За класическата литература

  • 24 137
  • 242
  •   1
Отговори
# 195
  • вятър в маслините, вятър над хребета
  • Мнения: 14 990
Аз го взех от библиотека, доста старо издание беше. Освен "Строго охранявани влакове" включваше и още нещо, за което не ми стигнаха нервите Rolling Eyes.

# 196
  • Мнения: 4 070
Аз го взех от библиотека, доста старо издание беше. Освен "Строго охранявани влакове" включваше и още нещо, за което не ми стигнаха нервите Rolling Eyes.
Да, другото на мен повече ми хареса. Супер, още една причина а се запиша в библиотеката.

# 197
  • вятър в маслините, вятър над хребета
  • Мнения: 14 990
Аз рядко се задържам за повече време в родния град, но абонаментът за библиотека се подновява всяка година. Винаги се намира по някое съкровище на рафтовете Simple Smile...

# 198
  • Мнения: 4 070
Аз рядко се задържам за повече време в родния град, но абонаментът за библиотека се подновява всяка година. Винаги се намира по някое съкровище на рафтовете Simple Smile...
Да, тъкмо това си помислих, че в моя роден град, който е малък и по принцип няма в него нещо ценно- има страхотна библиотека с невероятни книги.

# 199
  • вятър в маслините, вятър над хребета
  • Мнения: 14 990
Значи си струва да прежалиш левчетата за абонамент Wink Hug

# 200
  • Мнения: 4 070
Значи си струва да прежалиш левчетата за абонамент Wink Hug
О да с огромно удоволствие, но вече си ходя много рядко, бих има дала дарение по скоро, но не мога да ползвам пълноценно библиотеката.

# 201
  • Мнения: 4 569
Изчетох цялата тема.  Simple Smile


За мен класика са всички книги, които са задължителни в училище.  Close Много се дразнех че ме задължаваха да ги чета. Не самите книги, задължението ме дразнеше.
Четях ги сбити, преразказани, анализи върху тях. Някои ги четях, но днес не ги помня.
Към нито една от тях не посегнах по-късно.


Четох Под игото, нищо не разбрах от нея.  Tired
Мъчих се Мъртви души. Поне знам откъде идва израза мъртви души.  Tired


Дон Кихот казват че била хубава книга, класическа. Изнасилих се да я прочета. Разказва за бълнуванията на един луд.
Правих класно на нея. Бях единствената получила шестица. Трябваше пред целия клас устно да доказвам че не съм преписвала. Tired Справих се, но горчивия вкус остана.


Открих по-късно Димитър Талев. Редовно препрочитам Железния светилник и Преспанските камбани, защото другите две ги нямам.


Деля книгите на хубави /такива, които препрочитам/, на книги, за които си спомням и на такива, които щом ги затворя, ги забравям. Не на чиклити и класика.

# 202
  • Мнения: 382
Страници и страници депресия и мрак, до подлудяване. Та сещайки се за него, ми хрумна колко мрачни са в по-голямата си част прочутите съвременни автори. Дали времената, в които живеем, са толкова трудни, или отчаянието е модерната поза на 20-ти век, как мислите?

На мен ми хрумва това: търсят се и се харесват за четене ужасите, страданията, несгодите (и съответно се пишат такива), нещо като при новините - хората се впечатляват от страшни новини... Дано не съм права... Но затова говоря все за Е.-Е. Шмит - оптимистичен, освободен от мрака, дори и в най-тъжните истории има светлинка...

# 203
  • Казанлък of all places
  • Мнения: 689
Не, Джо, не мисля , че е поза. За да премине една книга през няколко времеви отрязъка, през различни ръце и глави , през различни критически брадви и да продължава  да е валидна като внушение, сила не и е нужна никаква поза. Нужна и е класическа структура, мисля; пълнокръвни характери; правдивост на описания периода ( svet - препратка към Е. Е. Шмит - класик е , защото разбира времето , в което живее Миларепа); липса на поучения и директни назидания ( Бог ми е свидетел, ако нещо попречи на Коелю от манекенските да премине в общочовешките ценности, то ще е точно дебелата червена линия, с която подчертава всичко, което си длъжен да запомниш!) .
Мислих си днес за любимият си Текъри и "Панаир на суетата". Сменете датата на първото издание и си имате съвременен роман или нещо, много подобно на "Път към висшето общество" от средата на 20-ти век или нещо, писано в края на 19-ти. Не обсъждам стила , все пак не е задължително да се мъчиш с думите на някого за да затвориш последната страница с облекчение и чиста съвест,че си отметнал "още един класик". Говоря за универсални маркери, които правят една творба класическа, независимо от времето, в което е писана (и четена).

Последна редакция: чт, 23 фев 2012, 23:30 от angelina.bgk

# 204
  • вятър в маслините, вятър над хребета
  • Мнения: 14 990
Аз съм леко подозрителна и усещам поза в доста от всеобщо признатите за класически автори- в Байрон; в Мюсе; в Лермонтов. Но пък те са поети, сякаш на поетите позата им отива Simple Smile. За останалата част от поста ти съм абсолютно съгласна Hug

# 205
  • Варна
  • Мнения: 37
Не, Джо, не мисля , че е поза. За да премине една книга през няколко времеви отрязъка, през различни ръце и глави , през различни критически брадви и да продължава  да е валидна като внушение, сила не и е нужна никаква поза. Нужна и е класическа структура, мисля; пълнокръвни характери; правдивост на описания периода ( svet - препратка към Е. Е. Шмит - класик е , защото разбира времето , в което живее Миларепа); липса на поучения и директни назидания ( Бог ми е свидетел, ако нещо попречи на Коелю от манекенските да премине в общочовешките ценности, то ще е точно дебелата червена линия, с която подчертава всичко, което си длъжен да запомниш!) .
Мислих си днес за любимият си Текъри и "Панаир на суетата". Сменете датата на първото издание и си имате съвременен роман или нещо, много подобно на "Път към висшето общество" от средата на 20-ти век или нещо, писано в края на 19-ти. Не обсъждам стила , все пак не е задължително да се мъчиш с думите на някого за да затвориш последната страница с облекчение и чиста съвест,че си отметнал "още един класик". Говоря за универсални маркери, които правят една творба класическа, независимо от времето, в което е писана (и четена).

Абсолютно подкрепям. Такива мисли ми припомнят защо пиша в литературните теми.

# 206
  • Мнения: 21 469
Значи си струва да прежалиш левчетата за абонамент Wink Hug
О да с огромно удоволствие, но вече си ходя много рядко, бих има дала дарение по скоро, но не мога да ползвам пълноценно библиотеката.

   И в София има много добри читалищни библиотеки по кварталите, а Столична е на удобно място. Аз си вземам почти всичко от библиотека - повечето неща не заслужават да си ги купиш, защото никога няма да ги препрочета, а пък и да пожелая - ето я библиотеката. А пък класика имат в изобилие.

# 207
  • Мнения: 4 569
Столична библиотека http://www.libsofia.bg/modules/news/

Главната е на Славейков, филиалите са в Люлин и на ул. Сердика.

# 208
  • Мнения: 3 736
Госпожо Ангелина,   bouquet за теб. Прекрасно казано.

Джо, дай ми някакъв пример за съвременен нашумял позьор-депресар.  Thinking Аз обичам да чета за мрака в човешката душа, ей сега си мислех за Лорънс, точно покрай тази тема.

# 209
  • вятър в маслините, вятър над хребета
  • Мнения: 14 990
Па, Пуци, започни с Храбал тогава Wink. Да описваш в продължение на страници как правиш опит за самоубийство е изключително позитивно Laughing. И Кундера, за мен той е и позьор, нека почитателките не ме разпъват на кръст  bouquet. Солженицин ми е прекалено мрачен също. Майка ми твърди,че Натали Сарот е депресивна също така, на мен ми е просто нечетивна.

Общи условия

Активация на акаунт