен, де) повечко вода.  Simple Smile

# 31
  • Мнения: 10
Ясно...май си разбрах грешките Embarassed Хиляди благодарности...непременно ще пробвам  chef

# 32
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Ясно...май си разбрах грешките Embarassed Хиляди благодарности...непременно ще пробвам  chef

Да и аз винаги съм го готвила с малко мазнина (в къщи мазното не е на почин) вчера го направих с повечко мазнина и ориза и стана чудесен. А сбръчкването може да се получи, ако няма достатъчно вода, и да е повечко водата, като спреш котлона или фурната и захлупиш с капак, самия ориз си попива останалата вода.

Аз не разбрах за куркумата... има ли лютив вкус? Какво представлява тази подправка изобщо? И последно с куркума или с джинджифил става по хубав? 

# 33
  • ВАРНА
  • Мнения: 4 500
Куркумата няма изобщо лютивина.Много е лека,като ухание за разлика от джинджифила.

# 34
  • Мнения: 27 524
О, джинджифилът е ужасно силен и капризен  Stop 

# 35
  • Мнения: 10
Ясно...май си разбрах грешките Embarassed Хиляди благодарности...непременно ще пробвам  chef

Да и аз винаги съм го готвила с малко мазнина (в къщи мазното не е на почин) вчера го направих с повечко мазнина и ориза и стана чудесен. А сбръчкването може да се получи, ако няма достатъчно вода, и да е повечко водата, като спреш котлона или фурната и захлупиш с капак, самия ориз си попива останалата вода.

Аз не разбрах за куркумата... има ли лютив вкус? Какво представлява тази подправка изобщо? И последно с куркума или с джинджифил става по хубав? 


Благодаря за съветите...ще се престраша и ще сложа повечко олио....дано да се справя Embarassed

# 36
  • В центъра на моретата
  • Мнения: 1 604
Аз правя ориза само на фурна.
Това, което аз съм установила и съм го чувала по разни кулинарни предавания е, че още преди да се готви, като се мие ориза, трябва да е в гореща вода. След това загрявам добре фурната и слагам да се запържи леко лук и като стане прозрачен слагам ориза. Добре е мазнината да е повече, докато се запържва ориза. И колкото повече стои - толкова по-добре (разбира се наблюдава се да не изгори  Simple Smile и се разбърква няколко пъти). Когато зрънцата станат прозрачни наливам гореща вода в съотношение 1:4. Много е важно водата да е гореща. Оризът трябва да се "стресне". И така преди да е извряла напълно водата, вадя го и го покривам с фолио или капак.
Не съм писала за подправки, бульони, други зеленчуци - но те са по избор и вкуса на всеки, който го прави. Аз лично слагам моркови, грах, бульон от пиле или пуйка, вече не ползвам готови миксове, тъй като давам и на детето от нашата храна.

# 37
  • Мнения: 6 713
Аз също съм забелязала, че ако го запържа (не винаги го правя), тогава оризът става по-хубав определено. Като мазнина не мога да кажа, че слагам повече, дори напротив - задушавам лук и морков с 1-2 с.л. зехтин и малко вода, и после добавям оризът. След това каквото слагам друго, слагам, и сипвам водата.

Дали има разлика каква вода се сипва - топла или студена, аз и от двете съм сипвала, но според вас дали топлата или студена вода оказва влияние да стане по-вкусен оризът? newsm78

# 38
  • Мнения: 27 524
Не, според мен няма никакво значение Т° на водата  Peace

# 39
  • Мнения: 157
Шерил на мен кърито също ми люти. И освен, че ми люти меу боли и стомаха от него.


Да, права си. Прочетох, че в някои от комбинациите слагат и чили и от там идва лютивината.

# 40
  • Мнения: 157
Естел, в кърито има и куркума и джинджифил и още няколко подправки.

# 41
  • Мнения: 1 446
Аз "оцветявам" и овкусявам моя ориз с телешки бульон. Първо ползвам само дългозърнест--басмати например. После го пържа докато стане стъклен. После никога не бъркам ориза докато е във фурната, само бода от време на врем с вилица. Смея да твърдя, че става супер.

# 42
  • Варна
  • Мнения: 52
Аз готвя ориз само на фурна /на котлон все  го загарям.
Запържвам направо в тавата в която ще пека - първо лук /може и морков/, после ориза докато побелее. За да се оцъкли хубаво и да не слепва, ориза трябва да е напълно сух. После разреждам в съотношение 1 : 3. Водата трябва да е вряща или поне гореща, това също спомага зърната да не слепват. Добавки слагам според желанията или според това на какво ястие ще е гарнитура ориза.
Слагам във фурната и като видя, че течността е почти извряла я изключвам и оставям вътре до пълното попиване.
От учителката си по практика в ТОХ-а съм запомнила за ориза това - много мазнина при запържване /по рецептурник даже е с масло/, сух ориз и гореща течност при  разреждане.

# 43
  • София
  • Мнения: 6 973

Запържвам направо в тавата в която ще пека - първо лук /може и морков/..

Сега се сещам, че жълт цвят може да се получи и по този начин- като се запържи моркова  Peace

# 44
  • Мнения: 43
Някой да знае тайната на сочното месо в ориза каква е? Ще правя свинско с ориз-за ориза нямам проблем както и по горе се писа го правя запържен с лук и мазнина и се получава ама месцето винаги ми е дървено и сухо. newsm78 Хайде майсторките на помощ моля!

Общи условия

Активация на акаунт