Синът ми иска пари от съучениците си - как да постъпя?

  • 7 930
  • 160
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 2 641
е това е вече съвсем друго. когато има организирано мероприятие да се ходи някъде детето трябва да разполага с пари. дори и в макдоналдс да е, щом отива целия клас и то ще иде. но в училище за деца които са на 6-10 години, да им давам пари за да си купуват неща от лафката определено не. както и ядене от училищен стол. последствия от такова хранене винаги има,но след години и родителите просто незнаят какво са причинили на децата си.

# 121
  • Мнения: 85
Съгласна съм, но в уч. няма как да контролираш, какво си купува детето.
Предпочитам аз да давам левче, от колкото детето ми, да иска от другите.

# 122
  • Мнения: 1 545
Не успях да изчета всички мнения, но определено оцених тукашната система след прочетеното. Живея в Италия, и тук понятие като училищна лавка няма.
В някои училища, но не и в началните, има автомати за вода, хранителни продукни /не е много голям избора/ и кафе.
В началното училище, което тук е 5 години /децата тръгват на 5-6 години/, веднъж влезли, не могат да го напускат. Всеки си носи закуска от вкъщи, и я ядат по едно и също време. Когато остават следобяд /не всички училища са целодневни, някой имат следобедно обучение само един ден в седмицата, или два-три пъти седмично/, обядът им е осигурен, носят им го в отделни опаковки за еднократна употреба, те си носят само кърпа, която постилат на чина /няма столова, яде се в класната стая/ и чаша за вода - учителката им налива вода, доколкото знам. От общите пари, които събират родителите, се купува мин. вода. Така че пари децата не носят, няма и къде да ги харчат, не се дразнят един друг кой с какво разполага и какво си е купил.... Определено ми харесва така.

# 123
  • Мнения: 2 222
Да, но в България е различно, за тук е нормално децата да си носят парички в себе си  Peace Пък и от 3-4 клас ходят сами навън, трябва и билет да могат да си платят в превозно средство, и вода може да им се наложи да си вземат някъде. Въобще не го разбирам аз това детето да ходи без 1 стотинка в себе си.

# 124
  • Мнения: 1 615
Моето дете е във втори клас, не носи пари. Питам я от време на време иска ли да има някакви в себе си. Отказва. Казва, че няма какво да си купи в училище. Носи си всичко, което би искала за деня, от къщи.

# 125
  • Мнения: 85
Дайте да се върнем към тема. Авторката иска съвет, за сина си,а не за нашите деца.

# 126
  • Мнения: 690
Не успях да изчета всички мнения, но определено оцених тукашната система след прочетеното. Живея в Италия.........

 Благородно ти завиждам! Peace

# 127
  • Мнения: 13 379
Поговори с детето внимателно и спокойно. Малък е, може и да не осъзнава напълно какво е направил. Финансовата култура се гради с години.Аз не бих му спряла джобните пари и ще го накарам да си върне заемите от джобните или от касичката.Може и да повтори да се опита да шикалкави, въпросът е да разбере че това не е редно.
Дъщеря ми е била от другата страна. Имаше съученичка, която злоупотребяваше и все искаше да я черпи, че нямала парички и мойта все я черпеше или и даваше да се купува нещо, докато не се усети сама, че въпросното момиче злоупотребява.Аз го разбрах доста по-рано, но умишлено я оставих сама да стигне до този извод. Понякога, за да разберат нещо трябва да се опарят.
Ти си познаваш детето и най-добре ще рацбереш дали го прави умишлено или просто не осъзнава какво точно прави и в зависимост от това ще решиш как да говориш с него.

# 128
  • Мнения: 2 641
ами опитваме се да и помогнем. тя сама е казала че учителките им са казали да не носят децата пари. интересно защо на децата им се дават пари при осигурена храна? наистина никъде ама никъде в европейските училища няма такова нещо - лафки , че и излизания до близки кафенета и какво ли не  Shocked но още по голям ми е шока че почти всички намирате това за правилно - да давате пари на малки деца да си купували пици и всякакви боклуци от лафките. всеки си знае за себе си, един ден доста народ ще съжалява за това. защо вместо като родители да изискаме добрите практики от чужбина в училищата, ние все някакви гадни модели на отглеждане измисляме? определено като станат децата ми ученици ще обсъдя това с преподавателите им.

# 129
  • София
  • Мнения: 62 595
Мисля, че нещо не си разбрала за парите и пиците! Не давам на децата пари, за да си купуват боклуци, а за да имат пари в джоба. Не е казано, че трябва непременно да се изхарчат. Колкото до боклуците, разликата е само в твоето присъствие/отсъствие, а не в убежденията на децата ти.
А твоите като станат ученици, ще ти кажа точно какво ще се случи - първият срок ще устискате без пари, от втория ще започнат все повече деца да носят. И така да се каже, ще капитулираш. Учителите няма как да контролират децата дали ходят или не ходят до лавката, дали имат пари или нямат. Аз съм възпитана винаги да имам пари в джоба и това не ме е направило тъпчеща се с боклуци, а такива имаше и по наше време. Нито децата ми сега се тъпчат с боклуци. Разбираш ли, въпросът не е във външния контрол, а във вътрешния! Не съм им забранила тотално да ядат боклуци, просто не ги поощрявам и просто им обяснявам коя храна с какво качество е. А и честно казано, предупредила съм ги, ако им се доядат някакви боклуци, поне да си купуват пакетирани фабрично, със срок на годност, а не въпросните пици или гривнички, закачени на пирон.

# 130
  • Мнения: 690
Andariel, всички разбрахме, че държиш децата ти да имат пари.
 Приеми, че има  родители, които не държат на такива педагогически похвати.

# 131
  • София
  • Мнения: 62 595
Това, което казвам е, че според мен няма връзка между имането на пари и яденето на боклуци! Както на всички ни е ясно, едно дете може да няма пари в джоба или да има съвсем малко, и да иска от съучениците си, за да си купува пици и други неща! И в класовете на моите деца имаше такива случаи - родители, които не дават пари на децата си точно за да не си купуват боклуци, а децата им искат пари от съучениците и пак ядат боклуци. Струва ми се, че се опитвате да откривате топлата вода. Независимо какъв е педагогическият похват, първо трябва да се разбере дали ще доведе до искания ефект, пък после да се използва.

# 132
  • Мнения: 8 999
наистина никъде ама никъде в европейските училища няма такова нещо - лафки , че и излизания до близки кафенета и какво ли не  Shocked но още по голям ми е шока че почти всички намирате това за правилно - да давате пари на малки деца да си купували пици и всякакви боклуци от лафките. всеки си знае за себе си, един ден доста народ ще съжалява за това. защо вместо като родители да изискаме добрите практики от чужбина в училищата, ние все някакви гадни модели на отглеждане измисляме? определено като станат децата ми ученици ще обсъдя това с преподавателите им.

Защо пък смяташ, че всичко, що е чужбинско, все е "добра практика"? Аз не намирам НЕ-даването на пари за добра практика. И още редица други иностранни привички не намирам за добри, нито за полезни.
Авторката пък се скри - нито казва има ли развитие, нито какви мерки е взела, нито дали са дали резултат.
Andariel, всички разбрахме, че държиш децата ти да имат пари.
 Приеми, че има  родители, които не държат на такива педагогически похвати.
Не съм Andariel, но и аз мисля като нея. И никой не кара никого да дава на детето си пари. Просто си споделяме мненията и ги обосноваваме. Бас държа, че децата на Andariel не взимат заеми. Моите - също.

# 133
  • Мнения: 690
Това, което казвам е, че според мен няма връзка между имането на пари и яденето на боклуци! Както на всички ни е ясно, едно дете може да няма пари в джоба или да има съвсем малко, и да иска от съучениците си, за да си купува пици и други неща! И в класовете на моите деца имаше такива случаи - родители, които не дават пари на децата си точно за да не си купуват боклуци, а децата им искат пари от съучениците и пак ядат боклуци. Струва ми се, че се опитвате да откривате топлата вода. Независимо какъв е педагогическият похват, първо трябва да се разбере дали ще доведе до искания ефект, пък после да се използва.
Аха, значи, тези които носят пари в себе си не си купуват от лавките и си държат паричките в джобчето. Тези, които нямат, искали от имащите, за да си купуват боклуци от лавките.  Joy Joy Joy
 
 Почвам искрено да се забавлявам. Mr. Green

# 134
  • София
  • Мнения: 62 595
Аха, значи, който няма никакъв смислен коментар или аргумент, се опитва да се прави на интересен!

Общи условия

Активация на акаунт