Модул "Туризъм" в началните училища

  • 10 399
  • 45
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 5 701

Модулът е задължителен час,който трябва да се вземе след учебните занятия.Взависимост от вида му може да бъде проведен в училището или извън него,може да се взима седмично по един път,през две седмици по два часа или месечно по четири часа.
Няма нищо общо с втория час на класа,който е задължитерлен за класния ръководител,а не за децата.Тогава класния дава консултации на родителите.

# 16
  • у дома
  • Мнения: 7 143

Модулът е задължителен час,който трябва да се вземе след учебните занятия.Взависимост от вида му може да бъде проведен в училището или извън него,може да се взима седмично по един път,през две седмици по два часа или месечно по четири часа.
Няма нищо общо с втория час на класа,който е задължитерлен за класния ръководител,а не за децата.Тогава класния дава консултации на родителите.

Точно тия думи искам да ги видя някъде написани черно на бяло като закон,защото аз мога да кажа ,че седмично трябва да имат 10 часа математика,ама то не е така...в норматива за 2 клас е записано 3,5часа седмично.

# 17
  • Мнения: 5 701

Модулът е задължителен час,който трябва да се вземе след учебните занятия.Взависимост от вида му може да бъде проведен в училището или извън него,може да се взима седмично по един път,през две седмици по два часа или месечно по четири часа.
Няма нищо общо с втория час на класа,който е задължитерлен за класния ръководител,а не за децата.Тогава класния дава консултации на родителите.

Точно тия думи искам да ги видя някъде написани черно на бяло като закон,защото аз мога да кажа ,че седмично трябва да имат 10 часа математика,ама то не е така...в норматива за 2 клас е записано 3,5часа седмично.
Ще ги потърся и ще ти пратя линк.
Задължителните часове по ФВС са по два пъти седмично,общо за годината 64 часа.Модулните часове за втори клас са 32 часа годишно.
http://webcache.googleusercontent.com/search?rlz=1T4AMSA_enBG327 … +2010&ct=clnk

Последна редакция: пн, 15 ное 2010, 17:03 от monii

# 18
  • у дома
  • Мнения: 7 143

Модулът е задължителен час,който трябва да се вземе след учебните занятия.Взависимост от вида му може да бъде проведен в училището или извън него,може да се взима седмично по един път,през две седмици по два часа или месечно по четири часа.
Няма нищо общо с втория час на класа,който е задължитерлен за класния ръководител,а не за децата.Тогава класния дава консултации на родителите.

Точно тия думи искам да ги видя някъде написани черно на бяло като закон,защото аз мога да кажа ,че седмично трябва да имат 10 часа математика,ама то не е така...в норматива за 2 клас е записано 3,5часа седмично.
Ще ги потърся и ще ти пратя линк.
Задължителните часове по ФВС са по два пъти седмично,общо за годината 64 часа.Модулните часове за втори клас са 32 часа годишно.
http://webcache.googleusercontent.com/search?rlz=1T4AMSA_enBG327 … +2010&ct=clnk

Това за мен за съжаление не е нормативен документ- не е на Министерството,няма подпис и печат и така натаък...

# 19
  • Мнения: 5 701
Искаше черно на бяло да видиш.Сега ще потърся и нормативните документи на Министерството.

Аз не разбрах обаче ти в какво се съмняваш?

Последна редакция: пн, 15 ное 2010, 19:07 от monii

# 20
  • Мнения: 5 701
http://www.minedu.government.bg/opencms/export/sites/mon/top_men … as/sports_2kl.pdf

Информация -  модулите по ФВС   
 Третият учебен час по предмета физическо възпитание и спорт се въвежда на основание чл. 16, ал. 4 от Закона за степента на образование, общообразователния минимум и учебния план и на основание чл. 21, ал. 3 от Закона за физическото възпитание и спорт.

Модулите за организиране и реализиране на третия учебен час по физическо възпитание и спорт в училище са утвърдени със заповед № РД – 09 – 1038 от 27.07.2004 година на Министъра на образованието и науката.

Те се провеждат извън седмичното разписание на часовете и в почивните и празнични дни: един път седмично - за модулите с продължителност 1-2 часа и 1 път месечно - за модулите с продължителност 4 и 6 часа.

В един клас могат да се формират групи, избрали различни модули, но  броят на групите не може да бъде повече от броя на паралелките в съответния клас.

 

Последна редакция: пн, 15 ное 2010, 18:35 от monii

# 21
  • у дома
  • Мнения: 7 143
http://www.minedu.government.bg/opencms/export/sites/mon/top_men … as/sports_2kl.pdf
 В този документ ,който е утвърдената програма по ФВС пише -хорариум часове по учебен час -2 часа седмично=64часа годишно,за допълнителен час и то  задължителен не се споменава...
Това- № РД – 09 – 1038 от 27.07.2004 година на Министъра на образованието и науката явно трябва да го потърся в Държавен вестник или го има някъде в нета?
И как трябва да се разбират думите извън седмичната програма?

# 22
  • Мнения: 5 701
http://www.minedu.government.bg/opencms/export/sites/mon/left_me … n_obr_minimun.pdf

Извън седмичната програма означава след учебните занятия или в почивните дни.

# 23
  • София
  • Мнения: 6 477
За мен идеята е добра - аз лично не мога да осигупя излизане до планината по ред причини. А и като отидат децата заедно им е много по-интересно. При нас не беше чак 23 лв. - това малко множко ми се вижда...мисля, че беше 15 лв....не е малко, но дребната беше изкарала много добре!
И без това често часовете по физическо се използват за наваксване на материал по български или математика, така че всяко движение е силно адмирирано от мен!

# 24
  • Мнения: 9
Благодаря на всички за активността по темата. От текстовете в закона не ми стана ясно за съжаление този час свободноизбираем или задължителноизбираем  е. И ако е второто защо не е на финансиране от общинските и държавните бюджети,както е упоменато, а се допуска да е предмет на договорки сключвани от Директора на училището с транспортни фирми в почивните дни.
Мога да цитирам поредната декларация която притигна при мен
" Запознат съм с инструктажа по безопасност и култура на поведение при провеждане на еккурзии и зелени училища" !????  " Запознат съм с условията за пътуване по маршрута София-Люлин планина-София.".. Ами не съм-наистина ли се очаква всеки родител според колкото го е грижа да отиде да затормози и без друго натоварената класна и да пита-или да се наредим направо пред директорския кабинет.А по отношение на "организирания транспорт " всеки месец в новините има автобуси закъсали по пътищата с деца на екскурзия-не е прекалено да се търсят лицензите на фирмата-дори трябва да са абсолютно прозрачни критериите при които е избрана.

# 25
  • Мнения: 2 898
От текстовете в закона не ми стана ясно за съжаление този час свободноизбираем или задължителноизбираем  е.

 Нито едното. За избор може да се говори само, ако на децата се предложи примерно футбол и гимнастика, и момчета и момичета се разделят по групи.
 Трудно е да се угоди на родителите. Едните роптаят, че никъде не водят децата им, другите - обратно - защо ги водят. Е, каквото и да е, не могат да растат затворени в клетка. Това, че децата и родителите трябва да са инструктирани е вярно и логично. Ако във вашето училище не са го направили - доста голям пропуск. Колкото до парите - няма кой да ги даде в нашата държава.. Другият вариан е да заведат децата някъде наблизо, без да се наситят на чист въздух и природа, само да се отбие номерът. Какво бихте предпочели?

# 26
  • Мнения: 4 936
Цитат:Съгласно заповед № 096–1038 от 27.07.2004 г. на министъра на МОН, допълнителният час по физическо възпитание и спорт (регламентиран в Закона за изменение и допълнение на Закона за физическото възпитание и спорта, ДВ, бр. 75 от 2002 г и Закона за степента на образование, общообразователния минимум и учебния план, ДВ, бр. 40 от 2004г.) се реализира под формата на модули. Те се провеждат извън седмичното разписание на часовете в училището.

# 27
  • Мнения: 4 936
И аз имах ядове с този модул. Звънях в регионалния инспекторат и от там бяха изключително любезни. Защо не звъннеш? Дори не се наложи да се представям, а когато я помолих жената се представи старши експерт .... Като им казах на родителската среща, че съм звъняла и какво са ми казали направо подскочиха, ама как, ама защо.. ама трябваше първо с нас да поговорите...бла, бла...

# 28
  • София
  • Мнения: 1 285
Ще ма извините за намесата, моите деца не са ученици. Водим ги всяка седмица на Витоша и случайно попаднахме на групата деца от 38-мо училище. Мисля, че за тях това е бил един страхотен ден. Видях, че играха доста игри на поляните пред Момина скала, после правиха преход до х. Камен дял ( задминаха ни по пътя, а на хижата бяха спрели за почивка), след което тръгнаха нагоре към Средец. Бяха свежи, весели с големи усмивки и зачервени бузи. Мисля, че като са заедно им е по-весело и такива излети са много полезни. Що се отнася до автобусите, вярно е - не са екологични, но не са екологични и стотиците леки коли, които стигат до там. Е хайде да си стоим всички в София и да гледаме Витоша отдолу. Като искам да кача двете си деца да се раздвижат в планината, маршрутката ли да използвам.

Чувала съм и за деца от ДГ на Игликини поляни, а тази Събота там бяха ученици от 125-то СОУ.

# 29
  • Варна
  • Мнения: 2 378
И аз имах ядове с този модул. Звънях в регионалния инспекторат и от там бяха изключително любезни. Защо не звъннеш? Дори не се наложи да се представям, а когато я помолих жената се представи старши експерт .... Като им казах на родителската среща, че съм звъняла и какво са ми казали направо подскочиха, ама как, ама защо.. ама трябваше първо с нас да поговорите...бла, бла...

Ами ще подскочат. И аз да съм, и аз ще поскоча. Защо прескачате стъпалата по йерархията и звъните за щяло-не щяло в РИО? Ако някой родител има питане или проблем, най-логично е да си го изясни с класния, ако не са му удовлетворили потребностити - с помощник-директора и директора. На мен пък ако не ми е каф, ще взема да звънна на Министъра. Да го попитам защо например часовете рисуване са толкова и дали не може да ги намалят, че моето дете не рисува добре.

Общи условия

Активация на акаунт