Модул "Туризъм" в началните училища

  • 10 403
  • 45
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 4 936
Ами ще подскочат. И аз да съм, и аз ще поскоча. Защо прескачате стъпалата по йерархията и звъните за щяло-не щяло в РИО? Ако някой родител има питане или проблем, най-логично е да си го изясни с класния, ако не са му удовлетворили потребностити - с помощник-директора и директора. На мен пък ако не ми е каф, ще взема да звънна на Министъра. Да го попитам защо например часовете рисуване са толкова и дали не може да ги намалят, че моето дете не рисува добре.
А ти защо реши, че сме говорили с тях? Класната каза' аз като класен р-л нямам отношение по въпроса, говорете с учителя, който го води' учителя по физическо: "нямам друга възможност а го вземам този час", зам, директора - ами няма кога да го вземат, трябва да го посещават, задължително е, това е" е как да не звъниш в инспектората?
И защо да не звъниш? Оказа се, че твърде малко учители са запознати със заповедите и нормативната уредба - всички гледат учебния план и каквото каже директора.
А ти защо се засягаш? От инспектората ли си или от учител?

# 31
  • Варна
  • Мнения: 2 378
...
А ти защо реши, че сме говорили с тях?

Кои тях?
- Класния и ръководството? (разбрах, че сте говорили)
- РИО (разбрах, че и с тях сте говорили-да не пълня отговора си с цитати)

Та не разбирам какъв е проблема? Като няма - защо няма, децата се обездвижвали. Като има - защо има и точно така ли трябва да е организирано? Със заповед е решено да има допълнителен час ФВС, има ли значение номера на заповедта, точката, алинеята, буквата... Авторката на темата имаше въпрос, мисля, че получи отговор. Не одобрявам събирането на големи суми за екскурзии или реализирането на модул "Туризъм", ако родителите не са съгласни. Подразних се от факта, че току дайте да звънкаме до РИО, когато нещо не ни е ясно, пък може и да не питаме хората, които пряко работат с децата ни.
Аз съм 2 в 1,  Flutter родител и учител. Много държа на прекия контакт с родителите и изясняване на неточностите. Ако сте забравили да впишете нещо в документ (ако това изисква работата ви), бих дошла при вас да коригирате пропуска, не бих ходила да питам шефа ви, защо служителите му допускат грешки.

Гореказаното е с най-добри чувства.

# 32
  • Мнения: 4 936
Разговаряхме с класния ръководител: отговор' аз като класен р-л нямам отношение по въпроса, говорете с учителя, който го води' разговаряхме с учителя по физическо, който води модула. отговор "нямам друга възможност за да го вземам този час",
разговаряхме със зам, директора (директора-в отпуск) отговор - ами няма кога да го вземат, трябва да го посещават, задължително е, това е"
При нас проблемът беше 1. какъв да бъде модулът - защо е избран баскетбол, родителите предпочитат 'туризъм' и 2: часовете, в които се провежда въпросният модул бяха както следва: ако са 2-ра смяна от 8 до 9 сутринта, ако са 1-ва смяна от 14 до 15.
Има деца който пътуват до училището. как да се придвижат от 8 до 9 и после потни да се приберат, да си научат, за да се върнат в 13.30 за редовни часове, от които първия е отново физическо?

# 33
  • Варна
  • Мнения: 2 378
Явно проблемът е наистина в организацията и реализирането на този час във вашето училище, за което може да поговорите на директора. Сигурна съм, че ще направи необходимото, за да може часовете да се провеждат в удобно време поне през втори учебен срок.

При нас не е така. Модулът, който за нашето училище и подвижни игри, се провежда обикновено като нулев час преди втората смяна и като последен в някой от дните на седмицата за първа смяна. Вида на допълнителното ядро, а именно вида на модула се решава от педагогическия колектив с гласуване на педагогически съвет преди началото на учебната година.

# 34
  • Мнения: 5 701

Много често учителят,който преподава модулите ,води  модулите на  всички първи,втори и други паралелки.Той няма физическата възможност да вземе всички часове-модули в удобно на децата време.Ако на единия клас вземе модула  непосредственно преди първия час или веднага след последния час-това е удобно само за един клас .А за останалите?А и не винаги физкултурния салона е свободен,провеждат се и редовни часове.
За това повечето учители предпочитат модула да бъде туризъм ,вземат го един път в месеца в почивен ден и готово.Според мен това е много добре за децата .

# 35
  • Мнения: 4 936
и аз съм за 'туризма'. обикновено го води класния. останалото е донагласяне на нормативи за сметка на децата. искам детето да спортува но защо да не е задължителен час, като всеки избира какъв спорт да е. - Да обявят в началото на уч. година няколко спорта - плуване, баскет, аеробика и часовете и дните за тяхното провеждане. Вместо да плащам и да го водя по тренировки сам ще си тренира и ще ходи с кеф. Да, ама не!

# 36
  • Варна
  • Мнения: 2 378

Не е толкова лесно. За да се водят тези часове по баскет, волейбол, аеробика, не може класния да ги поеме, защото е неквалифициран за това. Дори за да води "туризма" е необходимо да е минал курс. Тогава остава да се водят от преподавателите по ФВС, които физически не могат да поемат тези допълнителни часове на всички паралелки в училището. Остава да се наемат хонорувани преподаватели или допълнително треньори, а това вече минава в съвсем различна графа.

# 37
  • Бургас
  • Мнения: 372
Разбирам проблема на авторката...Явно не са ви запознали с условията,нито с фирмата,която организира предвижването на децата,а и нормално е да се запиташ,защо задължителен час се плаща...При това не малко за тази разходка.. Thinking Според мен просто е трябвало да разговаряш с класния,когато са възнкнали тия въпроси...А не да не пускате детето на екскурзия,защото го лишавате от възможността за прекрасна разходка и приятни емоции...А какво ще правите с тия 6 отсъствия..  Thinking

# 38
  • Мнения: 4 936
Иска ми се да сме бяла държава, всичко да е чисто и подредено. правилата да са ясни и за всички. и детето ми да получава всичко за което плащам: образование, здравеопазване, чист въздух, ... Cry

# 39
  • Варна
  • Мнения: 2 378
Иска ми се да сме бяла държава, всичко да е чисто и подредено. правилата да са ясни и за всички. и детето ми да получава всичко за което плащам: образование, здравеопазване, чист въздух, ... Cry

 Peace   Дано като разхождаме внуците си след време, да е така...

# 40
  • Мнения: 4 936
ако ги разхождаме някъде доста по на запад определено ще е така

# 41
  • Мнения: 9
"Що се отнася до автобусите, вярно е - не са екологични, но не са екологични и стотиците леки коли, които стигат до там. Е хайде да си стоим всички в София и да гледаме Витоша отдолу. Като искам да кача двете си деца да се раздвижат в планината, маршрутката ли да използвам."


Да,правилно сте схванала-това е идеята-да се използува повече обществен транспорт за да се замърсява по-малко. И-между другото- за всички "разходкаджии" в събота и неделя е забранено движението на леки автомобили в Парк Витоша-пак за да се замърсява по-малко-иначе природата няма да преживее тази наша радост от нея и внуците ни няма да имат възможност да се радватна планина. Човек не се е родил седнал в колата си-нали така?
   А по отношение на допълнителния час спорт-в училището няма никакви допълнителни спортни часове и водя децата срещу 50 лв на дете на месец на допълнителен спорт-в работно време, с огромно неудобство свързано с организацията на това развеждане. Ако трябва да се плаща-бих платила такива да се организират в училище,да се пооправи трагичната спортна база,да се плати на треньор и т.н.  Вместо това, в почивните дни останалата част от семейството вместо също да отиде на излет,като обичайно правим стои в града и плаща за да върже бюджета на някоя транспортна фирма . Първият час туризъм съвпадаше с ъс "Софийски математически турнир" където другото ми дете се яви-записах го за турнира  в друго училище. Как ви се струват приоритетите на образованието?????

# 42
  • Мнения: 9
В крайна сметка става ясно че начина да се обсъди допълнителния час  е да се разговаря с педагогическия съвет-това какво се прави с този час е явно политика на училището-в закона е дадена доста свобода да се реши индивидуално. Благодаря на всички за изразените мнения.

# 43
  • Мнения: 2 037
Идея си нямах какъв е този модул, но благодарение на темата разбрах.   bouquet
Детето сега (в четвърти клас) за първи път има подобен час - модул.
Имат модул ФВС. Води им го госпожата по ЧП.

# 44
  • Варна
  • Мнения: 2 378
В някои училища не го реализират изабщо. Имам преки наблюдения.

Общи условия

Активация на акаунт