Тия вече съвсем се оляха

  • 7 781
  • 60
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4
Цитат
Държавата обяви война на спекулата с храните

Създават до дни звеното за борба с надутите цени
Цените на продуктите от потребителската кошница ще бъдат проверявани приоритетно от звено към Министерския съвет, което ще се бори със спекулата при храните. Това са мляко, сирене, кашкавал, яйца, колбаси и захар,
съобщи вчера министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов след заседанието на правителството. Според него е редно новият орган да се съсредоточи върху тях, защото най-голям дял от семейния бюджет отива за покупката на тези стоки.
Земеделският министър подчерта, че най-големи съмнения има за цената на кашкавала, който на много места се продава за 16 лева на килограм.  „В момента литър мляко се изкупува средно за 70 стотинки и няма пазарна логика кашкавалът да е 16 лева”, заяви министър Найденов. По думите му идеята на новото звено е да проверява тези, които произвеждат и предлагат кашкавал на такива цени, защото е възможно той да излиза от мандрата за 10 лева на кг, а в магазините да струва доста повече.
Земеделският министър съобщи, че предложението за създаване на звено за борба със спекулата ще бъде внесено в МС следващата седмица. Дотогава трябва да се прецени под каква форма точно ще съществува. Засега е ясно, че то ще е на подчинение директно на МС

Големи простотии правят нашите скъпи управляващи но тук вече се оляха. Особено пък с тоя кашкавал. Кой е тоя смешник Найденов че да казва колко щял да струва кашкавала в магазина? Те чуват ли се изобщо какво говорят. В пазарната икономика няма никаква връзка между цената на суровината и цената на крайния продукт в магазина. Всяко нещо струва точно толкова, колкото са склонни да дадат за него купувачите. Ако аз произвеждам кашкавал, ако реша мога да го продавам и за 40 лв. килото- какъв е проблема. Въпроса е дали ще има кой да го купи. Ако има кой да го купи - добре. Ако няма - цената пада докато се намери кой да го купи. В крайна сметка не производителя а търговеца и пазара определят колко ще е крайната цена на дадена стока на пазара. Няма никакво значение че млякото било по 10 или 20 ст. литъра. Кашкавалът ще струва толкова колкото са склонни хората да платят за него в магазина. Нито стотинка повече, нито стотинка по-малко.
То бива, бива популизъм ама това тяхното на нищо не прилича вече.

# 1
  • Мнения: 25 633
Нищо лошо няма в това, пазарът да диктува цените, стига да има защита от картелни споразумения. А такава у нас, за жалост, няма работеща.
Можеш и кашкавал по 100 лв. да пуснеш, стига да не се договориш с останалите производители да не продават по-ниско от 95 лв.
Схващаш ли или да ти го нарисувам?

# 2
  • Мнения: 1 488
добре е да има някакъв контрол, според мен.

# 3
  • Мнения: 4
Нищо лошо няма в това, пазарът да диктува цените, стига да има защита от картелни споразумения. А такава у нас, за жалост, няма работеща.
Можеш и кашкавал по 100 лв. да пуснеш, стига да не се договориш с останалите производители да не продават по-ниско от 95 лв.
Схващаш ли или да ти го нарисувам?

Да не искаш да кажеш, че представители на всички знайни и незнайни мандри в България (които са сигурно стотици по села и паланки) са се събрали на тайно съвещание в скрита хижа в гората, за да се договорят, че от утре кашкавала ще струва 20 лв. и никой няма право да продава кашкавал за по-малко.  Shocked Наистина ли го вярваш това?
На пазара има кашкавал и по 4 лв и по 20 лв. - къде видя картел тук? Схващаш ли или да ти го рисувам?

# 4
  • Мнения: 4 841
На пазара има кашкавал и по 4 лв и по 20 лв. - къде видя картел тук? Схващаш ли или да ти го рисувам?

Има, за 200 грама обаче  Joy

А ти как ще обясниш това, че и мандричка с капацитет 100 кг кашкавал на месец, и крупен производител с капацитет 10 тона на месец, ценообразуват по идентичен начин? Звездите ли им го говорят, или са учили в един и същи университет? Може и да го нарисуваш, ако ти е по-лесно.

Бе нямаше ли си тема за плюене по правителството, та трябва да се пускат все нови и нови, от все едни и същи хора? Или си гоните някакъв норматив?

# 5
  • Мнения: 4

Бе нямаше ли си тема за плюене по правителството, та трябва да се пускат все нови и нови, от все едни и същи хора? Или си гоните някакъв норматив?


Темата не е за плюене по правителството, а е принципна за безумната идея да се създаде орган който да казва кое колко да струва в една пазарна икономика.

Колкото до кашкавала по 4 лв. - ще снимам в нашия квартален магазин кашкавал на мандра баба Гица от едно близко село точно толкова пише на етикета. Колко е кашкавал един Господ знае но факта е факт - на етикета пише кашкавал за 4 лв.


А ти как ще обясниш това, че и мандричка с капацитет 100 кг кашкавал на месец, и крупен производител с капацитет 10 тона на месец, ценообразуват по идентичен начин? Звездите ли им го говорят, или са учили в един и същи университет? Може и да го нарисуваш, ако ти е по-лесно.


Ще ти го обясня, дано го разбереш, че като гледам не схващаш много бързо.
Стремежа на всеки производител и търговец е да продаде продукцията си на възможно най-висока цена. Стремежа на всеки купувач е да даде възможно най-малко пари за това което купува. Някъде по средата се срещат интересите на продавача и купувача. Купувача се съгласява да даде една определена цена която може да си позволи. И ако и продавача се съгласи на тази цена имаме сделка.
Разбра ли как става ценообразуването в пазарната икономика или още веднъж да обяснявам като за теб.

Последна редакция: чт, 03 мар 2011, 13:09 от ivangogov

# 6
  • гр. Шумен
  • Мнения: 521
Нищо лошо няма в това, пазарът да диктува цените, стига да има защита от картелни споразумения. А такава у нас, за жалост, няма работеща.
Можеш и кашкавал по 100 лв. да пуснеш, стига да не се договориш с останалите производители да не продават по-ниско от 95 лв.
Схващаш ли или да ти го нарисувам?

Да не искаш да кажеш, че представители на всички знайни и незнайни мандри в България (които са сигурно стотици по села и паланки) са се събрали на тайно съвещание в скрита хижа в гората, за да се договорят, че от утре кашкавала ще струва 20 лв. и никой няма право да продава кашкавал за по-малко.  Shocked Наистина ли го вярваш това?
На пазара има кашкавал и по 4 лв и по 20 лв. - къде видя картел тук? Схващаш ли или да ти го рисувам?
Сериозно ли си вярваш, че мандраджията директно ти продава кашкавала. КАртелни споразумения има, защото каналите за внос, износ, изкупуване и т. н. аспекти на търговията се държат от същите тия, които още ЛУканов ги назначи за капиталисти. И когато им подпари под д-то, атакуват с храните, за да могат да си възстановят статуквото такова, каквото им изнася.
ЗА 4 лв има кашкавал, да. Но от палмово масло.

# 7
  • Мнения: 654
Ей, много прост народ сте,бе Mr. Green
Търсите под вола теле.
Наистина ли на някой му дреме за цените на които пазарува народа?
Това е с цел КОМИСИЯ.

# 8
  • Мнения: 862
Поредната простотия на правителството. Този Найденов е като пуделите, само лае без да хапе.
Картелни споразумения има навсякъде и първо с това трябва да се преборят управляващите, защото дори работодателите правят такива по отношение на заплащането.

# 9
  • Мнения: 25 633

Колкото до кашкавала по 4 лв. - ще снимам в нашия квартален магазин кашкавал на мандра баба Гица от едно близко село точно толкова пише на етикета. Колко е кашкавал един Господ знае но факта е факт - на етикета пише кашкавал за 4 лв.


А, и затова става въпрос. Ако има поне една институция, която да си гледа работата, вместо да виси по форумите в работно време, по магазините нямаше да има нещо, наречено "кашкавал", а производителите на фалшификати щяха да си носят последствията.
Онова от 4 лв. щяха да го наричат другояче.

# 10
  • Мнения: 4 841
Ще ти го обясня, дано го разбереш, че като гледам не схващаш много бързо.
...
Разбра ли как става ценообразуването в пазарната икономика или още веднъж да обяснявам като за теб.

Искрено съжалявам малоумната ти темичка, която, както се вижда, не събужда небивал интерес... И няма как да е иначе, след като е толкова... семпла.

Нищо де, поне желаещите да напишат нещо в нея, виждат какво е отношението на автора към всяко мнение, различно от неговото.

Мен подобни псевдо икономически познания само яко ме разсмиват. Но вие си гонете норматива за теми, няма проблем  Joy

# 11
  • Варна
  • Мнения: 957

Разбра ли как става ценообразуването в пазарната икономика или още веднъж да обяснявам като за теб.

Tъй де, тъй, ама щом човекът, дето говори от името на търговците (новините на БНТ),  ми обяснява как "ценообразуваме, следвайки световните тенденции", най-нормалното нещо е да  се сетя с носталгия (и разбиране) за "За Бога, братя, не купувайте!", да се сетя за гърците, нали? То и наш'то, прословуто овче, търпение си има  нек'ви граници!

# 12
  • Мнения: 904
Не знам как ценообразуват нашите производители, но и не мога иначе да си обясня как така у нас всичко стана много по скъпо отколкото в Гърция (най-близо ми е и имам лични наблюдения)
900гр. супер вкусно овче сирене, не като нашето супер пресолено, излиза 9,60лв., за същият грамаж на Маджаров кравето сирене е около 12лв., 1кг захар там е 1,54лв., тук е 1,80-2,00-2,2лв.
Е на тях не им ли оказват влияние световните борси newsm78, та нашите само с това се оправдават.
Ей затова трябва да се намеси държавата, само дето не виждам как точно си е вързала гащите от законна гледна точка.

# 13
  • Мнения: 4
Не знам как ценообразуват нашите производители, но и не мога иначе да си обясня как така у нас всичко стана много по скъпо отколкото в Гърция (най-близо ми е и имам лични наблюдения)
900гр. супер вкусно овче сирене, не като нашето супер пресолено, излиза 9,60лв., за същият грамаж на Маджаров кравето сирене е около 12лв., 1кг захар там е 1,54лв., тук е 1,80-2,00-2,2лв.

Не знам кое те кара да купуваш от скъпото сирене на Маждаров. На пазара има и сирене по 3 лв. килото. Сега сигурно ще кажеш че на Маждаров сиренето е по-хубаво затова искаш да си купуваш от него. Ма ако може и да е по-евтино.
На този принцип и аз искам да карам автомобил БМВ Х6-ца щото много ми харесва. Обаче.... струва 300 000 лв. на пазара. Нямам пари да си го купя затова карам малка, стара и смотана кола за която имам пари. Сега, следва ли да се оплача на тази комисия, че фирмата БМВ продава много скъпо своите коли и аз не мога да си ги купя а много искам. Някой ще потърси ли сметка на БМВ как прави ценообразуването си и защо продава на тези високи цени.

# 14
  • Мнения: 25 633
Кажи за самолетите!  tooth

Общи условия

Активация на акаунт