Тия вече съвсем се оляха

  • 7 783
  • 60
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 141
    И престанете да правите аналогия с действащите пазарни икономики,щото там и заплатите са други. Peace
То остави, че са други, но се дават навреме и в пълен размер.

# 31
  • Мнения: 2 055
Цена от 11-12 лева преди  две години също  е супер висока цена...Един килограм сирене се прави от 2 литра мляко, а един килограм кашкавал от 5-6 кг мляко.Е, питам аз суровината за 1кг кашкавал е 4 лева,до 16 лева ,т.е. още 4 пъти отгоре какво плащам????
В тези 16 лева 2,67 ти е само ДДС което плащаш на държавата.

# 32
  • Мнения: 382
Хубаво ДДС-то,но като бях  Англия съм си купувала пак кашкавал с ДДС на 3.99 паунда.
 Сега си купувам често прекрасен гръцки кашкавал (живея близо до границата) за 5 евро.
 Е нали и там плащам ДДС, в Гърция за сравка е 21%?
 Тия хора какво на загуба ли работят?Айде ,моля ви се. Peace
Е какво излиза- един грък взима 1000 евро пък яде по-евтин кашкавал? newsm78

# 33
  • Мнения: 2 055
Ами и моя мъж скоро купува много хубав кашкавал за 10 лв./кг, но директно от магазин в самата мандра-с. Кирилово, мандра Арачиеви/. Просто имаше път натам, спрял и купил. Тук в търговските вериги в нашия град го купувам на 14-15 лв.

# 34
  • Пловдив
  • Мнения: 2 493
ivangogov, прочети пак какво съм написала, не си разбрал. Никъде не казвам, че има монопол при хранителните стоки, а за електроенергията. Все си мисля, че явно ти са позасегнати интересите и затова така плюеш.

И не става дума за това по-качественото да не е по-скъпо, а сравнително качествената, добра храна да е на поносими цени с оглед какви са заплатите на българите !

"Ако цената беше твърде висока, хората няма да купуват кашкавал, той ще залежава по магазините и накрая производителя ще фалира. " - Абе ти на кой свят живееш ? Навиваш ли се да кажеш същото и за цената на хляба, млякото, градския транспорт ? Разсъждаваш на теория, обаче си далеч от реалността. Пазарна икономика няма, има крупни играчи и интереси.

"Така, че хората са прецакани от две страни.Производитела на суровината от една страна, и крайния потребител от друга.Кой е по средата " - ketti, съгласна съм с теб, до голяма степен  цената набъбва от разни прекупвачи...всичко е в гърлата на търговците.

Последна редакция: пт, 04 мар 2011, 00:40 от svetla

# 35
  • Мнения: 382
Пазарна икономика няма, има крупни играчи и интереси.

"Така, че хората са прецакани от две страни.Производитела на суровината от една страна, и крайния потребител от друга.Кой е по средата " - ketti, съгласна съм с теб, до голяма степен  цената набъбва от разни прекупвачи...всичко е в гърлата на търговците.
Много точно казано!!! Peace

# 36
  • Мнения: 2 480
"За Бога, братя, не купувайте!"-Това го каза Димитър Попов на 1.02.1991г., когато вдигнаха всички цени 5-6пъти, а някои дори 10пъти! Как да не купуват хората, като магазините бяха изпразнени до този момент?! И нямаше никаква конкуренция. Просто държавата вдигна цените и някои спечелиха от укритите стоки. А сега цените се определят от МАФИЯТА! Няма свободна конкуренция, а само спекула и злоупотреби! Eдва ли някое правителство ще се справи в близките години с тези проблеми. При нас управлява МАФИЯТА и никой не е в състояние да и каже нищо. Скоро няма да станем истинска пазарна икономика. Колкото и да струва даден артикул все ще се краде-неточен грамаж, вода, сол и какво ли още не.... Неслучайно сирене като нашето, но произведено в Гърция и Италия е много по-качествено. Киселото мляко-също. А за нас остава нещастното утешение, че имаме най-хубавото мляко и най-хубавото сирене на света. Не зная дали все още някой вярва на тези глупости.

Последна редакция: пт, 04 мар 2011, 03:44 от vl

# 37
  • Мнения: 5 710
Смятам, че има спекула. Картели, или както там е модерно да се казва.
И това доколкото ми е известно е незаконно. Следователно трябва да се преследва и наказва.
Което не означава, че всичко, което ми се струва скъпо е продукт на картелни споразумения и интереси.

Освен това не разбирам пазарната икономика като 'див капитализъм' без правила, контрол или съвсем никаква регулация. Напротив, известна регулация ми се струва приемлива, когато се отнася до защита от подбиване на цени, конкуренция и т.н. Аз например  продавам услуга, която е 'скъпа' на фона на нивото, на което могат да паднат китайците в бранша. Реално тя е дори ниска. Но те могат да подбиват цените и да ме поставят в абсурдна ситуация, просто защото за тях контрол няма, задължения също, властите очевидно си затварят очите за тази работна прослойка, която се различава и по манталитет от нас, и т.н мн. мога да кажа. Така че, аз по-скоро съм с две ръце 'ЗА" регулация на минималните цени, които една стока или услуга може да достигне, не толкова за пика й. Не съм икономист, но според мен точно това е вредно за икономиката.

# 38
  • Мнения: 4 300
С най добро чувство препоръчвам на хората, стигнали до третия урок в икономиката, да не се опитват да обяснят целия свят с първите два. Еластичност на търсенето, най висока пазарна цена- хубаво, но не е толкова просто.
Без да съм запозната с подробности с идеята, ми се струва просто поредният клон, на който да висят маймуни. И досега в държавата си имаше механизъм за борба с нелоялната конкуренция, картелни споразумения и т.н. Дали работи и дали е адекватен е друг въпрос, но така или иначе е въпрос на воля и желание. Има поне 3 органа в държавата, които могат и се занимават с този контрол, по добре да се насочат усилия към подобряване на тяхната дейност, преди да назначим директор, секретарка, да наемем офис и да купим три служебни коли.

# 39
  • Мнения: 904
В момента пред мен е касовата бележка от гръцкия Лидл, ами освен на торбичката която е обложена с 23% ддс, на всички хранителни стоки то е13% ддс, какво им пречи на нашите да го приложат това гъвкаво ддс и при нас, да не сме по богати от тях newsm78, ще ама друг път и в криза при тях е по поносим живота. Сериозно се замислям за постоянно изнасяне в тази посока, и там плащат данъци хората, ама ето на, един пенсионер със земеделска пенсия там взима малко над 2пъти повече от дядо ми който е с тавана пенсия щото е бил миньор, само дето те не са изкарали нито силикоза  нито туберкулоза, и неговите набори оттатък границата изглеждат с 10години по млади. Като се научим като тях да се подкрепяме като някой от нас въстане тогава ще ги догоним по стандарт на живот, а ние какво правим дигнат се учители за високи заплати оп завидим им как така ще взимат повече, вдигнат се доктори същото, полицаите пак същата реакция.
Ей затова сме си на тоя хал от 20 години и докато сме с такова мислене така ще е.

# 40
  • Мнения: 1 565
Пазарна икономика няма, има крупни играчи и интереси.

"Така, че хората са прецакани от две страни.Производитела на суровината от една страна, и крайния потребител от друга.Кой е по средата " - ketti, съгласна съм с теб, до голяма степен  цената набъбва от разни прекупвачи...всичко е в гърлата на търговците.
Взехте ми думите от клавиатурата...

"За Бога, братя, не купувайте!"-Това го каза Димитър Попов на 1.02.1991г., когато вдигнаха всички цени 5-6пъти, а някои дори 10пъти! Как да не купуват хората, като магазините бяха изпразнени до този момент?! И нямаше никаква конкуренция. Просто държавата вдигна цените и някои спечелиха от укритите стоки. А сега цените се определят от МАФИЯТА! Няма свободна конкуренция, а само спекула и злоупотреби! Eдва ли някое правителство ще се справи в близките години с тези проблеми. При нас управлява МАФИЯТА и никой не е в състояние да и каже нищо. Скоро няма да станем истинска пазарна икономика. Колкото и да струва даден артикул все ще се краде-неточен грамаж, вода, сол и какво ли още не.... Неслучайно сирене като нашето, но произведено в Гърция и Италия е много по-качествено. Киселото мляко-също. А за нас остава нещастното утешение, че имаме най-хубавото мляко и най-хубавото сирене на света. Не зная дали все още някой вярва на тези глупости.
Много вярно казано  Peace

Като се научим като тях да се подкрепяме като някой от нас въстане тогава ще ги догоним по стандарт на живот, а ние какво правим дигнат се учители за високи заплати оп завидим им как така ще взимат повече, вдигнат се доктори същото, полицаите пак същата реакция.
Ей затова сме си на тоя хал от 20 години и докато сме с такова мислене така ще е.
Това 1000-ди пъти съм си го мислела.

# 41
  • София
  • Мнения: 2 481
Всички много разбирате от икономика, но не отчитате факта, че се създава поредният държавен орган/ комисия или какво е там, който ще кърти един пари за заплата, а после ще ни обясняват по телевизията: "Ами не е законно/справедливо/икономически  обусловено, но ние само констатираме, щото сме пазарна икономика и няма как да повлияем".

# 42
  • Мнения: 4 300
Ей затова сме си на тоя хал от 20 години и докато сме с такова мислене така ще е.
А, те гърците щото цъфнали и вързали. С протести не се създава икономика, нито се става богат, а с работа.  Що не се сравняваме с германците или със скадинавците.

# 43
  • гр. Шумен
  • Мнения: 521
Всички много разбирате от икономика, но не отчитате факта, че се създава поредният държавен орган/ комисия или какво е там, който ще кърти един пари за заплата, а после ще ни обясняват по телевизията: "Ами не е законно/справедливо/икономически  обусловено, но ние само констатираме, щото сме пазарна икономика и няма как да повлияем".
Това едно на ръка, ама покрай изборите може да има някоя и друга ефектна акцийка "картелите", освен ако вече не са се уморили от акциите или по скоро уплашили покрай флашките. Grinning
Рокси, точно с гърците трябва ад се сравняваме защото сме и мързеливи и корумпирани не по-малко от тях (даже повече), ама разликата е, че те винаги викат "искам", а ние като ни хързулнат по нанадолнището вдигаме страхливо рамене "ами щом се налага..." (тук визирам и мечтите на ЕРП-тата да ни смъкнат по още 15-20 кожи от гърба).

# 44
  • Мнения: 4 300
Това с мързела и корупцията са приказки като за пред чаша узо и гръцка салата  Laughing Последно четох, че най корумпираната страна в ЕС е Австрия.
Протестите не решават нищо, само отлагат ( евентуално) проблемите във времето, докато накрая не си ги платим пак, с лихвите.

Общи условия

Активация на акаунт