Модул "Туризъм" в началните училища

  • 10 402
  • 45
  •   1
Отговори
  • Мнения: 9
Здравейте,бих искала да споделя и да се запозная с повече мнения за "Модул Туризъм",въведен в училищната програма на децата. Синът ми е първокласник в 38 ОУ ,гр.София и бяхме информирани че часовете ще се провеждат веднъж месечно-в събота. Първото съобщение което получихме ни информираше че децата срещу 23 лева ще бъдат извозени с автобуси до Златни мостове,където ще получат инструктаж за планинско ориентиране. Това дойде под формата на декларация-че сме съгласни,че детето е здраво. Нито дума коя фирма ще ги извозва,имат ли лиценз да возят деца,какво точно струва 23 лева на дете,при положение че трябваше да си носят храна. Нашият отказ да пратим детето при тези условия доведе до предупреждение за 6 неизвинени отсъствия. Имам и друго възражение-учим децата да рециклират,да ходят пеш или да използуват публичен транспорт за да пазят природата-колко възпитателно е 5 автобуса да бълват замърсяване в сърцето на планината ,да качат децата нависоко и някой там да им говори за природа????? Семейството ми при всеки сгоден случай е в планината-и-между другото двупосочния билет за кабинката за дете е 4 лева . Наистина ще се радвам да разбера дали някое училище е намерило по-удачна форма за провеждане на тези модули.

# 1
  • Мнения: 4 204
Синът ми е второкласник в 22-ро. До сега не са излизали от училище. Нито обиколка на София, нито парк,Витоша, да не говорим за извънградска екскурзия.
А на мен ми се иска. Sad

# 2
  • у дома
  • Мнения: 7 145
Синът ми е второкласник в 22-ро. До сега не са излизали от училище. Нито обиколка на София, нито парк,Витоша, да не говорим за извънградска екскурзия.
А на мен ми се иска. Sad

Сигурно не сте модул туризъм,а например модул спортни игри и затова.

# 3
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Аз доколкото зная може да се изберат спортни игри в училище или раходки извън него. Излизането от училище е свързано с документация и повече разправии, затова много често се предпочитат спортни игри.

# 4
  • Мнения: 2 898
Видът на модула се гласува на педагогически съвет. Той е задължителен, затова се пишат отсъствия. Когато е "туризъм", часовете за целия месец се вземат наведнъж, в извънучебно време.  Фирмата и лиценза са задължителни, но за документацията в училище. Не виждам причина, ако питате да не ви ги кажат.

Семейството ми при всеки сгоден случай е в планината-и-между другото двупосочния билет за кабинката за дете е 4 лева .

Чудесно, но когато водиш 1 или 2 деца. Учителите не са толкова прости хора. Те и без това винаги са с единия крак в затвора. При това става въпрос за първокласници. Как се водят тролкова деца с градски транспорт и се качват на лифт?!

# 5
  • Мнения: 7 821
И в училището на децата ми са с този модул. Правят подобни екскурзии. Не отказват информация за фирмите, ако е поискана. Модула е задължителен, родителите са предупредени предварително, нормално е да има неизвинени отсъствия. Училището не е детска градина.

Разбирам еко аргументите ти, даже ги споделям. НО предпочитам децата ми да се придвижват с осигурен транспорт, против съм да пътуват в градския такъв, а за лифта изобщо няма да говоря ... 4-6 първолака сами в кабинката  ooooh! ... няма нужда.
Това, че има родители, които водят децата си сред природата нищо не значи. Повечето не го правят. Одобрявам излизането на децата сред нея по всеки повод.

# 6
  • Варна
  • Мнения: 2 378
galja.g, не набирай толкова на учителите. По-скоро при всяко подобно излизане извън училище се интересувай за всичко, което те вълнува. Сигурна съм, че нито един учител няма да ти откаже информация. Ако не сте попиталиуняма как да ви започнаят чак в детайли с предполагаемите ви въпроси. Радвай се, че детето ти има възможност да прекара време със съучениците си в извънвучилищна обстановка. Това само ще го обогати.
В много училища няма възможност модулът, който всъщност е трети допълнителен час по ФВС задължително наоткрито, да се провежда сред природата. Кара се в двора на училището. Защото е по-лесно, второ, защото учителите трябва да са квалифицирани, т . е да са минали курс на обучение "Туризъм". Както са ти писали, формата се решава на педагогически съвет.

# 7
  • Мнения: 10
Явно когато модулът е туризъм, трябва да са спазени изисквания при излизане сред природата и се прибягва да услугите на фирма. Но от друга страна децата са първокласници, само 2 месеца са били в училище... Разговаряйте с класната, с директорката, трябва да ви се даде информация- длъжни са. Вие като родители трябва да сте сигурни за детето си.

# 8
  • Мнения: 9
С риск да прозвуча прекалено негативно-мисля че когато става за занимание за което се плаща то не може да е задължително. Редно е да бъдем попитани дали точно в почивните дни когато детето може да е със семейството си трябва да е задължено срещу заплащане да ходи някъде.Одобрявам извън класните занимания ,но за съжаление освен за този модул училището ни не се е напънало за нищо друго-спорт,извънкласни клубове по интереси,нищо.... И все си мисля че когато някой иска да му платя може да се постарае да ме информира за какво става дума.

# 9
  • у дома
  • Мнения: 7 145
А може ли някой да ми каже къде с нормативна уредба този час е задължителен - просто ме интересува...

# 10
  • Мнения: 4 936
Този час е въведен от Министъра на спорта. Наричат го още "втори час на класа' . Ще потърся за да ти напиша заповедта.

# 11
  • Мнения: 7 821
С риск да прозвуча прекалено негативно-мисля че когато става за занимание за което се плаща то не може да е задължително. Редно е да бъдем попитани дали точно в почивните дни когато детето може да е със семейството си трябва да е задължено срещу заплащане да ходи някъде.Одобрявам извън класните занимания ,но за съжаление освен за този модул училището ни не се е напънало за нищо друго-спорт,извънкласни клубове по интереси,нищо.... И все си мисля че когато някой иска да му платя може да се постарае да ме информира за какво става дума.
Пак ще пиша, че те разбирам, но те и на театър ще ги водят и той ще е платен и за него ще има отсъствия. На него обикновено ги водят с градския транспорт и съм много по-притеснена. А като те накарат да платиш 20-30 лв за да празнуват 24 май в Макдонатс или празника на буквите в Кентъки ще се хванеш за главата и екскурзията ще ти се стори песен  Peace . А и ще ги заведат в учебно време, та изобщо нямаш мърдане.
От друга страна не мисля, че децата трябва да се лишават от тези преживявания само защото са в разрез с нашите разбирания. Поне аз не лишавам моите, говоря обяснявам ако/защо не ми харесва, но не лишавам.

ПП (А като разбереш, че в час на класния са идвали да им обясняват колко е полезен Нескуик или да ги избират от фирма за детски модели ще ти се иска да скочиш от балкона).

Последна редакция: пн, 15 ное 2010, 08:46 от .Ели.

# 12
  • Варна
  • Мнения: 2 378
Този час е въведен от Министъра на спорта. Наричат го още "втори час на класа' . Ще потърся за да ти напиша заповедта.

Не е така. Вторият час на класа е т. нар. консултация с родители веднъж седмично.

# 13
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
не знам дали е модул Туризъм, но моето дете беше в четвъртък на екскурзия на Витоша и са имали лекция за опазване на природата и рециклиране.
Пусто не мога да се сетя името на туристическата фирма  newsm78

# 14
  • Мнения: 217
Ние също имаме такъв модул "Туризъм", но за сега са ги водили само веднъж до Копривщица и Панагюрище срещу сумата от 25 лева..... Но за разходка до Витоша за същата цена ми се струва прекалено...

Общи условия

Активация на акаунт