Прекратяване на трудово-правни отношения

  • 13 730
  • 67
  •   1
Отговори
# 60
  • Варна
  • Мнения: 25 242
Става въпрос за 6 месечен изпитателен срок, доколкото разбрах. Според мен докъм петия месец работодателят можеше да се е ориентирал и да прекрати договора като хората, лице в лице, а не да праща заповед по мейл в последния ден. Най-малкото е тъпо.

# 61
  • Мнения: 13 770
Не си разбрала добре.

... За да внеса повече яснота-съпругът ми има сключен трудов договор за срок от една година,като първите два месеца е на изпитателен срок.По време на изпитателния срок,договорът е в полза на работодателя и той може да го прекрати без предизвестие(което и прави в момента),като не дължи обезщетение....

# 62
  • на село
  • Мнения: 1 028
От така подписаният трудов договор, оставам с впечатлението, че работодателят е имал намерение да при сключването на договора да остави работника за постоянно. Клаузата за изпитателен срок, е един вид напълно разумна застраховка, според мен. Щом става въпрос за каси, ключове и изобщо за някаква по- голяма отговорност. Два месеца са разумен срок за преценка, дали този човек става или не.
Според мене  доста.. хм.. некоректно да се опитва в този случай работника да се домогва до обезщетение. Може би просто не всичко е казано и нямаме погледа на другата страна, което мисля, е доста важно....  Rolling Eyes

# 63
  • Варна
  • Мнения: 25 242

Права си, нямам представа откъде ми е влязло в главата това за 6-те месеца  Confused Но така или иначе мнението ми не се променя съществено.

# 64
  • Мнения: 127
Момичета,става въпрос за два месеца изпитателен срок,като до последния ден на този срок работодателя е напълно в правото си да го прекрати без предизвестие,без да дължи никакво обяснение.Е,добре,защо тогава поне не го направи като хората?Защо дори и последния ден на изпитателния срок не дойде шефа със заповедта в ръка,защо не хвана двама свидетели,та дори и мъжът ми да откаже да се подпише,тези свидетели да се подпишат на заповедта,че "Лицето отказа да подпише" и да се приключи? Защо праща заповед по и-мейл,с некоректно попълнени данни?Да го бяха направили както го изисква законът!Наистина последния ден,преди да изтече изпитателният срок,съпругът ми си взе почивен ден,но следващите два дни беше на работа,дори се среща с шефа си,и той не му връчи никаква заповед.По този начин се премина границата на изпитателния срок.И какво сега ми казвате вие?Защо съпругът ми да няма право да иска да бъде освободен според условията на договора,който е подписал с работодателя?А именно-след изтичане на изпитателния срок,всяка от страните,която поиска прекратяване на договора,дължи 2 месеца предизвестие.Като е искал да го освободи в срока на изпитание,да го беше направил като хората,така мисля аз.

Иначе никъде не съм казала,че работодателя е бил некоректен,или че е назначил съпруга ми с по-ниска заплата,отколкото би получавал при безсрочен договор,но също така мога да кажа за съпруга ми,че  е бил коректен служител,изпълняващ съвестно задълженията си,а не както беше споменато "ден да мине,друг да дойде".На нас наистина не ни е ясно какви са мотивите да го освободят,но това е друга тема.

# 65
  • Благоевград
  • Мнения: 2 861
Момичета,става въпрос за два месеца изпитателен срок,като до последния ден на този срок работодателя е напълно в правото си да го прекрати без предизвестие,без да дължи никакво обяснение.Е,добре,защо тогава поне не го направи като хората?Защо дори и последния ден на изпитателния срок не дойде шефа със заповедта в ръка,защо не хвана двама свидетели,та дори и мъжът ми да откаже да се подпише,тези свидетели да се подпишат на заповедта,че "Лицето отказа да подпише" и да се приключи? Защо праща заповед по и-мейл,с некоректно попълнени данни?Да го бяха направили както го изисква законът!Наистина последния ден,преди да изтече изпитателният срок,съпругът ми си взе почивен ден,но следващите два дни беше на работа,дори се среща с шефа си,и той не му връчи никаква заповед.По този начин се премина границата на изпитателния срок.И какво сега ми казвате вие?Защо съпругът ми да няма право да иска да бъде освободен според условията на договора,който е подписал с работодателя?А именно-след изтичане на изпитателния срок,всяка от страните,която поиска прекратяване на договора,дължи 2 месеца предизвестие.Като е искал да го освободи в срока на изпитание,да го беше направил като хората,така мисля аз.

Иначе никъде не съм казала,че работодателя е бил некоректен,или че е назначил съпруга ми с по-ниска заплата,отколкото би получавал при безсрочен договор,но също така мога да кажа за съпруга ми,че  е бил коректен служител,изпълняващ съвестно задълженията си,а не както беше споменато "ден да мине,друг да дойде".На нас наистина не ни е ясно какви са мотивите да го освободят,но това е друга тема.

Сезирахте ли Инспекцията по труда да направи проверка?

# 66
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 737
Работодателят е бил напълно в правото си да освободи господина, имал е възможност и право да го направи. След като не е спазил сроковете, законовите изисквания и т.н. и след като сега се опитва със задна дата /т.е. фалшифицирайки/ да освобождава лично за мен съпругат на авторката е напълно в правото си да си търси правата. Успех.

# 67
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Някъде черно на бяло има ли го написано, че в последния ден от изпитателния срок, който се пада, работникът е трябвало да почива? Как така той сам решава, кога да си вземе почивен ден? Това не се ли решава от работодателя, не е ли задължително да се следва предварителен график?
Защото ми се струва, че не само едната страна е некоректна.
Аз, ако съм в срок на изпитване поне десетина дни преди изтичането му ще съм говорила с работодателя си, ще остана ли на работа или не, не бих си позволила да дебна да изтече, че да се покрия в последния ден, че да мине срока, че да го карам после да ме обезщетява или да го изнудвам по друга причина.Ама хора всякакви. Сега каква е алтернативата? Освен голото обезщетение.

Общи условия

Активация на акаунт