Посещение в църква

  • 17 898
  • 101
  •   1
Отговори
  • Провинция
  • Мнения: 509
Преди да започна темата , искам да помоля да пишат само хора, които са компетенти по въпроса и които поне малко вярват в Бог.ПОвечето от четящите и съфорумците сигурно ще ме помислят з аоткачалка,заради създаването на подобна тема,поради простата причина,че те смаите не са вярващи и не приемат сериозно религията.Не,че аз съм кой знае колко религиознам не спазвам пости,не зачитам Църковните празници по Църковния календар, но все пак вярвам в Бог.Знам,че това не е библейски форум и никъде не са заложени строги правила за посещението в църква, но все пак да попитам...Когато посещавате църквата,просто , за да запалите свещ,просто да помолите за прошка Господ и ви олекне от някой товар....какво правите?До сега не съм посещавала Божия храм току така,но миналия месец,преживях нещо, чийто последици те първа започват да се проявяват.Искам да ида и да си поплача пред Бог, но не знам какво да правя.От коя страна са свщите за живите,от коя за починалите,казва ли се нещо на ум... или просто каквото ти дойде на момента,кога се кръсти....?

# 1
  • Мнения: 76
Когато ходя на църква влизам,паля свещичка,понякога сядам на стол (повечето църкви имат столчета встрани) и си казвам на ум за каквото съм отишла. SunglassesСтоиш колкото искаш,можеш да пуснеш стотинки или левчета в съответната кутия.Прави това,което ти е на сърцето,а накрая като изляза,излизам с гръб към вратата,прекръствам се три пъти и така. Peace
Долу палиш свещи за умрелите,горе за живите. Можеш да накараш жената,която отговаря за църквата попа да ти прочете името за здраве,когато е литургията (в петък или събота,не съм сигурна кога по-точно е).Даваш си трите имена срещу символична сума. Hug

# 2
  • София
  • Мнения: 2 623
Още като малка, баба ме е учила, че
когато се влиза в църква, се кръстиш три пъти на влизане /още на вратата/,
и три пъти на излизане от църквата. Не зная защо, но го правя.
Вътре в самата църква се кръстиш колкото искаш и пред които икони искаш.
Аз не се спирам пред всяка.
Понякога влизам, паля свещички - една за живите, една за умрелите,
благодаря на Бог, че сме живи и здрави, и излизам.
Друг път, когато нещо ми тежи, сядам отстрани и седя по-дълго - действа
ми много успокоително.
И аз не съм много вярваща, но в църквите има една особена магия, атмосфера
и сякаш времето е спряло, което ми действа добре.

# 3
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
Най-напред се палят свещи за живите (горе), а след това за умрелите (долу).

# 4
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 244
Можеш и да си вземеш свещички от храма и да си ги запалиш у дома. И ако се чувстваш там по-спокойна да си поплачеш на своя територия. Бог е навсякъде. Създай си навика да влизаш в църква винаги, когато минаваш покрай нея. И научи Отче наш. Това е най-силната молитва. Във всеки случай сподели с Бога тревогите си така, както би го направила с бизък. Гледай на Него като на добър приятел, а не като на страшилище, което ей-сега ще те подпука с наказания Grinning.

# 5
  • София
  • Мнения: 3 020
аз като ходя на черква се кръстя веднъж на влизане, взимам си свещичките, паля за живите, като на ум си казвам за какво съм там, понякога сядам на столче, просто ей така за малко, на излизане паля свещичките за умрелите. а на излизане се прекъствам пак веднъж, но излизам назад, за да не обръщам гръб на Господ  Hug

# 6
  • Мнения: 796
Доколкото знам, при прекръстването се символизира вярата във СВ.Троица - Бог, Син и СВ. Дух.

Ето какво намерих:
"
Докосвайки челото, утробата и раменете си, мислено изобразяваме кръст. Челото ни символизира небесата, утробата - земята, а напречницата напомня, че Светият Дух обхваща всичко - открай докрай.
Какъв е символът? Съединените три пръста означават вярата в Света Троица - Бог Отец, Бог Син и Бог Дух Свети. Двата свити в дланта пръста означават вярата ни в Иисуса Христа, с Неговите две естества — божественото и човешкото, Бог и Човек, тоест, Богочовек, слязъл на земята заради нашето спасение.
Кръстният знак слагаме на челото - измолвайки просветление на нашия ум и осветляване на нашите мисли; на гърдите - за да освети сърцето и облагороди чувствата ни; на раменете - за да укрепи телесните ни сили и да призовем благословение върху делата на ръцете ни.

С кръстния знак призоваваме Божието име и славословието на Бога и Неговите угодници и Света Богородица. Затова кръстният знак се прави при влизане и излизане от храма; всякога преди започване и свършване на работа; преди лягане и след ставане от сън, преди храненето и в началото на молитвата."

Тук има много информация - http://www.pravoslavieto.com/docs/krust_znamenie.htm

# 7
  • Мнения: 1 134
Когато влезнеш в храма, ще почувстваш какво да правиш...

Правилата се отнасят до това, както и на всякъде - да не пречиш на останалите, със звънящ телефон или разговори на висок глас, например... Ако имаш потребност да целунеш икона, опитай се да не я замърсяваш с червило, както и да не я оскверняваш с оставяне на пари по нея... Ако ти се плаче - плачи, ако ти се коленичи - коленичи. За всичко останало можеш да питаш и да разговаряш със свещеника (не с бабите Simple Smile).

Желая ти да намериш своята утеха и душевна радост!   Peace

# 8
  • Мнения: 285
Не съм вярваща...поне не в общоприетият смисъл. Влизам в църква само ако усетя, че нещо ме тегли натам. Ако усетя истинска потребност да остана сама със себе си, далеч от хорската суета.
На прага се прекръствам три пъти. Паля свещ за живи и умрели. Моля се по свой си начин за близките, за семейството си и по-рядко за себе си. Влизам за размисъл и излизам с решения. На излизане никога не обръщам гръб на олтара. Вървя заднешком. Бавно и смирено. Щом стигна изхода, отново се прекръствам три пъти. Благодаря на .... силата и чак тогава се обръщам и си тръгвам.

# 9
  • Провинция
  • Мнения: 509
Благодаря на всички за съветите.Като излизате по гръб не ви ли е страх да не се спънете.И друг път съм го чувала,че се прави така,но все пак  newsm78

# 10
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
На влизане се прекръстваш и на излизане не се обръща гръб на Господ ...вървиш назад и се прекръстваш.

Аз паля за живите, за семейството ми първо на Света Богородица, след това на Исус и накрая за мъртвите.

А иначе може да стоиш или да седиш и може в молитвата си да кажеш каквото ти е на душа на Господ.

Има една легенда, но тя е за друга религия. За Исляма. Не съм чувала християнска подобна.
Един дервиш, силно вярващ и проповядващ идеалите на Исляма минавал през един чифлик и видял собственика му да коли курбан на Аллах и да се моли горещо, че ще е праведен и че ще принесе в жертва в негово име още много животни.
Минавайки покрай него дервиша, като силно вярващ, защото дервишите се явяват в исляма като монасите в християнството, казал на човека:
- Какво правиш? Така не се почита Аллах. Ще ти кажа молитвите  ище ти покажа, за да не оскверняваш името му.
Той научил човека да почита бога си според каноните. Започвайки молитвата си селянина внимавал да изпълни надлежно всеки детайл от наученото. Дервишът останал доволен  итръгнал да си ходи. По пътя му се явил Аллах и казал: "Какво направи дервише? Научи раба ми на земните церемонии, но той загуби искренноста си, загуби част от вярата си. Трябваше да го оставиш да ме почита както му идва от сърцето, това е най-чистата молитва."
Тогава дервишът се върнал и поправил грешката, а човека с облекчение продължил да се моли както му идва от вътре.

Та предвид това, най-силна е искрената молитва, идваща от дъното на душата. Не е нужно да се подбират думите или да се четат написани молитви, моли се както ти идва от вътре.

Последна редакция: вт, 29 мар 2011, 10:14 от Мишел_

# 11
  • София
  • Мнения: 3 020
малко офф, ама така и така темата е за черквата  Embarassed
винаги ми е бил много страннен и интереснен един факт, винаги на големите празници се струпват много хора да целунат ръка на попа и кръста, и там има няколко болни пък няма масова зараза  newsm78

# 12
  • Мнения: 29
kragovrat, ритуалите не са толкова важни, важно е това което става в сърцето ти. Бог гледа в твоето сърце и се интересува единствено от него. Извършването на един ритуал няма да те промени, но истинското разкаяние и молбата Той да ти погне ще имат най-голям резултат. Ако искаш да има истинска промяна в живота ти, започни да четеше Библията, потърси свестен! свещеник да си говорите за нея.
В Евангелие от Йоан 3 глава 23 стих Исус казва на една жена която го пита как трябва да се служи на Бога.  "Но иде час, и сега е, когато истинските поклонници ще се покланят на Отца с дух и истина; защото такива иска Отец да бъдат поклонниците Му."
И не забравяй, посещението на църква няма да те доближи до Бога. До Него ще те доближи промяната на живота ти.  Hug

# 13
  • Мнения: 12 670
В момента чета Христос отново разпнат. Стигнала съм до там, където дебелият поп изгони другия.

# 14
  • В.Търново
  • Мнения: 6 689
Да ви попитам.Като вляза в църквата паля за живите,но имам няколко близки починали,за всеки един ли трябва да запаля свещичка или една обща.По-рано палех една за починалата ми баба,една за починалия ми дядо,но като искам да запаля свещи за повече починали близки,какво да направя?

Общи условия

Активация на акаунт