Каква е тайната на ориза на фурна?

  • 171 685
  • 126
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 767
Аз също слагам куркума или къри, чер пипер задължително, ако е с пиле и гьозум. Винаги пържа ориза.  Hug

# 16
  • Мнения: 25 619
Подправките и съставките са въпрос на вкус и предпочитания.
Номерът с ориза на фурна е да дозираш правилно водата и кога точно да изключиш фурната. Да го оставиш още сочен в горещата фурна да си "дръпне водата" - така хем ще е добре сварен, хем няма да е сух, хем няма да е скашкан.
А точната преценка се придобива с практиката.  Simple Smile

# 17
  • Мнения: 2
Много добър става ориза,ако след запържването и т.н.,го сложиш в покрит съд във фурната(йенска тенджера,товичка с капак,каквато ползвам аз),дозираш точно бульона или водата - 1 чаша ориз 3 чаши течност,като заври,изключваш фурната,той си поема водата и става сочен.

# 18
  • ВАРНА
  • Мнения: 4 500
Цитат
Номерът с ориза на фурна е да дозираш правилно водата и кога точно да изключиш фурната. Да го оставиш още сочен в горещата фурна да си "дръпне водата" - така хем ще е добре сварен, хем няма да е сух, хем няма да е скашкан
От годините опит забелязах,че съотношението 1 към 2,5 максимум 3 е най-удачно.Още преди да се довари се изключва и мазнина му е майката.Колкото по-блажно,по-сочно.Куркумата е достоен заместител ако няма шафран.А шафран продават в арабските магазини на Колхозен пазар.

# 19
  • Мнения: 202
Тайната е подправката, която се казва- ПИКАНТИНА. Тази, която е в червената опаковка. Ориза става много вкусен с нея. Пробвай-няма да съжаляваш. В Пикантината има и шафран. Откакто правя ориза с Пикантина, сина ми само това иска да яде. Wink)

# 20
  • Мнения: 10
Големият ми син е  капризен и злояд,но ориз много обича-стига обаче да е от китайски ресторант.Някой знае ли как точно се приготвя и какви подправки има в него...а и зеленчуците какви са..някои не ги разпознавам...Помагайте,мами.Благодаря предварително  bouquet

# 21
  • Мнения: 1 092
Големият ми син е  капризен и злояд,но ориз много обича-стига обаче да е от китайски ресторант.Някой знае ли как точно се приготвя и какви подправки има в него...а и зеленчуците какви са..някои не ги разпознавам...Помагайте,мами.Благодаря предварително  bouquet
Най-често царевица, грах морков, кълнове и прясно зеле. Понякога в някой ресторанти го празят и с яйце, но аз не го харесвам. Но всеки ресторант/ закусвалня си има собствена рецепта...

# 22
  • На небето
  • Мнения: 5 530
813 както вече казах аз избягвам подобен тип "химии" да слагам в храната ни. Изключително вредни са, въпреки, че придават убийствен вкус на всяка манджа. /Убийствен и в двете отношения и преносно и буквално/  Twisted Evil
Искам нещо натурално, което да не е и люто. Куркумата има ли лют вкус? Много съм зле Embarassed Но рядко използвам други подправки освен пресните.

# 23
  • София
  • Мнения: 6 977
Не съм запържвала досега ориза преди печене и явно там ми е грешката. Пак става вкусен, но като ви слушам, май не достатъчно  Crazy Имам шафран и му слагам по малко. Другия път ще пробвам със запържване до изцъкляне  Simple Smile

# 24
  • Мнения: 157
За да стане жълт ориза ползвам къри на "captan's" .Кафяво пакетче с кораб на емблемата.Не люти за разлика от други кърита. И задължително запържване.
С бланширан ориз правим ориз със зеленчуци.Първо се вари ориза с вода 1:4 .А след това в тиган с мазнина слагам ориза и сваренитя миксот моркови и грах с къри и соев сос.



Да не бъркаш къри с чили?Кърито е смес от няколко подправки и до колкото знам черния пипер е лют от тях.

# 25
  • Мнения: 1 092
Шерил на мен кърито също ми люти. И освен, че ми люти меу боли и стомаха от него.

# 26
  • Мнения: 10
Големият ми син е  капризен и злояд,но ориз много обича-стига обаче да е от китайски ресторант.Някой знае ли как точно се приготвя и какви подправки има в него...а и зеленчуците какви са..някои не ги разпознавам...Помагайте,мами.Благодаря предварително  bouquet
Най-често царевица, грах морков, кълнове и прясно зеле. Понякога в някой ресторанти го празят и с яйце, но аз не го харесвам. Но всеки ресторант/ закусвалня си има собствена рецепта...


Много благодаря Hug ще пробвам задължително и дано да се справя

# 27
  • Мнения: 27 524
Запържвам лук, после и ориза. Слагам повечко олио. Прехвърлям в тава, вода наливам 1:4 със 1 зеленчуков бульон и пикантина (не съм пробвала още с шафран или куркума). Разбърквам често по време на печенето, защото не обичам препечените оризчета, които се образуват отгоре. Само накрая спирам да бъркам, за да не изглежда... рошав  Laughing 

# 28
  • Мнения: 10
Охооо....сега разбирам...аз винаги го правя с малко олио и затова може би ми става един такъв сух и сбръчкан и децата не искат да го ядат Embarassed Ще се коригирам веднага,мнооогооооо благодаря Hug

# 29
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
За Варна мога да кажа, че съм купувала шафран в Пикадили, но не при подправките, а на самата каса, при касиерката беше. Случайно го видях и си взех. Питай ги направо тях. Peace Шафранът е в малки пластмасови кутийки, но това е по-евтиният вариант, имитация. Истинският е много скъп и не се намира навсякъде, доколкото знам.

Общи условия

Активация на акаунт