Тия вече съвсем се оляха

  • 7 775
  • 60
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4
Цитат
Държавата обяви война на спекулата с храните

Създават до дни звеното за борба с надутите цени
Цените на продуктите от потребителската кошница ще бъдат проверявани приоритетно от звено към Министерския съвет, което ще се бори със спекулата при храните. Това са мляко, сирене, кашкавал, яйца, колбаси и захар,
съобщи вчера министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов след заседанието на правителството. Според него е редно новият орган да се съсредоточи върху тях, защото най-голям дял от семейния бюджет отива за покупката на тези стоки.
Земеделският министър подчерта, че най-големи съмнения има за цената на кашкавала, който на много места се продава за 16 лева на килограм.  „В момента литър мляко се изкупува средно за 70 стотинки и няма пазарна логика кашкавалът да е 16 лева”, заяви министър Найденов. По думите му идеята на новото звено е да проверява тези, които произвеждат и предлагат кашкавал на такива цени, защото е възможно той да излиза от мандрата за 10 лева на кг, а в магазините да струва доста повече.
Земеделският министър съобщи, че предложението за създаване на звено за борба със спекулата ще бъде внесено в МС следващата седмица. Дотогава трябва да се прецени под каква форма точно ще съществува. Засега е ясно, че то ще е на подчинение директно на МС

Големи простотии правят нашите скъпи управляващи но тук вече се оляха. Особено пък с тоя кашкавал. Кой е тоя смешник Найденов че да казва колко щял да струва кашкавала в магазина? Те чуват ли се изобщо какво говорят. В пазарната икономика няма никаква връзка между цената на суровината и цената на крайния продукт в магазина. Всяко нещо струва точно толкова, колкото са склонни да дадат за него купувачите. Ако аз произвеждам кашкавал, ако реша мога да го продавам и за 40 лв. килото- какъв е проблема. Въпроса е дали ще има кой да го купи. Ако има кой да го купи - добре. Ако няма - цената пада докато се намери кой да го купи. В крайна сметка не производителя а търговеца и пазара определят колко ще е крайната цена на дадена стока на пазара. Няма никакво значение че млякото било по 10 или 20 ст. литъра. Кашкавалът ще струва толкова колкото са склонни хората да платят за него в магазина. Нито стотинка повече, нито стотинка по-малко.
То бива, бива популизъм ама това тяхното на нищо не прилича вече.

# 1
  • Мнения: 25 633
Нищо лошо няма в това, пазарът да диктува цените, стига да има защита от картелни споразумения. А такава у нас, за жалост, няма работеща.
Можеш и кашкавал по 100 лв. да пуснеш, стига да не се договориш с останалите производители да не продават по-ниско от 95 лв.
Схващаш ли или да ти го нарисувам?

# 2
  • Мнения: 1 488
добре е да има някакъв контрол, според мен.

# 3
  • Мнения: 4
Нищо лошо няма в това, пазарът да диктува цените, стига да има защита от картелни споразумения. А такава у нас, за жалост, няма работеща.
Можеш и кашкавал по 100 лв. да пуснеш, стига да не се договориш с останалите производители да не продават по-ниско от 95 лв.
Схващаш ли или да ти го нарисувам?

Да не искаш да кажеш, че представители на всички знайни и незнайни мандри в България (които са сигурно стотици по села и паланки) са се събрали на тайно съвещание в скрита хижа в гората, за да се договорят, че от утре кашкавала ще струва 20 лв. и никой няма право да продава кашкавал за по-малко.  Shocked Наистина ли го вярваш това?
На пазара има кашкавал и по 4 лв и по 20 лв. - къде видя картел тук? Схващаш ли или да ти го рисувам?

# 4
  • Мнения: 4 841
На пазара има кашкавал и по 4 лв и по 20 лв. - къде видя картел тук? Схващаш ли или да ти го рисувам?

Има, за 200 грама обаче  Joy

А ти как ще обясниш това, че и мандричка с капацитет 100 кг кашкавал на месец, и крупен производител с капацитет 10 тона на месец, ценообразуват по идентичен начин? Звездите ли им го говорят, или са учили в един и същи университет? Може и да го нарисуваш, ако ти е по-лесно.

Бе нямаше ли си тема за плюене по правителството, та трябва да се пускат все нови и нови, от все едни и същи хора? Или си гоните някакъв норматив?

# 5
  • Мнения: 4

Бе нямаше ли си тема за плюене по правителството, та трябва да се пускат все нови и нови, от все едни и същи хора? Или си гоните някакъв норматив?


Темата не е за плюене по правителството, а е принципна за безумната идея да се създаде орган който да казва кое колко да струва в една пазарна икономика.

Колкото до кашкавала по 4 лв. - ще снимам в нашия квартален магазин кашкавал на мандра баба Гица от едно близко село точно толкова пише на етикета. Колко е кашкавал един Господ знае но факта е факт - на етикета пише кашкавал за 4 лв.


А ти как ще обясниш това, че и мандричка с капацитет 100 кг кашкавал на месец, и крупен производител с капацитет 10 тона на месец, ценообразуват по идентичен начин? Звездите ли им го говорят, или са учили в един и същи университет? Може и да го нарисуваш, ако ти е по-лесно.


Ще ти го обясня, дано го разбереш, че като гледам не схващаш много бързо.
Стремежа на всеки производител и търговец е да продаде продукцията си на възможно най-висока цена. Стремежа на всеки купувач е да даде възможно най-малко пари за това което купува. Някъде по средата се срещат интересите на продавача и купувача. Купувача се съгласява да даде една определена цена която може да си позволи. И ако и продавача се съгласи на тази цена имаме сделка.
Разбра ли как става ценообразуването в пазарната икономика или още веднъж да обяснявам като за теб.

Последна редакция: чт, 03 мар 2011, 13:09 от ivangogov

# 6
  • гр. Шумен
  • Мнения: 521
Нищо лошо няма в това, пазарът да диктува цените, стига да има защита от картелни споразумения. А такава у нас, за жалост, няма работеща.
Можеш и кашкавал по 100 лв. да пуснеш, стига да не се договориш с останалите производители да не продават по-ниско от 95 лв.
Схващаш ли или да ти го нарисувам?

Да не искаш да кажеш, че представители на всички знайни и незнайни мандри в България (които са сигурно стотици по села и паланки) са се събрали на тайно съвещание в скрита хижа в гората, за да се договорят, че от утре кашкавала ще струва 20 лв. и никой няма право да продава кашкавал за по-малко.  Shocked Наистина ли го вярваш това?
На пазара има кашкавал и по 4 лв и по 20 лв. - къде видя картел тук? Схващаш ли или да ти го рисувам?
Сериозно ли си вярваш, че мандраджията директно ти продава кашкавала. КАртелни споразумения има, защото каналите за внос, износ, изкупуване и т. н. аспекти на търговията се държат от същите тия, които още ЛУканов ги назначи за капиталисти. И когато им подпари под д-то, атакуват с храните, за да могат да си възстановят статуквото такова, каквото им изнася.
ЗА 4 лв има кашкавал, да. Но от палмово масло.

# 7
  • Мнения: 654
Ей, много прост народ сте,бе Mr. Green
Търсите под вола теле.
Наистина ли на някой му дреме за цените на които пазарува народа?
Това е с цел КОМИСИЯ.

# 8
  • Мнения: 862
Поредната простотия на правителството. Този Найденов е като пуделите, само лае без да хапе.
Картелни споразумения има навсякъде и първо с това трябва да се преборят управляващите, защото дори работодателите правят такива по отношение на заплащането.

# 9
  • Мнения: 25 633

Колкото до кашкавала по 4 лв. - ще снимам в нашия квартален магазин кашкавал на мандра баба Гица от едно близко село точно толкова пише на етикета. Колко е кашкавал един Господ знае но факта е факт - на етикета пише кашкавал за 4 лв.


А, и затова става въпрос. Ако има поне една институция, която да си гледа работата, вместо да виси по форумите в работно време, по магазините нямаше да има нещо, наречено "кашкавал", а производителите на фалшификати щяха да си носят последствията.
Онова от 4 лв. щяха да го наричат другояче.

# 10
  • Мнения: 4 841
Ще ти го обясня, дано го разбереш, че като гледам не схващаш много бързо.
...
Разбра ли как става ценообразуването в пазарната икономика или още веднъж да обяснявам като за теб.

Искрено съжалявам малоумната ти темичка, която, както се вижда, не събужда небивал интерес... И няма как да е иначе, след като е толкова... семпла.

Нищо де, поне желаещите да напишат нещо в нея, виждат какво е отношението на автора към всяко мнение, различно от неговото.

Мен подобни псевдо икономически познания само яко ме разсмиват. Но вие си гонете норматива за теми, няма проблем  Joy

# 11
  • Варна
  • Мнения: 957

Разбра ли как става ценообразуването в пазарната икономика или още веднъж да обяснявам като за теб.

Tъй де, тъй, ама щом човекът, дето говори от името на търговците (новините на БНТ),  ми обяснява как "ценообразуваме, следвайки световните тенденции", най-нормалното нещо е да  се сетя с носталгия (и разбиране) за "За Бога, братя, не купувайте!", да се сетя за гърците, нали? То и наш'то, прословуто овче, търпение си има  нек'ви граници!

# 12
  • Мнения: 904
Не знам как ценообразуват нашите производители, но и не мога иначе да си обясня как така у нас всичко стана много по скъпо отколкото в Гърция (най-близо ми е и имам лични наблюдения)
900гр. супер вкусно овче сирене, не като нашето супер пресолено, излиза 9,60лв., за същият грамаж на Маджаров кравето сирене е около 12лв., 1кг захар там е 1,54лв., тук е 1,80-2,00-2,2лв.
Е на тях не им ли оказват влияние световните борси newsm78, та нашите само с това се оправдават.
Ей затова трябва да се намеси държавата, само дето не виждам как точно си е вързала гащите от законна гледна точка.

# 13
  • Мнения: 4
Не знам как ценообразуват нашите производители, но и не мога иначе да си обясня как така у нас всичко стана много по скъпо отколкото в Гърция (най-близо ми е и имам лични наблюдения)
900гр. супер вкусно овче сирене, не като нашето супер пресолено, излиза 9,60лв., за същият грамаж на Маджаров кравето сирене е около 12лв., 1кг захар там е 1,54лв., тук е 1,80-2,00-2,2лв.

Не знам кое те кара да купуваш от скъпото сирене на Маждаров. На пазара има и сирене по 3 лв. килото. Сега сигурно ще кажеш че на Маждаров сиренето е по-хубаво затова искаш да си купуваш от него. Ма ако може и да е по-евтино.
На този принцип и аз искам да карам автомобил БМВ Х6-ца щото много ми харесва. Обаче.... струва 300 000 лв. на пазара. Нямам пари да си го купя затова карам малка, стара и смотана кола за която имам пари. Сега, следва ли да се оплача на тази комисия, че фирмата БМВ продава много скъпо своите коли и аз не мога да си ги купя а много искам. Някой ще потърси ли сметка на БМВ как прави ценообразуването си и защо продава на тези високи цени.

# 14
  • Мнения: 25 633
Кажи за самолетите!  tooth

# 15
  • Пловдив
  • Мнения: 2 493
В пазарната икономика няма никаква връзка между цената на суровината и цената на крайния продукт в магазина. Всяко нещо струва точно толкова, колкото са склонни да дадат за него купувачите. Ако аз произвеждам кашкавал, ако реша мога да го продавам и за 40 лв. килото- какъв е проблема. Въпроса е дали ще има кой да го купи. Ако има кой да го купи - добре. Ако няма - цената пада докато се намери кой да го купи.

Не е точно така. В икономиката има едно понятие- еластичност на търсенето, много зависи от него цената. Стоките от 1-ва необходимост колкото и да поскъпват, няма да спреш да купуваш сирене, мляко, хляб, нали ? От това се възползват. Особено ако се касае за монопол, както при електроенергията.
Заради тази "еластичност" например пуловер за голям човек струва 40 лв, а за бебе (с 3-4 пъти по-малко плат) струва 50 лв  #Crazy 

# 16
  • София
  • Мнения: 2 481
Вие сериозно ли смятате, че подобна комисия или орган има законови инструменти, за да коригира или да влияе по някакъв начин на цените. Ще стане както за цената на хляба- министърът се възмущава по телевизията и с половин уста казва, че реално няма как да повлияе на цената, може само да "препоръчва". Кьорфишеци, за да се радват масите  Mr. Green.

# 17
  • Мнения: 904
Не знам как ценообразуват нашите производители, но и не мога иначе да си обясня как така у нас всичко стана много по скъпо отколкото в Гърция (най-близо ми е и имам лични наблюдения)
900гр. супер вкусно овче сирене, не като нашето супер пресолено, излиза 9,60лв., за същият грамаж на Маджаров кравето сирене е около 12лв., 1кг захар там е 1,54лв., тук е 1,80-2,00-2,2лв.

Не знам кое те кара да купуваш от скъпото сирене на Маждаров. На пазара има и сирене по 3 лв. килото. Сега сигурно ще кажеш че на Маждаров сиренето е по-хубаво затова искаш да си купуваш от него. Ма ако може и да е по-евтино.
На този принцип и аз искам да карам автомобил БМВ Х6-ца щото много ми харесва. Обаче.... струва 300 000 лв. на пазара. Нямам пари да си го купя затова карам малка, стара и смотана кола за която имам пари. Сега, следва ли да се оплача на тази комисия, че фирмата БМВ продава много скъпо своите коли и аз не мога да си ги купя а много искам. Някой ще потърси ли сметка на БМВ как прави ценообразуването си и защо продава на тези високи цени.

Господине, Вашата кола не е от особено жизненоважно значение за Вашето физическо оцеляване, но качествената и достъпна храна е такава за всеки гражданин на тази държава, особено на тези които са работили за нея десетки години, но пенсията им не стига за повече от едно кисело мляко с две филийки хляб днес.
И да има и други сирена, не е само това на Маджаров или пършевица, но аз сравних качествено еднакви продукти, защото закупеното от Гърция сирене е дори в пъти по-вкусно от тукашното, но е и по евтино, а кой сте Вие че да ми казвате какво качество сирене да си слагам на масата, работя, плащам данъци на тази държава, осигурявам работни места и мисля редно е да обръщам внимание с какво се храня, ако не за друго то за да съм работоспособен и здрав данъкоплатец на тази държава по дълго време. Грижа обаче на тази държава е да следи какво е качеството на всички храни които се предлага на пазара, а не да ми пробутват деликатес за 3 лв. като сирене Naughty, благодаря.Грижа също трябва да и е и с колко залъка в устата са заспали тази нощ, стотиците пенсионери, години работили за нея.
Пък Вие ако не сте успели да си докарате стандарт за БМВ Х6-дерзайте повече, но не на гърба на народа.
Little Evil,  това е жалкото в случая, че е редно, редно е да влияят върху ценообразуването на стоки от първа необходимост, но те няма закон с който да го направят.

# 18
  • Пловдив
  • Мнения: 2 493
Не знам как ценообразуват нашите производители, но и не мога иначе да си обясня как така у нас всичко стана много по скъпо отколкото в Гърция (най-близо ми е и имам лични наблюдения)
900гр. супер вкусно овче сирене, не като нашето супер пресолено, излиза 9,60лв., за същият грамаж на Маджаров кравето сирене е около 12лв., 1кг захар там е 1,54лв., тук е 1,80-2,00-2,2лв.

Не знам кое те кара да купуваш от скъпото сирене на Маждаров. На пазара има и сирене по 3 лв. килото. Сега сигурно ще кажеш че на Маждаров сиренето е по-хубаво затова искаш да си купуваш от него. Ма ако може и да е по-евтино.
На този принцип и аз искам да карам автомобил БМВ Х6-ца щото много ми харесва. Обаче.... струва 300 000 лв. на пазара. Нямам пари да си го купя затова карам малка, стара и смотана кола за която имам пари. Сега, следва ли да се оплача на тази комисия, че фирмата БМВ продава много скъпо своите коли и аз не мога да си ги купя а много искам. Някой ще потърси ли сметка на БМВ как прави ценообразуването си и защо продава на тези високи цени.

Господине, Вашата кола не е от особено жизненоважно значение за Вашето физическо оцеляване, но качествената и достъпна храна е такава за всеки гражданин на тази държава, особено на тези които са работили за нея десетки години, но пенсията им не стига за повече от едно кисело мляко с две филийки хляб днес.
И да има и други сирена, не е само това на Маджаров или пършевица, но аз сравних качествено еднакви продукти, защото закупеното от Гърция сирене е дори в пъти по-вкусно от тукашното, но е и по евтино, а кой сте Вие че да ми казвате какво качество сирене да си слагам на масата, работя, плащам данъци на тази държава, осигурявам работни места и мисля редно е да обръщам внимание с какво се храня, ако не за друго то за да съм работоспособен и здрав данъкоплатец на тази държава по дълго време. Грижа обаче на тази държава е да следи какво е качеството на всички храни които се предлага на пазара, а не да ми пробутват деликатес за 3 лв. като сирене Naughty, благодаря.Грижа също трябва да и е и с колко залъка в устата са заспали тази нощ, стотиците пенсионери, години работили за нея.
Пък Вие ако не сте успели да си докарате стандарт за БМВ Х6-дерзайте повече, но не на гърба на народа.
Little Evil,  това е жалкото в случая, че е редно, редно е да влияят върху ценообразуването на стоки от първа необходимост, но те няма закон с който да го направят.

  bouquet за поста !
Защото написаното звучеше като: щом не искаш да платиш повече, яж боклуци (такова е сиренето за 3 лв), че и сравнението е БМВ, продукти от съвсем различен вид.

# 19
  • Мнения: 4
Господине, Вашата кола не е от особено жизненоважно значение за Вашето физическо оцеляване,
Г-жо, качеството на моята (а и вашата) кола е от абсолютно жизненоважно значение за физическото ми оцеляване. Първо, новата и качествена кола е в пъти по-сигурна при ПТП от старата което е изключително важно за физическото ми оцеляване. Второ, новата и качествена кола гори по-малко бензин и замърсява в пъти по-малко околната среда което също е от жизнено важно значение за мен и за всички хора. Което значи че е от първостепенна необходимост аз да карам нова кола като БМВ Х6 която може да спаси живота ми при ПТП и ще замърсява много по-малко околната среда от старата ми кола в момента.

Защото написаното звучеше като: щом не искаш да платиш повече, яж боклуци (такова е сиренето за 3 лв),
Абе вие от Марс ли падате. Никога ли досега не сте чували че хубавата, качествена, екологична и т.н. храна е винаги по-скъпа от некачествената храна. Винаги е било така и така ще бъде. Другото означава да се върне комунизма. Но даже и при комунизма имаше хубава и качествена храна която ядяха другарите, а народа ядеше каквото има по магазините.

Не е точно така. В икономиката има едно понятие- еластичност на търсенето, много зависи от него цената. Стоките от 1-ва необходимост колкото и да поскъпват, няма да спреш да купуваш сирене, мляко, хляб, нали ? От това се възползват. Особено ако се касае за монопол, както при електроенергията.
Не знам за какъв монопол и какъв картел може да се говори точно при стоките от първа необходимост - мляко, яйца, хляб, брашно, и т.н. Точно защото са много купувани тези стоки са и най-произвеждани от хиляди производители. Във всеки град има хлебопекарни, мандри и т.н. Няма никаква възможност да се направи картел и монопол точно на стоките от първа необходимост заради хилядите знайни и незнайни техни производители, пръснати из села и паланки из цяла България. И тъй като няма възможност за монопол, точно за тези стоки важи с пълна сила пазарния принцип на определяне на цената.

# 20
  • Пловдив
  • Мнения: 23 686
ivangogov а за цената на бензина нещо да кажеш? Или и при бензина няма монопол?

# 21
  • гр. Шумен
  • Мнения: 521
ivangogov, картелно споразумение може да съществува не само при производителите на храната. Защото последната се прави от някаква суровина (за която ти твърдиш, че цената й няма нищо общо с цената на крайния продукт и което не е точно така), а тя е по-податлива на монополизъм (мащабно изкупуване на реколтата например и диктуване цените на пазара, това гарнирано с контрол върху вноса, става чисто монополче). Абе начини много, особено когато пазарната икономика е само бледо отражение на такава, а политическата конюнктура е свързана с големите играчи на пазара, включая и мафията.
И сега малко спам - в последните 2 дни тука се вихрят две теми, които много си приличат по това, че авторът задължително се заяжда и обижда тези, които не са съгласни с неговото мнение. Лика-прилика сте си с Катюнгелче.

# 22
  • Мнения: 904
"Г-жо, качеството на моята (а и вашата) кола е от абсолютно жизненоважно значение за физическото ми оцеляване. Първо, новата и качествена кола е в пъти по-сигурна при ПТП от старата което е изключително важно за физическото ми оцеляване. Второ, новата и качествена кола гори по-малко бензин и замърсява в пъти по-малко околната среда което също е от жизнено важно значение за мен и за всички хора. Което значи че е от първостепенна необходимост аз да карам нова кола като БМВ Х6 която може да спаси живота ми при ПТП и ще замърсява много по-малко околната среда от старата ми кола в момента."

Eй, това много ги топли пенсионерите вечер и хилядите безработни в момента, част от който са принудени да продават де що имат имущество, за да могат да си изхранват семействата,знаеш ли колко ги е еня за околната среда тия дето нямат какво да сложат на масата, и за каква пазарна икономика ми говорите тука, като големите играчи са една шепа хора от  едно време и те диктуват положението на пазара.

# 23
  • Мнения: 241
Картелни споразумения и монополи се създават най-лесно в малките пазари. Ние сме малък пазар с ниска покупателна способност - тотално обречени на  монополи.
Една комисия по намаляване на цените ще е временно решение, докато производителите свият производството и се появи дефицит от "контролирания" продукт. Тогава  ще е евтин, но няма да го има в магазина. Производителите или ще направят суровината на "сухо мляко", или ще направят кравите на салам. Ако е " на салам", опираме до внос на кашкавал без местна конкуренция - тогава ще видим космически цени и  безсилна комисия.

Мисля, че такива комисии са подготовка за изборна пропаганда, и ще видим още "загрижено-социални" НЕП измислици.

# 24
  • Мнения: 4
„В момента литър мляко се изкупува средно за 70 стотинки и няма пазарна логика кашкавалът да е 16 лева”, заяви министър Найденов

Цялата тема тръгна от ей това изказване на смешника Найденов. Точно пазарната логика казва, че цената на кашкавала е тази, за която той може да се продаде в момента на пазара. Щом този производител (или търговец) продава на тази цена, значи има кой да купува този продукт, значи цената му е точно тази. Ако цената беше твърде висока, хората няма да купуват кашкавал, той ще залежава по магазините и накрая производителя ще фалира. Освен това кашкавала не е продукт от първа необходимост - човек прекрасно може да живее и без да яде кашкавал.

докато производителите свият производството и се появи дефицит от "контролирания" продукт. Тогава  ще е евтин, но няма да го има в магазина.
Точно това беше положението при комунизма. Евтини стоки, ама ги няма по магазините. Евтини банани, евтини портокали ама само на Нова Година.
Самата идея някаква комисия да казва кое колко трябва да струва си е чист популизъм и комунизъм.

# 25
  • Мнения: 25 633
Ейййй, налапахте бюджетния кокал и много го пазите някой друг да не се облажи!  Mr. Green
Голям лай, голямо нещо. Споко, бе. Няма да ви подяде новата комисия. Дишай спокойно! Peace

# 26
  • Мнения: 3 479
Нищо лошо няма в това, пазарът да диктува цените, стига да има защита от картелни споразумения. А такава у нас, за жалост, няма работеща.
Можеш и кашкавал по 100 лв. да пуснеш, стига да не се договориш с останалите производители да не продават по-ниско от 95 лв.
Схващаш ли или да ти го нарисувам?

Да не искаш да кажеш, че представители на всички знайни и незнайни мандри в България (които са сигурно стотици по села и паланки) са се събрали на тайно съвещание в скрита хижа в гората, за да се договорят, че от утре кашкавала ще струва 20 лв. и никой няма право да продава кашкавал за по-малко.  Shocked Наистина ли го вярваш това?
На пазара има кашкавал и по 4 лв и по 20 лв. - къде видя картел тук? Схващаш ли или да ти го рисувам?

Ами може и да не вярваш, обаче се правят определени договорки.
Работила съм във фирма, която продава оборудване за хранително-вкусовата промишленост и съм работила с млеко- и месопреработватели. Била съм свидетел на това как се диктуват по-ниски изкупни цени на млякото от определени по-големи мандри. Става дума за северозападна България. Предполагам, че едва ли са изключение. Щом се случва на едно място в България, значи и на други се случва. Освен това си има браншови организации. Едва ли правят договорките в офисите открито, обаче бъди сигурен, че всички се знаят и по-големите играчи се договарят на неформални места. Макар да са конкуренция и да се дебнат един друг, си пазят и гърбовете.
И да, добре е да се проучи как точно при толкова ниска изкупна цена на млякото, кашкавалът е толкова скъп. Освен това никой не ги контролира колко мляко изкупуват и колко продукция изкарват на пазара. Един ден от седмицата викат съответния ветеринар да им издаде съответния документ за 1т кашкавал, а с тази бележка (вид разрешително за годност на продукцията) и после продават цяла седмица, т.е. 5 тона минимум. Няма как да се разбере тази бележка за коя партида е.
Тъмна Индия е там!

# 27
  • Мнения: 141
Кашкавал може да си купиш, може и да не си купиш, не е жизненоважно/да предположим/.Обаче, е жизненоважно за хората, продаващи млякото на безценица, което не покрива нищо от разходите, което трябва, за да се изхрани животното зимата, което е много скъпо.За това ще ядем кашкавал и сирене от палмово масло, ще пием вино от стафиди, щото и гроздето знаем как се изкупува, защото изкупуват телетата, като крави на по-ниска цена за килограм живо тегло, но някъде по магазините да сте видели месо или салам от крава, всички са от телешко.Така е и с тютюна, така е и с картофите, така е и с дините.Така, че хората са прецакани от две страни.Производитела на суровината от една страна, и крайния потребител от друга.Кой е по средата  newsm78

# 28
  • Мнения: 2 055
Министър Найденов да не се чуди защо литър мляко се изкупува за 70 ст. а кило кашкавал струва 16 лв., а да потърси логиката в следните аспекти:
- цената на тока за промишлеността се вдигна от 01.07.2010 / за цената на промишления ток никога не се вдига шум по медиите, само за битовите абонати/
- вдигнаха се минималните осигурителни прагове от 01.01.2011
- вдигнаха се и осигуровките от 01.01.2011
- вдигна се и цената на горивото
е няма как тогава цената на кило кашкавал да е 10-11 лв. като преди две години.

# 29
  • Мнения: 382
Цена от 11-12 лева преди  две години също  е супер висока цена...Един килограм сирене се прави от 2 литра мляко, а един килограм кашкавал от 5-6 кг мляко.Е, питам аз суровината за 1кг кашкавал е 4 лева,до 16 лева ,т.е. още 4 пъти отгоре какво плащам????
 В България всеки иска да забогатее за един ден,то бива алчност ама това на нищо не прилича.
    И престанете да правите аналогия с действащите пазарни икономики,щото там и заплатите са други. Peace

# 30
  • Мнения: 141
    И престанете да правите аналогия с действащите пазарни икономики,щото там и заплатите са други. Peace
То остави, че са други, но се дават навреме и в пълен размер.

# 31
  • Мнения: 2 055
Цена от 11-12 лева преди  две години също  е супер висока цена...Един килограм сирене се прави от 2 литра мляко, а един килограм кашкавал от 5-6 кг мляко.Е, питам аз суровината за 1кг кашкавал е 4 лева,до 16 лева ,т.е. още 4 пъти отгоре какво плащам????
В тези 16 лева 2,67 ти е само ДДС което плащаш на държавата.

# 32
  • Мнения: 382
Хубаво ДДС-то,но като бях  Англия съм си купувала пак кашкавал с ДДС на 3.99 паунда.
 Сега си купувам често прекрасен гръцки кашкавал (живея близо до границата) за 5 евро.
 Е нали и там плащам ДДС, в Гърция за сравка е 21%?
 Тия хора какво на загуба ли работят?Айде ,моля ви се. Peace
Е какво излиза- един грък взима 1000 евро пък яде по-евтин кашкавал? newsm78

# 33
  • Мнения: 2 055
Ами и моя мъж скоро купува много хубав кашкавал за 10 лв./кг, но директно от магазин в самата мандра-с. Кирилово, мандра Арачиеви/. Просто имаше път натам, спрял и купил. Тук в търговските вериги в нашия град го купувам на 14-15 лв.

# 34
  • Пловдив
  • Мнения: 2 493
ivangogov, прочети пак какво съм написала, не си разбрал. Никъде не казвам, че има монопол при хранителните стоки, а за електроенергията. Все си мисля, че явно ти са позасегнати интересите и затова така плюеш.

И не става дума за това по-качественото да не е по-скъпо, а сравнително качествената, добра храна да е на поносими цени с оглед какви са заплатите на българите !

"Ако цената беше твърде висока, хората няма да купуват кашкавал, той ще залежава по магазините и накрая производителя ще фалира. " - Абе ти на кой свят живееш ? Навиваш ли се да кажеш същото и за цената на хляба, млякото, градския транспорт ? Разсъждаваш на теория, обаче си далеч от реалността. Пазарна икономика няма, има крупни играчи и интереси.

"Така, че хората са прецакани от две страни.Производитела на суровината от една страна, и крайния потребител от друга.Кой е по средата " - ketti, съгласна съм с теб, до голяма степен  цената набъбва от разни прекупвачи...всичко е в гърлата на търговците.

Последна редакция: пт, 04 мар 2011, 00:40 от svetla

# 35
  • Мнения: 382
Пазарна икономика няма, има крупни играчи и интереси.

"Така, че хората са прецакани от две страни.Производитела на суровината от една страна, и крайния потребител от друга.Кой е по средата " - ketti, съгласна съм с теб, до голяма степен  цената набъбва от разни прекупвачи...всичко е в гърлата на търговците.
Много точно казано!!! Peace

# 36
  • Мнения: 2 480
"За Бога, братя, не купувайте!"-Това го каза Димитър Попов на 1.02.1991г., когато вдигнаха всички цени 5-6пъти, а някои дори 10пъти! Как да не купуват хората, като магазините бяха изпразнени до този момент?! И нямаше никаква конкуренция. Просто държавата вдигна цените и някои спечелиха от укритите стоки. А сега цените се определят от МАФИЯТА! Няма свободна конкуренция, а само спекула и злоупотреби! Eдва ли някое правителство ще се справи в близките години с тези проблеми. При нас управлява МАФИЯТА и никой не е в състояние да и каже нищо. Скоро няма да станем истинска пазарна икономика. Колкото и да струва даден артикул все ще се краде-неточен грамаж, вода, сол и какво ли още не.... Неслучайно сирене като нашето, но произведено в Гърция и Италия е много по-качествено. Киселото мляко-също. А за нас остава нещастното утешение, че имаме най-хубавото мляко и най-хубавото сирене на света. Не зная дали все още някой вярва на тези глупости.

Последна редакция: пт, 04 мар 2011, 03:44 от vl

# 37
  • Мнения: 5 710
Смятам, че има спекула. Картели, или както там е модерно да се казва.
И това доколкото ми е известно е незаконно. Следователно трябва да се преследва и наказва.
Което не означава, че всичко, което ми се струва скъпо е продукт на картелни споразумения и интереси.

Освен това не разбирам пазарната икономика като 'див капитализъм' без правила, контрол или съвсем никаква регулация. Напротив, известна регулация ми се струва приемлива, когато се отнася до защита от подбиване на цени, конкуренция и т.н. Аз например  продавам услуга, която е 'скъпа' на фона на нивото, на което могат да паднат китайците в бранша. Реално тя е дори ниска. Но те могат да подбиват цените и да ме поставят в абсурдна ситуация, просто защото за тях контрол няма, задължения също, властите очевидно си затварят очите за тази работна прослойка, която се различава и по манталитет от нас, и т.н мн. мога да кажа. Така че, аз по-скоро съм с две ръце 'ЗА" регулация на минималните цени, които една стока или услуга може да достигне, не толкова за пика й. Не съм икономист, но според мен точно това е вредно за икономиката.

# 38
  • Мнения: 4 300
С най добро чувство препоръчвам на хората, стигнали до третия урок в икономиката, да не се опитват да обяснят целия свят с първите два. Еластичност на търсенето, най висока пазарна цена- хубаво, но не е толкова просто.
Без да съм запозната с подробности с идеята, ми се струва просто поредният клон, на който да висят маймуни. И досега в държавата си имаше механизъм за борба с нелоялната конкуренция, картелни споразумения и т.н. Дали работи и дали е адекватен е друг въпрос, но така или иначе е въпрос на воля и желание. Има поне 3 органа в държавата, които могат и се занимават с този контрол, по добре да се насочат усилия към подобряване на тяхната дейност, преди да назначим директор, секретарка, да наемем офис и да купим три служебни коли.

# 39
  • Мнения: 904
В момента пред мен е касовата бележка от гръцкия Лидл, ами освен на торбичката която е обложена с 23% ддс, на всички хранителни стоки то е13% ддс, какво им пречи на нашите да го приложат това гъвкаво ддс и при нас, да не сме по богати от тях newsm78, ще ама друг път и в криза при тях е по поносим живота. Сериозно се замислям за постоянно изнасяне в тази посока, и там плащат данъци хората, ама ето на, един пенсионер със земеделска пенсия там взима малко над 2пъти повече от дядо ми който е с тавана пенсия щото е бил миньор, само дето те не са изкарали нито силикоза  нито туберкулоза, и неговите набори оттатък границата изглеждат с 10години по млади. Като се научим като тях да се подкрепяме като някой от нас въстане тогава ще ги догоним по стандарт на живот, а ние какво правим дигнат се учители за високи заплати оп завидим им как така ще взимат повече, вдигнат се доктори същото, полицаите пак същата реакция.
Ей затова сме си на тоя хал от 20 години и докато сме с такова мислене така ще е.

# 40
  • Мнения: 1 565
Пазарна икономика няма, има крупни играчи и интереси.

"Така, че хората са прецакани от две страни.Производитела на суровината от една страна, и крайния потребител от друга.Кой е по средата " - ketti, съгласна съм с теб, до голяма степен  цената набъбва от разни прекупвачи...всичко е в гърлата на търговците.
Взехте ми думите от клавиатурата...

"За Бога, братя, не купувайте!"-Това го каза Димитър Попов на 1.02.1991г., когато вдигнаха всички цени 5-6пъти, а някои дори 10пъти! Как да не купуват хората, като магазините бяха изпразнени до този момент?! И нямаше никаква конкуренция. Просто държавата вдигна цените и някои спечелиха от укритите стоки. А сега цените се определят от МАФИЯТА! Няма свободна конкуренция, а само спекула и злоупотреби! Eдва ли някое правителство ще се справи в близките години с тези проблеми. При нас управлява МАФИЯТА и никой не е в състояние да и каже нищо. Скоро няма да станем истинска пазарна икономика. Колкото и да струва даден артикул все ще се краде-неточен грамаж, вода, сол и какво ли още не.... Неслучайно сирене като нашето, но произведено в Гърция и Италия е много по-качествено. Киселото мляко-също. А за нас остава нещастното утешение, че имаме най-хубавото мляко и най-хубавото сирене на света. Не зная дали все още някой вярва на тези глупости.
Много вярно казано  Peace

Като се научим като тях да се подкрепяме като някой от нас въстане тогава ще ги догоним по стандарт на живот, а ние какво правим дигнат се учители за високи заплати оп завидим им как така ще взимат повече, вдигнат се доктори същото, полицаите пак същата реакция.
Ей затова сме си на тоя хал от 20 години и докато сме с такова мислене така ще е.
Това 1000-ди пъти съм си го мислела.

# 41
  • София
  • Мнения: 2 481
Всички много разбирате от икономика, но не отчитате факта, че се създава поредният държавен орган/ комисия или какво е там, който ще кърти един пари за заплата, а после ще ни обясняват по телевизията: "Ами не е законно/справедливо/икономически  обусловено, но ние само констатираме, щото сме пазарна икономика и няма как да повлияем".

# 42
  • Мнения: 4 300
Ей затова сме си на тоя хал от 20 години и докато сме с такова мислене така ще е.
А, те гърците щото цъфнали и вързали. С протести не се създава икономика, нито се става богат, а с работа.  Що не се сравняваме с германците или със скадинавците.

# 43
  • гр. Шумен
  • Мнения: 521
Всички много разбирате от икономика, но не отчитате факта, че се създава поредният държавен орган/ комисия или какво е там, който ще кърти един пари за заплата, а после ще ни обясняват по телевизията: "Ами не е законно/справедливо/икономически  обусловено, но ние само констатираме, щото сме пазарна икономика и няма как да повлияем".
Това едно на ръка, ама покрай изборите може да има някоя и друга ефектна акцийка "картелите", освен ако вече не са се уморили от акциите или по скоро уплашили покрай флашките. Grinning
Рокси, точно с гърците трябва ад се сравняваме защото сме и мързеливи и корумпирани не по-малко от тях (даже повече), ама разликата е, че те винаги викат "искам", а ние като ни хързулнат по нанадолнището вдигаме страхливо рамене "ами щом се налага..." (тук визирам и мечтите на ЕРП-тата да ни смъкнат по още 15-20 кожи от гърба).

# 44
  • Мнения: 4 300
Това с мързела и корупцията са приказки като за пред чаша узо и гръцка салата  Laughing Последно четох, че най корумпираната страна в ЕС е Австрия.
Протестите не решават нищо, само отлагат ( евентуално) проблемите във времето, докато накрая не си ги платим пак, с лихвите.

# 45
  • Мнения: 2 480
Това с мързела и корупцията са приказки като за пред чаша узо и гръцка салата  Laughing Последно четох, че най корумпираната страна в ЕС е Австрия.

И за Италия отдавна се говори същото, обаче какви са видимите резултати??? Разбити пътища, мръсни от години улици, заличена маркировка, занемарени и мръсни подлези, липса на осветление, тротоари с натрошени и надигнати плочки, счупени пейки, автобусни спирки в отчайващо състояние,  боклуци навсякъде-има ли ги тези неща?

Последна редакция: нд, 06 мар 2011, 00:25 от vl

# 46
  • Мнения: 4 300
Ти понеже си специалист по Италия, хеле по архитектурата, градската среда и фонтаните  Wink

Това как изглеждат улиците и подлезите зависи най вече от парите, които ще се дадат за тях, не от корупцията. С трици маймуни не се ловят, а всички големи градове са мръсни, в т.ч. Рим, съжалявам.

# 47
  • Мнения: 2 480
Ти понеже си специалист по Италия, хеле по архитектурата, градската среда и фонтаните  Wink

Това как изглеждат улиците и подлезите зависи най вече от парите, които ще се дадат за тях, не от корупцията. С трици маймуни не се ловят, а всички големи градове са мръсни, в т.ч. Рим, съжалявам.

И да съжаляваш, и да не съжаляваш не е мръсно колкото в българските градове. И там крадат пари, и там уговарят сделки с пари под масата, обаче няма такива видими последици както в Бг! Можеш ли да ми обясниш значението на думичката "хеле"?

# 48
  • Мнения: 4 300
Естествено, че не е. Средната заплата в България е 600 лв, а в Италия сигурно е 1500 евро. Даже ти можеш да сметнеш разликата в приходите от данъци. Да не сравняваме туристите, които посещават Италия и си оставят парите там, и че освен всичко друго там има автомобилопроизводители, модна индустрия, най голямата банкова група в Европа и т.н.
Не е трудно да се сетиш, че има значение колко има преди да се краде и колко остава, а не само дали се краде ( щото навсякъде все се краде, да не се лъжем).

# 49
  • Мнения: 2 480
Естествено, че не е. Средната заплата в България е 600 лв, а в Италия сигурно е 1500 евро. Даже ти можеш да сметнеш разликата в приходите от данъци. Да не сравняваме туристите, които посещават Италия и си оставят парите там, и че освен всичко друго там има автомобилопроизводители, модна индустрия, най голямата банкова група в Европа и т.н.
Не е трудно да се сетиш, че има значение колко има преди да се краде и колко остава, а не само дали се краде ( щото навсякъде все се краде, да не се лъжем).

Остава да си припомним, че преди 20 и повече години и нашите улици бяха много по-чисти. Или си го забравила? В Гърция също са много по-чисти в момента и не са разбити!
Не се ли сещаш, че чистенето в Бг все пак е много по-евтино, отколкото в Италия?
Не можем да се успокояваме с това, че навсякъде се краде. Това е демагогия!

# 50
  • Мнения: 4 300
Не знам какво имаш предвид под чисти. В който и голям град да съм била, все се пикае по улици, ъгли и асансьори, все има боклуци. Друг е въпросът, че един разтрошен тротоар и чист да е, пак изглежда зле. Пътищата тоже. Т.е. изначалното е да има какво да се пази и поддържа. Няма улица, или каквото и да е всъщност, което да изкара 20 години без да се поддържа или само с кърпеж,  и пак да изглежда добре.Освен това ние харчим глупаво и нерационално, като всички бедни. Ремонтираме през зимата или точно преди газификация, а дори и новите пътища се правят евтино, респ. после излизат скъпо. 
В добавка препоръчвам теорията за счупените прозорци. Обяснява останалото.

# 51
  • Мнения: 2 480
Не знам какво имаш предвид под чисти. В който и голям град да съм била, все се пикае по улици, ъгли и асансьори, все има боклуци. Друг е въпросът, че един разтрошен тротоар и чист да е, пак изглежда зле. Пътищата тоже. Т.е. изначалното е да има какво да се пази и поддържа. Няма улица, или каквото и да е всъщност, което да изкара 20 години без да се поддържа или само с кърпеж,  и пак да изглежда добре.Освен това ние харчим глупаво и нерационално, като всички бедни. Ремонтираме през зимата или точно преди газификация, а дори и новите пътища се правят евтино, респ. после излизат скъпо.  
В добавка препоръчвам теорията за счупените прозорци. Обяснява останалото.

Вятърът духва и се вдига прах до небето! Не си ли виждала това? А когато е мокро-кал! Не мият и не метат от години! Преди го правеха всяка седмица!
Кошчетата и те не винаги се изпразват навреме.
Парите отиват в общия кюп, както през Т.Живковите години. А после за какво ли не, само не и за чистене. Обаче са събрани във вид на такса смет! Дори и по селата събират такава на хора, които имат къщи, но от години не живеят там. Разбира се и там не чистят, а използват събраните пари "по-рационално".

# 52
  • Мнения: 326
 Аз пък го разбирам какво има предвид под чисти улици. Не кални,това има предвид. Защото нашите улици са вечно кални, кафяви от кал. Когато завали дъжд остават под вода, и човек джвака в кал и пръст,и то в уж европейската столица. Не е възможно обувките на човек да останат чисти за повече от минута след като е излязъл. Същото важи за панталоните- отзад те винаги са изпръскани с кал. По мръсотия сме близки до Косово и Албания в европейски план. Като към калта добавим разбитостта и липсата на тротоари,както и неизменните камъчета,които винаги се набиват в грайферите,и хрупат,когато човек върви, чувството за разнебитеност и западналост става направо депресиращо. Пътувах преди дни до Варна от София. По пътя до Варна видях поне 30 развалини и руини на бивши и доскорошни предприятия,фабрики и селскостопански постройки. А бомбардировки не е имало.  Вярно е,че всеки голям град има проблем с чистотата. Но никъде не е такава безнадеждна сивота и разруха,както в уж красивата България.
 Проблемът иде от непретенциозността и примирението на народните маси,както и от мързела,мишкуването и липсата на работа в полза на обществото на кметове и министерство на благоустройството и на правителствата като цяло.

# 53
  • Мнения: 4 300
Боже, какъв дует се заформи:)

България всъщност е по добро място за живот от 2/3 от света. "Никъде" е доста преувеличено.

# 54
  • Мнения: 326
 Да,съгласна съм,че е по-добро място за живеене от страни като Афганистан, Индия, Китай, Ирак, Иран, бедните африкански страни, Куба. Това да ни е утехата,че можеше и да е и по-зле  Tired
В Европа обаче сме най-назад. На нашето ниво,или малко по-зле са само Албания, Косово, Сърбия и Македония. За стандарта на останалите европейски държави можем само да мечтаем. От изброените страни си прави сметката в коя лига сме.

# 55
  • Мнения: 2 480
Да,съгласна съм,че е по-добро място за живеене от страни като Афганистан, Индия, Китай, Ирак, Иран, бедните африкански страни, Куба. Това да ни е утехата,че можеше и да е и по-зле  Tired
В Европа обаче сме най-назад. На нашето ниво,или малко по-зле са само Албания, Косово, Сърбия и Македония. За стандарта на останалите европейски държави можем само да мечтаем. От изброените страни си прави сметката в коя лига сме.

Точно казано.

# 56
  • Мнения: 45
Не знам ама както са тръгнали нещата отиват все повече на зле. Не може да увеличават всичко поголовно, само заплатите, соц. и детските не. Или ако ги увеличават ги увеличават с безобразно смешни проценти. Най-бедната страна с най-високите цени. Не знам за вас момичета, но ние с мъжа ми сме с единия крак в чужбина. Имаме едно наум, въпроса е че и там не е лесно за чужденци ама поне знаеш че каквото изработиш, ще получиш адекватно заплащане, а детските и соц. са абсолютно достатъчно дори за неработещи майки ... Все повече започвам да се замислям като алтернативен вариант ... Имам чуството че след 10 год. ще останат само пенсионерите и ромите в таз държава

# 57
  • гр. Шумен
  • Мнения: 521
Не знам ама както са тръгнали нещата отиват все повече на зле. Не може да увеличават всичко поголовно, само заплатите, соц. и детските не. Или ако ги увеличават ги увеличават с безобразно смешни проценти.
Държа ДЕБЕЛО да подчертая - заплатите се заработват, не се дават. Или ако трябва да перифразирам Буш-старши: Българино, запомни, за да ядеш, трябва да произведеш и да продадеш.
Но и другото е истина, че някаква необяснима държавно-мафиотска машина вече 20 и кусур години  мачка бизнеса и то най-вече почтения бизнес (оня от тъмното има фонд "рушвети" и му е през оная работа за правила и закони).

# 58
  • Мнения: 1 517
Не знам ама както са тръгнали нещата отиват все повече на зле. Не може да увеличават всичко поголовно, само заплатите, соц. и детските не. Или ако ги увеличават ги увеличават с безобразно смешни проценти. Най-бедната страна с най-високите цени. Не знам за вас момичета, но ние с мъжа ми сме с единия крак в чужбина. Имаме едно наум, въпроса е че и там не е лесно за чужденци ама поне знаеш че каквото изработиш, ще получиш адекватно заплащане, а детските и соц. са абсолютно достатъчно дори за неработещи майки ... Все повече започвам да се замислям като алтернативен вариант ... Имам чуството че след 10 год. ще останат само пенсионерите и ромите в таз държава

И аз имам такова чувство.

# 59
  • Мнения: 13
Ми Рокси,гледам,че си в Виена.В какъв квартал си не знам,но разликата със София е огромна.Много патриоти чужбинци,много нещо.За десетина дни лятото и на мен ще ми екстра в БГ,но не и всеки ден по изпочупените пътища,покрай болните псета,по калните тротоари и за капак сред цигани и мръсотия.Какво ни успокоявате само,че навсякъде било така.Ми що избягахте тогава?!

# 60
  • Мнения: 4 300
Зрителна измама. От уискито е сякаш  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт