Посещение в църква

  • 17 966
  • 101
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 3 064
за всеки по една, както за живите така и за умрелите  Peace

# 16
  • Мнения: 1 134
Ще си позволя да направя едно пояснение.
Свещта е безкръвна жертва. Т.е. тя замества жертвоприношенията, които в древността хората са давали в знак на благодарност или измолвайки нещо от Бог.
Като жертва, тя трябва да е направена от сърце, и именно това е важното, а не количеството. Всеки прави според възможностите си. Съвсем достатъчна е и една свещ, която да се запали в памет на всички починали...
Представете си една баба с мизерната й пенсия, и многото й починали сродници и познати... Нали тази жена ще се разори, ако запали за всички...
С една дума не обръщайте толкова значение на външния израз на молитвите ни.  Peace

# 17
  • В.Търново
  • Мнения: 6 723
Благодаря!  bouquet

# 18
  • София
  • Мнения: 2 217

С една дума не обръщайте толкова значение на външния израз на молитвите ни.  Peace

 Peace

Ще споделя малко личен опит и предупреждавам, че не ангажирам никого с мнението си по въпроса.
Минала съм през какво ли не в търсене на Бог...От всякакви секти до спасителната христианска православна религия. Работила съм в църква. Там, където смятах, че ще открия Бог, открих гадост. В църквите съм се нагледала на какво ли не. За 20-годишното ми търсене срещнах само един свещеник по призвание, по душа, по дела....Плюс брат ми....той също е свещеник....
Аз също вярвам, но не в църквата и не в религията. Познавам добре хора, палещи постоянно свещи и знаещи до най-малката подробност църковните ритуали и догми и не пропускащи служба, какво представляват всъщност. И познавам хора, които живеят далеч от тези правила , но най-близо до Бога.
Религиите правят Бог твърде недостъпен и отмъстителен. А Той не е такъв. Малко извън темата, но будизма и шиндуизма са най-уважителните религии към всичко около нас...
Като всеки в този свят и аз имам някои основни въпроси, които карат хората да се съмняват в съществуването Му. Обаче съм сигурна, че нещата са много по-сложни от нашите способности да вникваме в смисъла им....
Общо взето, ако искаш да си запалиш свещичка го направи и си приказвай с Бог както чувстваш, че ще го направиш най-искрено и непринудено, без убиващите правила и поклони и т.н. Това, че си обърнала гръб на иконите в църквата, за да излезеш, не означава, че си обърнала гръб на Бог.
Ох, колко време съм се съсипвала да спазвам всичко това.....
Всички тези правила и страхът, че ако не ги спазиш Бог не те приема са плод на глупостта и жестокостта на хората. Ако бяха толкова важни нямаше да има злодеи, които пред обществото са образцови вярващи.

# 19
  • Мнения: 2 241
Парци, напълно съм съгласна с теб...
Аз не вярвам в църквата, а в Бог. Религията и църквата са създадени, за да се контролират хората. Та това е най-голямата мафия в света, пазеща най-много тайни и перяща най-много пари...
Както и да е.
Аз също рядко ходя в църква, но не спазвам някакви конкретни ритуали. За мен е важно, нещата които правя, да ги правя така, както ги усещам, а не както някой е казал, че трябва да се правят.
Молитвите ми също са много различни. Понякога дори нищо не си мисля, само си седя със свещичката в ръка. Вярата е въпрос на усещане, не на правила и догми.
За мен не е вяра стриктното спазване на някакъв тип поведение, човек трябва да го носи в себе си...

# 20
  • София
  • Мнения: 2 217
Написах всичко това, защото съм преминала вече през него и знам колко пагубно действат строгите правила на църкавата и безхаберието на свещеника върху вярата и желанието за общуване с онази висша сила....Пълният атеизъм е дълбоко отчаяние и неистово желание да си господар. Сляпата вяра и безпрекословното подчинение е овчедушие. Златната среда е необходима, както и свободата на избор, която впрочем ни е дадена също от горе.
За мен вярващ е този, който няма да те разплаче, а не онзи, който знае техники, с които да ти избърше сълзите.

# 21
  • Мнения: 627
Вярвам в Бог, но никак не вярвам в църквата. Още по-малко вярвам на поповете. Просто професия. Доста меркантилна при това. Ходенето при тях не ми носи никакво облекчение, не изпитвам нужда от това. За да благодаря на Бог и да го помоля за помощ, не ми е необходимо да отида в църквата.

# 22
  • Мнения: 1 134
Авторката на темата отправи молба за точни и конкретни мнения по въпроса й...
Всички спазваме някакъв благоприличен тон и толерантност, като не натрапваме мнението си в темите, които не съвпадат с вижданията ни.
Не разбирам защо и тази тема, трябва да се превръща във всички останали?!

# 23
  • София
  • Мнения: 2 217

Не разбирам защо и тази тема, трябва да се превръща във всички останали?!


Всъщност MamaZ е права....Наистина се поувлякох и разместих пластовете ненужно. Много лично преживявам такива теми и се разпростирам.

Всъщност момичето като че ли има желание да спазва правилата - не е редно да я разубеждаваме, защото колкото и да искам да обясня своите причини, те са си мои, може да не важат за нея.

Моля за извинение    bouquet

# 24
  • Мнения: 627
Парци, не смятам, че е нужно да се извиняваме.
Мненията ни биха могли да помогнат на авторката и няма нищо лошо в това, че сме ги споделили.
Никой нищо не натрапва.

# 25
  • Мнения: 1 134
Парци, аз уважавам възприятията ти, знаеш... Hug

Но и знам колко вътрешно объркан и напрегнат е човек преди да направи първата стъпка към намирането на отговори. И затова не ми се иска да натоварваме излишно авторката с още терзания. Ако не намери това, което търси там, ще го потърси на друго място и тогава други ще я посъветват...

  bouquet

# 26
  • Мнения: 15
Интересна тема.Има нужда от нея.Каквото зная ще го споделя.Божият храм е навсякъде под небето.При възможност и желание да посетиш църква -При влизане в църквата се кръстиш.Тихо и бавно  преминаваш от ляво на дясно с почит и уважение пред всички икони.Заставаш в средата , мислено искаш прошка и се молиш за всички страдащи по света.Благодариш ,за каквото ти си определиш..Например.Благодаря ти Боже за светлината ,топлината ,красотите земни ,Благодаря ти за силата с която ме даряваш,за благата земни ,да бъде твоята воля -Любов ,Светлина ,Мир ,Радост.Боже, Отче наш, всичко е в твоите ръце.Заставането под купола има значение за освобождаване от отрицателна енергия.Отиваш  пред специалните места за свещи и си палиш,според случая.Прекръстваш се и си казваш молитвата,според случая.С прости ясни думи,казани  от сърце ,шепнешком или мислено.Например- Дари ме със силата да  променя нещата които мога да променя.Дари ме с търпение да приема тези,които не мога да променя.И ме дари с мъдростта ,винаги да виждам разликата между двете. Да бъде Твоята воля,както на небето така и на земята.  На излизане  се  кръстиш три пъти ,излизаш с гръб.

# 27
  • Провинция
  • Мнения: 509

Не разбирам защо и тази тема, трябва да се превръща във всички останали?!


Всъщност MamaZ е права....Наистина се поувлякох и разместих пластовете ненужно. Много лично преживявам такива теми и се разпростирам.

Всъщност момичето като че ли има желание да спазва правилата - не е редно да я разубеждаваме, защото колкото и да искам да обясня своите причини, те са си мои, може да не важат за нея.

Моля за извинение    bouquet



Не искам да спазвам строгоопределни правила, извинявам се,ако съм оставила грешно впечетление.Но като чета постовете ви, стигам до извода, че ,за да помоля Бог за прошка и помощ, за да Му благодаря, не е задължително да се ходи на сърква.Да смятам ли,че когато си се моля пред иконката(от тези с малка кръгла свещ, само дето не е осветена и не е купена от църква) в нас пак Бог ме чува и усеща?

# 28
  • София
  • Мнения: 2 217



Не искам да спазвам строгоопределни правила, извинявам се,ако съм оставила грешно впечетление.Но като чета постовете ви, стигам до извода, че ,за да помоля Бог за прошка и помощ, за да Му благодаря, не е задължително да се ходи на сърква.Да смятам ли,че когато си се моля пред иконката(от тези с малка кръгла свещ, само дето не е осветена и не е купена от църква) в нас пак Бог ме чува и усеща?


Чува те и без свещ и иконка, но те са предразполагащи и способстващи инструменти....Разбира се, за който му е нужна тяхната помощ. Нали не мислиш, че способностите на Бог зависят от нашите действия или изобретените предмети Wink Grinning
Просто си общувай, не се напрягай излишно.....Възпитавай чувствата си, не ги подлагай на съмнение и отхвърляне. Когато си искрен нещата се разплитат от само себе си.

MamaZ,   bouquet

temida, така е, няма виновни т подобни въпроси, но пък като си помислих, за да стигна до сегашните си възприятия на нещата, които съвсем не твърдя, че са правилните, минах именно през правилата Tired

# 29
  • Мнения: 3 634
Признавам, че повечето разсъждения ме изненадват. На мен пък са ми вадили душата всичко в ритуалите да е по Канона и всякакви интерпретации от рода на "направи го както го чувстваш" са били неуместни. Учена съм, че незнанието е невежество и изразява липса на почит към Бог(точно с тези думи ми е набивано в главата).

Повечето дадени предложения са доста радикални и клонят към други вярвания. Моят съвет към авторката е да помисли точно от каква утеха се нуждае, защото духовната и религиозната са две различни неща. И, ако ще я търси по начин, който й е физически и логистично удобен, тогава се нуждае от друго, а не от посещение в църква.

Общи условия

Активация на акаунт