Посещение в църква

  • 17 919
  • 101
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 5 658
Парци, виж моето мнение,че не ходенето на църква оправя нещата, особено ако си на неправилното място те одалечава много от истината.
Но да ти кажа като хора правим много голяма грешка, често като чуем,че някой е вярващ и веднага го идеализираме, а после идват разочарование и огорчение. Не гледай на хората е моя съвет. И аз търсих и както ти писах  моята църква донякъде го намерих на невероятно място.
Даже при мен нещата се случиха .. извън църквата...

# 91
  • Мнения: 1 134
Парци, значи ти: мислиш, търсиш, работиш, опитваш, падаш, ставаш..., намерила си добър свещеник..., опитваш се да правиш добри неща и страдаш от грешките си... И казваш, че си извън Църквата?!? Grinning Какво разбираш под това да си вътре в Нея?

# 92
  • Мнения: 4 569
На църква ходя, когато усетя нужда или имам нужда от успокоение.
На влизане се кръстя, паля свещ за починалите, паля и за живите, моля се за здраве и сила, Господ да пази близките ми...

# 93
  • Мнения: 54
Може пък да реши, че религия не и е необходима, за да общува с Бог.

Ами религия означава точно общуването с Бога.

п.п. Думата "религия" произлиза от латинския глагол religare, което значи "свързвам". Т. е религия значи "връзка" между Бога и хората. А без църквата и поповете нямаше да има християнство и "независими" християни.

# 94
  • Мнения: 5 083
...дали Господ ме чу...Не знам.
Аз никога не съм се съмнявала   bouquet

...Питам за това какго правите Вие?
Влизам, прекръствам се "В името на Отца и Сина и Светия Дух", купувам свещи, спирам пред изнесената икона и понякога си казвам молитва наум (на всяка молитви се прекръствам). Никога не целувам и не слагам ръка върху икони, нито пари, нито "писъмца". После в ляво е иконата на Дева Мария, обичам да си казвам "Отче Наш" - много ми е лична и дълбока тази молитва. Паля свещ за живите (на високите поставки) изброявам им имената (наум) и благодаря за.... и моля за здраве и напътствие в делата. Прекръствам се. На пясъка поставям свещ/и за починалите и си казвам молитва. Обичам да поседя известно време на столче в църквата и да си мисля. После в дясно е иконата на Иисус Христос - спирам и си казвам нещо и там и се прекръствам.
На изхода се обръщам с гръб към вратата прекръствам се, както при влизането в храма и напускам.

П.С. Ако ще присъстваш на Света Литургия е по-различно от това ежедневно посещение

# 95
  • Мнения: 24


Мисля, че това отговаря добре на въпроса ти.
Само да добавя, че иконите не се пипат с ръка и върху тях не се поставят пари.

http://www.pravoslavie.bg/%D0%92%D1%8A%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%81%D … 0%B0%D0%BC%D0%B0-

# 96
  • Мнения: 627
Може пък да реши, че религия не и е необходима, за да общува с Бог.

Ами религия означава точно общуването с Бога.

п.п. Думата "религия" произлиза от латинския глагол religare, което значи "свързвам". Т. е религия значи "връзка" между Бога и хората. А без църквата и поповете нямаше да има християнство и "независими" християни.
Аха, значи без изповядване на конкретна религия, общуване и връзка с Бог са невъзможни? Поповете и църквата са единствените оторизирани да ни свързват с него. Нищо, че те са търговци - сложили са ценоразпис на входа на всяка църква...А именно Бог е изгонил търговците от храма.

# 97
  • Мнения: 1 849
Може пък да реши, че религия не и е необходима, за да общува с Бог.

Ами религия означава точно общуването с Бога.

п.п. Думата "религия" произлиза от латинския глагол religare, което значи "свързвам". Т. е религия значи "връзка" между Бога и хората. А без църквата и поповете нямаше да има християнство и "независими" християни.
Аха, значи без изповядване на конкретна религия, общуване и връзка с Бог са невъзможни? Поповете и църквата са единствените оторизирани да ни свързват с него. Нищо, че те са търговци - сложили са ценоразпис на входа на всяка църква...А именно Бог е изгонил търговците от храма.

В християнството е залегнала идеята за спасението, чрез което сме спасени (имаме вечен живот) и имаме връзка с Бога, което липсва в другите религии. А не на всички църкви има ценоразпис. Мои приятели ходят в старостилна църква и там свещениците се издържат не от заплата от държавата, а от милостинята на хората и няма ценоразписи.

# 98
  • Мнения: 54
Аз имах предвид ролята на църквата и клира в исторически план. Ако не бяха те никой нямаше да знае за Христос. Църквата е съхранила религиозните предания и благодарение на нея сме християни, независимо, че много от служителите й са далеч от съвършенството. Иначе и аз днес нямам нужда нито от свещеник, нито от църква, за да общувам с Бога.

# 99
  • Мнения: X
Всеки носи вярата в сърцето си. Аз не ходя често на църква, но това не ме прави по-малко вярваща или пък християнка. Обичам да ходя на църква, особено в града на майка ми, където см и кръщавана. Паля свещи и се моля за здраве и мир. ЧУвствам се по друг начин, влизайки в църквата, сякаш се успокоявам, сякаш и ми става милно и мъчно... Признавам, че не съм чела Библията, или поне не Новия и Стария завет като голяма, но това никак не ми пречи да бъда добра и да живея по Божията воля. Винаги съм била много вярваща, казвам си една молитва, на която леля ми ме научи като малка.
Има ужасно много спорове относно това дали религията е инструмент на властта, или нещо свято. Аз със сигурност знам в какво вярвам, и знам, че всичко написано в Библията е написано с цел по-добър живот и мир между хората.
Бъдете здрави и винаги имайте вяра в Бога, правете добро и прощавайте на съгрешилите пред вас.  Hug

# 100
  • Мнения: 337
Нека и аз да се изкажа, споровете са напълно излишни, кой както се чувства - стига да не пречи на останалите и най-вече да вярва в това което прави, независимо в църквата или у дома.
Моя съвет е ако ти се ходи на църква непременно иди, може би е повик или шесто чувство незнам, довери му се и иди.
Знам, че храм се строи на високо енергийно място и че строи сила от иконите и купола.
Винаги съм вярвала в това и сам го усещала
За мен ходенето на църква е вътрешна необходимост, и сега когато съм далеч от България признавам много ми липсва.Ходих в различни православни храмове в търсене тук, но като нашите не намерих. Просто вътре е различно и не се чувствам удобно, незнам, не мога да го обясня.
Затова се моля у дома.
Ако можеш - непременно иди, дори само да постоиш Hug

# 101
  • Мнения: X
Абсолютно съм съгласна с последното мнение.

Общи условия

Активация на акаунт