Ендометриозата - това което лекарите незнаят- Група за взаимопомощ

  • 119 698
  • 733
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 2 013
Здравейте,
Темата е страхотна и я изчетох цялата с интерес.
При мен се видя киста в ляв яйчник със специфична структура като шоколадова киста. Отдавна се опитвам да забременея. Ще правя скоро лапаро.

Моето лично мнение относно това състояние е следното:
- всеки организъм е много различен, защото си носим различни гени, различни патогени и т.н.;
+ все пак в моя случай: алегрии - от малка. Алергии към антибиотици, към много неща - пасвам на профила с алергиите;
- проблеми със сливиците - епщайн-бар вирус ги унищожи. Изкарах ги, когато бях на 32 год;
+ имах т.нар. фибриомиалгия, за която ревматолога не знаеше, че се предизвиква от епщайн-бар вируса, но УНГ-специалиста ми обясни, че вече е намерена връзката между двете. Откакто изкарах сливици - нямам вече болки в ставите; Тук с фибромиалгията пак пасвам на профила;
+ имах болки в дясно и много кръв в коремна кухина - може да е било спукана шоколадова киста, изкараха ми апендицита, но друго не видяха;
+ Хашимото, което след изкарването на сливиците "заспа". Имам възел в ЩЖ, но всички показатели са перфектни.
- относно хормоните: тук при мен е сложно, защото имам и друга диагноза - некласическа надбъбречна хиперплазия.

Според мен е наистина комплекс от фактори:
- авотимунни заболявания, като аз лично твърдя, че това са по-скоро един, два или три недиагностицирани патогени, които просто объркват и отслабват имунната система. Разбира се, генните мутации като HLA-B27 например и т.н. също са от голямо значение (за други автоимунни заболявания е HLA-B27);
- хормони;
- патогени според мен: аз съм си с кандида и с хронична инфекция с епщайн-бар.
- други фактори: стрес, лошо хранене и т.н. влияят на хормони и патогени.

Въпрос: Какво е мнението относно имуностимулатори и имуномодулатори? А т.нар. вливания на имуновинин (мисля беше)?

За мен трябва да се обърне внимание на имунната система преди всичко, на патогените (знайни и незнайни). Зная, че при Хашимото не се препоръчват имуностимуланти.

# 721
  • Мнения: 631
Здравей Magdalena1978, като начало стискам плаци лапарото да се отхвърли диагнозата за ендометриоза.
(Много в началото (2004г.) съм чела доста за т.н. серозни кисти, които се водят  различни от фоликулярни и ендо, сега изобщо май не съм ги срещала или просто не се коментират във форума).
Благодаря ти за интересните коментари, особено относно генните мутации - мисля, че почти не сме ги коментирали тук досега.
Как ти фиагностицираха Хашимото? С какви стойности си? Само от 2-3 години ли имаш тези проблеми? Интересно във времето как се развиват нещата.

# 722
  • Мнения: 2 013
Здравей lady_Joy,

Относно твоя въпрос:
"Как ти фиагностицираха Хашимото? С какви стойности си? Само от 2-3 години ли имаш тези проблеми? Интересно във времето как се развиват нещата."

Имах стойност на TSH 2.7 и повишен МАТ в периода 2007-2010 година. Тогава се видя и възела. Поради тези двете неща: възел и повишен МАТ ми поставиха диагноза Хашимото. Структурата на жлезата беше "едрозърнеста". Но тогава още не се знаеше за проблемните ми сливици. След като ги изкарах много добър ендокринолог ми обясни, че ЩЖ реагира на възпаления на сливици и гърло (беше го нарекла **** корито, ама забравих какво корито Simple Smile )

След като премахнах огнището на инфекция - сливиците, някакси МАТ влезе в норма, TSH ми е сега 1, следя ги на 6 мес, или 1 година. Възелът си стои, но явно не ми пречи на функцията на жлезата.

Принципно според ендокринологията няма как МАТ да влезе в норма, но слава Богу при мен така стана. Жлезата се успокои. Сега приемам Келп - йод, защото беше леко увеличена. Влезе сега в нормални размери също.

# 723
  • Мнения: 631
Благодаря ти за изчерпателния отговор, Магдалена! Явно доста ти е минало през главата, а пък всичко в организма е комплексно.
< цитат:
"След като премахнах огнището на инфекция - сливиците, някакси МАТ влезе в норма, TSH ми е сега 1, следя ги на 6 мес, или 1 година. ......Принципно според ендокринологията няма как МАТ да влезе в норма, но слава Богу при мен така стана.">
newsm78 Интресно ми е  как според твоят лекар МАТ не може да влезе в норма, защото на мен ми изписваха ниски дози Л-тирокс точно с цел понижение на МАТ (падна, ама малко).

# 724
  • Мнения: 631
Темичката почти се е запълнила вече. Пиша пак за книга на  тема хормонално  здраве: Мистерията  на женското здраве от Линда Крокет, авторката е американка с фитотерапевтична клиника в Англия и описва много точно всички механизми и взаимодействия и фактори в хормоналната система и жлезите с вътрешна секреция, както и в системата хормони-емиции-душевност (травми). Има специална глава за ендометризоата. Има рецепти - билкови, медитация и препоръчителни храни за всяко отделно състояние. На мен ми хареса и ми обясни защо едни автори препоръчват например месо, гъби и маслини при ендометриоза, а други не и обвързаността с други синдроми, проблеми, нарушения.

# 725
  • София
  • Мнения: 5
Здравейте момичета,

Ето ме отново след близо 2 години. Simple Smile
Обещах да ви пиша, за да ви дам информация как се развива проблемът с ендометриозата при мен. Както ви писах преди, откриха я случайно през 2012г. и ми направиха лапароскопска операция, след което ме лекуваха със Золадекс 6 месеца.
Ще гледам да съм максимално кратка и изчерпателна, за да не ми стане много дълъг постът. Simple Smile
За начало ще опиша какво е общото и различното между мен и вас.
1. Прилики:
- Много емоционална натура, която приема всичко много навътре;
- Хронична хрема, която имам от 14 годишна, в момента съм на 30;
- Лекувала съм се от поликистоза на яйчниците, когато бях на 18. Още тогава ми казаха, че ще имам проблем с тях и ми препоръчаха противозачатъчни, които аз отказах;
- Акне имам от 11 годишна, но наскоро почти го премахнах благодарение на една билкова рецепта – публикувала съм я по-долу;
- Мигрена – засилва се преди цикъл, след цикъл и по време на овулация. Появи се когато бях на  17;
- Миома – откриха я преди 2 години заедно с ендометриозната киста. Расте бавно и вероятно ще я махам към края на годината;
- HPV инфекция – боледувала съм, когато бях на 24-25;
- Кандидозни инфекции – в миналото ги правех доста често;
- Кръвна група 0 съм – явно наистина не понасям пшеница и мляко, както показа и тестът за хранителна нетолерантност;
- Приемала съм противозачатъчни Ясмин по грешна схема преди ЕМ, също тогава съм взимала за кратко Оргаметрил. Не знам дали имат общо с кистата и миомата, но е възможно да са ми нарушили по някакъв начин хормоналния баланс...

2. Разлики:
- Кафе изобщо не пия;
- Точно една година преди да се появи кистата, се спуквах от фитнес, така че твърдението, че трябвало да се движим повече, за да не се разболеем от ЕМ също не ми се струва особено вярно;
- Не съм изследвала естрогена си, но мъжките ми хормони са в норма.

3 . Бих искала да споделя и това:
- Золадексът го понесох сравнително добре, имах проблем с топлите вълни, но като цяло не съм станала по-нервна. Сусамовия тахан, който пих, ми помогна да си задържа калция в норма. След края на лечението даже беше на горната граница.
- За да не се получава разминаване между данните от протокола от болницата, където са ви назначили лечение със Золадекс и рецептата, която ви е издал личният лекар по този протокол, накарайте последния да ви издаде рецептата за 28 дни, а не за 30. По този начин няма вероятност да не съвпаднат дните, когато трябва да поставите инжекцията и дните, когато аптеката може да ви отпусне лекарството. Защото четох, че на много от вас се е наложило да купуват първата инжекция и после да продават тази, която им е била отпусната последна.
- Ако се притеснявате, че не ви идва цикълът след лечение със Золадекс или друго лекарство, което го спира, пийте витамин А. Ще дойде в най-скоро време.
- Диетите вероятно наистина влияят лошо, защото преди да се разболея, приемах много млечни и месни продукти (и бях ограничила въглехидратите, защото исках да отслабна). А те май не са особено полезни за хора с ЕМ.
- Веднага след като приключи лечението със Золадекс, получих подостър тиреоидит – остро възпаление на щитовидната жлеза. Слава Богу, сега съм съвсем здрава, но тази жлеза определено е свързана с половата система и трябва да се внимава с нея. Виждам връзка между това, че много жени с ЕМ имат и Хашимото.
- Някой ме беше питал за теста за хранителна нетолерантност. Направих си го в Хил Клиник в София. Около 250 лв струваше. Консултирах се с тяхната диетоложка и тя каза, че трябва да се внимава с разделното хранене и диетите, защото е възможно ЕМ да ми е била генетично заложена и аз да съм я отключила с тоя режим.
- Лекарят ми каза, че е възможно шоколадова киста да се появи при инфекция с хламиди. Така че, ако не сте сигурни, че е ЕМ, направете си изследване за хламиди. При мен се оказа отрицателно, за съжаление. Той каза също, че противозачатъчните свеждат риска от рецидив на ЕМ след проведено лечение със Золадекс.
- Не посещавайте д-р Мадлен Найденова в Поликлиника Младост (София). Бях отишла при нея на цитонамазка през лятото на 2012г. и тя не благоволи да ми погледне яйчниците на ехограф. Когато други лекари установиха, че имам 5 см киста, вече бяха минали 5 месеца и тя беше станала достатъчно голяма. А лекарите казаха, че е била ПОНЕ на 1 година. Благодарение на въпросната лекарка, сега липсва 2/3 от левия ми яйчник и съм с намален яйчников резерв. Внимавайте много дали посещавате добър гинеколог! Sad Не рискувайте със съмнителни лекари.
- Тия приказки за „положителното мислене” могат да бъдат доста опасни, както забелязаха някои от пишещите тук. Когато човек не успее да промени живота си, той изпитва вина, смята, че сам си е причинил проблемите, което изобщо не помага, даже вреди. Това не е моя мисъл, а на известен български психолог. Не се самообвинявайте и не вярвайте сляпо на всевъзможни „духовни учители”. Не казвам, че положителното мислене е нещо лошо, но подхождайте критично към подобни съвети.
- Аз също мога да се определя като „кариеристка”, но смятам, че е по-добре да съм кариеристка с ЕМ, отколкото да завися от други хора, някой друг да ми направлява живота и да не мога да си позволя елементарни неща. Защото това би ми докарало много по-големи проблеми, включително психологически.
Освен това нямаше да мога да си покривам лечението за другите болести, които имам. Simple Smile Едва ли всички те са резултат на това, че съм „кариеристка” и „амбициозна”.
- И последно - ще ви напиша една билкова рецепта против миоми, която ми даде един билкар.
Тя не повлия на моята миома, но пък кожата на лицето ми е в много по-добро състояние отколкото преди. И, да чукна на дърво, откакто ми приключи лечението със Золадекс през март миналата година, не съм имала никакви проблеми с ЕМ. Simple Smile
Турта – 150 гр.
Невен – 150 гр.
Листа от коприва – 100 гр.
Бял равнец – 50 гр.
Всичко се смесва в лиген. В 400 мл вряща вода се слагат 3 супени лъжици. Ври 1 минута.
Като изстине, го прецеждате. Пие се на 3 пъти през деня, половин час преди ядене.
Приема се минимум 3 месеца.
Така, като заключение мога да кажа, че просто споделям моето мнение и моя опит. Подчертавам, че НЕ натрапвам вижданията си на никой. Дано това, което написах, да е полезно по някакъв начин за тези от вас, които търсят истината.
Отсега нататък няма да влизам тук и да пиша, защото се надявам, че повече няма да се сблъсквам с ЕМ. Ако някой иска да ме пита нещо, нека ми пише лично съобщение. А ако не дай си Боже тя се върне, ще се видим пак...
При всички положения ви пожелавам да бъдете здрави, щастливи и да се обичате и приемате такива, каквито сте. Simple Smile
Успех!
  bouquet

# 726
  • Мнения: 631
Една статия озаглавена "Дамските превръзки и тампони: Как диоксинът в тях води до епидемия от ендометриоза"



http://healthwyze.org/index.php/component/content/article/201-sa … sis-epidemic.html

# 727
  • Мнения: 2 140
Д-р Бен Лин счита, че има връзка между генетичната MTHFR мутация и ендометриозата. Всичко е обяснено много логично и смислено, така че лично за мен това е причината за ендометриозата. Моля, добавете вариант генетична мутация в анкетата, за да мога да си променя отговора.

# 728
  • Мнения: 631
Д-р Бен Лин счита, че има връзка между генетичната MTHFR мутация и ендометриозата. Всичко е обяснено много логично и смислено, така че лично за мен това е причината за ендометриозата. Моля, добавете вариант генетична мутация в анкетата, за да мога да си променя отговора.

Саб, тогава като съм с нормален генотип по цитирания MTHFR, какво правя в тази тема? Simple Smile))
 Hug
Според мен е важно всички момичетата с такава диагноза да знаят за генетичните изследвания за тромбофилия и връзката с ендото  Peace
Като гледам е дошло време за пускане на нова тема - ако искаш направо се заеми с новата темичка и редактирай анкетата   bouquet

# 729
  • Мнения: 2 140
Честно да ти кажа, не съм много наясно с форума и не знам как.

Тук има ли някой лекувал се при д-р Григор Желязков /фитотерапевт/? Търси мнения за него.

# 730
  • Мнения: 678
Здравейте аз искам да попитам дали има някой с доказана ендометриоза и без силни болки при менструация. Като чета за ендометриоза навсякъде пише, че болката е основния симптом. При мен е налице намален яйчников резерв и постоянна течност в дъгласовото пространство, която последния път беше голямо количество и докторът ми все намеква за ендометриоза, но причината поради която не сме преминали към лапароскопия е че нямам болка при менструация, а това било основно.

Иначе аз понеже нямам доказана ендометриоза не зная дали да пиша за други заболявания, но общо взето имам разширена щитовидна жлеза. В момента е в застой и хормоните ми са норма и винаги са били. Без лекарства съм.
Доста често страдам от вагинити. При най-малка настинка или някава болест ме се променя нормалната среда и ми излизат разни бактерии и гъбички на изследванията, но леко, нищо сериозно. Между другото тези проблеми доста намаляха като спрях да нося прашки  Grinning, колкото и смешно да звучи минаха години за да послушам някои съвети и съжалявам, че не го направих по-рано.
Алергии и автоимунни нямам, но майка ми е с много сериозно автоимунно - лупус.
Като природа съм весел човек, но вземам много на сериозно задълженията си и не мога да се отпускам ако имам някаква работа. Винаги се стрема да я изпълня перфектно и съответно съм стресирана доста често. Не зная как да се преборя с това.

Последна редакция: вт, 10 мар 2015, 18:29 от aaangel

# 731
  • София
  • Мнения: 545
aaangel, аз съм с доказана ЕМ, оперирах се декември и сега съм на Золадекс. При мен въобще не е имало болезнен цикъл, даже обратното почти не ме болеше. Моята киста я открих защото имах болки в десния яйчник и отидох на контролен преглед, а аз съм правила няколко пъти фуликулни кисти и пак така ме болеше и си мислех че пак е такава. От когато ми откриха кистата до когато се оперирах минаха 3 или 4 месеца и цикъла ми беше много лек и почти без болка, изпитвах дискомфорт и болка само при секс

# 732
  • Мнения: 2 140
Аз също нямах болки по време на цикъл преди първата си операция. Но отидох на преглед заради болка на яйчника. Иначе напоследък имам болки в средата на цикъла.

# 733
  • Мнения: 78
Mомичета, спешно ми трябва съвет.
Писах тук преди време, че имах 3 инжекции. Последната ми беше на 2ри февруари, а на 13-14 ми дойде. СЛед това имах много горещи вълни до към края на февруари и спряха.
От тогава не ми е идвало.
Днес следобяд ми щукна да си купя тест за бременност ей така импулсивно и имам много много бледа втора черта.
Не вярвам да съм бременна та аз нямам една тръба. Отрязаха я заради извънматочна бременност която направих миналата година. При лапароскопията откриха лека форма на ендометриоза както се изразиха.
Имам още един тест, който ще направя утре, но съм паникьосана.
Моля ви за мнение. Случвало ли се е на някого?

Общи условия

Активация на акаунт